PiS chce zwiększyć uprawnienia Andrzeja Dudy. "Konstytucja bardzo wyraźnie mówi..."

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS chce zwiększyć uprawnienia Andrzeja Dudy. "Można to nazwać korupcją albo prostytucją"
PiS chce zwiększyć uprawnienia Andrzeja Dudy. "Można to nazwać korupcją albo prostytucją"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
PiS chce zwiększyć uprawnienia Andrzeja Dudy. "Można to nazwać korupcją albo prostytucją"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda chce większych kompetencji w sprawach unijnych - kosztem rządu. Sejm głosami obozu władzy uchwalił już odpowiednią ustawę. Rządzący popierają pomysł prezydenta i mówią o współdziałaniu władz. Opozycja nazywa ten ruch niekonstytucyjnym i widzi w nim polityczną ucieczkę do przodu obecnie rządzących na wypadek przegrania przez nich wyborów. 

Trzynaście i pół godziny zajęło PiS-owi przyznanie prezydentowi nowych i ważnych uprawnień. Według zapisów ustawy rząd niezwłocznie po ich otrzymaniu przekazuje prezydentowi dokumenty z Unii Europejskiej w związku z posiedzeniami Rady Europejskiej, do których prezydent może przedstawić swoje stanowisko.

- Sprawy kontaktów międzynarodowych są gestią rządu. Projektowane zmiany mają być uzgodnione czy skonsultowane z prezydentem. Ale decyzja należy do rządu - wyjaśnia polski ustrój profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie ze zmianami w okresie sprawowania przez Polskę unijnej prezydencji prezydent bierze udział w posiedzeniach Rady Europejskiej. Dotąd polskim przedstawicielem był premier. - W roku 2025 będzie kolejna polska prezydencja i, rzeczywiście, do tej inicjatywy, która dotyczy Rady Unii Europejskiej, trzeba się bardzo wnikliwie i dobrze przygotować - wyjaśnia Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP.

"Tę sytuację można nazwać albo korupcją, albo prostytucją"

Opozycja wciąż ma w pamięci spory o krzesło między prezydentem Lechem Kaczyńskim a premierem Donaldem Tuskiem. Teraz PiS tłumaczy, że chce uniknąć tej sytuacji. - Wypracowywanie właśnie tego współdziałania jest niezwykle istotne - podkreśla Sylwester Tułajew, poseł PiS. Na trzy miesiące przed wyborami PiS podkreśla, jak ważna jest współpraca między dwoma ośrodkami władzy i jak ważne są te zmiany, których PiS nie przeprowadził przez dwie kadencje współrządzenia z Andrzejem Dudą.

- Tę sytuację można nazwać albo korupcją, albo prostytucją, bo sprowadza się to do tego, że Andrzej Duda będzie sprzedawać swoje wdzięki w kampanii wyborczej PiS-u, a ceną za to będą stanowiska, które będzie mógł obsadzać w instytucjach europejskich - uważa Jarosław Wałęsa, poseł PO. Prezydent zyskuje wpływ na obsadzenie prestiżowych unijnych stanowisk. Może więc wprost odmówić desygnowania kandydata zaproponowanego przez rząd. - Konstytucja bardzo wyraźnie mówi, kto prowadzi politykę zagraniczną. Robi to Rada Ministrów. Zmiana konstytucji ustawą nie ma żadnego sensu, jest po prostu bezprawna - twierdzi Grzegorz Schetyna, były minister spraw zagranicznych, poseł PO.

Prezydent chce więcej uprawnień w polityce unijnej. "Te wszystkie rozwiązania są niezgodne z konstytucją"
Prezydent chce więcej uprawnień w polityce unijnej. "Te wszystkie rozwiązania są niezgodne z konstytucją"Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Zmiana zdania?

Rząd może się zmienić za trzy miesiące, a uprawnienia prezydenta pozostaną. - Nie zmienia się prawa przed wyborami. Nie zmienia się prawa w ten sposób, żeby ograniczyć (władzę - przyp. red.) ewentualnemu zwycięzcy wyborów i na pewno jeżeli chodzi o postępowanie legislacyjne. To, co obecnie się czyni w Sejmie, jest po prostu skandaliczne - uważa profesor Zoll.

W 2015 roku, kiedy Andrzej Duda odbierał akt wyboru na prezydenta, a wybory parlamentarne miały się odbyć za kilka miesięcy, prezydent elekt apelował do rządzącej wtedy Platformy Obywatelskiej o to, żeby w okresie przejściowym nie podejmować żadnych zmian ustrojowych. Teraz jego kancelaria przekonuje, że zmiany nie mają nic wspólnego z nadchodzącymi wyborami.

- Ustawa, co bardzo istotne, powstaje w absolutnym oderwaniu od konkretnej sytuacji politycznej, nie jest to ustawa epizodyczna, nie jest to ustawa pisana dla konkretnego rządu i dla konkretnego prezydenta - zapewnia Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Opozycja ma jednak w tej sprawie inne zdanie. - PiS chce sobie po prostu zabezpieczyć chociażby przez prezydenta wpływ na państwo, bo wie, że najprawdopodobniej jesienią przegra wybory - przekonuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy. Obecny prezydent z nowo wybranym rządem będzie współdziałał przez niewiele ponad rok.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN