Pilne badanie, odległy termin realizacji. Tak wygląda rzeczywistość chorych na raka w Polsce

Źródło:
Fakty TVN

Ile to razy pacjenci słyszą, że leczenie byłoby o wiele prostsze, gdyby zbadali się wcześniej? Może w żadnym innym wypadku nie jest to bardziej prawdziwe niż przy nowotworach. A co, jeśli ktoś chce się zbadać i ma skierowanie? Wtedy może się dowiedzieć, że "natychmiast" znaczy "w przyszłym roku".

Rak to ciężka choroba. Jego leczenie w Polsce też jest ciężkie. Jeżeli chodzi o rezonans, to na przykład w Jaworznie terminy "pilne" są dostępne we wrześniu, a "planowane" dopiero w styczniu. W Chorzowie jest to kolejno początek października i koniec listopada, a w Gorzowie koniec lutego.

Przedstawicielki Alivia Onkofundacja potwierdzają, że kolejki do rezonansu magnetycznego są coraz dłuższe. W kolejce zwykłej na to badanie pacjenci czekają średnio aż 75 dni. W porównaniu do 2022 roku to wzrost o trzynaście dni. Pacjenci pilni - ci z nowotworami - czekają niewiele krócej, bo 56 dni. To wzrost o dwanaście dni. Dane są uśrednione. W poszczególnych województwach i ośrodkach wygląda to różnie. - My badamy rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i PET. Na przykład Mazowieckie, jeżeli chodzi o badanie PET, wychodzi najgorzej. Nawet w kolejce zwykłej 152 dni można czekać - informuje Aleksandra Ciompała, Alivia Onkofundacja.

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

Oczekiwanie bez końca

Pani Agnieszka Kuźma z Warszawy piąty rok walczy z nowotworem piersi. Dwa miesiące temu okazało się, że ma wznowę. - Gdy usłyszałam od pani doktor, że mam zrobić konkretne badania (...), czyli tomografię i rezonans magnetyczny bądź też PET, usłyszałam, że na takie badania czeka się, mając skierowanie na cito, cztery miesiące - opowiada pani Agnieszka. To jest oferta dla chorego na raka, który powinien mieć natychmiast wykonane badanie. Karta DILO nie pomaga. W Zgorzelcu na rezonans pacjenci z rakiem czekają do 2024 roku. - Pacjenci czekają potem jeszcze na opis takiego badania. W przypadku rezonansu magnetycznego oczekiwanie trwa nawet 25 dni. Do 25 dni można czekać na opis (...). Potem jeszcze się musi umówić do specjalisty. To jest kolejne kilkanaście dni - wyjaśnia Aleksandra Ciompała.

Pani Agnieszka poradziła sobie. Tak radzi też sobie wiele osób. - Dzięki temu, że uruchomiłam tę machinę, ścieżka oczekiwania w mojej kolejce zdecydowanie się skróciła i w ciągu tygodnia zrobiłam badania. Znajomości zadziałały - mówi pani Agnieszka. Inni, żeby skrócić kolejkę, za badania płacą. Nie wszyscy jednak mają pieniądze i znajomości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS