Niepłodność jest coraz większym problemem w Polsce. "PiS kompletnie nie rozumie, czym jest polityka społeczna i polityka rodzinna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Polsce spada dzietność, a rząd nie refunduje in vitro. "PiS kompletnie nie rozumie, czym jest polityka społeczna"
W Polsce spada dzietność, a rząd nie refunduje in vitro. "PiS kompletnie nie rozumie, czym jest polityka społeczna"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
W Polsce spada dzietność, a rząd nie refunduje in vitro. "PiS kompletnie nie rozumie, czym jest polityka społeczna"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a coraz więcej osób zmaga się z niepłodnością. Leczenie jest bardzo kosztowne i niedostępne dla wielu par. W 2016 roku PiS zdecydowało o zawieszeniu programu finansowania in vitro przez rząd. Finansowanie podjęły niektóre samorządy. 

Program 500 plus, a od 2024 roku 800 plus, to jeden z flagowych programów Prawa i Sprawiedliwości, który ma wspierać między innymi dzietność. Liczba dzieci, które rodzą się w Polsce, jednak maleje. - PiS kompletnie nie rozumie, czym jest polityka społeczna i polityka rodzinna. Myśli, że wystarczy ludziom dać trochę pieniędzy, żeby się odczepili i niczego więcej nie oczekiwali od państwa - twierdzi Izabela Leszczyna, Koalicja Obywatelska.

Dla wielu dziecko to niespełnione marzenie - w Polsce z problemem niepłodności zmaga się 1,5 miliona par. - Niepłodność jest jedną z chorób, która nawet posiada swój odpowiedni numer, kod międzynarodowej klasyfikacji schorzeń. Wobec tego wymaga pewnego leczenia - podkreśla doktor Maciej Socha, Szpital Świętego Wojciecha w Gdańsku.

Młodzi kandydaci na temat programów społecznych, in vitro i Kościoła
Młodzi kandydaci na temat programów społecznych, in vitro i KościołaTVN24

Spór o in vitro

- Pamiętajmy, że w sytuacjach takich kiedy na przykład mamy niedrożne jajowody, kiedy mamy mocno obniżoną rezerwę jajnikową, czyli zdolność do pozyskania komórek jajowych, kiedy te parametry medyczne są bardzo złe, (to in vitro - przyp. red.) to jest jedyna forma rozwiązania i szansy na potomstwo dla par - podkreśla doktor Patrycja Sadowska, Klinika InviMed.

Niestety in vitro jest bardzo kosztowne. Mowa o nawet kilkunastu tysiącach złotych. - Wiek prokreacyjny pacjentów się przesuwa i to powoduje narastanie odsetka niepłodności. To, w jaki sposób żyjemy, na jaki stres jesteśmy narażeni, w jaki sposób się odżywiamy, jak modyfikowana jest żywność. To powoduje wszystko, że faktycznie ten odsetek płodności nam spada i zapotrzebowanie na procedurę (in vitro - przyp. red.) będzie coraz większe - dodaje doktor Sadowska.

ZOBACZ WIĘCEJ: PiS chciało mieć konwencję w Łodzi, ale zrezygnowało. Pieniądze z kary umownej zasiliły miejski program in vitro

Program rządowy, który finansował in vitro, funkcjonował w Polsce w latach 2013-2016. Dzięki niemu urodziło się ponad 22 tysiące dzieci. Po dojściu PiS do władzy program został zawieszony. - To jest procedura medyczna, która powinna być finansowana ze środków budżetu państwa - podkreśla Agata Dzikowska, Urząd Miejski Wrocławia.

Dzisiaj to niektóre samorządy wyręczają rząd i finansują procedurę in vitro. Wrocław chwali się najmłodszymi mieszkańcami miasta. - Chcemy pomagać mieszkańcom Wrocławia tam, gdzie nie pomaga budżet państwa. Dziś mamy najświeższe dane. Urodziło się z tego programu 218 dzieci. Bardzo cieszymy się, że ten program jest skuteczny - mówi Agata Dzikowska.

ZOBACZ WIĘCEJ: Pięć ciąż z programu "In vitro to HiT". Powstał na fali oburzenia słowami z podręcznika

W tym roku w krakowskim programie in vitro wezmą udział 363 pary. Miasto przeznaczy blisko 2 miliony złotych na ten cel. - Dzięki temu programowi urodziło nam się 45 dzieci. To są dzieci, które przypuszczalnie, gdyby nie ten program, toby się nigdy nie urodziły. A ile jest radości - przekonuje Dariusz Nowak, Urząd Miasta Krakowa.

Tychy pierwszy raz zaoferowały swoim mieszkańcom pomoc. - Pierwsze pary ustawiły się dzień wcześniej. Przed tym dniem, kiedy rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń. Stwierdziliśmy, że skoro jest tak duże zainteresowanie, to warto jeszcze ogłosić drugą edycję - wyjaśnia Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów.

Procedura in-vitroPAP/Adam Ziemienowicz

Głos polityków

Podczas debaty "Czas Decyzji" w TVN24 przedstawiciele pięciu komitetów wyborczych dyskutowali również na temat in vitro. Przedstawiciel Konfederacji nie odpowiedział na pytanie o finansowanie in vitro. Pozostali uczestnicy zgodnie przyznali, że refundacja jest niezbędna przy obecnym kryzysie demograficznym. - To jest prawo do szczęścia bardzo wielu rodzin, to jest prawo do macierzyństwa, to jest prawo do rodzicielstwa dla Polaków - wylicza Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. W debacie ponownie nie uczestniczył żaden z przedstawicieli partii rządzącej.

Oglądaj debatę "Czas Decyzji" w TVN24 GO

Trudno jednak zapomnieć pewną wypowiedź posłanki Prawa i Sprawiedliwości Barbary Bartuś, która stwierdziła w maju, że in vitro "nie jest walką z niepłodnością, tylko jest produkcją człowieka". - Zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro jest medycznym narzędziem, które pozwala zwyczajnie parom zajść w ciąże. Nie jest to żadna magia - tłumaczy doktor Maciej Socha.

Według GUS do 2050 roku liczba ludności Polski zmniejszy się o prawie 4,5 miliona.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS