MON likwiduje podkomisję smoleńską. Macierewicz: to bezprawna decyzja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
MON likwiduje podkomisję smoleńską. Macierewicz: to bezprawna decyzja
MON likwiduje podkomisję smoleńską. Macierewicz: to bezprawna decyzja
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
MON wziął się za komisję smoleńską. "To koniec kłamstw w imieniu państwa polskiego, to jest koniec"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza - do likwidacji i do prześwietlenia. Sam poseł Macierewicz nie chce przyjąć do wiadomości decyzji nowego szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza i twierdzi, że jego działania są bezprawne. Z kolei ministerstwo obrony zapowiada, że od poniedziałku zacznie się badanie faktycznej działalności podkomisji.

Antoni Macierewicz nie chce pogodzić się z decyzją Władysława Kosiniaka-Kamysza. W rozmowie z PAP mówi, że jest bezprawna. Według Macierewicza - podkomisja smoleńska nie może zostać zlikwidowana przed sierpniem 2024 roku. - Decyzję o utworzeniu podkomisji podjął minister obrony narodowej i to minister obrony narodowej może w tym samym trybie podjąć decyzję o zakończeniu prac - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej z PSL-u - Trzeciej Drogi.

Trudno sobie wyobrazić, jak Antoni Macierewicz miałby dalej prowadzić prace podkomisji. Wszyscy członkowie stracili upoważnienia i pełnomocnictwa MON-u. Za niezastosowanie się do decyzji grozi odpowiedzialność karna - mówił wiceszef MON Cezary Tomczyk. - Przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków, niewywiązanie się z umów, z rozkazów, z decyzji jest zagrożone karą więzienia do trzech lat - podkreśla Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Minister Obrony Narodowej może komisję rozwiązać w takim samym trybie, w jakim ją powołał"

Nowe kierownictwo MON jest zgodne co do oceny dotychczasowej pracy podkomisji. - Nie chcę użyć sformułowania, więc nie będę używał, że nielegalna mogła być ta komisja. Na pewno niepotrzebna - podkreśla Stanisław Wziątek, wiceminister obrony narodowej z Nowej Lewicy.

Wszyscy członkowie podkomisji zostali zobowiązani do rozliczenia się z dokumentacji i sprzętów używanych do prac. Termin mija w poniedziałek.

- To koniec kłamstw w imieniu państwa polskiego, to jest koniec wydatkowania setek milionów złotych na działalność, która nic nie ma wspólnego z wyjaśnianiem przyczyn katastrofy - podkreśla Cezary Tomczyk.

Jak ujawnił były senator, a obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza - do połowy maja 2023 roku MON wydał na podkomisję ponad 30 milionów złotych. - Efektem pracy jest raport, bardzo solidny raport techniczny pokazujący, co się działo z tym samolotem - zapewnia Jarosław Sellin z KP PiS.

- To specjaliści wyjaśniają przyczyny katastrofy, a nie politycy, hochsztaplerzy i ludzie, którzy raczej kłamstwo mają jako narzędzie funkcjonowania - odpowiada Cezary Tomczyk.

MON kończy prace podkomisji smoleńskiej. "Czasy spiskowych kłamstw pana Macierewicza skończyły się"
MON kończy prace podkomisji smoleńskiej. "Czasy spiskowych kłamstw pana Macierewicza skończyły się"Jacek Tacik/Fakty TVN

Siła kłamstwa

Przez lata Antoni Macierewicz mówił, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Te tezy próbował uwiarygadniać przy pomocy podkomisji, której został szefem po odwołaniu z funkcji ministra obrony narodowej. Podkomisja smoleńska wybiórczo korzystała z ekspertyz, które sama zamawiała. Ustalił to reporter "Czarno na białym" TVN24 Piotr Świerczek, co przedstawił w reportażu "Siła Kłamstwa".

Oglądaj reportaż "Siła kłamstwa" w TVN24 GO

Antoni Macierewicz i członkowie komisji byli w posiadaniu materiałów, które wykluczały zamach. Mimo to takie tezy nie znalazły się w raporcie podkomisji. Wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiada rozliczenie z działalności. - Zespół pod przewodnictwem pana Cezarego Tomczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, zbada te wszystkie materiały, funkcjonowanie podkomisji przez te osiem lat. Również jej wydatki - zapewnia Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przewodniczenie podkomisji smoleńskiej Antoniemu Macierewiczowi opłacało się nie tylko ze względów politycznych. - Po to była mu ta komisja, żeby Antoni Macierewicz, jak przestał być ministrem, chodził jak paw, puszył się i miał za sobą ochroniarza Służb Ochrony Państwa - ocenia Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Niewykluczone, że Antoni Macierewicz ochronę straci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS