Mieszkańcy usuwają skutki ulew. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy usuwają skutki ulew. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami
Mieszkańcy usuwają skutki ulew. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
W południowo-wschodniej Polsce mieszkańcy usuwają skutki ulew. A to jeszcze nie koniec deszczówGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Nie tylko Bielsko-Białą dotknęły ulewy i podtopienia. W innych miejscach województwa śląskiego i w Małopolsce służby i mieszkańcy również usuwają skutki ulew. Wiele rzek przekracza stany alarmowe, IMGW ostrzega, że to jeszcze nie koniec deszczów.

Południe Polski walczy ze skutkami ulew. Pogoda najbardziej dała się we znaki mieszkańcom województwa śląskiego i Małopolski.

Wiele rzek na południu Polski znacznie przybrało, przekraczając stany ostrzegawcze i alarmowe. Niektóre nie poradziły sobie z ogromem wody i wylały.

- W bardzo krótkim czasie, w zaledwie sześć godzin, aż o 350 centymetrów wzrósł stan wody - informuje Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Część wałów nie ma równej powierzchni, a woda rozlewa się i szuka tych najniżej położonych miejsc. Może dochodzić do częściowego właśnie przelewania, natomiast nie mamy na szczęście żadnego zagrożenia albo zdarzenia tego typu, że gdzieś wał został przerwany - przekazuje Marcin Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

W powiecie bielskim woda wdarła się do szkoły

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono rano także w powiecie cieszyńskim, gdzie nieprzejezdne były niektóre drogi. W miejscowości Pogórze odwołane zostały lekcje w szkole podstawowej. Zalane zostały także Pisarzowice w powiecie bielskim. Woda wdarła się na rondo oraz do szkoły.

- Piwnice, takie salki na dole, pomieszczenia pań sprzątaczek. Wszystko zostało zalane do wysokości nawet metra. Na szczęście nie zalały się nam pomieszczenia edukacyjne - mówi dyrektorka szkoły w Pisarzowicach.

Z kolei w Ojcowie zalany został między innymi zabytkowy młyn. - Zaczęli rano dzwonić, że woda idzie, no, ale nie myślałam, że aż taka. I nie zdążyłam się zastawić. Silniki tam są pozalewane, no i trzeba będzie wypompować wodę i sprzątać - mówi pani Lucyna, właścicielka młyna.

W całym kraju do godziny 14 strażacy wyjeżdżali do akcji 1643 razy

W samym Krakowie woda w alercie postawiła mieszkańców ulicy Udzieli. - W 2021 roku mieliśmy tutaj poważną powódź, ponad metr wody w domach. Często jest tak, że po pół godziny opadów już stoimy na wałach - opowiada Piotr Burnos, mieszkaniec Krakowa.

W całym kraju do godziny 14 strażacy wyjeżdżali do akcji 1643 razy. 1035 interwencji dotyczyło województwa śląskiego, 435 - małopolskiego.

ZOBACZ TEŻ: Wody wszędzie pełno. Ponad 1300 interwencji po nawałnicach

Powódź Bielsko-Biała
Powódź Bielsko-BiałaDOLAR/Kontakt 24

- W Małopolsce służy prawie 400 strażaków przez całą dobę. Podnieśliśmy też stany osobowe, czyli w związku z tym, że mamy trzeci stopień zagrożenia strażacy zostali wezwani z dyżurów domowych - informuje Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Kilkadziesiąt wyjazdów odnotowano także na Podkarpaciu i w województwie lubelskim.

Masy ciepłego powietrza zalegają nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla niemal całej południowo-wschodniej Polski wydał alerty, w tym te najwyższego stopnia, przed ulewami oraz wzrostem poziomów rzek. W niektórych miejscach w ostatnich godzinach spadło tyle deszczu, co średnio w ciągu całego miesiąca.

- Może napadać taka miesięczna suma opadów w województwach małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim. Musimy spodziewać się cały czas reakcji rzek. Będą reakcje te gwałtowne, tak jak wspomniałem, w niektórych miejscach 2,5 do nawet 3,5 metra przyrostu po opadzie - ostrzega Grzegorz Walijewski.

- Za tak ogromne opady odpowiadają masy ciepłego powietrza, zalegającego nad Polską, które przesunęły się na południe kraju – tłumaczy Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Pogoda na dziś - wtorek 04.06. Opady, grzmoty i błyski w kilku regionach

- Tereny bardziej górzyste to w zasadzie takie miejsca, w których łatwiej sprowokować opady i co ważne, te opady takie bardzo solidne. Nie należy się dziwić takim zdarzeniom, bo rzeczywiście góry potrafią "wydoić chmury" bardzo mocno - mówi Bogdan Chojnicki.

W najbliższych dniach tak intensywne opady nie powinny się już powtórzyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS