MON likwiduje podkomisję smoleńską. Macierewicz: to bezprawna decyzja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
MON likwiduje podkomisję smoleńską. Macierewicz: to bezprawna decyzja
MON likwiduje podkomisję smoleńską. Macierewicz: to bezprawna decyzja
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
MON wziął się za komisję smoleńską. "To koniec kłamstw w imieniu państwa polskiego, to jest koniec"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza - do likwidacji i do prześwietlenia. Sam poseł Macierewicz nie chce przyjąć do wiadomości decyzji nowego szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza i twierdzi, że jego działania są bezprawne. Z kolei ministerstwo obrony zapowiada, że od poniedziałku zacznie się badanie faktycznej działalności podkomisji.

Antoni Macierewicz nie chce pogodzić się z decyzją Władysława Kosiniaka-Kamysza. W rozmowie z PAP mówi, że jest bezprawna. Według Macierewicza - podkomisja smoleńska nie może zostać zlikwidowana przed sierpniem 2024 roku. - Decyzję o utworzeniu podkomisji podjął minister obrony narodowej i to minister obrony narodowej może w tym samym trybie podjąć decyzję o zakończeniu prac - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej z PSL-u - Trzeciej Drogi.

Trudno sobie wyobrazić, jak Antoni Macierewicz miałby dalej prowadzić prace podkomisji. Wszyscy członkowie stracili upoważnienia i pełnomocnictwa MON-u. Za niezastosowanie się do decyzji grozi odpowiedzialność karna - mówił wiceszef MON Cezary Tomczyk. - Przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków, niewywiązanie się z umów, z rozkazów, z decyzji jest zagrożone karą więzienia do trzech lat - podkreśla Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Minister Obrony Narodowej może komisję rozwiązać w takim samym trybie, w jakim ją powołał"

Nowe kierownictwo MON jest zgodne co do oceny dotychczasowej pracy podkomisji. - Nie chcę użyć sformułowania, więc nie będę używał, że nielegalna mogła być ta komisja. Na pewno niepotrzebna - podkreśla Stanisław Wziątek, wiceminister obrony narodowej z Nowej Lewicy.

Wszyscy członkowie podkomisji zostali zobowiązani do rozliczenia się z dokumentacji i sprzętów używanych do prac. Termin mija w poniedziałek.

- To koniec kłamstw w imieniu państwa polskiego, to jest koniec wydatkowania setek milionów złotych na działalność, która nic nie ma wspólnego z wyjaśnianiem przyczyn katastrofy - podkreśla Cezary Tomczyk.

Jak ujawnił były senator, a obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza - do połowy maja 2023 roku MON wydał na podkomisję ponad 30 milionów złotych. - Efektem pracy jest raport, bardzo solidny raport techniczny pokazujący, co się działo z tym samolotem - zapewnia Jarosław Sellin z KP PiS.

- To specjaliści wyjaśniają przyczyny katastrofy, a nie politycy, hochsztaplerzy i ludzie, którzy raczej kłamstwo mają jako narzędzie funkcjonowania - odpowiada Cezary Tomczyk.

MON kończy prace podkomisji smoleńskiej. "Czasy spiskowych kłamstw pana Macierewicza skończyły się"
MON kończy prace podkomisji smoleńskiej. "Czasy spiskowych kłamstw pana Macierewicza skończyły się"Jacek Tacik/Fakty TVN

Siła kłamstwa

Przez lata Antoni Macierewicz mówił, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Te tezy próbował uwiarygadniać przy pomocy podkomisji, której został szefem po odwołaniu z funkcji ministra obrony narodowej. Podkomisja smoleńska wybiórczo korzystała z ekspertyz, które sama zamawiała. Ustalił to reporter "Czarno na białym" TVN24 Piotr Świerczek, co przedstawił w reportażu "Siła Kłamstwa".

Oglądaj reportaż "Siła kłamstwa" w TVN24 GO

Antoni Macierewicz i członkowie komisji byli w posiadaniu materiałów, które wykluczały zamach. Mimo to takie tezy nie znalazły się w raporcie podkomisji. Wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiada rozliczenie z działalności. - Zespół pod przewodnictwem pana Cezarego Tomczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, zbada te wszystkie materiały, funkcjonowanie podkomisji przez te osiem lat. Również jej wydatki - zapewnia Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przewodniczenie podkomisji smoleńskiej Antoniemu Macierewiczowi opłacało się nie tylko ze względów politycznych. - Po to była mu ta komisja, żeby Antoni Macierewicz, jak przestał być ministrem, chodził jak paw, puszył się i miał za sobą ochroniarza Służb Ochrony Państwa - ocenia Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Niewykluczone, że Antoni Macierewicz ochronę straci.

Autorka/Autor:Ewa Koziak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS