Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchu
Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchu
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchuGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych - czas wspomnień, zadumy i odwiedzania grobów bliskich. Na cmentarzach w całej Polsce płoną miliony zniczy, a na drogach dojazdowych do nekropolii i trasach wylotowych trwa policyjna akcja "Znicz". Są apele o wyjątkową ostrożność ze względu na bardzo silny wiatr - głównie na północy Polski. W Gdańsku - ze względów na wichurę - odwołano międzywyznaniową modlitwę w Dniu Wszystkich Świętych.  

1 listopada Polacy ruszyli na cmentarze odwiedzić groby najbliższych. Jednak zanim można było zapalić znicz czy złożyć kwiaty, trzeba było dostać się na cmentarz, a to - szczególnie dla tych, którzy wybrali dojazd samochodem - nie zawsze było łatwe.

Ze względu na ogromne korki wiele osób zdecydowało się na wyjazd z domu bardzo wcześnie. - W pół do siódmej wyjeżdżamy, żeby być wcześniej na cmentarzu. Po to właśnie, żeby było mniej ludzi, mniejszy ruch, a jeszcze mamy groby po drodze - mówi pan Tomasz. - Przyjeżdżamy, żeby uniknąć korków, dlatego tak wcześnie - dodaje pan Maciej. - O tej porze się świetnie jedzie i później się spokojnie wraca na herbatkę, na śniadanie - mówi pani Aniela.

Komunikacja miejska pomaga w usprawnieniu ruchu

W wielu miastach, żeby usprawnić ruch i ułatwić dojazd, uruchomione zostały dodatkowe linie autobusowe czy tramwajowe.

- Ja nie mieszkam tak daleko, więc i na nogach bym doszła, ale ponieważ mam plecak, dwie siatki, no to (wybrałam - przyp. red.) autobus - mówi mieszkanka Krakowa. - Wygodnie, w autobusik się wsiada i jedzie. Co minutę, dwie, autobus nadjeżdża - mówi mieszkaniec Gdańska.

W tym, żeby każdy wsiadł do właściwego autobusu, w Gdańsku pomagali pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego. - Szczególnie seniorzy są bardzo wdzięczni. Osoby, które na co dzień nie korzystają z transportu publicznego, dziękują, bo by się pogubili - mówi Adam Kaszubowski z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Dziś Wszystkich Świętych. Apel policji
Dziś Wszystkich Świętych. Apel policjiTVN24

W okolicy wielu cmentarzy wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Na niektóre ulice wjazd własnym samochodem w ogóle nie był możliwy. Na części skrzyżowań kierowanie ruchem przejęli policjanci.

- Do tych wszystkich kierujących apelujemy, aby uważali na zmiany organizacji ruchu, stosowali się do poleceń wydawanych przez policjantów i przede wszystkim w miejscu bezpiecznym parkowali swoje pojazdy - przekazuje nadkom. Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Przy Cmentarzu Centralnym w Szczecinie - największej nekropolii w Polsce - jedną z dróg całkowicie wyłączono dla ruchu.

Akcja "Znicz" w tym roku potrwa dłużej

Żeby mimo wszystko było jak najbezpieczniej, tylko 1 listopada służbę pełniło około 6000 policjantów ruchu drogowego. Nie tylko przy cmentarzach łatwiej będzie w najbliższych dniach spotkać policyjny patrol. Mundurowi będą pilnować porządku i bezpieczeństwa na drogach w całym kraju. Przekonał się o tym 40-latek zatrzymany przez policjantów z Hrubieszowa.

- Pędził z prędkością 147 kilometrów na godzinę. Tym samym przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 97 kilometrów - informuje nadkom. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Dostał pięć tysięcy złotych mandatu i 20 punktów karnych.

ZOBACZ TEŻ: 120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

- Przede wszystkim noga z gazu, bo kontrole prędkości, a przede wszystkich trzeźwości i stanu technicznego, są bardzo intensywne. Również patrzymy na pieszych, bo to właśnie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na te tragiczne skutki wypadków drogowych - przekazał 31 października asp. Mariusz Bazylak z Komendy Stołecznej Policji.

Policja zaznacza, że tegoroczna akcja "Znicz", która rozpoczęła się 31 października, będzie o jeden dzień dłuższa niż w zeszłym roku i potrwa do 4 listopada. - Spodziewamy się tego, że skoro jest sobota i niedziela jeszcze wolna, to też przez te dwa dni będzie większy ruch w okolicach cmentarzy - wskazuje Joanna Skrent.

Tylko 31 października w 55 wypadkach zginęły dwie osoby, a 62 zostały ranne. Policjanci zatrzymali 214 nietrzeźwych kierujących.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS