Mieszkańcy usuwają skutki ulew. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy usuwają skutki ulew. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami
Mieszkańcy usuwają skutki ulew. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
W południowo-wschodniej Polsce mieszkańcy usuwają skutki ulew. A to jeszcze nie koniec deszczówGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Nie tylko Bielsko-Białą dotknęły ulewy i podtopienia. W innych miejscach województwa śląskiego i w Małopolsce służby i mieszkańcy również usuwają skutki ulew. Wiele rzek przekracza stany alarmowe, IMGW ostrzega, że to jeszcze nie koniec deszczów.

Południe Polski walczy ze skutkami ulew. Pogoda najbardziej dała się we znaki mieszkańcom województwa śląskiego i Małopolski.

Wiele rzek na południu Polski znacznie przybrało, przekraczając stany ostrzegawcze i alarmowe. Niektóre nie poradziły sobie z ogromem wody i wylały.

- W bardzo krótkim czasie, w zaledwie sześć godzin, aż o 350 centymetrów wzrósł stan wody - informuje Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Część wałów nie ma równej powierzchni, a woda rozlewa się i szuka tych najniżej położonych miejsc. Może dochodzić do częściowego właśnie przelewania, natomiast nie mamy na szczęście żadnego zagrożenia albo zdarzenia tego typu, że gdzieś wał został przerwany - przekazuje Marcin Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

W powiecie bielskim woda wdarła się do szkoły

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono rano także w powiecie cieszyńskim, gdzie nieprzejezdne były niektóre drogi. W miejscowości Pogórze odwołane zostały lekcje w szkole podstawowej. Zalane zostały także Pisarzowice w powiecie bielskim. Woda wdarła się na rondo oraz do szkoły.

- Piwnice, takie salki na dole, pomieszczenia pań sprzątaczek. Wszystko zostało zalane do wysokości nawet metra. Na szczęście nie zalały się nam pomieszczenia edukacyjne - mówi dyrektorka szkoły w Pisarzowicach.

Z kolei w Ojcowie zalany został między innymi zabytkowy młyn. - Zaczęli rano dzwonić, że woda idzie, no, ale nie myślałam, że aż taka. I nie zdążyłam się zastawić. Silniki tam są pozalewane, no i trzeba będzie wypompować wodę i sprzątać - mówi pani Lucyna, właścicielka młyna.

W całym kraju do godziny 14 strażacy wyjeżdżali do akcji 1643 razy

W samym Krakowie woda w alercie postawiła mieszkańców ulicy Udzieli. - W 2021 roku mieliśmy tutaj poważną powódź, ponad metr wody w domach. Często jest tak, że po pół godziny opadów już stoimy na wałach - opowiada Piotr Burnos, mieszkaniec Krakowa.

W całym kraju do godziny 14 strażacy wyjeżdżali do akcji 1643 razy. 1035 interwencji dotyczyło województwa śląskiego, 435 - małopolskiego.

ZOBACZ TEŻ: Wody wszędzie pełno. Ponad 1300 interwencji po nawałnicach

Powódź Bielsko-Biała
Powódź Bielsko-BiałaDOLAR/Kontakt 24

- W Małopolsce służy prawie 400 strażaków przez całą dobę. Podnieśliśmy też stany osobowe, czyli w związku z tym, że mamy trzeci stopień zagrożenia strażacy zostali wezwani z dyżurów domowych - informuje Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Kilkadziesiąt wyjazdów odnotowano także na Podkarpaciu i w województwie lubelskim.

Masy ciepłego powietrza zalegają nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla niemal całej południowo-wschodniej Polski wydał alerty, w tym te najwyższego stopnia, przed ulewami oraz wzrostem poziomów rzek. W niektórych miejscach w ostatnich godzinach spadło tyle deszczu, co średnio w ciągu całego miesiąca.

- Może napadać taka miesięczna suma opadów w województwach małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim. Musimy spodziewać się cały czas reakcji rzek. Będą reakcje te gwałtowne, tak jak wspomniałem, w niektórych miejscach 2,5 do nawet 3,5 metra przyrostu po opadzie - ostrzega Grzegorz Walijewski.

- Za tak ogromne opady odpowiadają masy ciepłego powietrza, zalegającego nad Polską, które przesunęły się na południe kraju – tłumaczy Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Pogoda na dziś - wtorek 04.06. Opady, grzmoty i błyski w kilku regionach

- Tereny bardziej górzyste to w zasadzie takie miejsca, w których łatwiej sprowokować opady i co ważne, te opady takie bardzo solidne. Nie należy się dziwić takim zdarzeniom, bo rzeczywiście góry potrafią "wydoić chmury" bardzo mocno - mówi Bogdan Chojnicki.

W najbliższych dniach tak intensywne opady nie powinny się już powtórzyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS