Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"

Źródło:
Fakty TVN
Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"
Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"Marek Nowicki/Fakty TVN

Coraz więcej polskich szpitali jest na krawędzi bankructwa. Dyrektorzy placówek podkreślają, że mimo kolejnych reform sytuacja nie poprawia się, tylko jest wręcz gorsza. Profesor Ewelina Nojszewska z SGH wskazuje, że sytuacja zmierza "do katastrofy, bo szpitale nie będą miały możliwości funkcjonowania".

Szpital powiatowy w Miliczu tonie. Ma 40 milionów złotych długu, z czego duża część to dług tylko z ostatniego roku. - Ten szpital już od wielu lat przynosił straty, w tym roku bardzo dużą: 12 milionów złotych - poinformował Sławomir Strzelecki, starosta milicki.

W czwartek na nadzwyczajnym spotkaniu w starostwie zastanawiano się, jak placówce pomóc. Toną też inne szpitale w kraju.

- Nie przypominam sobie, a 20 lat zarządzam w szpitalu, żeby w połowie roku jasno było widać, że my stracimy płynność finansową - powiedział Jarosław Katulski, prezes Szpitala Tucholskiego.

Jest źle jak nigdy dotąd, ponieważ rząd już drugi raz w ciągu dwunastu miesięcy przyznał podwyżki pracownikom ochrony zdrowia, nie dając szpitalom na to wystarczających pieniędzy. Potwierdza to troje dyrektorów warszawskich szpitali: Praskiego, Bielańskiego i Południowego.

- Aneks w żaden sposób nie pokryje zaplanowanych podwyżek - poinformował Artur Krawczyk, prezes Szpitala Południowego w Warszawie. - Zwyżka miała wynosić zero procent w drugim półroczu w stosunku do pierwszego półrocza. Nie przyjęliśmy tych warunków, pracujemy bez kontraktu - dodał Andrzej Golimont, prezes Szpitala Praskiego.

Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"Marek Nowicki/Fakty TVN

Rządowe reformy tylko pogarszają sytuację

PiS próbuje nieudolnie reformować system szpitalnictwa od dwóch kadencji. Pod koniec 2017 roku wprowadził tak zwaną sieć szpitali. - Szpital, który wejdzie do sieci, uzyska stabilne finansowanie na okres czterech lat - zapewniał Konstanty Radziwiłł, ówczesny minister zdrowia. Tyle zapowiedzi, tymczasem rzeczywistość - z perspektywy Szpitala Bielańskiego w Warszawie - jest zupełnie inna.

- Jak wprowadzono tak zwaną sieć szpitali, to zaczęliśmy być szpitalem deficytowym. Tyle przyniosła reforma i od tamtej pory jest sukcesywnie coraz gorzej - podkreśla Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektorka Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Ponieważ pierwsza reforma się nie udała, półtora roku temu Adam Niedzielski ogłosił drugą reformę szpitalnictwa. Ta w ogóle nie weszła w życie. W tej chwili ponad dwieście szpitali powiatowych przynosi straty. Potwierdza to raport przygotowany między innymi przez profesor Ewelinę Nojszewską ze Szkoły Głównej Handlowej.

- Szpitale nie będą miały możliwości funkcjonowania, czyli leczenia ludzi, a przecież szpitale powiatowe są najliczniejszą grupą leczącą największą część społeczeństwa - wskazuje profesor Nojszewska. Jej zdaniem to doprowadzi do katastrofy.

Chcieliśmy zapytać dziś ministra Adama Niedzielskiego, jak chce poprawić tę sytuację. Po raz drugi w tym tygodniu odmówił nam na ten temat wypowiedzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS