Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorcówMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Przedsiębiorcy mają długą listę skarg i zażaleń, ale także konkretnych propozycji, by biznes w Polsce prowadziło się po prostu łatwiej. Mówią o tym nie od dziś, ale teraz akurat to o nich mówią politycy, bo czas kampanii to czas obietnic. Dlatego przyjrzeliśmy się, jaką ofertę dla przedsiębiorców mają poszczególne ugrupowania.

Jest ich blisko pięć milionów, a to oznacza pięć milionów potencjalnych głosów oddanych w nadchodzących wyborach. Pytanie, czy do tej pory głos przedsiębiorców był słyszalny.

Pan Piotr Konieczny prowadzi restauracje, a pan Witold Kisała hotele w Tarnowie. - Moment, w którym zostaliśmy przyduszeni do muru, już się stał, już więcej się z przedsiębiorców nie wyciśnie - mówi właściciel restauracji Czerwone Sombrero w Poznaniu. - Kosztów jest dosyć sporo, pracownicy tego nie widzą, bo to łatwo jest powiedzieć. Tu płaca minimalna, a za nią jeszcze kryje się szereg opłat, które my musimy ponieść - wskazuje zarządca hoteli Tarnovia i Cristal Park w Tarnowie.

Zobacz też: Wybory 2023. Sondaż: pięć partii w Sejmie, spadek poparcia dla PiS

Podatki nie odstępują przedsiębiorców na krok. - Na przykład butelka napoju kosztuje 10 złotych. Musimy oddać 23 procent VAT-u, 19 procent podatku dochodowego, 4,9 procent zdrowotnego plus koszt zakupu - zwraca uwagę pan Piotr.

Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"
Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Na co stawia KO i PiS?

Dlatego przyjrzeliśmy się propozycjom w tej kampanii dla osób prowadzących biznes. W 300-stronicowym programie Prawa i Sprawiedliwości słowo "przedsiębiorstwo" jest odmieniane na wiele przypadków, ale głównie odnosi się do przeszłości. O tym, co czeka przedsiębiorców, jest parę dość ogólnikowych wzmianek.

- Przed wyborami przedstawimy. Natomiast trzeba powiedzieć, że ta podstawowa oferta dla wszystkich przedsiębiorców to ukrócenie czarnej, szarej strefy - zaznacza Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej z Prawa i Sprawiedliwości.

Koalicja Obywatelska wśród swoich "100 konkretów na 100 dni" proponuje przedsiębiorcom między innymi: płatność podatku dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, przywrócenie handlowej niedzieli, ale ekstra płatnej i z gwarancją dwóch wolnych weekendów dla pracownika w miesiącu, powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej, obniżka VAT dla sektora beauty, a także jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Czytaj więcej: Wybory parlamentarne 2023. Donald Tusk przedstawił program wyborczy Koalicji Obywatelskiej

- Kto prowadzi drobną firmę też ma prawo, na miłość Boga, do kilku tygodni wypoczynku - mówił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, zapowiadając program swojej partii.

Pracownicy w centrum uwagi

Lewica przede wszystkim planuje zadbać o pracowników. - Nie może być tak, że wielu z nas pracuje na umowach śmieciowych - podkreśla Wiesław Szczepański, poseł Lewicy.

W programie partii pada propozycja, by pomagać ratowaniu przedsiębiorstw, ale na zasadzie "coś za coś". Do tego podatki uzależnione od zarobków firmy. - Przedsiębiorcy powinni płacić niższe podatki, ci, którzy prowadzą małe biznesy. My, Lewica, mówimy jednoznacznie: do pewnego momentu nie płacimy podatków - tłumaczy Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Zandberg: Polska może stać się nowoczesnym państwem dobrobytuZdjęcia organizatora

Trzecia Droga również proponuje, żeby podatek VAT płacić dopiero po tym, jak zostanie opłacona faktura, wprowadzenie równej dla wszystkich składki zdrowotnej zamiast podatku, a także też wakacje od ZUS dla małych firm, gdy mają kłopoty i wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

- Polscy przedsiębiorcy nie mogą być dojną krową wykorzystywaną tylko po to, żeby Prawo i Sprawiedliwość mogło realizować swoje populistyczne programy - zaznacza Jacek Tomczak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj również: Wybory parlamentarne 2023. Trzecia Droga przedstawiła program wyborczy. Więcej dzieci - mniej podatków, pracujące niedziele, akademiki za 1 zł

Co radzą ekonomiści?

Przewracać polityczny stolik chce Konfederacja, ale zamierza też wprowadzić wiele zmian podatkowych - od uproszczeń, do likwidacji niektórych danin. - Moje ustawy podatkowe to: ustawa o VAT, CIT oraz o PIT - wszystkie mają łącznie 200 stron. Podatki mogą być niskie i proste - zapewnia Sławomir Mentzen, lider Konfederacji.

Ponadto partia przedsiębiorcom proponuje dobrowolny ZUS, czyli możliwość samodzielnego odkładania na emeryturę. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zapytany przez reporterkę TVN24 o to, co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nic nie odłoży, mówił o ponoszeniu konsekwencji własnych wyborów.

Według ekonomistów dobre programy powstaną wtedy, gdy partie wsłuchają się w głosy przedsiębiorców. - Wcale nie te są najlepsze, które z rękawa wyciągają obietnice, które kosztują bardzo dużo - wskazuje dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych, profesor Szkoły Głównej Handlowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS