Minister zdrowia zapowiada dodatkowe pieniądze dla szpitali. To jednak nie pokryje zadłużenia ani zaległości

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Minister zdrowia zapowiada dodatkowe pieniądze dla szpitali. To jednak nie pokryje zadłużenia ani zaległości
Minister zdrowia zapowiada dodatkowe pieniądze dla szpitali. To jednak nie pokryje zadłużenia ani zaległości
Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24
Minister zdrowia zapowiada dodatkowe pieniądze dla szpitali. To jednak nie pokryje zadłużenia ani zaległościMartyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Każdy grosz na wsparcie ochrony zdrowia się przyda, tym bardziej 16 miliardów złotych obiecanych właśnie przez ministra Adama Niedzielskiego, ale nawet taka kwota to tylko kropla w morzu szpitalnych długów i zaległości. Stąd pytania opozycji o moment złożenia obietnicy, rzeczywistą motywację i to, czy zbliżające się wybory to odpowiedź na obie te kwestie.

Dla szpitala w Miliczu na Dolnym Śląsku pieniądze, które w poniedziałek obiecał minister zdrowia to spora kroplówka. Jednak długi są tak gigantyczne, że z pieniędzmi od ministra czy bez i tak trzeba będzie zamknąć tam porodówkę. - Działania są takie, żeby tę spiralę zadłużenia ograniczyć. W praktyce oznacza to, że oddział (ginekologiczno-położniczy, - przyp. red.), jeśli będzie akceptacja rady, zamkniemy - informuje Sławomir Strzelecki, starosta milicki.

Minister Adam Niedzielski i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak w poniedziałek w kozienickim szpitalu ogłosili gigantyczne wsparcie dla szpitali. Ma być to niemal 16 miliardów złotych w skali roku. - Potężne pieniądze. One stanowią blisko 17 procent tego budżetu, który wydatkujemy w całości na zdrowie - mówił minister zdrowia.

Czytaj także: Chcą zamknąć dwa oddziały w Miliczu, bo szpital powiatowy tonie w długach. "Nie godzimy się na to"

Pieniądze pójdą między innymi na wynagrodzenia, bo z początkiem lipca rząd przyznał podwyżki pracownikom ochrony zdrowia, ale szpitale nie miałyby im z czego zapłacić, a także na koszty inflacji. Dodatkowe 700 milionów pójdzie na oddziały internistyczne, chirurgiczne i położnicze w szpitalach powiatowych.

Dodatkowe pieniądze dla szpitaliFakty po Południu TVN24

- Doceniamy te podstawowe oddziały. Te oddziały, które są najpotrzebniejsze mieszkańcom powiatów, tak jak powiatu kozienickiego, czyli chirurgia, interia i położnictwo - zapewniał prezes NFZ.

Samo zadłużenie szpitali w ubiegłym roku było wyższe, niż wynosi tegoroczny dodatek, bo przekraczało 19 miliardów złotych. Minister zdrowia nie potrafił odpowiedzieć na pytanie o tegoroczne zadłużenie szpitali. - W pierwszych kwartałach roku mamy zawsze przyrost zadłużenia ogólnego, potem ono się redukuje. Nie widzimy tutaj żadnej drastycznej zmiany - mówił Niedzielski, dodając, że nie pamięta, czy ta liczba jest na takim samym poziome jak w trzecim kwartale ubiegłego roku.

Podwyżki w ochronie zdrowia

Opozycja grzmi, że działanie Ministerstwa Zdrowia to wszystko po prostu dosypywanie pieniędzy przed wyborami. - To jest dobra wiadomość, ale to jest mało, bo przypomnę, że zadłużenie szpitali powiatowych to jest kilkanaście miliardów, więc jakby wszystko trafiło tylko do szpitali powiatowych, to nie bardzo wystarczy na pokrycie długów - zwraca uwagę Robert Kropiwnicki, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Lewica domaga się reformy systemu, a nie dorzucania nowych pieniędzy, bo nowe pieniądze są potrzebne, ale bez samej reformy na pewno pacjentowi nie pomogą - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Rządzący odpierają zarzuty opozycji i proszą o szczegóły ich propozycji. - My proponujemy konkretne ustawy - wskazywał rzecznik rządu Piotr Mueller.

Zapytaliśmy w szpitalach - warszawskim Szpitalu Południowym i w zadłużonym szpitalu w Miliczu - czy i na co wystarczy pieniędzy. - Według naszych wyliczeń w żaden sposób nie pokryje to zapotrzebowania na podwyżki - odpowiada Artur Krawczyk, prezes Szpitala Południowego w Warszawie. - Jeśli nie ma błędów ze strony księgowości, to nam na te podwyżki wystarczy - komentuje z kolei Sławomir Strzelecki, starosta milicki.

Pieniądze, jak zapewnia minister zdrowia, mają pójść nie tylko na podwyżki, ale na rachunki czy wyżywienie pacjentów. Jednak z tym może być już gorzej. Prezes Szpitala Południowego po raz pierwszy zamknie rok ze stratą. Za sam prąd szpital zapłaci 8 milionów złotych. - My przede wszystkim potrzebujemy kontraktów. Leczymy pacjentów. Nie chcemy nic za darmo. Chcemy, żeny ministerstwo zapłaciło nam za wykonane usługi, pacjentów jest coraz więcej - podkreśla Artur Krawczyk.

Podwyżki w ochronie zdrowia obowiązują od 1 lipca. 17 lipca niektóre szpitale wciąż nie wiedzą, czy będą miały z czego zapłacić pracownikom na koniec miesiąca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS