"Nie ma żadnej komisji śledczej, nie ma żadnych członków, to jest ściema"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Nie ma żadnej komisji śledczej, nie ma żadnych członków, to jest ściema"
"Nie ma żadnej komisji śledczej, nie ma żadnych członków, to jest ściema"
Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24
"Nie ma żadnej komisji śledczej, nie ma żadnych członków, to jest ściema"Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa po raz czwarty spróbuje przesłuchać Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny powinien stawić się przed komisją czwartego listopada o 10 rano. Do tej pory nie przysłał zwolnienia lekarskiego, ale w swoich mediach społecznościowych napisał, że to jest "niby komisja", a jej członkowie, wzywając go na przesłuchanie, popełniają przestępstwo.

- Nie ma żadnej komisji śledczej ds. Pegasusa, nie ma żadnych członków, to jest jedna wielka ściema - komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Wójcik. To jedyna obowiązująca w PiS narracja o sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.

Komisja jest i pracuje. Na czwartego listopada ponownie wezwała na świadka Zbigniewa Ziobro. - Pan Zbigniew Ziobro ma obowiązek stawić się przed komisją, a jego wymysły dotyczące podpierania się Trybunałem Konstytucyjnym i orzeczeniem trybunału Julii Przyłębskiej, w którym pozwala mu w ten sposób się zachowywać, są absolutnie nie do przyjęcia - mówi Magdalena Sroka, posłanka Trzeciej Drogi i przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.

Do trzeciego listopada Zbigniew Ziobro nie przysłał do komisji żadnego usprawiedliwienia swojej ewentualnej nieobecności.

W mediach społecznościowych wezwanie przed komisją śledczą nazywa kartką, a jej autorów dowcipnisiami. Były minister, powołując się na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, pisze o odpowiedzialności karnej dla posłów podszywających się pod nieistniejącą komisję.

Julia Przyłębska wyrocznią PiS-u

- Już nie ma dzisiaj alternatywy, że jest chory, już tego argumentu z PiS-u nikt nie podnosi. Teraz pani magister Przyłębska jest dla PiS-u najważniejszą wyrocznią w tej sprawie. My działamy zgodnie z prawem, zgodnie z literą prawa. W ramach przepisów prawa i w ramach procedur pan Ziobro musi zeznawać - mówi Tomasz Trela, poseł Lewicy i członek sejmowej komisji ds. Pegasusa.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości głosowali za powołaniem komisji śledczej i brali udział w jej pracach, do momentu, kiedy trybunał Julii Przyłębskiej uznał, że zakres działania komisji jest niezgodny z konstytucją.

CZYTAJ TAKŻE: "Ta kartka byłaby nawet zabawna". Ziobro o kolejnym wezwaniu przed komisję

- Te orzeczenia nie obowiązują. To jasno stwierdziły polskie i międzynarodowe trybunały, pan Ziobro będzie się musiał stawić przed komisją - zaznacza poseł Koalicji Obywatelskiej i członek sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa Marcin Bosacki.

To, że świadkowie związani z Prawem i Sprawiedliwości przestali stawiać się na wezwania komisji, znacznie utrudnia jej prace, zwłaszcza, że często to osoby z bogatą wiedzą, jak były szef ABW Piotr Pogonowski, były szef CBA Ernest Bejda czy właśnie Zbigniew Ziobro.

Sroka: Ziobro zamiast publikować zdjęcia, mógł wysłać zaświadczenie lekarskie
Sroka: Ziobro zamiast publikować zdjęcia, mógł wysłać zaświadczenie lekarskieTVN24

"Materiał dowodowy jest bardzo obciążający"

- Mamy dowody na udział Zbigniewa Ziobro w całym procederze zakupu i wykorzystania, nielegalnego użycia, samego Pegasusa, co sprawia, że materiał dowodowy jest bardzo Zbigniewa Ziobro obciążający - przekazuje Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej i członek sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.

Na razie wniosek do sądu o doprowadzenie komisja złożyła tylko w stosunku do Piotra Pogonowskiego, ale członkowie nie wykluczają, że to samo zrobią w stosunku do innych niestawiających się świadków.

- Działania tych ludzi, którzy się nazywają członkami komisji, to są działania kryminalne, dlatego, że nie ma komisji, więc takie doprowadzenie w ogóle by się nie mieściło w żadnym standardzie i w żadnym przepisie, ponieważ oni nie mają prawa do tego - twierdzi Michał Wójcik.

W przypadku Zbigniewa Ziobry, który jest posłem, procedura doprowadzenia nie polega tylko na wniosku do sądu.

- Musimy znieść mu immunitet, tzn. Sejm musi przegłosować, że on może zostać zatrzymany i doprowadzony przez policję przed naszą komisję. Ja będę wnioskował, żebyśmy to robili już jutro - zapowiada Marcin Bosacki.

Jest jeszcze jedna możliwość. Świadków, na wniosek komisji, może przesłuchać prokuratura. - Tej odpowiedzialności, zarówno przed prokuraturą czy sądem, Zbigniew Ziobro nie uniknie - mówi Magdalena Sroka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS