"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią
"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXEDPL oraz Uber Polska. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

O przemocy musimy mówić, bo, jak pokazują najnowsze dane, przemoc jest powszechna.

- Wyzywał ją od wariatki, a ona leczy się na depresję. On zawsze jej to wypomina i widzę, że przez to coraz gorzej sobie z tym radzi. To już jest któryś raz. Ona zawsze go broni, ale wydaje mi się, że po prostu się go boi, nie wiem, jak mam jej pomóc - mówi pani Julia w spocie Fundacji SEXEDPL.

To tylko fragment spotu, ale takie telefony codziennie odbierane są przez konsultantów.

- W polskim społeczeństwie przemoc jest czymś bardzo powszechnym. Badanie, które wykonałyśmy na zlecenie SEXEDPL, pokazało, że 70 procent kobiet w naszym kraju żyje w lęku, w lęku przed przemocą, która kiedyś je spotkała - informuje Dorota Peretiatkowicz, socjolożka i autorka badań.

Co więcej, powszechny brak poczucia bezpieczeństwa towarzyszy kobietom od wieku nastoletniego. Jak pokazują badania, to nie tylko lęk w przestrzeni publicznej, ale też lęk w relacji z bliskimi - ojcem, znajomym mężczyzną czy matką.

Przed czym kobiety odczuwają lęk? Fundacja SEXEDPL

"Nie jesteśmy pewni, czy to, czego doświadczamy, jest przemocą"

Przemocy nie potrafimy nazwać. Bardzo wiele osób dzwoni na infolinię, żeby upewnić się, że to, czego doświadcza, to przemoc. Często dopiero pierwsza rozmowa z konsultantem nam to uświadamia.

- W przemocy często tkwimy bardzo długo, często doświadczamy gaslightingu, czyli podważania tego, co czujemy. Mówi nam się: "przesadzasz, inni mają gorzej, czy na pewno usłyszałaś to, co usłyszałaś", i przez to nie jesteśmy pewni, czy to, czego doświadczamy, jest przemocą - zauważa Martyna Wyrzykowska, dyrektorka SEXEDPL.

To właśnie codzienne sytuacje budzą największe poczucie zagrożenia. - Mówimy o sytuacjach, które rodzą przemoc, o sytuacjach, w których osoby sobie nie radzą i nie wiedzą, co zrobić, żeby z tej przemocy się wydostać - wskazuje Dorota Peretiatkowicz.

Sprawcy przemocy też telefonują

Pojawiają się też telefony od oprawców: "Czasami tak trudno mi nad sobą zapanować. Boje się, nie chciałbym jej skrzywdzić, ale czuję się jak potwór, bo boję się, że następnym razem nad sobą nie zapanuję i naprawdę nigdy nie chcę przekroczyć tej granicy".

- Osoby, które dzwonią na antyprzemocową linię pomocy, to są również osoby sprawujące przemoc, które zauważyły chociażby dzięki naszej kampanii, że działania, które podejmują, są szkodliwe, i wyrażają gotowość, żeby to zmienić - mówi Martyna Wyrzykowska.

CZYTAJ TAKŻE: Co trzecia kobieta w UE ofiarą przemocy ze względu na płeć. Nowy raport Eurostatu 

W trakcie kampanii przedstawiono też inne wstrząsające statystyki - niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. W dodatku już nastolatki mają tak traumatyczne sytuacje za sobą.

- Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej, że aż tyle kobiet dotknęła ta przemoc. W tym naszym badaniu mamy też, w jakim wieku kobiety i mężczyźni byli molestowani seksualnie. Największy odsetek to są osoby w wieku między dziesiątym a dwudziestym rokiem życia - mówi Katarzyna Krzywicka-Zdunek, socjolożka, autorka badań.

Doświadczenia, które rzutują na całe życie

Badania pokazują, że takie traumatyczne doświadczenia rzutują na całe życie, zostawiają trwały ślad, prowadzą do lęku.

- To jest nie tylko niechciany dotyk czy gwałt, ale też niewłaściwe komentarze, niechciane treści w internecie, cały szereg niefizycznych zachowań, które sprawiają, że czujemy się niepewni w swoim ciele, czujemy się gorsze - czy w pracy, czy w domu - wskazuje Martyna Wyrzykowska.

Strach często paraliżuje, co skutkuje brakiem naszej reakcji wobec sytuacji przemocowych.

ZOBACZ TEŻ: List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

- Każda osoba, która przemocy doświadcza, powinna dostać pomoc. Każda osoba, która jest świadkiem przemocy, powinna potrafić na nią zareagować, ale co ważne, każdy sprawca czy sprawczyni przemocy mogą z tej roli wyjść - podkreśla Martyna Wyrzykowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS