Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS? Są wyniki sondażu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS-u? Są wyniki sondażu
Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS-u? Są wyniki sondażu
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS-u? Są wyniki sondażuEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za ubiegły rok pozytywnie ocenia połowa badanych. Tylko niewiele ponad jedna trzecia (35 proc.) była przeciwnego zdania. Decyzja PKW oznacza możliwość utraty prawa do subwencji na trzy lata, a chodzi o ponad 75 milionów złotych. Wcześniej PKW odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego partii.

Jest wiele przykładów, w jaki sposób Prawo i Sprawiedliwość wykorzystywało publiczne pieniądze w kampanii wyborczej w 2023 roku. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi pikniki wojskowe były areną politycznej agitacji na rzecz PiS.

- Tusk to jest, można powiedzieć, personifikacja zła w Polsce. To jest czyste zło - mówił na jednym z nich w sierpniu 2023 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

To też z tego powodu Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła ostatnio sprawozdanie Prawa i Sprawiedliwości za ubiegły rok. To oznacza możliwość utraty prawa do subwencji na trzy lata, a chodzi o ponad 75 milionów złotych. Wcześniej PKW odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego partii.

Czy PiS będzie stać na zbliżającą się kampanię prezydencką?

- Zaskakujące dla mnie jest to, że Państwowa Komisja Wyborcza łamie prawo - twierdzi Paweł Szrot, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zdanie polityków Prawa i Sprawiedliwości podziela jednak tylko jedna trzecia Polaków. Z najnowszego sondażu Opinii 24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że decyzję PKW pozytywnie oceniła połowa badanych. Przeciwnego zdania było 35 procent z nich. 15 procent wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania PiS. SondażOpinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24

Badanie zostało wykonane przez "Opinię 24" 25 listopada 2024 roku za pomocą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

- Każdy widział, że ewidentnie PiS przewalało państwową kasę na piknikach i różnego rodzaju działaniach - wskazuje Ryszard Petru, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Teraz politycy Prawa i Sprawiedliwości alarmują, że może im zabraknąć pieniędzy na zbliżającą się kampanię prezydencką. - Jedna z głównych partii politycznych, z głównych sił politycznych, jest nielegalnie pozbawiana finansowania - mówi Paweł Szrot.

- Odebrano kiedyś subwencję Lewicy, PSL-owi, Nowoczesnej, potem też PiS-owi. Nie ma równych i równiejszych - zwraca uwagę Ryszard Petru, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

"PiS de facto wpadł w pułapkę, którą sam przygotował"

Prawo i Sprawiedliwość zaskarżyło decyzję PKW do Sądu Najwyższego. Pierwsza skarga ma zostać rozpatrzona już 11 grudnia. Pojawia się problem z respektowaniem ewentualnego orzeczenia. Wyrok ma zapaść w kwestionowanej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej, w której skład wchodzą neosędziowie.

CZYTAJ TAKŻE: Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż  - Prawo i Sprawiedliwość przez ostatnie lata robiło wszystko, żeby można było w Polsce podważyć każdy wyrok - zwraca uwagę Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

- PiS de facto wpadł w pułapkę, którą sam przygotował - podsumowuje Patryk Jaskulski, poseł Platformy Obywatelskiej.

Prawo i Sprawiedliwość już odczuwa konsekwencje decyzji PKW. Ministerstwo Finansów wstrzymało przelew trzeciej z czterech transz rocznej subwencji. Na konto PiS nie trafiło około sześciu i pół miliona złotych. I wiele wskazuje na to, że minister finansów nie zmieni zdania po ewentualnym orzeczeniu kwestionowanej izby Sądu Najwyższego.

- Decyzje Państwowej Komisji Wyborczej, prawo o partiach politycznych oraz Kodeks wyborczy - to są trzy źródła naszych decyzji - wskazuje minister finansów Andrzej Domański.

Kolejne podejrzenia w sprawie finansowania kampanii przez PiS

W tym samym czasie na jaw wychodzą kolejne podejrzenia w sprawie finansowania kampanii przez Prawo i Sprawiedliwość.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy wszczęła śledztwo w sprawie wyrządzenia wielkiej szkody majątkowej w mieniu Fundacji KGHM Polska Miedź. Chodzi o 16 milionów złotych, które miało być wykorzystane na kampanię Prawa i Sprawiedliwości. O sprawie jako pierwsza napisała "Gazeta Wyborcza".

- Dotacje udzielane przez Fundację KGHM Polska Miedź trafiły do kilku organizacji i jednej firmy. Z góry te organizacje wiedziały, że nie wydadzą tego na cele zapisane we wnioskach dotacyjnych - mówi Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

CZYTAJ TAKŻE: Sondaż prezydencki. Kto zwyciężyłby w pierwszej i drugiej turze? Pieniądze miały trafić na produkcję gadżetów z logiem Prawa i Sprawiedliwości. - To, oczywiście, odpowiedzialność ministra Jacka Sasina, który był ministrem aktywów państwowych i który osobiście, bezpośrednio, nadzorował KGHM Polska Miedź S.A. - wskazuje Arkadiusz Gruszczyński.

Przestępstwo wyrządzenia wielkiej szkody majątkowej zagrożone jest karą do 10 lat więzienia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS