Już we wtorek odbędą się wybory na Grenlandii. Mieszkańcy czują, że są coraz bliżej niepodległości

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Już we wtorek odbędą się wybory na Grenlandii. Mieszkańcy czują, że są coraz bliżej niepodległości
Już we wtorek odbędą się wybory na Grenlandii. Mieszkańcy czują, że są coraz bliżej niepodległości
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Już we wtorek odbędą się wybory na Grenlandii. Mieszkańcy czują, że są coraz bliżej niepodległościPrzemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

Przez dekady świat rzadko zajmował się polityką w tym arktycznym rejonie. Na Grenlandii we wtorek 11 marca odbędą się wybory parlamentarne, a przez roszczenia Donalda Trumpa polityczna temperatura mocno tam wzrosła. Od dekad na wyspie występują tendencje niepodległościowe i to właśnie o niezależności mówią największe partie, ale gdy amerykański prezydent deklaruje, że Grenlandia tak czy siak będzie należeć do Ameryki, to wśród mieszkańców rodzi się opór.

Temperatura w Nuuk - stolicy Grenlandii - nie przekroczyła w niedzielę pięciu stopni powyżej zera, ale temperatura polityczna jest znacznie wyższa.

- Przed nami być może najważniejsze wybory w historii. Tyle się mówi o niepodległości. Nigdy wcześniej nie był to tak poważny temat. To będą decydujące wybory dla Grenlandii - mówi stwierdził Qiteraq Eugenius, mieszkaniec Nuuk.

Wpływ na wagę tych wyborów ma to, co mówi się o Grenlandii poza Grenlandią. - Potrzebujemy Grenlandii dla międzynarodowego bezpieczeństwa. Sądzę, że ją zdobędziemy. W ten, czy w inny sposób. Będziemy ją mieli - powiedział w Kongresie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Jak na roszczenia Trumpa reagują mieszkańcy Grenlandii?

Roszczenia Donalda Trumpa tylko nasilają nastroje do samostanowienia. Według wszystkich miarodajnych badań - większość Grenlandczyków chce zrewidować relacje z Danią, ale jednocześnie nie chce, żeby Grenlandia wpadła pod amerykański protektorat.

- Obecna sytuacja wymaga tego, abyśmy wybrali ludzi, którzy potrafią współpracować, ponieważ nie chcemy być częścią Stanów Zjednoczonych w ten sposób - wskazała Vivian Motzfeldt z partii Siumut.

TEKST PREMIUM: Popyt na Grenlandię. Dlaczego Trump (i nie tylko on) pragnie wyspy

Takie głosy było słychać podczas weekendowej debaty politycznej, bo mieszkańcy Grenlandii do urn wyborczych pójdą już we wtorek.

Na tej największej wyspie świata żyje zaledwie 57 tysięcy ludzi. Prawo do głosowania ma 40 tysięcy wyborców, a do rozdania jest 31 mandatów w parlamencie. Wyraźne głosy niepodległościowe na Grenlandii słychać od lat 70. i niemal wszystkie największe partie dążą do uniezależnienia się od Kopenhagi lub co najmniej do rozluźnienia więzi.

Wielu mieszkańców podziela ten sam pogląd

- Nie chcemy być Duńczykami. Nie chcemy być też Amerykanami. Chcemy być Grenlandczykami. I to naród Grenlandii będzie decydował o swojej przyszłości - ocenił premier Grenlandii Múte B. Egede.

- Grenlandia nie jest na sprzedaż. Mówimy to wszyscy i mogę tylko powtórzyć, że nigdy nie będzie to tematem do dyskusji - zapewnił Erik Jensen z partii Siumut.

Ulice Nuuk podczas kampanii wyborczej
Plakaty wyborcze na ulicach grenlandzkich miastReuters

To głosy dwóch największych partii, które do tej pory współrządziły Grenlandią, ale wielu mieszkańców w kwestii niepodległości podziela taki pogląd.

- Stanowczo opowiadam się za niepodległością Grenlandii. Tak! Ale nie teraz. Potrzebujemy więcej dobrze wyedukowanych mieszkańców, żeby rozwijać nasz kraj. Potrzebujemy też silniejszej gospodarki, żeby móc być niezależnym państwem - skomentował Justus Hansen, kandydat partii Demokraatit.

Justus Hansen startuje w wyborach, żeby poprawić na Grenlandii opiekę zdrowotną, bo sam zachorował na raka nerek. Na wsypie jest tylko jeden szpital, w którym wykonuje się tomografię komputerową. Mężczyzna musiał pokonać blisko 700 kilometrów, żeby wykonać podstawowe badanie. Czapa lodowa wymusiła podróż między innymi na pokładzie samolotu oraz helikoptera. Po diagnozie na leczenie musiał lecieć do Kopenhagi.

"Niepodległość to ważny temat, ale..."

- Zatem, owszem: niepodległość to ważny temat, ale niemniej istotne są sprawy wewnętrzne i społeczne. Ekonomia, edukacja, turystyka czy polityka w kwestii wydobywania złóż naturalnych - wskazała prof. Maria Ackrén z Uniwersytetu Grenlandzkiego.

To zapewne właśnie naturalne bogactwa - oprócz strategicznego położenia Grenlandii - przykuwają uwagę Donalda Trumpa. Południe wyspy obfituje w pokłady ropy, gazu, złota, uranu czy cynku. Głos Waszyngtonu wymusza jednocześnie zmianę retoryki w Kopenhadze.

ZOBACZ TEŻ: Grenlandczycy nie palą się do bycia częścią USA. "Dlaczego mielibyśmy być zależni od innego kolonizatora?"

​​- Duńska polityka zagraniczna jest zamrożona pod pokrywą lodową Grenlandii. To są bardzo trudne czasy ze względu na wojnę w Ukrainie i relacje między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Duńska premierka zapewne będzie mówiła o wiele łagodniejszym tonem, niż prawdopodobnie chciałaby to robić - ocenia Noa Redington, politolog.

Na Grenlandii u wielu mieszkańców budzi się nadzieja, że wybory oraz sytuacja geopolityczna otwierają im drogę ku realnej niepodległości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS