Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchu
Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchu
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchuGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych - czas wspomnień, zadumy i odwiedzania grobów bliskich. Na cmentarzach w całej Polsce płoną miliony zniczy, a na drogach dojazdowych do nekropolii i trasach wylotowych trwa policyjna akcja "Znicz". Są apele o wyjątkową ostrożność ze względu na bardzo silny wiatr - głównie na północy Polski. W Gdańsku - ze względów na wichurę - odwołano międzywyznaniową modlitwę w Dniu Wszystkich Świętych.  

1 listopada Polacy ruszyli na cmentarze odwiedzić groby najbliższych. Jednak zanim można było zapalić znicz czy złożyć kwiaty, trzeba było dostać się na cmentarz, a to - szczególnie dla tych, którzy wybrali dojazd samochodem - nie zawsze było łatwe.

Ze względu na ogromne korki wiele osób zdecydowało się na wyjazd z domu bardzo wcześnie. - W pół do siódmej wyjeżdżamy, żeby być wcześniej na cmentarzu. Po to właśnie, żeby było mniej ludzi, mniejszy ruch, a jeszcze mamy groby po drodze - mówi pan Tomasz. - Przyjeżdżamy, żeby uniknąć korków, dlatego tak wcześnie - dodaje pan Maciej. - O tej porze się świetnie jedzie i później się spokojnie wraca na herbatkę, na śniadanie - mówi pani Aniela.

Komunikacja miejska pomaga w usprawnieniu ruchu

W wielu miastach, żeby usprawnić ruch i ułatwić dojazd, uruchomione zostały dodatkowe linie autobusowe czy tramwajowe.

- Ja nie mieszkam tak daleko, więc i na nogach bym doszła, ale ponieważ mam plecak, dwie siatki, no to (wybrałam - przyp. red.) autobus - mówi mieszkanka Krakowa. - Wygodnie, w autobusik się wsiada i jedzie. Co minutę, dwie, autobus nadjeżdża - mówi mieszkaniec Gdańska.

W tym, żeby każdy wsiadł do właściwego autobusu, w Gdańsku pomagali pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego. - Szczególnie seniorzy są bardzo wdzięczni. Osoby, które na co dzień nie korzystają z transportu publicznego, dziękują, bo by się pogubili - mówi Adam Kaszubowski z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Dziś Wszystkich Świętych. Apel policji
Dziś Wszystkich Świętych. Apel policjiTVN24

W okolicy wielu cmentarzy wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Na niektóre ulice wjazd własnym samochodem w ogóle nie był możliwy. Na części skrzyżowań kierowanie ruchem przejęli policjanci.

- Do tych wszystkich kierujących apelujemy, aby uważali na zmiany organizacji ruchu, stosowali się do poleceń wydawanych przez policjantów i przede wszystkim w miejscu bezpiecznym parkowali swoje pojazdy - przekazuje nadkom. Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Przy Cmentarzu Centralnym w Szczecinie - największej nekropolii w Polsce - jedną z dróg całkowicie wyłączono dla ruchu.

Akcja "Znicz" w tym roku potrwa dłużej

Żeby mimo wszystko było jak najbezpieczniej, tylko 1 listopada służbę pełniło około 6000 policjantów ruchu drogowego. Nie tylko przy cmentarzach łatwiej będzie w najbliższych dniach spotkać policyjny patrol. Mundurowi będą pilnować porządku i bezpieczeństwa na drogach w całym kraju. Przekonał się o tym 40-latek zatrzymany przez policjantów z Hrubieszowa.

- Pędził z prędkością 147 kilometrów na godzinę. Tym samym przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 97 kilometrów - informuje nadkom. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Dostał pięć tysięcy złotych mandatu i 20 punktów karnych.

ZOBACZ TEŻ: 120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

- Przede wszystkim noga z gazu, bo kontrole prędkości, a przede wszystkich trzeźwości i stanu technicznego, są bardzo intensywne. Również patrzymy na pieszych, bo to właśnie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na te tragiczne skutki wypadków drogowych - przekazał 31 października asp. Mariusz Bazylak z Komendy Stołecznej Policji.

Policja zaznacza, że tegoroczna akcja "Znicz", która rozpoczęła się 31 października, będzie o jeden dzień dłuższa niż w zeszłym roku i potrwa do 4 listopada. - Spodziewamy się tego, że skoro jest sobota i niedziela jeszcze wolna, to też przez te dwa dni będzie większy ruch w okolicach cmentarzy - wskazuje Joanna Skrent.

Tylko 31 października w 55 wypadkach zginęły dwie osoby, a 62 zostały ranne. Policjanci zatrzymali 214 nietrzeźwych kierujących.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Uchwała akcjonariuszy Orlenu nie jest jeszcze przyjęta, ale jeśli tak się stanie, to otworzy drogę do naprawienia szkód wyrządzonych spółce przez poprzedni zarząd z Danielem Obajtkiem na czele. Orlen wydał na przykład półtora miliarda złotych na ropę, której nigdy nie dostał, a przy okazji fuzji z Lotosem - jak wylicza Najwyższa Izba Kontroli - aktywa sprzedano za co najmniej 5 miliardów złotych poniżej wartości.

Daniel Obajtek zapłaci za straty Orlenu z własnej kieszeni? "Niech oddaje pieniądze"

Daniel Obajtek zapłaci za straty Orlenu z własnej kieszeni? "Niech oddaje pieniądze"

Źródło:
Fakty TVN

Tegoroczna kampania wyborcza w USA skupia się na siedmiu stanach "wahających się", kluczowych dla wyników nadchodzących wyborów prezydenckich. Ich mieszkańcy są świadomi tego, jak wysoka jest stawka.

Mieszkańcy stanów wahających się mówią, co dla nich jest stawką w tych wyborach. "Tu nie chodzi tylko o nasz kraj"

Mieszkańcy stanów wahających się mówią, co dla nich jest stawką w tych wyborach. "Tu nie chodzi tylko o nasz kraj"

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci z Gliwic szukają podejrzewanego o oszustwo metodą "na blika". Służby publikują zdjęcie mężczyzny i proszą o pomoc w ustaleniu jego tożsamości. Jednocześnie apelują o ostrożność i czujność podczas korzystania z internetu, bo prób wyłudzania naszych danych jest coraz więcej.

Plaga oszustw metodą "na blika". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"

Plaga oszustw metodą "na blika". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mit smoleńskiego morderstwa jest jedną z podstawowych cegieł w murze PiS. Wyciągnięcie tej cegły powoduje, że on się zawali - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł i były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Jarosław Kaczyński, nawet jeśli będzie miał czarno na białym napisane, co się stało z dowodami, to powie, że to jest propaganda - dodał.

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

Źródło:
TVN24

- Wszyscy złodzieje z PiS, którzy próbowali uciekać na drugi koniec kuli ziemskiej, mają wyraźny sygnał, że służby państwa, niezależna prokuratura, PiS-owskich złodziei będzie wyciągać z każdej dziury - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej. - To jest sygnał dla wszystkich osób, które liczyły na jakąś ochronę poza granicami Polski, że to się nie uda - oceniła posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo. Komentowali w ten sposób ostatnie zatrzymanie i śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

"Sygnał, że niezależna prokuratura PiS-owskich złodziei będzie wyciągać z każdej dziury"

"Sygnał, że niezależna prokuratura PiS-owskich złodziei będzie wyciągać z każdej dziury"

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS