Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"

09.12.2022 | Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"
09.12.2022 | Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
09.12.2022 | Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

"Zniszczymy tych ludzi" - grzmi Jarosław Kaczyński, mówiąc w tym samym zdaniu o "silnym państwie". Prezes PiS na zrozumienie w tym temacie może liczyć u swojego koalicjanta, Solidarnej Polski. W tym samym czasie prezes NBP Adam Glapiński udziela rady tym, którym brakuje miłości: niech sobie kupią psa lub kota.

Jak zawsze, Jarosław Kaczyński przemawiał do wybranych i zaproszonych. W Chojnicach, podobnie jak w innych miastach, byli również protestujący i niewpuszczeni.

- Osiem gwiazdek, to słowo na "w", które było tak słyszane w pewnym momencie i ciągle jest słyszane. Otóż to jest, szanowni państwo, właśnie tego rodzaju akcja. Polska nie może być silnym narodem, nie może mieć silnego państwa, bo to nie podoba się naszym sąsiadom. Otóż nie, będziemy mieć silne państwo i zniszczymy tych ludzi - oświadczył na wiecu w Chojnicach prezes PiS.

Jarosław Kaczyński ma do dyspozycji całą machinę państwa i wypowiedział słowa "zniszczymy tych ludzi". Jest najważniejszym polskim politykiem, prezesem partii, która rządzi Polską od siedmiu lat i kontroluje służby specjalne oraz policję, a jego koalicjant jest prokuratorem generalnym.

- Jarosław Kaczyński nienawidzi tych, którzy się z nim nie zgadzają, którzy na niego nie głosują. Tak jak to jest z różnymi grupami społecznymi: nauczycielami, sędziami, lekarzami. Tak, jak to było z kobietami, które wychodziły i protestowały przeciwko drakońskiemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kaczyński ich po prostu nienawidzi i zrobi wszystko, żeby ich wykluczyć z życia społecznego - uważa Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W sprawie słów o niszczeniu ludzi jest pełne porozumienie PiS i Solidarnej Polski.

- Poważne słowa prezesa Kaczyńskiego są jak najbardziej uprawnione. To jest często bardzo wulgarna, bardzo agresywna opozycja - uważa Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Solidarnej Polski.

- To jest tak naprawdę retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych - ocenia Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Polityczne wsparcie

Jarosław Kaczyński ma również polityczne wsparcie prezesa NBP Adama Glapińskiego, który też występował publicznie w czwartek. Chociaż jako prezes banku centralnego powinien być niezależny, to na konferencji mówił jak polityk - jak polityk Prawa i Sprawiedliwości.

- Ład prawny, wspominam, dla nas jest tak ważny. Jak ten chaos sądowniczy nie zostanie opanowany, to z tymi kredytami się będzie działo to, co się dzieje - stwierdził Glapiński.

Dla porównania o sądach tak wypowiada się prezes PiS: "my byśmy chcieli praworządności, ale to wymaga głębokiej reformy sądów i reformy, jeżeli chodzi o prawo, i reformy personalnej".

Tak z kolei sytuację w Polsce opisuje Adam Glapiński - prezes banku centralnego w kraju, który zmaga z inflacją na poziomie 17,4 procent. - Wziąłem notes, długopis, poszedłem do najbliższych sklepów i się bardzo zdziwiłem. Wbrew niektórym stacjom telewizyjnym, nieposiadanym przez kapitał polski, że tak powiem ogólnie, cena chleba jest o wiele niższa, niż się tam cały czas informuje - mówił Glapiński.

- Polityka i gospodarka są ważnymi rzeczami, ale nie są, naprawdę, najważniejsze z perspektywy życia. Trzeba nakierować swoje myślenie na dobre elementy. Jak odczuwamy brak miłości, ale nie mamy w swoim pobliżu kogoś atrakcyjnego, komu możemy zaufać, to kupcie sobie psa, kota, i to bardzo uspokaja - poradził Adam Glapiński.

Opozycja nie kryje wątpliwości wobec oceny Glapińskiego. - Ma takie same kompetencje do zakupów, jak do kierowania bankiem, czyli żadne. Jeżeli nie widzi, jak wygląda sytuacja ludzi i idzie sobie do sklepu, żeby zobaczyć przed konferencją, to znaczy, że kompletnie nic nie wie - komentuje Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Pan Glapiński zachowuje się, jakby był na konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Mocno oderwany od rzeczywistości jak Jarosław Kaczyński, ale mu się absolutnie pomyliło miejsce Narodowego Banku Polskiego z Nowogrodzką - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Adam Glapiński w czwartek mówił i insynuował nie raz, jakich mediów nie lubi - jeszcze częściej robił to Jarosław Kaczyński. W przemówieniu, w którym złożył obietnicę zniszczenia ludzi.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS