Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"
Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"
Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24
Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24

Dwa dni po przedstawieniu przez rząd projektu ustawy o związkach partnerskich wchodzący w skład tego rządu ludowcy zapowiadają, że w listopadzie przedstawią "własną odpowiedź" na rządowe propozycje. Chodzi o projekt ustawy o statusie osoby bliskiej, dający osobom w związkach nieformalnych ułatwienia w sprawach administracyjnych, cywilnych i podatkowych.

- Prezent. Ja bardzo czekałam na tę ustawę - twierdzi Adriana Porowska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego z Polski 2050, mówiąc o projekcie ustawy o związkach partnerskich proponowanym przez ministrę ds. równości Katarzynę Kotulę.

- Jeżeli będzie rządowy projekt w tej kwestii, to się będę do niego odnosił, póki co to jest projekt ministry Kotuli, który zawisł na stronie Rządowego Centrum Legislacji - mówi Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Te słowa dużo mówią o atmosferze w Koalicji 15 października wokół projektu ustawy o związkach partnerskich.

Co proponuje PSL?

Do czasu zakończenia uzgodnień międzyresortowych i przyjęcia ustawy na posiedzeniu rządu część polityków PSL nie chce nawet mówić o rządowym projekcie. Tym bardziej, że w listopadzie ma być gotowy poselski projekt ludowców o statusie osoby najbliższej.

- Wspólne opodatkowanie, dziedziczenie, informacja medyczna, to jest to minimum, które chcemy też wnieść do rozmów z partnerami w koalicji - przekazuje Piotr Zgorzelski. - Nie - odpowiada zapytany, czy ludowcy zagłosują za możliwością składania oświadczeń potwierdzających zawarcie związku partnerskiego w urzędzie stanu cywilnego.

To właśnie ten zapis jest głównym punktem spornym między PSL a resztą koalicji rządzącej.

Większość Polaków opowiada się za związkami partnerskimi osób tej samej płci. "To już jest oczekiwanie społeczne"
Większość Polaków opowiada się za związkami partnerskimi osób tej samej płci. "To już jest oczekiwanie społeczne" Arleta Zalewska/Fakty TVN

- Coraz więcej dzieci rodzi się ze związków niesformalizowanych, jest coraz mniej małżeństw w Polsce, a z badań, które prowadzimy, jeśli chodzi o postawy demograficzne młodych ludzi, wynika, że młodzi ludzie potrzebują dzisiaj innej odpowiedzi, jeżeli chodzi o proces stabilizacji ich relacji, niż małżeństwa - mówi Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny i polityki społecznej z Koalicji Obywatelskiej.

Tego, że jakaś ustawa dotycząca tych spraw jest potrzebna, nie kwestionuje większość polityków PSL, stąd poselski projekt o statusie osoby najbliższej. W projekcie ludowców, zamiast w urzędzie stanu cywilnego, oświadczenia składane są u notariusza.

- Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne i te zapisy dotyczące szczególnej ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. W tym zakresie te przepisy, które zostały zawarte w projekcie rządowym, po prostu wychodzą ponad to - ocenia Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na ustawę czekają również pary heteroseksualne

By uzyskać jak najszersze parlamentarne poparcie, w trakcie prac nad rządowym projektem ministra równości Katarzyna Kotula zrezygnowała choćby z zapisu o przysposobieniu dzieci.

- Z tego projektu naprawdę nie ma już co wycinać, żeby zaspokoić jakieś oczekiwania Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ten projekt jest naprawdę na poziomie zapewnienia elementarnych praw, które powinny być zapewnione, bo to się zwyczajnie ludziom należy - zaznacza posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

Na ustawę o związkach partnerskich czekają nie tylko będące w niesformalizowanych związkach pary jednopłciowe, ale i heteroseksualne, zwłaszcza te, które mają dzieci.

CZYTAJ TAKŻE: Projekt ustawy o związkach partnerskich. "Nowy rozdział w długim marszu", ma zmienić prawie 250 innych ustaw

- Musimy przestać w polityce myśleć o czubka własnego nosa, o swoich własnych potrzebach, o tym, że moje zdanie jest najważniejsze, i co ja uważam, albo co moja znajoma uważa, tylko my musimy koncentrować się na rzeczywistości, w jakiej żyją dziś ludzie - komentuje Aleksandra Gajewska.

Teraz projekt jest w uzgodnieniach międzyresortowych, co znaczy, że każde ministerstwo może zgłosić do niego swoje uwagi. Treść projektu może zmienić się także na etapie prac parlamentarnych.

- Ja też będę namawiała kolegów z PSL-u do tego, aby poparli te ustawę. Mam nadzieję, że tak zrobią. Ludzie na to po prostu najzwyczajniej w świecie zasługują po tylu latach. To wielki zresztą sukces, że to jest projekt rządowy - zwraca uwagę Adriana Porowska.

PSL deklaruje, że będzie pracować nad projektem ministry Kotuli. Projekty rządowy i poselski mogą być procedowane razem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS