"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienićEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Decyzji merytorycznych nie było, jest deklaracja, że koalicja rządząca będzie działać sprawnie. W tym celu powołano "małą koalicję", która ma rozwiązać problemy komunikacyjne między koalicjantami w sprawach takich jak składka zdrowotna czy kredyt zero procent. W przyszłym tygodniu ruszają prace nad budżetem.

W czwartek do willi premiera przy ulicy Parkowej w Warszawie przyjechali liderzy koalicji rządzącej. Rozmowa Donalda Tuska z Szymonem Hołownią, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Włodzimierzem Czarzastym trwała około trzech godzin. - (Spotkanie - red.) nie ma być żadnym przełomem, ma być elementem pewnego procesu, elementem pewnej drogi, którą sobie w koalicji przyjęliśmy - mówił Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

Spotkania w takiej formule dawno nie było. - Bardzo dobrze, że do takiego spotkania doszło. Do takich spotkań powinno częściej dochodzić, szczególnie w sytuacji, kiedy pojawia się wiele nowych wątków - uważa Wanda Nowicka, posłanka Lewicy.

Z koalicyjnej drogi nikt nie planuje zejść. - Koalicja trwa i trwać ma, i bardzo dobrze, że ona funkcjonuje - zapewnia Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Zaczynamy ofensywę jesienną - dodaje Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

To ma być ofensywa z lepszą współpracą koalicjantów. - My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej, to znaczy relacje w koalicji naprawdę nie są złe, jak na tak różnorodną koalicję - zwraca uwagę Szymon Hołownia. - Natomiast wrażenie publiczne, z którym się borykamy, jest takie, że my się non stop żremy i kłócimy - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koalicja o kwestiach spornych. "Trzeba się brać do roboty, a nie udawać, że się robi"

Nie da się ukryć, że wpływ na takie wrażenie ma brak porozumienia liderów w sprawie składki zdrowotnej, Funduszu Kościelnego czy programu mieszkaniowego. - My się umówiliśmy na współpracę w ramach koalicji, że sprawy związane z mieszkalnictwem, sprawy związane z ulżeniem polskim przedsiębiorcom, będą załatwione, więc będziemy realizowali punkt po punkcie umowę koalicyjną - zapewnia Miłosz Motyka.

Koalicję dzielą też sprawy światopoglądowe - związki partnerskie i prawo antyaborcyjne. - Bardzo bym chciała, żeby kwestie dotyczące aborcji czy związków partnerskich zostały w jednoznaczny sposób rozstrzygnięte - przyznaje Wanda Nowicka. - Związki partnerskie powinny być bardzo szybko uchwalone, a co do zasady powinny być już dawno temu uchwalone - uważa Mariusz Witczak.

Spotkanie koalicjantów ma przynieść "nowe otwarcie". O czym rozmawiali polityczni liderzy?
Spotkanie koalicjantów ma przynieść "nowe otwarcie". O czym rozmawiali polityczni liderzy?Michał Tracz/Fakty TVN

Co udało się ustalić?

Na czwartkowym spotkaniu nie zapadły jednak żadne decyzje. - Nie rozstrzygaliśmy tych czy innych kwestii merytorycznych, skupiliśmy się na tym, żeby maszyna po prostu sprawnie działała - informuje lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

Koalicję w sprawach merytorycznych ma wspierać rada koalicji. - Zespół ministrów, po jednym z każdego ugrupowania koalicyjnego, będą spotykali się co tydzień po to, żeby przerabiać te rzeczy, które są na bieżąco, najważniejsze, najpilniejsze - wyjaśnia Szymon Hołownia.

Teraz na pierwszy plan wysuwa się przyszłoroczny budżet. W poniedziałek mają ruszyć prace nad ustawą. - Zastanawialiśmy się, jak sprawić, żeby ten proces szedł gładko - mówi lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

ZOBACZ TAKŻE: Rozpoczynają się sejmowe wakacje. Oto, co dotychczas udało się uchwalić koalicji rządzącej

W rozmowach o budżecie mają brać udział liderzy koalicji. - Dzisiaj ministrowie przekonują premiera, ministra finansów, do tego, że ten ich dział jest z jakiegoś powodu najistotniejszy - zaznacza Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Projekt ustawy budżetowej powinien trafić do laski marszałkowskiej najpóźniej do 30 września. Dwa tygodnie później - 15 października - przypada za to pierwsza rocznica wyborów, po których wyłoniła się koalicja rządowa. Jak się okazuje, to też był temat rozmowy liderów. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS