Już we wtorek odbędą się wybory na Grenlandii. Mieszkańcy czują, że są coraz bliżej niepodległości

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Już we wtorek odbędą się wybory na Grenlandii. Mieszkańcy czują, że są coraz bliżej niepodległości
Już we wtorek odbędą się wybory na Grenlandii. Mieszkańcy czują, że są coraz bliżej niepodległości
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Już we wtorek odbędą się wybory na Grenlandii. Mieszkańcy czują, że są coraz bliżej niepodległościPrzemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

Przez dekady świat rzadko zajmował się polityką w tym arktycznym rejonie. Na Grenlandii we wtorek 11 marca odbędą się wybory parlamentarne, a przez roszczenia Donalda Trumpa polityczna temperatura mocno tam wzrosła. Od dekad na wyspie występują tendencje niepodległościowe i to właśnie o niezależności mówią największe partie, ale gdy amerykański prezydent deklaruje, że Grenlandia tak czy siak będzie należeć do Ameryki, to wśród mieszkańców rodzi się opór.

Temperatura w Nuuk - stolicy Grenlandii - nie przekroczyła w niedzielę pięciu stopni powyżej zera, ale temperatura polityczna jest znacznie wyższa.

- Przed nami być może najważniejsze wybory w historii. Tyle się mówi o niepodległości. Nigdy wcześniej nie był to tak poważny temat. To będą decydujące wybory dla Grenlandii - mówi stwierdził Qiteraq Eugenius, mieszkaniec Nuuk.

Wpływ na wagę tych wyborów ma to, co mówi się o Grenlandii poza Grenlandią. - Potrzebujemy Grenlandii dla międzynarodowego bezpieczeństwa. Sądzę, że ją zdobędziemy. W ten, czy w inny sposób. Będziemy ją mieli - powiedział w Kongresie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Jak na roszczenia Trumpa reagują mieszkańcy Grenlandii?

Roszczenia Donalda Trumpa tylko nasilają nastroje do samostanowienia. Według wszystkich miarodajnych badań - większość Grenlandczyków chce zrewidować relacje z Danią, ale jednocześnie nie chce, żeby Grenlandia wpadła pod amerykański protektorat.

- Obecna sytuacja wymaga tego, abyśmy wybrali ludzi, którzy potrafią współpracować, ponieważ nie chcemy być częścią Stanów Zjednoczonych w ten sposób - wskazała Vivian Motzfeldt z partii Siumut.

TEKST PREMIUM: Popyt na Grenlandię. Dlaczego Trump (i nie tylko on) pragnie wyspy

Takie głosy było słychać podczas weekendowej debaty politycznej, bo mieszkańcy Grenlandii do urn wyborczych pójdą już we wtorek.

Na tej największej wyspie świata żyje zaledwie 57 tysięcy ludzi. Prawo do głosowania ma 40 tysięcy wyborców, a do rozdania jest 31 mandatów w parlamencie. Wyraźne głosy niepodległościowe na Grenlandii słychać od lat 70. i niemal wszystkie największe partie dążą do uniezależnienia się od Kopenhagi lub co najmniej do rozluźnienia więzi.

Wielu mieszkańców podziela ten sam pogląd

- Nie chcemy być Duńczykami. Nie chcemy być też Amerykanami. Chcemy być Grenlandczykami. I to naród Grenlandii będzie decydował o swojej przyszłości - ocenił premier Grenlandii Múte B. Egede.

- Grenlandia nie jest na sprzedaż. Mówimy to wszyscy i mogę tylko powtórzyć, że nigdy nie będzie to tematem do dyskusji - zapewnił Erik Jensen z partii Siumut.

Ulice Nuuk podczas kampanii wyborczej
Plakaty wyborcze na ulicach grenlandzkich miastReuters

To głosy dwóch największych partii, które do tej pory współrządziły Grenlandią, ale wielu mieszkańców w kwestii niepodległości podziela taki pogląd.

- Stanowczo opowiadam się za niepodległością Grenlandii. Tak! Ale nie teraz. Potrzebujemy więcej dobrze wyedukowanych mieszkańców, żeby rozwijać nasz kraj. Potrzebujemy też silniejszej gospodarki, żeby móc być niezależnym państwem - skomentował Justus Hansen, kandydat partii Demokraatit.

Justus Hansen startuje w wyborach, żeby poprawić na Grenlandii opiekę zdrowotną, bo sam zachorował na raka nerek. Na wsypie jest tylko jeden szpital, w którym wykonuje się tomografię komputerową. Mężczyzna musiał pokonać blisko 700 kilometrów, żeby wykonać podstawowe badanie. Czapa lodowa wymusiła podróż między innymi na pokładzie samolotu oraz helikoptera. Po diagnozie na leczenie musiał lecieć do Kopenhagi.

"Niepodległość to ważny temat, ale..."

- Zatem, owszem: niepodległość to ważny temat, ale niemniej istotne są sprawy wewnętrzne i społeczne. Ekonomia, edukacja, turystyka czy polityka w kwestii wydobywania złóż naturalnych - wskazała prof. Maria Ackrén z Uniwersytetu Grenlandzkiego.

To zapewne właśnie naturalne bogactwa - oprócz strategicznego położenia Grenlandii - przykuwają uwagę Donalda Trumpa. Południe wyspy obfituje w pokłady ropy, gazu, złota, uranu czy cynku. Głos Waszyngtonu wymusza jednocześnie zmianę retoryki w Kopenhadze.

ZOBACZ TEŻ: Grenlandczycy nie palą się do bycia częścią USA. "Dlaczego mielibyśmy być zależni od innego kolonizatora?"

​​- Duńska polityka zagraniczna jest zamrożona pod pokrywą lodową Grenlandii. To są bardzo trudne czasy ze względu na wojnę w Ukrainie i relacje między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Duńska premierka zapewne będzie mówiła o wiele łagodniejszym tonem, niż prawdopodobnie chciałaby to robić - ocenia Noa Redington, politolog.

Na Grenlandii u wielu mieszkańców budzi się nadzieja, że wybory oraz sytuacja geopolityczna otwierają im drogę ku realnej niepodległości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS