Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?
Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Łopaty i ręce, które mogą je chwycić. Agregaty, osuszacze i wolontariusze, którzy są gotowi poświęcić swój czas i siły. Z upływem czasu potrzeby się zmieniają. Dzięki ofiarności Polaków wielu rzeczy jest pod dostatkiem, ale wielkie są też braki. Na pewno przyda się każda złotówka, a co jeszcze?

Ktoś wziął urlop i pomaga sprzątać w Kłodzku. - A z Przemyśla 600 kilometrów przyjechaliśmy, żeby pomóc ludziom biednym - mówi pan Robert, wolontariusz.

Ktoś przyniósł łopatę potrzebną w Stroniu, inny wpłacił na zbiórkę dla podnoszącego się po powodzi Lądka. Jeszcze inny przyjechał oczyszczać drogę w Głuchołazach swoją własną koparką.

- Nie mogliśmy być obojętni na ludzką krzywdę, dlatego zebraliśmy się wspólnie, przyjechaliśmy do Kłodzka, żeby wspomóc. Nas akurat przyjechało 30 osób - mówi pan Robert.

Społeczny zryw pomocy powodzianom trwa, ale zmieniają się potrzeby

Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Pani Dagmara z Głogowa pomaga sąsiadom z zalanego osiedla. - Codziennie tam chodzimy w woderach, żeby donieść wodę czy jedzenie - mówi pani Dagmara.

Przedsiębiorcy, instytucje i przede wszystkim zwykli obywatele pomagają jak mogą. - Wspieramy się, mówimy, że będzie dobrze, ale tu trzeba mnóstwo rąk do pomocy - podkreśla pani Maria, mieszkanka Głuchołazów.

Społeczny zryw pomocy powodzianom trwa, ale zmieniają się potrzeby. - Te obszary, które ucierpiały jako pierwsze, potrzebują już bardziej takich sprzętów, jak grzejniki, osuszacze, maszty flagowe do oświetlenia, latarki - wymienia Marcin Psiuch, wiceprezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. Czyli przede wszystkim materiały potrzebne do remontów.

Kucie ścian i osuszanie murów to prace, które będą też potrzebne w szpitalu w Nysie. Woda wdarła się na oddział ratunkowy i laboratorium. Zniszczone są tomografy, rezonans i jedyna w województwie pracownia terapii hiperbarycznej. Dzięki zbiórce Fundacja TVN przekazała na odbudowę placówki już blisko siedem milionów złotych.

- Olbrzymie wsparcie finansowe, ale także dzięki państwu duże zainteresowanie tym, co nas spotkało - mówi Artur Kamiński, dyrektor szpitala w Nysie.

Na wszystko potrzebne są tylko i aż pieniądze.

Służby ostrzegają

Gdy jedni dosłownie rzucają wszystko, żeby pomagać, znajdują się też tacy, którzy cudzy dramat chcą wykorzystać.

Od początku powodzi policja zatrzymała 12 szabrowników. Każdemu z nich grozi bezwzględne więzienie.

- Te czyny są kwalifikowane jako kradzież zuchwała, więc tu kara według Kodeksu Karnego grozić im może do ośmiu lat pozbawienia wolności - przekazuje aspirant sztabowy dolnośląskiej policji Łukasz Dutkowiak.

Służby ostrzegają, ale też podkreślają - zgłoszenia są incydentalne.

CZYTAJ TAKŻE: Których produktów potrzebują powodzianie? "Przyjeżdżają tony darów, nie zawsze te, które są najpotrzebniejsze"

Których produktów potrzebują powodzianie? "Przyjeżdżają tony darów, nie zawsze te, które są najpotrzebniejsze"
Których produktów potrzebują powodzianie? "Przyjeżdżają tony darów, nie zawsze te, które są najpotrzebniejsze"Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24

Oddolne incjatywy

W skali całego kraju dobra i ludzkiej życzliwości jest znacznie więcej.

Policjanci z niewielkiego Kietrza zebrali między sobą pieniądze i kupili kuchenkę gazową dla rodziny poszkodowanej w powodzi.

Myśliwi z Lubuskiego udostępnili swojego drona z kamerą termowizyjną. Dzięki temu służby w nocy mogą patrolować wały.

Kiedy jest potrzeba serca i dobra wola - nie ma przeciwności, których nie da się pokonać.

Pan Marek pilot z Mazowsza, oddał swoją prywatną pompę głębinową mieszkańcom zalanej Oławy. Po odbiór sprzętu pan Aleksander miał się zgłosić o konkretnej godzinie w wyznaczonym miejscu - w szczerym polu.

- Wciąż nie wierzyłem, że on tym samolotem tam wyląduje. Wylądował, zakręcił, wrócił do mnie, otworzył drzwi, odpiął sobie te słuchawki, które miał, przywitał się, wyciągnął tę pompę zza fotela. Coś absolutnie niesamowitego - przyznaje Aleksander Twardowski, przedsiębiorca, działacz społeczny z Oławy.

Oddolne inicjatywy z potrzeby serca za serce chwytają szczególnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli tak dalej pójdzie, to będzie nam dramatycznie brakować onkologów. Dlaczego studenci tak rzadko wybierają taką specjalizacje i tak często ją porzucają?

Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli projekt rzeczywiście się uda - to będzie to wielki przełom w historii ludzkości. Bo właściwie od zawsze jednym z największych marzeń było przywrócenie wzroku tym, którzy go stracili, albo nawet nie widzieli od urodzenia.

Firma Elona Muska zrewolucjonizuje medycynę? "Widzimy mózgiem, a nie oczami"

Firma Elona Muska zrewolucjonizuje medycynę? "Widzimy mózgiem, a nie oczami"

Źródło:
Fakty TVN

Dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Magda Łucyan ze specjalną nagrodą Kongresu Zdrowe Miasta - za dziennikarską działalność o tematyce ekologicznej. W prowadzonych przez nią "Rozmowach o końcu świata" najważniejsi są eksperci, a ich głos od lat brzmi jak jedno wielkie ostrzeżenie przed klimatyczną katastrofą, które politycy od lat lekceważą. O zagrożeniu powodziowym też była mowa. Teraz, kiedy Polska tak boleśnie zmaga się z wielką wodą, to szczególnie gorzka refleksja.

Nagroda specjalna Kongresu Zdrowe Miasta dla Magdy Łucyan

Nagroda specjalna Kongresu Zdrowe Miasta dla Magdy Łucyan

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Gdyni startuje 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Święto kina zainaugurowano pokazem filmu "Pod wulkanem" Damiana Kocura. Produkcja jest polskim kandydatem do Oscara i jednym z 16 tytułów walczących o Złote Lwy. Organizatorzy wydarzenia połowę przychodów ze sprzedaży festiwalowych gadżetów przeznaczą na pomoc dla powodzian.

Rusza 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Rusza 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Akcję ratowniczą i zaangażowanie służb oceniam na "dobrze plus". Pięć minus, jeśli chodzi o usuwanie bezpośrednich skutków powodzi - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, komentując zaangażowanie służb w walkę z powodzią. Opisywał również obrazowo, "o jakiej skali klęski żywiołowej mówimy". Wyjaśniał, że na dach 50-metrowego parterowego mieszkania "tylko z nieba, z opadu, spadło 25 ton wody".

Szef BBN: tej skali klęski żywiołowej nie dałoby się zapobiec

Szef BBN: tej skali klęski żywiołowej nie dałoby się zapobiec

Źródło:
TVN24

- Premier zaprosił mnie na piątek rano, za pośrednictwem szefa swojej kancelarii, na rozmowę. Była dość krótka, na zasadzie takiej, że jest potrzeba, aby zająć się tym tematem. I takim propozycjom się po prostu nie odmawia - opowiadał europoseł KO Marcin Kierwiński, który niebawem ma zostać oficjalnie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Wyjaśnił też, że ma zostać ministrem bez teki.

Kierwiński o propozycjach, którym "się po prostu nie odmawia"

Kierwiński o propozycjach, którym "się po prostu nie odmawia"

Źródło:
TVN24

17 września Ursula von der Leyen zaprezentowała proponowany przez siebie skład nowej Komisji Europejskiej. Dokładnie przedstawiła nowych komisarzy i zakres ich kompetencji. Wielu osobom wydawać by się mogło, że to oznacza, iż Komisja w nowym składzie już zaczyna działanie. Nic bardziej mylnego. Mało tego - nowa komisja może zacząć działać dopiero w grudniu. Skąd te opóźnienia i jak wyglądać będą dalsze prace nad jej powoływaniem?

Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?

Kiedy Komisja Europejska w nowym składzie zacznie działać?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Konflikt na Bliskim Wschodzie, a przede wszystkim rosyjska napaść na Ukrainę - choćby za sprawą tych wielkich tragedii, świat coraz częściej pyta: a co robi w tej sprawie Organizacja Narodów Zjednoczonych? Czy w ogóle cokolwiek może? Z jednej strony słychać, że ONZ jest nieskuteczna, nie sprawdza się jako forum rozwiązywania i zapobiegania konfliktom w różnych miejscach świata. Z drugiej - ONZ może być tylko na tyle efektywna, na ile pozwalają jej kluczowe mocarstwa. Czy więc możliwa jest jej reforma? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Jaka przyszłość czeka ONZ? "Musimy zdemokratyzować procedurę podejmowania decyzji"

Jaka przyszłość czeka ONZ? "Musimy zdemokratyzować procedurę podejmowania decyzji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS