Koniec z warzywami w plastikowych opakowaniach i miniaturowymi kosmetykami w hotelach. KE przedstawiła nowe przepisy

Koniec z warzywami w plastikowych opakowaniach i miniaturowymi kosmetykami w hotelach. KE przedstawiła nowe przepisytvn24

Komisja Europejska mówi dość jednorazowym opakowaniom. Zdaniem ekspertów jednorazówki zaśmiecają świat i niszczą środowisko, stąd nowe unijne rozporządzenie. Wynika z niego, że w 2030 roku pożegnamy się ze świeżymi warzywami w plastikowych opakowaniach, z miniaturowymi butelkami kosmetyków w hotelach i częściowo z jednorazowymi kubkami w kawiarniach.

Plastik szeleści dziś właściwie wszędzie - warzywa w plastikowych opakowaniach, płyny w plastikowych butelkach, nawet ciasto kupujemy w plastikowym pudełku. Dlatego w całej Unii Europejskiej nadchodzi prawdziwa rewolucja - więcej butelek na kaucję, zakaz sprzedaży warzyw pakowanych w plastik, odchodzenie od jednorazowych kubków i recykling.

Komisja Europejska ogłasza, że już za siedem lat każde opakowanie ma nadawać się do powtórnego przetworzenia.

- Dziś robimy kolejny krok: wprowadzamy cały sektor opakowań na ścieżkę obiegu zamkniętego - przekazał Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE.

W 2030 roku butelki mają być w 1/3 wyprodukowane z plastiku z recyklingu, a 10 lat później - w 65 procentach. To jednak nie wszystko. Zgodnie z projektem, który zaprezentował w czwartek Frans Timmermans, w całej Unii jednorazowych opakowań ma być po prostu mniej.

- Po pierwsze ograniczamy liczbę opakowań tam, gdzie ma to sens: choćby w handlu internetowym, czy handlu świeżymi owocami i warzywami. Po drugie chcemy, aby więcej opakowań było wielokrotnego użytku - wyjaśnił wiceprzewodniczący KE.

W 2030 roku pożegnamy się ze świeżymi warzywami w plastikowych opakowaniach, z miniaturowymi butelkami kosmetyków w hotelach i częściowo z jednorazowymi kubkami w kawiarniach. Do 2030 roku 30 procent, a do 2040 ponad połowa kaw na wynos ma być serwowana w kubkach wielorazowych albo własnych. Dziś przekonywanie klientów, żeby przychodzili z własnymi kubkami, idzie raczej średnio, jak mówią właściciele kawiarni.

- My nawet dajemy zniżkę za swój kubek, ale podobno ludziom potem nie jest wygodnie chodzić cały dzień z brudnym kubkiem - mówi Roman Egorov, właściciel kawiarni Coffee Moose w Gdańsku.

Wielorazowe butelki

Wielorazowe mają być też butelki i to nie tylko szklane. Na kaucję ma być sprzedawana część plastikowych.

- Mieliśmy w Europie zwrotne, wielorazowe butelki PET. One zniknęły z rynku, bo może one się niezbyt elegancko "starzeją", bo się rysują, ale tak naprawdę to w niczym nie zmienia ich jakości - zwraca uwagę Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej zakłada, że każdy mieszkaniec Unii ma produkować o 15 procent mniej śmieci do 2040 roku w porównaniu do roku 2018. Na razie unijne statystyki wyglądają tragicznie - rocznie każdy z nas wyrzuca 180 kilogramów opakowań.

- 26 milionów ton plastiku generujemy każdego roku, z czego 80 procent tego plastiku to jest plastik, który trafia potem do mórz i oceanów. Przypomnę, że ludzkość od 1950 roku wytworzyła ponad 8 miliardów ton plastiku - zwraca uwagę Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network w Polsce.

"Ilość odpadów opakowaniowych ciągle rośnie"

To, jak do tej pory Unia walczy z wszechobecnym plastikiem, kompletnie się nie sprawdziło. Na razie Bruksela zakazała choćby plastikowych słomek.

- Mimo prób nakłaniania rynku do produkowania coraz lepszych opakowań to te działania tak naprawdę przyniosły fiasko i ilość odpadów opakowaniowych ciągle rośnie - ocenia Filip Piotrowski.

Tym razem ma być inaczej, bo Unia wprowadza nowe przepisy jako rozporządzenie, czyli te przepisy wylądują od razu w systemach prawnych państw unijnych i nie będzie potrzebna długotrwała ścieżka w parlamentach krajowych.

- Nie rezygnujemy z opakowań, ale tylko ograniczamy ich ilość i nakazujemy zamykanie cyklu krążenia ich w gospodarce. Natomiast na pewno jest to marsz w dobrą stronę - uważa prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

To wszystko stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców i tych, którzy wykorzystują jednorazowe opakowania.

- Ludzie często biorą kawkę sobie na spacer i akurat dla takiego lokalu to byłby problem - wskazuje Roman Egorov, właściciel kawiarni Coffee Moose w Gdańsku.

Branża opakowaniowa już się zmienia, bo zmieniamy się i my - konsumenci. - To, ile recyklerzy mają surowca do recyklingu, zależy również od nas, od konsumentów - podkreśla Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope.

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS