"Jedynie trzy procent polskich rzek jest w dobrym stanie ekologicznym"

26.09.2021 | "Jedynie trzy procent polskich rzek jest w dobrym stanie ekologicznym"
26.09.2021 | "Jedynie trzy procent polskich rzek jest w dobrym stanie ekologicznym"
Magda Łucyan | Fakty TVN
26.09.2021 | "Jedynie trzy procent polskich rzek jest w dobrym stanie ekologicznym"Magda Łucyan | Fakty TVN

97 procent polskich rzek jest w fatalnym stanie - wynika z badań ekspertów. Jak wyliczają, do wód trafiają śmieci, toksyczne substancje oraz tony plastiku. Problemem są również regulacje rzek, budowa stopni wodnych i zamienianie rzek w kanały.

Nikiel, azot, fosfor i rtęć to dopiero początek - żeby wymienić wszystkie zanieczyszczenia, które można znaleźć w polskich rzekach, niezbędna jest niemal cała tablica Mendelejewa.

- Dziś jest tak, że jedynie trzy procent polskich rzek jest w dobrym stanie ekologicznym. To jest trudno wyobrażalne, ale zniszczyliśmy większość rzek - zwraca uwagę Piotr Nieznański z WWF Polska.

- Gdyby nie było człowieka i jego działalności gospodarczej, to rzeki byłyby w świetnym stanie - dodaje profesor Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszą zmorą rzek są rolnicze nawozy, które mogą prowadzić do wymierania ryb. Kolejną są ścieki, które nadal nielegalnie trafiają do wody.

- Dostajemy bardzo często sygnały o nielegalnych zrzutach nieczystości, ścieków do rzek. Często po (godzinie - przyp.) 15 w piątek lub w weekend, gdy oczyszczalnie nie są objęte kontrolą - mówi Piotr Nieznański.

To czego nie brakuje w polskich rzekach, to śmieci. Eksperci zwracają uwagę, że wiele osób, tak jak do lasów, tak i do wody wyrzuca wszystko, co popadnie.

- Dachówki azbestowe, kuchenki, koła, opony, masa śmieci z gospodarstw domowych - wylicza pan Jacek, płetwonurek.

Do tego dochodzą tony plastiku, które później razem z rybą lądują na talerzach.

Są też dobre przykłady

Śmieci i trujące substancje to niestety nie koniec problemów rzek.

- To są też regulacje rzek, budowa stopni wodnych i zamienianie rzek w kanały - a tak naprawdę największym zagrożeniem dla dużych polskich rzek, to są rządowe plany zamienienia rzek w kanały żeglugowe - wyjaśnia Jacek Engel z Fundacji Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki.

Choć świadomość problemach rzek jest coraz większa, to wciąż nadal jest wiele miejsc, gdzie przez zbyt dużą ingerencję rzeki albo gwałtownie tracą poziom wody, albo wylewają.

Są też jednak dobre przykłady: na Odrze odsunięto wały od rzeki, przez co nowe tereny zalewowe zwiększyły bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców oraz udało się odbudować dziką przyrodę.

- Uzyskaliśmy przestrzeń, na której mogą się odradzać lasy łęgowe, czyli priorytetowe siedlisko w skali Unii Europejskiej - wyjaśnia Piotr Nieznański z WWF Polska.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały się raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS