Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która sfinansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która finansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian
Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która finansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która finansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzianMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

"Świetlik w ciemności" to opowieść o wspaniałej przyjaźni, zdolnej pokonać największe przeciwności losu. To także - a może przede wszystkim - zrealizowane z potrzeby serca słuchowisko z doborową obsadą, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla młodych powodzian. Dzieci, które przeżyły te dramatyczne chwile, zmagały się nie tylko ze skutkami natury, ale także z traumą, która wciąż pozostaje w ich sercach.

W zalanych miastach trwa proces odbudowy, ale nie wszystkie zniszczenia widać gołym okiem. - Trauma osadza się w człowieku i im dłużej jest nieleczona, tym bardziej się zabliźnia w nieładny sposób i rzutuje na późniejsze życie - mówi Jakub Ćwiek, pisarz i autor słuchowiska "Świetlik w ciemności".

Nieleczone traumy mogą się goić latami, dlatego na ratunek w nietypowy sposób ruszyli znani twórcy i aktorzy. - "Świetlik w ciemności" jest światełkiem nadziei, światełkiem w mroku - komentuje Jakub Ćwiek. - Wszyscy razem stworzyliśmy słuchowisko pt. "Świetlik w ciemności", a ja miałem ogromną przyjemność zagrać Kapitana Świetlika - mówi aktor Mateusz Damięcki, który wcielił się w główną rolę w bajce.

CZYTAJ TAKŻE: Ola nie mówi i nie chodzi, Zuzia przeszła udar na lekcji WF. Możesz im pomóc

- Zagrałem Świetlika i potem też się dowiedziałem, w jakim wspaniałym towarzystwie jestem, że jest tam mój kolega Jakobe z Make Life Harder, Cezary Pazura i różni wybitni aktorzy, tak że bardzo mi przyjemnie, że mogłem w takim towarzystwie się chociaż jako drobna rólka Świetlik znaleźć - relacjonuje Michał Marszał, twórca internetowy.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwartaGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

W każdej z ról wyjątkowi twórcy

Całkowity dochód z akcji zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla najmłodszych powodzian. - Stwierdziliśmy, że stworzymy bajkę, która z jednej strony daje to wytchnienie i radość, a z drugiej strony daje środki na to, żeby to terapeutyczne wsparcie dzieciom zapewnić - mówi Jakub Ćwiek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Plan był prosty: zapewnić i opłacić dostęp do terapeutów wyspecjalizowanych w zakresie diagnozowania i leczenia traum u dzieci.

- Samo słuchowisko opowiada o grupie robaczków, która pod przewodnictwem kapitana Świetlika, niegdyjsiejszego dowódcy łąkowej straży, walczy z mrokiem, z ciemnością i czającymi się w ciemności wronami - opowiada Jakub Ćwiek.

- Nie wiem, czy świetliki, przynajmniej w wyobraźni, powinny mieć krzykliwy głos, ale taki właśnie miałem, więc udało się to dosyć szybko, reżyser był zadowolony - ocenia Michał Marszał.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Katarzyna Rosiewicz/Fakty po Południu TVN24

Moc uzdrawiania opowieści

Bajka ma wspierać terapię, jednocześnie dając nadzieję. Projekt konsultowało Polskie Towarzystwo Terapii Zabawą.

- Trauma może wywoływać skutki fizyczne, tzn. może wywoływać ból fizyczny. Może wpływać na to, że dzieci będą unikać miejsc, które kojarzą im się źle, czyli na przykład własnych domów. Jeżeli dom został zalany, to dzieci mogą mieć ogromne lęki przed powrotem do domu. Im szybciej zaczniemy działać w tym zakresie, im szybciej będziemy w stanie im pomóc, tym jest większa szansa, że zniweluje się do zera negatywne skutki, które się tutaj pojawiły - wskazuje Jakub Ćwiek.

ZOBACZ TEŻ: "Od 23 lat staramy się pomagać". Finał akcji Fundacji TVN i "Uwagi!"

Autor wie, co mówi, bo sam przeżył powódź w 1997 roku w rodzinnych Głuchołazach. - Są to rzeczy, które naprawdę osiadają w człowieku - wskazuje.

Opowieści mają moc uzdrawiania. Pomagają zrozumieć to, co dotąd było niezrozumiałe - również poprzez humor.

- Ja też się staram na co dzień przez zabawę, bawienie trochę uczyć o czymś, żeby to niosło większe wartości i mam nadzieję, że to tak wyszło i liczę na to, że państwo wydadzą te 30 złotych, żeby zapoznać się z tym. Idealny pomysł na prezent - zachęca Michał Marszał.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS