Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"

Źródło:
Fakty TVN
Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"
Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"Marek Nowicki/Fakty TVN

Coraz więcej polskich szpitali jest na krawędzi bankructwa. Dyrektorzy placówek podkreślają, że mimo kolejnych reform sytuacja nie poprawia się, tylko jest wręcz gorsza. Profesor Ewelina Nojszewska z SGH wskazuje, że sytuacja zmierza "do katastrofy, bo szpitale nie będą miały możliwości funkcjonowania".

Szpital powiatowy w Miliczu tonie. Ma 40 milionów złotych długu, z czego duża część to dług tylko z ostatniego roku. - Ten szpital już od wielu lat przynosił straty, w tym roku bardzo dużą: 12 milionów złotych - poinformował Sławomir Strzelecki, starosta milicki.

W czwartek na nadzwyczajnym spotkaniu w starostwie zastanawiano się, jak placówce pomóc. Toną też inne szpitale w kraju.

- Nie przypominam sobie, a 20 lat zarządzam w szpitalu, żeby w połowie roku jasno było widać, że my stracimy płynność finansową - powiedział Jarosław Katulski, prezes Szpitala Tucholskiego.

Jest źle jak nigdy dotąd, ponieważ rząd już drugi raz w ciągu dwunastu miesięcy przyznał podwyżki pracownikom ochrony zdrowia, nie dając szpitalom na to wystarczających pieniędzy. Potwierdza to troje dyrektorów warszawskich szpitali: Praskiego, Bielańskiego i Południowego.

- Aneks w żaden sposób nie pokryje zaplanowanych podwyżek - poinformował Artur Krawczyk, prezes Szpitala Południowego w Warszawie. - Zwyżka miała wynosić zero procent w drugim półroczu w stosunku do pierwszego półrocza. Nie przyjęliśmy tych warunków, pracujemy bez kontraktu - dodał Andrzej Golimont, prezes Szpitala Praskiego.

Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"Marek Nowicki/Fakty TVN

Rządowe reformy tylko pogarszają sytuację

PiS próbuje nieudolnie reformować system szpitalnictwa od dwóch kadencji. Pod koniec 2017 roku wprowadził tak zwaną sieć szpitali. - Szpital, który wejdzie do sieci, uzyska stabilne finansowanie na okres czterech lat - zapewniał Konstanty Radziwiłł, ówczesny minister zdrowia. Tyle zapowiedzi, tymczasem rzeczywistość - z perspektywy Szpitala Bielańskiego w Warszawie - jest zupełnie inna.

- Jak wprowadzono tak zwaną sieć szpitali, to zaczęliśmy być szpitalem deficytowym. Tyle przyniosła reforma i od tamtej pory jest sukcesywnie coraz gorzej - podkreśla Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektorka Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Ponieważ pierwsza reforma się nie udała, półtora roku temu Adam Niedzielski ogłosił drugą reformę szpitalnictwa. Ta w ogóle nie weszła w życie. W tej chwili ponad dwieście szpitali powiatowych przynosi straty. Potwierdza to raport przygotowany między innymi przez profesor Ewelinę Nojszewską ze Szkoły Głównej Handlowej.

- Szpitale nie będą miały możliwości funkcjonowania, czyli leczenia ludzi, a przecież szpitale powiatowe są najliczniejszą grupą leczącą największą część społeczeństwa - wskazuje profesor Nojszewska. Jej zdaniem to doprowadzi do katastrofy.

Chcieliśmy zapytać dziś ministra Adama Niedzielskiego, jak chce poprawić tę sytuację. Po raz drugi w tym tygodniu odmówił nam na ten temat wypowiedzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS