Miliardy maseczek wędrują do kosza, a każda rozkłada się 450 lat. W czasie pandemii zapomnieliśmy o ekologii?


129 miliardów - tyle maseczek jednorazowych zużywamy każdego miesiąca na całym świecie. Wiele z nich zamiast do kosza na śmieci trafia do środowiska. Pomysł na to, jak walczyć z odpadami jednorazowego użytku, mają Francuzi. Stworzyli maseczkę, która jest biodegradowalna.

To, co powinno chronić nas i innych przed koronawirusem, coraz częściej ląduje na ulicach, w lasach, morzach i oceanach. Ostatnie miesiące pokazały, że pandemia i ekologia nie do końca idą ze sobą w parze. Na potęgę zużywamy jednorazowe maseczki i rękawiczki.

- Zapomnieliśmy w ogóle o zagrożeniu, jakie wiąże się z jednorazowością. Z tym, że bierzemy tę maseczkę, bierzemy rękawiczkę, używamy kilka sekund, wyrzucamy i to potem rozkłada się setki lat - wskazuje Areta Szpura, aktywistka i autorka książki "Jak uratować świat".

Jedno z rozwiązań tego problemu kryje się w niewielkiej miejscowości w środkowej Francji. Prace nad ekologiczną maseczką trwały kilka miesięcy. Wykonane z włókien konopi maski są w pełni biodegradowalne. Mogą być sposobem na zmniejszenie rosnącej góry odpadów jednorazowego użytku.

- Tak jak człowiek zaśmiecił świat gigantyczną ilością ton plastiku i innych śmieci, to teraz musi coś zrobić, żeby posprzątać. Każdy sposób na posprzątanie przy wykorzystaniu technologii, które też są naszą domeną jako ludzi, to jest krok w dobrym kierunku - zauważa Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

Właściwości tkaniny - wykonanej w stu procentach z roślin - sprawiają, że maska bez problemu filtruje powietrze. By zwiększyć komfort noszenia, podszewka wykonana jest z materiału zawierającego domieszkę kukurydzy. Elastyczne gumki nadają się do recyklingu.

"To ma sens"

- Pandemia wszystko skomplikowała. To herezja, że dopuściliśmy do użytku materiały takie jak polietylen. Coś, co jest importowane z różnych części świata i odbija swoje piętno na tylu gałęziach światowej gospodarki. Wykorzystujmy naturalne i lokalne rolnicze produkty, które kiedyś dosłownie wrócą do ziemi. To ma sens - apeluje Frederic Roure, pomysłodawca biodegradowalnej maseczki.

Maseczki, które powstają we Francji, są nie tylko ekologiczne, ale też tanie. Bycie eko kosztuje niespełna jedno euro. Każdego miesiąca na świecie zużywa się aż 129 miliardów jednorazowych maseczek i 65 miliardów jednorazowych rękawiczek.

- Jeżeli już musimy czegoś użyć jednorazowo, to żebyśmy to od razu potem wyrzucili do odpowiedniego pojemnika, żeby to było zaprojektowane z myślą, żeby to zrecyklingować - mówi Areta Szpura.

- Powinniśmy sami pamiętać o tym, żeby tak zabezpieczyć taką leciutką rękawiczkę na przykład, żeby ona przy powiewie wiatru z tego kosza na śmieci nie wyleciała, bo potem ktoś będzie musiał tak czy siak ją posprzątać, więc też będzie jakby narażony na to, że zetknie się z danym zarazkiem - tłumaczy Katarzyna Karpa-Świderek.

Już teraz odpady medyczne można spotkać praktycznie wszędzie. Jednorazowa maseczka, która trafi do środowiska, może rozkładać się nawet 450 lat. Taka ekologiczna potrzebuje zaledwie pół roku.

Autor: Justyna Kowalewska / Źródło: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS