Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Gdański szpital przygotował serię ważnych filmów. "Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzenia odżywiania, kryzysów"
Gdański szpital przygotował serię ważnych filmów. "Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzenia odżywiania, kryzysów"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Gdański szpital przygotował serię ważnych filmów. "Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzenia odżywiania, kryzysów"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Kryzys zdrowia psychicznego dotyka coraz więcej młodych osób, a system zdrowia nie nadąża za rosnącym problemem. Dzisiaj na 46 miejsc na oddziale Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku przyjętych jest aż 76 pacjentów.

- Dostawiamy kolejne łóżka i staramy się dzielić to w taki sposób, żeby rzeczywiście te dzieci, na tyle ile to jest możliwe, odczuwały jakiś tam komfort. Natomiast pamiętajmy, to jest prawie dwa razy tyle łóżek i rzeczywiście jest to bardzo trudna sytuacja - podkreśla dr Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Otwarto Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży. To najnowocześniejszy taki ośrodek w Europie

Każde z nich wymaga natychmiastowego wsparcia, a przepełnione oddziały są problemem w całym kraju. - Przede wszystkim nastolatki, czyli trzeba liczyć od 12. do 17. roku życia, ale zdarzają się również dzieci młodsze: 6-7 lat nawet. Takie przypadki były również - przekazuje dr Mariusz Kaszubowski.

- Bardzo dużo depresji, które często kończą się próbami samobójczymi, samookaleczeniami. Myślę, że to jest trudny temat, bo bardzo ciężko normalnie rodzicom, nauczycielom, ale również samym pacjentom, uczniom, zrozumieć tak naprawdę, co się dzieje, skąd to się bierze i jak sobie z tym radzić - wskazuje Kacper Kąkol, lekarz rezydent psychiatrii dzieci i młodzieży.

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami
Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasamiKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Specjalne filmy trafiły do pomorskich szkół

W zrozumieniu mają pomóc filmy edukacyjne przygotowane przez szpital. - Na ten moment nakręciliśmy pięć pilotażowych odcinków. Każdy dotyczy tak naprawdę innej tematyki. Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzeń odżywiania, kryzysów - informuje Anna Czarnowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

Materiały trafiły do pomorskich szkół. Mają uwrażliwić rodziców i nauczycieli na pierwsze symptomy tego, że być może dziecko nie radzi sobie ze swoimi problemami i potrzebuje pomocy. 

- Materiały są bardzo konkretne i wskazują bezpośrednie możliwości kontaktu, ale - co najważniejsze - wskazują również to, na co należy zwrócić uwagę w codziennej pracy. W sytuacjach, które nam mogą się wydawać takim przemęczeniem ucznia czy może nawet objawami lenistwa, okazuje się, że jednak są ważnymi aspektami pogarszającego się samopoczucia - podkreśla Dorota Suchacz, dyrektorka II LO w Gdańsku.

CZYTAJ TEŻ: "Ten kryzys jest przed nami". Eksperci o zdrowiu psychicznym Polaków

Chodzi o to, żeby reagować jak najwcześniej, żeby pomóc dziecku, zanim jego problemy się nasilą i w konsekwencji doprowadzą do poważnej choroby. 

- Szczera rozmowa jest bardzo ważna. I to myślę, że może zrobić każdy z nas dorosłych. Ale w tej szczerej rozmowie ważne jest zaopiekowanie się, zrozumienie, nieocenianie i w razie czego pokierowanie dalej. Po prostu czasami wystarczy być, ale być trzeba w odpowiedni też sposób - radzi lekarz Kacper Kąkol.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba" (23.02.2024 r.)
Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Przypominają, że depresję można leczyć

Jak podkreślają specjaliści, dziecko bez wsparcia nie poradzi sobie samo z depresją. W filmach szpital przypomina, że "depresja jest chorobą śmiertelną". "Nieleczona depresja prowadzi do śmierci. (...) Depresję można leczyć. Dlatego tak ważne jest proszenie o pomoc" - słyszymy w filmie.

Jak pokazuje doświadczenie, coraz więcej młodych osób nie radzi sobie z otaczającym ich środowiskiem. Stres, multimedia i pędzący świat często przytłaczają młode osoby. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Gdy patrzymy na statystyki, na przerażające liczby, widzimy, jak dużo jest do zrobienia"

- Stresem, który wynika z napięć i oczekiwań, jakie stawiają młodym ludziom wszyscy dookoła, włącznie z rodzicami. Są to lęki związane z tym, jak bardzo są oceniani w świecie wirtualnym. Media społecznościowe są bardzo trudnym kompanem w życiu codziennym i, rzeczywiście, młodzi ludzie spotykają się tam z różnymi problemami. Dodatkowo myślę, że jest to też stres związany z tym, żeby wypaść fantastycznie, żeby zdać maturę - wskazuje dyrektorka II LO w Gdańsku.

Cierpienie psychiczne dziecka potrafi trwać miesiące i nie zostać zauważone. 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS