"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią
"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXEDPL oraz Uber Polska. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

O przemocy musimy mówić, bo, jak pokazują najnowsze dane, przemoc jest powszechna.

- Wyzywał ją od wariatki, a ona leczy się na depresję. On zawsze jej to wypomina i widzę, że przez to coraz gorzej sobie z tym radzi. To już jest któryś raz. Ona zawsze go broni, ale wydaje mi się, że po prostu się go boi, nie wiem, jak mam jej pomóc - mówi pani Julia w spocie Fundacji SEXEDPL.

To tylko fragment spotu, ale takie telefony codziennie odbierane są przez konsultantów.

- W polskim społeczeństwie przemoc jest czymś bardzo powszechnym. Badanie, które wykonałyśmy na zlecenie SEXEDPL, pokazało, że 70 procent kobiet w naszym kraju żyje w lęku, w lęku przed przemocą, która kiedyś je spotkała - informuje Dorota Peretiatkowicz, socjolożka i autorka badań.

Co więcej, powszechny brak poczucia bezpieczeństwa towarzyszy kobietom od wieku nastoletniego. Jak pokazują badania, to nie tylko lęk w przestrzeni publicznej, ale też lęk w relacji z bliskimi - ojcem, znajomym mężczyzną czy matką.

Przed czym kobiety odczuwają lęk? Fundacja SEXEDPL

"Nie jesteśmy pewni, czy to, czego doświadczamy, jest przemocą"

Przemocy nie potrafimy nazwać. Bardzo wiele osób dzwoni na infolinię, żeby upewnić się, że to, czego doświadcza, to przemoc. Często dopiero pierwsza rozmowa z konsultantem nam to uświadamia.

- W przemocy często tkwimy bardzo długo, często doświadczamy gaslightingu, czyli podważania tego, co czujemy. Mówi nam się: "przesadzasz, inni mają gorzej, czy na pewno usłyszałaś to, co usłyszałaś", i przez to nie jesteśmy pewni, czy to, czego doświadczamy, jest przemocą - zauważa Martyna Wyrzykowska, dyrektorka SEXEDPL.

To właśnie codzienne sytuacje budzą największe poczucie zagrożenia. - Mówimy o sytuacjach, które rodzą przemoc, o sytuacjach, w których osoby sobie nie radzą i nie wiedzą, co zrobić, żeby z tej przemocy się wydostać - wskazuje Dorota Peretiatkowicz.

Sprawcy przemocy też telefonują

Pojawiają się też telefony od oprawców: "Czasami tak trudno mi nad sobą zapanować. Boje się, nie chciałbym jej skrzywdzić, ale czuję się jak potwór, bo boję się, że następnym razem nad sobą nie zapanuję i naprawdę nigdy nie chcę przekroczyć tej granicy".

- Osoby, które dzwonią na antyprzemocową linię pomocy, to są również osoby sprawujące przemoc, które zauważyły chociażby dzięki naszej kampanii, że działania, które podejmują, są szkodliwe, i wyrażają gotowość, żeby to zmienić - mówi Martyna Wyrzykowska.

CZYTAJ TAKŻE: Co trzecia kobieta w UE ofiarą przemocy ze względu na płeć. Nowy raport Eurostatu 

W trakcie kampanii przedstawiono też inne wstrząsające statystyki - niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. W dodatku już nastolatki mają tak traumatyczne sytuacje za sobą.

- Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej, że aż tyle kobiet dotknęła ta przemoc. W tym naszym badaniu mamy też, w jakim wieku kobiety i mężczyźni byli molestowani seksualnie. Największy odsetek to są osoby w wieku między dziesiątym a dwudziestym rokiem życia - mówi Katarzyna Krzywicka-Zdunek, socjolożka, autorka badań.

Doświadczenia, które rzutują na całe życie

Badania pokazują, że takie traumatyczne doświadczenia rzutują na całe życie, zostawiają trwały ślad, prowadzą do lęku.

- To jest nie tylko niechciany dotyk czy gwałt, ale też niewłaściwe komentarze, niechciane treści w internecie, cały szereg niefizycznych zachowań, które sprawiają, że czujemy się niepewni w swoim ciele, czujemy się gorsze - czy w pracy, czy w domu - wskazuje Martyna Wyrzykowska.

Strach często paraliżuje, co skutkuje brakiem naszej reakcji wobec sytuacji przemocowych.

ZOBACZ TEŻ: List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

- Każda osoba, która przemocy doświadcza, powinna dostać pomoc. Każda osoba, która jest świadkiem przemocy, powinna potrafić na nią zareagować, ale co ważne, każdy sprawca czy sprawczyni przemocy mogą z tej roli wyjść - podkreśla Martyna Wyrzykowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS