Mateusz Morawiecki kontra Zbigniew Ziobro. Spór między premierem a ministrem o reformę wymiaru sprawiedliwości

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mateusz Morawiecki kontra Zbigniew Ziobro. Spór między premierem a ministrem o reformę wymiaru sprawiedliwości
Mateusz Morawiecki kontra Zbigniew Ziobro. Spór między premierem a ministrem o reformę wymiaru sprawiedliwości
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Mateusz Morawiecki kontra Zbigniew Ziobro. Spór między premierem a ministrem o reformę wymiaru sprawiedliwościEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował swojego ministra za efekty reformy sądownictwa, wprowadzanej przez Zbigniewa Ziobrę i jego partię. Zbigniew Ziobro przyznał, że reforma nie w pełni sie udała, ale winą za to obarczył zarówno prezydenta, jak i premiera. Zwrócił się do Mateusza Morawieckiego o wycofanie się ze zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, napisanych we współpracy z Brukselą.

- Jedne rzeczy wychodzą lepiej, inne wychodzą słabiej. Ta kwestia musi jeszcze dalej być na pewno reperowana - stwierdził premier Morawiecki. W takich słowach szef rządu ocenił blisko 8-letnią pracę swojego koalicjanta - Suwerennej Polski - w obszarze wymiaru sprawiedliwości.

Na odpowiedź ministra Zbigniewa Ziobry nie trzeba było długo czekać. "Premierze Morawiecki pełna zgoda, że reforma sądownictwa nie wyszła w pełni tak jak wspólnie chcieliśmy. Tyle że - przypomnę - najpierw zablokowały ją weta prezydenta. A potem unijny szantaż, którym od lat tłumaczy Pan brak swojej zgody na dalszą reformę sądownictwa" - napisał w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości.

Minister Ziobro postanowił wysłać do premiera pakiet swoich projektów zmian, które mają - jak pisze - ponad cztery lata czekać na uchwalenie. - Opinię pana premiera Morawieckiego traktujemy jako zielone światło. Być może pan premier Mateusz Morawiecki przekona panią marszałek Elżbietę Witek i jutro możemy zorganizować nadzwyczajne posiedzenie Sejmu - ocenił Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa z Suwerennej Polski.

Na "zielone światło" od premiera jednak się nie zanosi. - Ani ja, ani Rada Ministrów nie blokuje żadnych ustaw. Pan minister sprawiedliwości bardzo wiele ustaw wnosił, one były dyskutowane. Całokształt reformy wyszedł tak, jak wyszedł - przekazał Mateusz Morawiecki.

Opozycja: premier walczy ze swoim ministrem

Premier rozmawia ze swoim koalicjantem publicznie i w świetle kamer. - Nie było takiej sytuacji, żeby premier walczył ze swoim ministrem i nie mógł się go pozbyć - ocenia Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

W Zjednoczonej Prawicy ani Mateusz Morawiecki, ani Zbigniew Ziobro nie grają pierwszych skrzypiec - mówi opozycja. - Za to wszystko odpowiada Kaczyński. On do tego doprowadził, on ma takich koalicjantów, on ma takiego Ziobrę, który chce nas razem z kumplami swoimi wyprowadzić z Unii Europejskiej - komentuje Dariusz Joński z Inicjatywy Polska.

W ocenie ministra Ziobry Unia szantażuje Polskę w sprawie KPO, co ma służyć blokowaniu zmian w sądownictwie. "Od początku przed tym Pana przestrzegałem. Podobnie jak przed warunkowością i FitFor55. Uległość wobec Unii to m.in. dalsza degrengolada w sądownictwie, brak obiecanych pieniędzy i ograniczanie polskiej suwerenności" - napisał minister sprawiedliwości na portalu Twitter.

- Jeśli pan premier Morawiecki nie jest "miękiszonem", to tego ministra, który zawalił deformę wymiaru sprawiedliwości, zrujnował polskie sądownictwo, powinien po prostu wyrzucić - przekonuje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

Kim jest "miękiszon"? Odpowiada Zbigniew Ziobro
Kim jest "miękiszon"? Odpowiada Zbigniew ZiobroTVN24

Konflikt przed wyborami

Efekt tego jest taki, że zmiany w sądownictwie wprowadzone za rządów Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie spowolniły pracę sądów. - Na początku kadencji Zbigniewa Ziobry byliśmy w europejskiej średniej, a teraz znajdujemy się w ogonie państw, jeśli chodzi o długość trwania postępowań - mówi Bartłomiej Przymusiński, sędzia ze Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia". W politycznym sporze na szczycie ani premier, ani minister Ziobro nie zwracają uwagi na ludzi - słyszymy od sędziego. - Gdzie są ludzie, których sprawy w sądach się ślimaczą, bo nie wdrożono reform, nie zinformatyzowano sądów? - pyta Przymusiński.

Spór o odpowiedzialność za to jest i jest przeciąganie liny, bo na Nowogrodzkiej trwają rozmowy o listach wyborczych i ewentualnym ponownym starcie ugrupowania Zbigniewa Ziobry razem z Prawem i Sprawiedliwością. - Pan minister Ziobro próbuje pokazać własną odrębność po to, żeby pokazać mięśnie przed Prawem i Sprawiedliwością - ocenia Miłosz Motyka.

Na początku maja odbyła się specjalna konwencja i zmiana nazwy - z "Solidarnej" na "Suwerenną" Polskę. Ziobro to nie tylko minister sprawiedliwości, ale i Prokurator Generalny. Tu też widać polityczną walkę. Jak dowiedziało się Radio ZET - Prokuratura Krajowa w Katowicach bada wątek ewentualnego nielegalnego finansowania kampanii wyborczych PiS na Podkarpaciu. Teraz Radio ZET donosi o kolejnym śledztwie - tym razem wobec byłych prezesów Enei, kojarzonych z posłem Markiem Suskim.

W jednym premier i politycy Zbigniewa Ziobry wydają się być zgodni. Obie strony publicznie pokazują zadowolenie z koalicji rządzącej, a premier w razie wygranej zapowiada kolejne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Oni wszyscy razem ukonstytuowali ten system, który obecnie powoduje, że ludzie mają w sądach chaos. Nie wiedza, kiedy ich sprawa się skończy, a jeśli w końcu się skończy, to nie wiedzą, czy ten wyrok nie zostanie zakwestionowany przez trybunał w Strasburgu - mówi Bartłomiej Przymusiński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS