PiS i Koalicja Obywatelska zyskują. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

tvn24PiS i Koalicja Obywatelska zyskują. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

Zjednoczona Prawica wciąż na czele z wynikiem 32 procent, ale Koalicja Obywatelska jest tuż za nią z poparciem rzędu 31 procent. W najnowszym sondażu partyjnym dla "Faktów" TVN i TVN24 oba największe polskie ugrupowania zyskują na poparciu w porównaniu do badania w sierpniu. Jednocześnie ubywa wyborców niezdecydowanych.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez firmę Kantar w dniach 9-15 grudnia respondenci zostali zapytani o to, na którą partię by zagłosowali.

32 procent ankietowanych odpowiedziało, że zagłosowaliby na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie). To wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, który został przeprowadzony w sierpniu.

31 procent odpowiadających wskazało Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24.

11 procent respondentów zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni. Tym samym poparcie dla tego ugrupowania spadło o dwa punkty procentowe.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem rzędu 9 procent - wzrost o punkt procentowy.

Lewica (SLD, Wiosna, partia Razem) uzyskała w najnowszym badaniu sześć procent - to oznacza spadek poparcia od sierpnia o punkt procentowy.

Na Koalicję Polską-Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowałoby trzy procent badanych. To wzrost o punkt procentowy w porównaniu do sierpniowego badania, ale ugrupowanie wciąż nie przekracza progu wyborczego.

Na Kukiz'15 wskazało 1 procent odpowiadających, tyle samo co w sierpniu.

Agrounia uzyskała 1 procent poparcia wśród respondentów, o punkt procentowy mniej niż w sierpniu.

Porozumienie Jarosława Gowina kończy zestawienie z wynikiem 0 procent, bez zmian od sierpnia.

Odpowiedź "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi" wskazało 6 procent ankietowanych. W sierpniu analogiczną odpowiedź wskazało 11 procent respondentów.

Pełne wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24:

Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie - 32 procent (wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu do sondażu partyjnego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 z sierpnia),

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 31 procent (wzrost o 4 pp.),

Polska 2050 Szymona Hołowni - 11 procent (spadek o 3 pp.),

Konfederacja Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun) - 9 procent (wzrost o 1 pp.),

Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 6 procent (spadek o 1 pp.),

Poniżej progu wyborczego, który wynosi 5 procent, znalazły się następujące ugrupowania:

Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - 3 procent (wzrost o 1 pp.),

Kukiz'15 - 1 procent (bez zmian),

Agrounia - 1 procent (spadek o 1 pp.),

Porozumienie Jarosława Gowina - 0 procent (bez zmian),

Ponadto:

Nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi - 6 procent (spadek o 5 pp.).

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 9-15 grudnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 675 osób.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: fil / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości