Miliardy maseczek wędrują do kosza, a każda rozkłada się 450 lat. W czasie pandemii zapomnieliśmy o ekologii?


129 miliardów - tyle maseczek jednorazowych zużywamy każdego miesiąca na całym świecie. Wiele z nich zamiast do kosza na śmieci trafia do środowiska. Pomysł na to, jak walczyć z odpadami jednorazowego użytku, mają Francuzi. Stworzyli maseczkę, która jest biodegradowalna.

To, co powinno chronić nas i innych przed koronawirusem, coraz częściej ląduje na ulicach, w lasach, morzach i oceanach. Ostatnie miesiące pokazały, że pandemia i ekologia nie do końca idą ze sobą w parze. Na potęgę zużywamy jednorazowe maseczki i rękawiczki.

- Zapomnieliśmy w ogóle o zagrożeniu, jakie wiąże się z jednorazowością. Z tym, że bierzemy tę maseczkę, bierzemy rękawiczkę, używamy kilka sekund, wyrzucamy i to potem rozkłada się setki lat - wskazuje Areta Szpura, aktywistka i autorka książki "Jak uratować świat".

Jedno z rozwiązań tego problemu kryje się w niewielkiej miejscowości w środkowej Francji. Prace nad ekologiczną maseczką trwały kilka miesięcy. Wykonane z włókien konopi maski są w pełni biodegradowalne. Mogą być sposobem na zmniejszenie rosnącej góry odpadów jednorazowego użytku.

- Tak jak człowiek zaśmiecił świat gigantyczną ilością ton plastiku i innych śmieci, to teraz musi coś zrobić, żeby posprzątać. Każdy sposób na posprzątanie przy wykorzystaniu technologii, które też są naszą domeną jako ludzi, to jest krok w dobrym kierunku - zauważa Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

Właściwości tkaniny - wykonanej w stu procentach z roślin - sprawiają, że maska bez problemu filtruje powietrze. By zwiększyć komfort noszenia, podszewka wykonana jest z materiału zawierającego domieszkę kukurydzy. Elastyczne gumki nadają się do recyklingu.

"To ma sens"

- Pandemia wszystko skomplikowała. To herezja, że dopuściliśmy do użytku materiały takie jak polietylen. Coś, co jest importowane z różnych części świata i odbija swoje piętno na tylu gałęziach światowej gospodarki. Wykorzystujmy naturalne i lokalne rolnicze produkty, które kiedyś dosłownie wrócą do ziemi. To ma sens - apeluje Frederic Roure, pomysłodawca biodegradowalnej maseczki.

Maseczki, które powstają we Francji, są nie tylko ekologiczne, ale też tanie. Bycie eko kosztuje niespełna jedno euro. Każdego miesiąca na świecie zużywa się aż 129 miliardów jednorazowych maseczek i 65 miliardów jednorazowych rękawiczek.

- Jeżeli już musimy czegoś użyć jednorazowo, to żebyśmy to od razu potem wyrzucili do odpowiedniego pojemnika, żeby to było zaprojektowane z myślą, żeby to zrecyklingować - mówi Areta Szpura.

- Powinniśmy sami pamiętać o tym, żeby tak zabezpieczyć taką leciutką rękawiczkę na przykład, żeby ona przy powiewie wiatru z tego kosza na śmieci nie wyleciała, bo potem ktoś będzie musiał tak czy siak ją posprzątać, więc też będzie jakby narażony na to, że zetknie się z danym zarazkiem - tłumaczy Katarzyna Karpa-Świderek.

Już teraz odpady medyczne można spotkać praktycznie wszędzie. Jednorazowa maseczka, która trafi do środowiska, może rozkładać się nawet 450 lat. Taka ekologiczna potrzebuje zaledwie pół roku.

Autor: Justyna Kowalewska / Źródło: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN