Emmanuel Macron: nie będzie szybkiego i prostego rozwiązania w sprawie wojny w Ukrainie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Francji Emmanuel Macron apeluje do władz Ukrainy o realistyczne oczekiwania dotyczące jej terytorium. Do tej pory Francja stała murem za integralnością i niepodzielnością Ukrainy. Teraz Macron powiedział: "nie miejmy złudzeń, nie będzie szybkiego i prostego rozwiązania sprawy wojny w Ukrainie". Rosjanie znów przeprowadzili dziesiątki ataków na ukraińskie miejscowości. W Chersoniu wystrzelony przez nich dron trafił w miejski autobus.

Rozbite szyby, zalana krwią podłoga - tak wygląda autobus w Chersoniu po tym, jak trafił w niego wrogi dron. To kolejny z dowodów na to, że dla Rosjan nie ma nietykalnych celów. Jedna osoba zginęła, dziewięć zostało rannych.

- Wróg za cel obrał wszystkie pojazdy: autobusy, samochody cywilne, motocykle, rowery, a nawet pojazdy służb ratunkowych - wskazuje Andrij Chowany z Wydziału Łączności Policji Obwodowej w Chersoniu. - Niedawno dron uderzył w samochód, 100 metrów stąd, a drugi w pobliżu lotniska. Drony latają tutaj, jakby były u siebie w domu - mówi mieszkanka Chersonia.

Ukraińcy odbili Chersoń z rąk okupantów w listopadzie 2022 roku, ale miasto niemal dzień w dzień jest ostrzeliwane. Sam Chersoński Uniwersytet Państwowy był celem ataków już kilkanaście razy.

- W suficie jest wielka dziura, ale nawet nie możemy poprosić służb, żeby ją załatały. Cały czas latają drony, jest zbyt niebezpiecznie - mówi pani Hanna, mieszkanka Chersonia.

ZOBACZ TEŻ: Ukraińska zemsta za wieś Hroza, Rosjanie mają zapasy ciężkiego sprzętu na niecałe dwa lata

Studenci i wykładowcy przenieśli się do Iwano-Frankiwska, ale wielu mieszkańców wciąż próbuje tam jakoś żyć. - Jesteśmy z tego miasta. Jeśli tu nie zostaniemy, nie będzie Chersonia, dlatego nadal tu mieszkamy - tłumaczy jeden z mieszkańców.

Przed wojną Chersoń liczył około 280 tysięcy mieszkańców. Dziś cywilów jest 55 tysięcy, niemal co dziesiąty to dziecko. - Nie mogę wyjść z dzieckiem, zostawiam je u sąsiadki, szybko biegnę coś kupić i załatwić sprawy i zaraz wracam. W moim mieszkaniu nie ma drzwi ani okien. To straszne. Wciąż są ataki. Nie możemy ani spać, ani jeść - mówi jedna z mieszkanek Chersonia.

Rosyjskie drony zaatakowały Kijów w Nowy Rok
Rosyjskie drony zaatakowały Kijów w Nowy Rok Reuters

Ukraińska ofensywa w Rosji

Minionej doby niespokojnie było też w innych rejonach Ukrainy. W wyniku ostrzału okupantów w obwodzie donieckim na wschodzie kraju zginęła jedna osoba, serie nalotów Rosjanie przeprowadzili w obwodzie charkowskim. W Kupiańsku obrażenia odnieśli dwaj policjanci. Na froncie w tamtym rejonie wciąż trwa wymiana ognia.

- Wciąż walczymy, ale sytuacja trochę się tu zmieniła. Jest mniej ostrzałów niż miesiąc temu. Myślę, że to z powodu operacji Kursk. Wróg trochę sił tam przerzucił, bo nasze oddziały prowadzą tam ofensywę - mówi ukraiński żołnierz.

ZOBACZ TEŻ: "Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Ofensywa w rosyjskim obwodzie kurskim trwa od pięciu miesięcy. Ukraińcy utrzymują tam strefę buforową.

- Sukcesywnie niszczymy oddziały wroga. Rosjanie stracili tam 38 tysięcy żołnierzy, 15 tysięcy z nich zginęło. Skierowali tam najsilniejsze jednostki, w tym żołnierzy z Korei Północnej. Dzięki tej operacji wróg nie mógł skierować wszystkich sił na nasze obszary, w szczególności do obwodu donieckiego, w rejony Sum, Charkowa i Zaporoża - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Na co liczy Zełenski ze strony Trumpa?

Prezydent Ukrainy podkreślił, że bez gwarancji bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych nie zgodzi się na rozejm, bo to tylko dałoby czas Władimirowi Putinowi na przygotowanie się do kolejnej fazy wojny. Wołodymyr Zełenski liczy na stanowcze działania w tej sprawie nowego amerykańskiego prezydenta Donald Trumpa.

- Nie miejmy złudzeń. Nie będzie szybkiego i prostego rozwiązania w sprawie wojny w Ukrainie. Nowy amerykański prezydent Donald Trump sam wie, że Stany Zjednoczone nie mają szans na wygranie czegokolwiek, jeśli Ukraina przegra. Żadne ustalenia nie powinny się odbywać ponad głowami Ukraińców i Europejczyków. Jakiekolwiek szybkie rozwiązanie, które oznaczałoby kapitulację Ukrainy, nie może być dobre i dla Amerykanów - podkreśla prezydent Francji Emmanuel Macron.

Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co Kaję Kallas wyróżnia na tle jej poprzedników?
Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co Kaję Kallas wyróżnia na tle jej poprzedników? Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Również z Paryża - tyle że polskie wsparcie dla Ukrainy - wyraził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Wziął tam udział w naradzie ambasadorów Francji, rozmawiał z szefem francuskiej dyplomacji Jeanem Noelem Barrotem. Według Sikorskiego najbardziej naturalnym rozwiązaniem konfliktu w Ukrainie byłby powrót do międzynarodowo uznanych granic.

- Takie gwarancje dostała Ukraina w memorandum budapesztańskim. Przypominam, że prezydent Władimir Putin osobiście wynegocjował, podpisał i ratyfikował traktat graniczny rosyjsko-ukraiński z 2004 roku - zwraca uwagę minister Sikorski.

Ale pacta sunt servanda to nie jest credo rosyjskiego przywódcy. Zdanie zmienił, wywołał wojnę, od Ukrainy żąda czterech obwodów i Krymu, a także porzucenia ambicji wstąpienia do NATO. Putin gotów jest rozpocząć rozmowy pokojowe, ale tylko pod warunkiem uwzględnienia obecnej sytuacji na froncie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SARAH MEYSSONNIER

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS