"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienićEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Decyzji merytorycznych nie było, jest deklaracja, że koalicja rządząca będzie działać sprawnie. W tym celu powołano "małą koalicję", która ma rozwiązać problemy komunikacyjne między koalicjantami w sprawach takich jak składka zdrowotna czy kredyt zero procent. W przyszłym tygodniu ruszają prace nad budżetem.

W czwartek do willi premiera przy ulicy Parkowej w Warszawie przyjechali liderzy koalicji rządzącej. Rozmowa Donalda Tuska z Szymonem Hołownią, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Włodzimierzem Czarzastym trwała około trzech godzin. - (Spotkanie - red.) nie ma być żadnym przełomem, ma być elementem pewnego procesu, elementem pewnej drogi, którą sobie w koalicji przyjęliśmy - mówił Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

Spotkania w takiej formule dawno nie było. - Bardzo dobrze, że do takiego spotkania doszło. Do takich spotkań powinno częściej dochodzić, szczególnie w sytuacji, kiedy pojawia się wiele nowych wątków - uważa Wanda Nowicka, posłanka Lewicy.

Z koalicyjnej drogi nikt nie planuje zejść. - Koalicja trwa i trwać ma, i bardzo dobrze, że ona funkcjonuje - zapewnia Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Zaczynamy ofensywę jesienną - dodaje Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

To ma być ofensywa z lepszą współpracą koalicjantów. - My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej, to znaczy relacje w koalicji naprawdę nie są złe, jak na tak różnorodną koalicję - zwraca uwagę Szymon Hołownia. - Natomiast wrażenie publiczne, z którym się borykamy, jest takie, że my się non stop żremy i kłócimy - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koalicja o kwestiach spornych. "Trzeba się brać do roboty, a nie udawać, że się robi"

Nie da się ukryć, że wpływ na takie wrażenie ma brak porozumienia liderów w sprawie składki zdrowotnej, Funduszu Kościelnego czy programu mieszkaniowego. - My się umówiliśmy na współpracę w ramach koalicji, że sprawy związane z mieszkalnictwem, sprawy związane z ulżeniem polskim przedsiębiorcom, będą załatwione, więc będziemy realizowali punkt po punkcie umowę koalicyjną - zapewnia Miłosz Motyka.

Koalicję dzielą też sprawy światopoglądowe - związki partnerskie i prawo antyaborcyjne. - Bardzo bym chciała, żeby kwestie dotyczące aborcji czy związków partnerskich zostały w jednoznaczny sposób rozstrzygnięte - przyznaje Wanda Nowicka. - Związki partnerskie powinny być bardzo szybko uchwalone, a co do zasady powinny być już dawno temu uchwalone - uważa Mariusz Witczak.

Spotkanie koalicjantów ma przynieść "nowe otwarcie". O czym rozmawiali polityczni liderzy?
Spotkanie koalicjantów ma przynieść "nowe otwarcie". O czym rozmawiali polityczni liderzy?Michał Tracz/Fakty TVN

Co udało się ustalić?

Na czwartkowym spotkaniu nie zapadły jednak żadne decyzje. - Nie rozstrzygaliśmy tych czy innych kwestii merytorycznych, skupiliśmy się na tym, żeby maszyna po prostu sprawnie działała - informuje lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

Koalicję w sprawach merytorycznych ma wspierać rada koalicji. - Zespół ministrów, po jednym z każdego ugrupowania koalicyjnego, będą spotykali się co tydzień po to, żeby przerabiać te rzeczy, które są na bieżąco, najważniejsze, najpilniejsze - wyjaśnia Szymon Hołownia.

Teraz na pierwszy plan wysuwa się przyszłoroczny budżet. W poniedziałek mają ruszyć prace nad ustawą. - Zastanawialiśmy się, jak sprawić, żeby ten proces szedł gładko - mówi lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

ZOBACZ TAKŻE: Rozpoczynają się sejmowe wakacje. Oto, co dotychczas udało się uchwalić koalicji rządzącej

W rozmowach o budżecie mają brać udział liderzy koalicji. - Dzisiaj ministrowie przekonują premiera, ministra finansów, do tego, że ten ich dział jest z jakiegoś powodu najistotniejszy - zaznacza Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Projekt ustawy budżetowej powinien trafić do laski marszałkowskiej najpóźniej do 30 września. Dwa tygodnie później - 15 października - przypada za to pierwsza rocznica wyborów, po których wyłoniła się koalicja rządowa. Jak się okazuje, to też był temat rozmowy liderów. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że służbom udało rozbić się grupę dywersantów. Chodzi o rosyjskich i białoruskich hakerów, którzy atakowali komputery w Polsce - te w Polskiej Agencji Prasowej i w Polskiej Agencji Antydopingowej. Szykowana przez rząd cybertarcza ma pomóc nam przed takimi atakami się lepiej chronić. 

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Źródło:
Fakty TVN

Pod obywatelskim projektem ustawy, który ma poprawić los zwierząt, jest już 52 tysiące podpisów. Potrzeba 100 tysięcy, a zostały dwa tygodnie, dlatego aktywiści apelują o mobilizację. Zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi, zakaz używania fajerwerków hukowych i zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami - to kilka przepisów, które znalazły się w obywatelskim projekcie.

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Źródło:
Fakty TVN

Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Donald Tusk podjął decyzję o wyjściu z tej trudnej sytuacji, w którą żeśmy popadli. Żeby była jasność, stoję w tej sprawie przy Tusku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Odniósł się w ten sposób do decyzji premiera o uchyleniu kontrasygnaty pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówił, wierzy, że decyzja szefa rządu została skonsultowana "z olbrzymią liczbą mądrych, rozsądnych prawników".

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Źródło:
TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ostatnie dni przynoszą nam obrazy wyschniętej Wisły, po niespotykanej wcześniej fali upałów i dni bez deszczu. Trudno o wymowniejszy obraz klimatycznej katastrofy, którą widać także w innych miejscach Europy. Powysychane rzeki i jeziora są zauważane na całym kontynencie. Przez susze wybuchają pożary, a wysoko w górach znika śnieg - tak jest choćby w Szkocji.

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nawet 800 miliardów euro rocznie - inwestycji tego rzędu potrzebuje Europa, by dogonić uciekające Stany Zjednoczone oraz Chiny. Tak przynajmniej wynika ze specjalnego raportu, który przygotował były prezes Europejskiego Banu Centralnego i były premier Włoch Mario Draghi. Unia musi zdecydować się na ogromne inwestycje - przede wszystkim w innowacje. Problem w tym, że do tego potrzebne jest większe zadłużenie całej Wspólnoty, co nie wszystkim może się podobać.

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co najmniej kilkadziesięcioro dzieci mogło ucierpieć w wyniku błędnych zabiegów lekarza w jednym z londyńskich szpitali. Teraz - na prośbę szpitala - jego działalnością zajmuje się Królewskie Towarzystwo Chirurgów. Problem w tym, że podejrzanego lekarza od kilkunastu miesięcy nie ma już w Wielkiej Brytanii, swoją praktykę ma kontynuować w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS