Mieszkańcy usuwają skutki ulew. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy usuwają skutki ulew. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami
Mieszkańcy usuwają skutki ulew. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
W południowo-wschodniej Polsce mieszkańcy usuwają skutki ulew. A to jeszcze nie koniec deszczówGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Nie tylko Bielsko-Białą dotknęły ulewy i podtopienia. W innych miejscach województwa śląskiego i w Małopolsce służby i mieszkańcy również usuwają skutki ulew. Wiele rzek przekracza stany alarmowe, IMGW ostrzega, że to jeszcze nie koniec deszczów.

Południe Polski walczy ze skutkami ulew. Pogoda najbardziej dała się we znaki mieszkańcom województwa śląskiego i Małopolski.

Wiele rzek na południu Polski znacznie przybrało, przekraczając stany ostrzegawcze i alarmowe. Niektóre nie poradziły sobie z ogromem wody i wylały.

- W bardzo krótkim czasie, w zaledwie sześć godzin, aż o 350 centymetrów wzrósł stan wody - informuje Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Część wałów nie ma równej powierzchni, a woda rozlewa się i szuka tych najniżej położonych miejsc. Może dochodzić do częściowego właśnie przelewania, natomiast nie mamy na szczęście żadnego zagrożenia albo zdarzenia tego typu, że gdzieś wał został przerwany - przekazuje Marcin Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

W powiecie bielskim woda wdarła się do szkoły

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono rano także w powiecie cieszyńskim, gdzie nieprzejezdne były niektóre drogi. W miejscowości Pogórze odwołane zostały lekcje w szkole podstawowej. Zalane zostały także Pisarzowice w powiecie bielskim. Woda wdarła się na rondo oraz do szkoły.

- Piwnice, takie salki na dole, pomieszczenia pań sprzątaczek. Wszystko zostało zalane do wysokości nawet metra. Na szczęście nie zalały się nam pomieszczenia edukacyjne - mówi dyrektorka szkoły w Pisarzowicach.

Z kolei w Ojcowie zalany został między innymi zabytkowy młyn. - Zaczęli rano dzwonić, że woda idzie, no, ale nie myślałam, że aż taka. I nie zdążyłam się zastawić. Silniki tam są pozalewane, no i trzeba będzie wypompować wodę i sprzątać - mówi pani Lucyna, właścicielka młyna.

W całym kraju do godziny 14 strażacy wyjeżdżali do akcji 1643 razy

W samym Krakowie woda w alercie postawiła mieszkańców ulicy Udzieli. - W 2021 roku mieliśmy tutaj poważną powódź, ponad metr wody w domach. Często jest tak, że po pół godziny opadów już stoimy na wałach - opowiada Piotr Burnos, mieszkaniec Krakowa.

W całym kraju do godziny 14 strażacy wyjeżdżali do akcji 1643 razy. 1035 interwencji dotyczyło województwa śląskiego, 435 - małopolskiego.

ZOBACZ TEŻ: Wody wszędzie pełno. Ponad 1300 interwencji po nawałnicach

Powódź Bielsko-Biała
Powódź Bielsko-BiałaDOLAR/Kontakt 24

- W Małopolsce służy prawie 400 strażaków przez całą dobę. Podnieśliśmy też stany osobowe, czyli w związku z tym, że mamy trzeci stopień zagrożenia strażacy zostali wezwani z dyżurów domowych - informuje Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Kilkadziesiąt wyjazdów odnotowano także na Podkarpaciu i w województwie lubelskim.

Masy ciepłego powietrza zalegają nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla niemal całej południowo-wschodniej Polski wydał alerty, w tym te najwyższego stopnia, przed ulewami oraz wzrostem poziomów rzek. W niektórych miejscach w ostatnich godzinach spadło tyle deszczu, co średnio w ciągu całego miesiąca.

- Może napadać taka miesięczna suma opadów w województwach małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim. Musimy spodziewać się cały czas reakcji rzek. Będą reakcje te gwałtowne, tak jak wspomniałem, w niektórych miejscach 2,5 do nawet 3,5 metra przyrostu po opadzie - ostrzega Grzegorz Walijewski.

- Za tak ogromne opady odpowiadają masy ciepłego powietrza, zalegającego nad Polską, które przesunęły się na południe kraju – tłumaczy Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Pogoda na dziś - wtorek 04.06. Opady, grzmoty i błyski w kilku regionach

- Tereny bardziej górzyste to w zasadzie takie miejsca, w których łatwiej sprowokować opady i co ważne, te opady takie bardzo solidne. Nie należy się dziwić takim zdarzeniom, bo rzeczywiście góry potrafią "wydoić chmury" bardzo mocno - mówi Bogdan Chojnicki.

W najbliższych dniach tak intensywne opady nie powinny się już powtórzyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS