"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienićEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Decyzji merytorycznych nie było, jest deklaracja, że koalicja rządząca będzie działać sprawnie. W tym celu powołano "małą koalicję", która ma rozwiązać problemy komunikacyjne między koalicjantami w sprawach takich jak składka zdrowotna czy kredyt zero procent. W przyszłym tygodniu ruszają prace nad budżetem.

W czwartek do willi premiera przy ulicy Parkowej w Warszawie przyjechali liderzy koalicji rządzącej. Rozmowa Donalda Tuska z Szymonem Hołownią, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Włodzimierzem Czarzastym trwała około trzech godzin. - (Spotkanie - red.) nie ma być żadnym przełomem, ma być elementem pewnego procesu, elementem pewnej drogi, którą sobie w koalicji przyjęliśmy - mówił Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

Spotkania w takiej formule dawno nie było. - Bardzo dobrze, że do takiego spotkania doszło. Do takich spotkań powinno częściej dochodzić, szczególnie w sytuacji, kiedy pojawia się wiele nowych wątków - uważa Wanda Nowicka, posłanka Lewicy.

Z koalicyjnej drogi nikt nie planuje zejść. - Koalicja trwa i trwać ma, i bardzo dobrze, że ona funkcjonuje - zapewnia Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Zaczynamy ofensywę jesienną - dodaje Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

To ma być ofensywa z lepszą współpracą koalicjantów. - My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej, to znaczy relacje w koalicji naprawdę nie są złe, jak na tak różnorodną koalicję - zwraca uwagę Szymon Hołownia. - Natomiast wrażenie publiczne, z którym się borykamy, jest takie, że my się non stop żremy i kłócimy - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koalicja o kwestiach spornych. "Trzeba się brać do roboty, a nie udawać, że się robi"

Nie da się ukryć, że wpływ na takie wrażenie ma brak porozumienia liderów w sprawie składki zdrowotnej, Funduszu Kościelnego czy programu mieszkaniowego. - My się umówiliśmy na współpracę w ramach koalicji, że sprawy związane z mieszkalnictwem, sprawy związane z ulżeniem polskim przedsiębiorcom, będą załatwione, więc będziemy realizowali punkt po punkcie umowę koalicyjną - zapewnia Miłosz Motyka.

Koalicję dzielą też sprawy światopoglądowe - związki partnerskie i prawo antyaborcyjne. - Bardzo bym chciała, żeby kwestie dotyczące aborcji czy związków partnerskich zostały w jednoznaczny sposób rozstrzygnięte - przyznaje Wanda Nowicka. - Związki partnerskie powinny być bardzo szybko uchwalone, a co do zasady powinny być już dawno temu uchwalone - uważa Mariusz Witczak.

Spotkanie koalicjantów ma przynieść "nowe otwarcie". O czym rozmawiali polityczni liderzy?
Spotkanie koalicjantów ma przynieść "nowe otwarcie". O czym rozmawiali polityczni liderzy?Michał Tracz/Fakty TVN

Co udało się ustalić?

Na czwartkowym spotkaniu nie zapadły jednak żadne decyzje. - Nie rozstrzygaliśmy tych czy innych kwestii merytorycznych, skupiliśmy się na tym, żeby maszyna po prostu sprawnie działała - informuje lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

Koalicję w sprawach merytorycznych ma wspierać rada koalicji. - Zespół ministrów, po jednym z każdego ugrupowania koalicyjnego, będą spotykali się co tydzień po to, żeby przerabiać te rzeczy, które są na bieżąco, najważniejsze, najpilniejsze - wyjaśnia Szymon Hołownia.

Teraz na pierwszy plan wysuwa się przyszłoroczny budżet. W poniedziałek mają ruszyć prace nad ustawą. - Zastanawialiśmy się, jak sprawić, żeby ten proces szedł gładko - mówi lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

ZOBACZ TAKŻE: Rozpoczynają się sejmowe wakacje. Oto, co dotychczas udało się uchwalić koalicji rządzącej

W rozmowach o budżecie mają brać udział liderzy koalicji. - Dzisiaj ministrowie przekonują premiera, ministra finansów, do tego, że ten ich dział jest z jakiegoś powodu najistotniejszy - zaznacza Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Projekt ustawy budżetowej powinien trafić do laski marszałkowskiej najpóźniej do 30 września. Dwa tygodnie później - 15 października - przypada za to pierwsza rocznica wyborów, po których wyłoniła się koalicja rządowa. Jak się okazuje, to też był temat rozmowy liderów. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS