Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty po południu TVN24
Fakty po południu TVN24Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Większość ankietowanych negatywnie ocenia zwiększenie finansowania TVP o 700 milionów złotych, podobnie jak zatrudnienie Jacka Kurskiego, byłego prezesa TVP, w Banku Światowym. To wyniki najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

W czwartkowym głosowaniu nad budżetem państwa na 2023 rok koalicja rządząca zwiększyła dofinansowanie mediów rządowych o 700 milionów złotych. To oznacza, że tylko w 2023 roku państwowi nadawcy otrzymają z pieniędzy podatników 2 miliardy 700 milionów złotych. Od 2016 roku Telewizja Polska otrzymała pomoc publiczną w wysokości prawie 9 miliardów złotych.W

W sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN 68 procent pytanych źle oceniło decyzję o zwiększeniu tej subwencji. Decyzję władzy poparło 22 procent pytanych. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 10 procent respondentów.

Ocena finansowania TVP w najnowszym sondażuTVN24

Głos z ratusza

Głos w tej sprawie zabrał wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który podsumował akcję zbierania podpisów pod projektem likwidacji kanału TVP Info. - Zbiórka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy wymaganą liczbę podpisów już dawno, dawno temu. Po 1989 roku słusznie do historii przeszedł Dziennik Telewizyjny. Tak teraz powinno się stać dokładnie to samo. Powinna być opcja zerowa. TVP Info powinno zostać zlikwidowane. Mówimy tutaj o tym kanale informacyjnym. I powinien się narodzić zupełnie nowy, niezależny kanał informacyjny, który będzie też oddany pod kontrolę społeczną - stwierdził Trzaskowski.

Podczas prac nad ustawą budżetową Senat ma przedstawić poprawkę przekazującą pieniądze przeznaczone dla TVP na potrzeby onkologii i psychiatrii dziecięcej. - Rozmawiałem z marszałkiem Senatu, z panem profesorem Grodzkim, i ustaliliśmy, pan profesor mnie o tym poinformował, że te pieniądze, które rządzący chcą bezwstydnie przekazać na propagandę, powinno się przeznaczyć na naprawdę ważne cele. Na onkologię dziecięcą i psychiatrię, i taka też będzie inicjatywa Senatu - dodał prezydent Warszawy.

Nowa praca Jacka Kurskiego

Ankieterzy zapytali też o nowe stanowisko, które po odejściu ze stanowiska prezesa TVP ma objąć Jacek Kurski. Został on zastępcą dyrektora wykonawczego szwajcarsko-polskiej konstytuanty przy Banku Światowym.

Czytaj więcej: Kurski w Banku Światowym. "Można zgłosić kogokolwiek"?

Taką decyzję źle oceniło 65 procent pytanych. Awans byłego prezesa TVP pozytywnie oceniło 20 procent respondentów. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 15 procent pytanych.

Ocena nominacji Jacka Kurskiego w najnowszym sondażuTVN24

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 9-15 grudnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości