Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"
Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"
Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24
Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24

Dwa dni po przedstawieniu przez rząd projektu ustawy o związkach partnerskich wchodzący w skład tego rządu ludowcy zapowiadają, że w listopadzie przedstawią "własną odpowiedź" na rządowe propozycje. Chodzi o projekt ustawy o statusie osoby bliskiej, dający osobom w związkach nieformalnych ułatwienia w sprawach administracyjnych, cywilnych i podatkowych.

- Prezent. Ja bardzo czekałam na tę ustawę - twierdzi Adriana Porowska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego z Polski 2050, mówiąc o projekcie ustawy o związkach partnerskich proponowanym przez ministrę ds. równości Katarzynę Kotulę.

- Jeżeli będzie rządowy projekt w tej kwestii, to się będę do niego odnosił, póki co to jest projekt ministry Kotuli, który zawisł na stronie Rządowego Centrum Legislacji - mówi Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Te słowa dużo mówią o atmosferze w Koalicji 15 października wokół projektu ustawy o związkach partnerskich.

Co proponuje PSL?

Do czasu zakończenia uzgodnień międzyresortowych i przyjęcia ustawy na posiedzeniu rządu część polityków PSL nie chce nawet mówić o rządowym projekcie. Tym bardziej, że w listopadzie ma być gotowy poselski projekt ludowców o statusie osoby najbliższej.

- Wspólne opodatkowanie, dziedziczenie, informacja medyczna, to jest to minimum, które chcemy też wnieść do rozmów z partnerami w koalicji - przekazuje Piotr Zgorzelski. - Nie - odpowiada zapytany, czy ludowcy zagłosują za możliwością składania oświadczeń potwierdzających zawarcie związku partnerskiego w urzędzie stanu cywilnego.

To właśnie ten zapis jest głównym punktem spornym między PSL a resztą koalicji rządzącej.

Większość Polaków opowiada się za związkami partnerskimi osób tej samej płci. "To już jest oczekiwanie społeczne"
Większość Polaków opowiada się za związkami partnerskimi osób tej samej płci. "To już jest oczekiwanie społeczne" Arleta Zalewska/Fakty TVN

- Coraz więcej dzieci rodzi się ze związków niesformalizowanych, jest coraz mniej małżeństw w Polsce, a z badań, które prowadzimy, jeśli chodzi o postawy demograficzne młodych ludzi, wynika, że młodzi ludzie potrzebują dzisiaj innej odpowiedzi, jeżeli chodzi o proces stabilizacji ich relacji, niż małżeństwa - mówi Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny i polityki społecznej z Koalicji Obywatelskiej.

Tego, że jakaś ustawa dotycząca tych spraw jest potrzebna, nie kwestionuje większość polityków PSL, stąd poselski projekt o statusie osoby najbliższej. W projekcie ludowców, zamiast w urzędzie stanu cywilnego, oświadczenia składane są u notariusza.

- Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne i te zapisy dotyczące szczególnej ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. W tym zakresie te przepisy, które zostały zawarte w projekcie rządowym, po prostu wychodzą ponad to - ocenia Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na ustawę czekają również pary heteroseksualne

By uzyskać jak najszersze parlamentarne poparcie, w trakcie prac nad rządowym projektem ministra równości Katarzyna Kotula zrezygnowała choćby z zapisu o przysposobieniu dzieci.

- Z tego projektu naprawdę nie ma już co wycinać, żeby zaspokoić jakieś oczekiwania Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ten projekt jest naprawdę na poziomie zapewnienia elementarnych praw, które powinny być zapewnione, bo to się zwyczajnie ludziom należy - zaznacza posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

Na ustawę o związkach partnerskich czekają nie tylko będące w niesformalizowanych związkach pary jednopłciowe, ale i heteroseksualne, zwłaszcza te, które mają dzieci.

CZYTAJ TAKŻE: Projekt ustawy o związkach partnerskich. "Nowy rozdział w długim marszu", ma zmienić prawie 250 innych ustaw

- Musimy przestać w polityce myśleć o czubka własnego nosa, o swoich własnych potrzebach, o tym, że moje zdanie jest najważniejsze, i co ja uważam, albo co moja znajoma uważa, tylko my musimy koncentrować się na rzeczywistości, w jakiej żyją dziś ludzie - komentuje Aleksandra Gajewska.

Teraz projekt jest w uzgodnieniach międzyresortowych, co znaczy, że każde ministerstwo może zgłosić do niego swoje uwagi. Treść projektu może zmienić się także na etapie prac parlamentarnych.

- Ja też będę namawiała kolegów z PSL-u do tego, aby poparli te ustawę. Mam nadzieję, że tak zrobią. Ludzie na to po prostu najzwyczajniej w świecie zasługują po tylu latach. To wielki zresztą sukces, że to jest projekt rządowy - zwraca uwagę Adriana Porowska.

PSL deklaruje, że będzie pracować nad projektem ministry Kotuli. Projekty rządowy i poselski mogą być procedowane razem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS