Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"

09.12.2022 | Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"
09.12.2022 | Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
09.12.2022 | Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

"Zniszczymy tych ludzi" - grzmi Jarosław Kaczyński, mówiąc w tym samym zdaniu o "silnym państwie". Prezes PiS na zrozumienie w tym temacie może liczyć u swojego koalicjanta, Solidarnej Polski. W tym samym czasie prezes NBP Adam Glapiński udziela rady tym, którym brakuje miłości: niech sobie kupią psa lub kota.

Jak zawsze, Jarosław Kaczyński przemawiał do wybranych i zaproszonych. W Chojnicach, podobnie jak w innych miastach, byli również protestujący i niewpuszczeni.

- Osiem gwiazdek, to słowo na "w", które było tak słyszane w pewnym momencie i ciągle jest słyszane. Otóż to jest, szanowni państwo, właśnie tego rodzaju akcja. Polska nie może być silnym narodem, nie może mieć silnego państwa, bo to nie podoba się naszym sąsiadom. Otóż nie, będziemy mieć silne państwo i zniszczymy tych ludzi - oświadczył na wiecu w Chojnicach prezes PiS.

Jarosław Kaczyński ma do dyspozycji całą machinę państwa i wypowiedział słowa "zniszczymy tych ludzi". Jest najważniejszym polskim politykiem, prezesem partii, która rządzi Polską od siedmiu lat i kontroluje służby specjalne oraz policję, a jego koalicjant jest prokuratorem generalnym.

- Jarosław Kaczyński nienawidzi tych, którzy się z nim nie zgadzają, którzy na niego nie głosują. Tak jak to jest z różnymi grupami społecznymi: nauczycielami, sędziami, lekarzami. Tak, jak to było z kobietami, które wychodziły i protestowały przeciwko drakońskiemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kaczyński ich po prostu nienawidzi i zrobi wszystko, żeby ich wykluczyć z życia społecznego - uważa Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W sprawie słów o niszczeniu ludzi jest pełne porozumienie PiS i Solidarnej Polski.

- Poważne słowa prezesa Kaczyńskiego są jak najbardziej uprawnione. To jest często bardzo wulgarna, bardzo agresywna opozycja - uważa Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Solidarnej Polski.

- To jest tak naprawdę retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych - ocenia Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Polityczne wsparcie

Jarosław Kaczyński ma również polityczne wsparcie prezesa NBP Adama Glapińskiego, który też występował publicznie w czwartek. Chociaż jako prezes banku centralnego powinien być niezależny, to na konferencji mówił jak polityk - jak polityk Prawa i Sprawiedliwości.

- Ład prawny, wspominam, dla nas jest tak ważny. Jak ten chaos sądowniczy nie zostanie opanowany, to z tymi kredytami się będzie działo to, co się dzieje - stwierdził Glapiński.

Dla porównania o sądach tak wypowiada się prezes PiS: "my byśmy chcieli praworządności, ale to wymaga głębokiej reformy sądów i reformy, jeżeli chodzi o prawo, i reformy personalnej".

Tak z kolei sytuację w Polsce opisuje Adam Glapiński - prezes banku centralnego w kraju, który zmaga z inflacją na poziomie 17,4 procent. - Wziąłem notes, długopis, poszedłem do najbliższych sklepów i się bardzo zdziwiłem. Wbrew niektórym stacjom telewizyjnym, nieposiadanym przez kapitał polski, że tak powiem ogólnie, cena chleba jest o wiele niższa, niż się tam cały czas informuje - mówił Glapiński.

- Polityka i gospodarka są ważnymi rzeczami, ale nie są, naprawdę, najważniejsze z perspektywy życia. Trzeba nakierować swoje myślenie na dobre elementy. Jak odczuwamy brak miłości, ale nie mamy w swoim pobliżu kogoś atrakcyjnego, komu możemy zaufać, to kupcie sobie psa, kota, i to bardzo uspokaja - poradził Adam Glapiński.

Opozycja nie kryje wątpliwości wobec oceny Glapińskiego. - Ma takie same kompetencje do zakupów, jak do kierowania bankiem, czyli żadne. Jeżeli nie widzi, jak wygląda sytuacja ludzi i idzie sobie do sklepu, żeby zobaczyć przed konferencją, to znaczy, że kompletnie nic nie wie - komentuje Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Pan Glapiński zachowuje się, jakby był na konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Mocno oderwany od rzeczywistości jak Jarosław Kaczyński, ale mu się absolutnie pomyliło miejsce Narodowego Banku Polskiego z Nowogrodzką - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Adam Glapiński w czwartek mówił i insynuował nie raz, jakich mediów nie lubi - jeszcze częściej robił to Jarosław Kaczyński. W przemówieniu, w którym złożył obietnicę zniszczenia ludzi.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS