Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"

Źródło:
Fakty TVN
Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"
Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Szpitale toną w długach, a kolejne reformy nie poprawiają sytuacji. Dyrektorzy biją na alarm. "Jest coraz gorzej"Marek Nowicki/Fakty TVN

Coraz więcej polskich szpitali jest na krawędzi bankructwa. Dyrektorzy placówek podkreślają, że mimo kolejnych reform sytuacja nie poprawia się, tylko jest wręcz gorsza. Profesor Ewelina Nojszewska z SGH wskazuje, że sytuacja zmierza "do katastrofy, bo szpitale nie będą miały możliwości funkcjonowania".

Szpital powiatowy w Miliczu tonie. Ma 40 milionów złotych długu, z czego duża część to dług tylko z ostatniego roku. - Ten szpital już od wielu lat przynosił straty, w tym roku bardzo dużą: 12 milionów złotych - poinformował Sławomir Strzelecki, starosta milicki.

W czwartek na nadzwyczajnym spotkaniu w starostwie zastanawiano się, jak placówce pomóc. Toną też inne szpitale w kraju.

- Nie przypominam sobie, a 20 lat zarządzam w szpitalu, żeby w połowie roku jasno było widać, że my stracimy płynność finansową - powiedział Jarosław Katulski, prezes Szpitala Tucholskiego.

Jest źle jak nigdy dotąd, ponieważ rząd już drugi raz w ciągu dwunastu miesięcy przyznał podwyżki pracownikom ochrony zdrowia, nie dając szpitalom na to wystarczających pieniędzy. Potwierdza to troje dyrektorów warszawskich szpitali: Praskiego, Bielańskiego i Południowego.

- Aneks w żaden sposób nie pokryje zaplanowanych podwyżek - poinformował Artur Krawczyk, prezes Szpitala Południowego w Warszawie. - Zwyżka miała wynosić zero procent w drugim półroczu w stosunku do pierwszego półrocza. Nie przyjęliśmy tych warunków, pracujemy bez kontraktu - dodał Andrzej Golimont, prezes Szpitala Praskiego.

Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"Marek Nowicki/Fakty TVN

Rządowe reformy tylko pogarszają sytuację

PiS próbuje nieudolnie reformować system szpitalnictwa od dwóch kadencji. Pod koniec 2017 roku wprowadził tak zwaną sieć szpitali. - Szpital, który wejdzie do sieci, uzyska stabilne finansowanie na okres czterech lat - zapewniał Konstanty Radziwiłł, ówczesny minister zdrowia. Tyle zapowiedzi, tymczasem rzeczywistość - z perspektywy Szpitala Bielańskiego w Warszawie - jest zupełnie inna.

- Jak wprowadzono tak zwaną sieć szpitali, to zaczęliśmy być szpitalem deficytowym. Tyle przyniosła reforma i od tamtej pory jest sukcesywnie coraz gorzej - podkreśla Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektorka Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Ponieważ pierwsza reforma się nie udała, półtora roku temu Adam Niedzielski ogłosił drugą reformę szpitalnictwa. Ta w ogóle nie weszła w życie. W tej chwili ponad dwieście szpitali powiatowych przynosi straty. Potwierdza to raport przygotowany między innymi przez profesor Ewelinę Nojszewską ze Szkoły Głównej Handlowej.

- Szpitale nie będą miały możliwości funkcjonowania, czyli leczenia ludzi, a przecież szpitale powiatowe są najliczniejszą grupą leczącą największą część społeczeństwa - wskazuje profesor Nojszewska. Jej zdaniem to doprowadzi do katastrofy.

Chcieliśmy zapytać dziś ministra Adama Niedzielskiego, jak chce poprawić tę sytuację. Po raz drugi w tym tygodniu odmówił nam na ten temat wypowiedzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS