Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?
Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Co się przyda powodzianom?Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Łopaty i ręce, które mogą je chwycić. Agregaty, osuszacze i wolontariusze, którzy są gotowi poświęcić swój czas i siły. Z upływem czasu potrzeby się zmieniają. Dzięki ofiarności Polaków wielu rzeczy jest pod dostatkiem, ale wielkie są też braki. Na pewno przyda się każda złotówka, a co jeszcze?

Ktoś wziął urlop i pomaga sprzątać w Kłodzku. - A z Przemyśla 600 kilometrów przyjechaliśmy, żeby pomóc ludziom biednym - mówi pan Robert, wolontariusz.

Ktoś przyniósł łopatę potrzebną w Stroniu, inny wpłacił na zbiórkę dla podnoszącego się po powodzi Lądka. Jeszcze inny przyjechał oczyszczać drogę w Głuchołazach swoją własną koparką.

- Nie mogliśmy być obojętni na ludzką krzywdę, dlatego zebraliśmy się wspólnie, przyjechaliśmy do Kłodzka, żeby wspomóc. Nas akurat przyjechało 30 osób - mówi pan Robert.

Społeczny zryw pomocy powodzianom trwa, ale zmieniają się potrzeby

Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Pani Dagmara z Głogowa pomaga sąsiadom z zalanego osiedla. - Codziennie tam chodzimy w woderach, żeby donieść wodę czy jedzenie - mówi pani Dagmara.

Przedsiębiorcy, instytucje i przede wszystkim zwykli obywatele pomagają jak mogą. - Wspieramy się, mówimy, że będzie dobrze, ale tu trzeba mnóstwo rąk do pomocy - podkreśla pani Maria, mieszkanka Głuchołazów.

Społeczny zryw pomocy powodzianom trwa, ale zmieniają się potrzeby. - Te obszary, które ucierpiały jako pierwsze, potrzebują już bardziej takich sprzętów, jak grzejniki, osuszacze, maszty flagowe do oświetlenia, latarki - wymienia Marcin Psiuch, wiceprezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. Czyli przede wszystkim materiały potrzebne do remontów.

Kucie ścian i osuszanie murów to prace, które będą też potrzebne w szpitalu w Nysie. Woda wdarła się na oddział ratunkowy i laboratorium. Zniszczone są tomografy, rezonans i jedyna w województwie pracownia terapii hiperbarycznej. Dzięki zbiórce Fundacja TVN przekazała na odbudowę placówki już blisko siedem milionów złotych.

- Olbrzymie wsparcie finansowe, ale także dzięki państwu duże zainteresowanie tym, co nas spotkało - mówi Artur Kamiński, dyrektor szpitala w Nysie.

Na wszystko potrzebne są tylko i aż pieniądze.

Służby ostrzegają

Gdy jedni dosłownie rzucają wszystko, żeby pomagać, znajdują się też tacy, którzy cudzy dramat chcą wykorzystać.

Od początku powodzi policja zatrzymała 12 szabrowników. Każdemu z nich grozi bezwzględne więzienie.

- Te czyny są kwalifikowane jako kradzież zuchwała, więc tu kara według Kodeksu Karnego grozić im może do ośmiu lat pozbawienia wolności - przekazuje aspirant sztabowy dolnośląskiej policji Łukasz Dutkowiak.

Służby ostrzegają, ale też podkreślają - zgłoszenia są incydentalne.

CZYTAJ TAKŻE: Których produktów potrzebują powodzianie? "Przyjeżdżają tony darów, nie zawsze te, które są najpotrzebniejsze"

Których produktów potrzebują powodzianie? "Przyjeżdżają tony darów, nie zawsze te, które są najpotrzebniejsze"
Których produktów potrzebują powodzianie? "Przyjeżdżają tony darów, nie zawsze te, które są najpotrzebniejsze"Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24

Oddolne incjatywy

W skali całego kraju dobra i ludzkiej życzliwości jest znacznie więcej.

Policjanci z niewielkiego Kietrza zebrali między sobą pieniądze i kupili kuchenkę gazową dla rodziny poszkodowanej w powodzi.

Myśliwi z Lubuskiego udostępnili swojego drona z kamerą termowizyjną. Dzięki temu służby w nocy mogą patrolować wały.

Kiedy jest potrzeba serca i dobra wola - nie ma przeciwności, których nie da się pokonać.

Pan Marek pilot z Mazowsza, oddał swoją prywatną pompę głębinową mieszkańcom zalanej Oławy. Po odbiór sprzętu pan Aleksander miał się zgłosić o konkretnej godzinie w wyznaczonym miejscu - w szczerym polu.

- Wciąż nie wierzyłem, że on tym samolotem tam wyląduje. Wylądował, zakręcił, wrócił do mnie, otworzył drzwi, odpiął sobie te słuchawki, które miał, przywitał się, wyciągnął tę pompę zza fotela. Coś absolutnie niesamowitego - przyznaje Aleksander Twardowski, przedsiębiorca, działacz społeczny z Oławy.

Oddolne inicjatywy z potrzeby serca za serce chwytają szczególnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS