Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorcówMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Przedsiębiorcy mają długą listę skarg i zażaleń, ale także konkretnych propozycji, by biznes w Polsce prowadziło się po prostu łatwiej. Mówią o tym nie od dziś, ale teraz akurat to o nich mówią politycy, bo czas kampanii to czas obietnic. Dlatego przyjrzeliśmy się, jaką ofertę dla przedsiębiorców mają poszczególne ugrupowania.

Jest ich blisko pięć milionów, a to oznacza pięć milionów potencjalnych głosów oddanych w nadchodzących wyborach. Pytanie, czy do tej pory głos przedsiębiorców był słyszalny.

Pan Piotr Konieczny prowadzi restauracje, a pan Witold Kisała hotele w Tarnowie. - Moment, w którym zostaliśmy przyduszeni do muru, już się stał, już więcej się z przedsiębiorców nie wyciśnie - mówi właściciel restauracji Czerwone Sombrero w Poznaniu. - Kosztów jest dosyć sporo, pracownicy tego nie widzą, bo to łatwo jest powiedzieć. Tu płaca minimalna, a za nią jeszcze kryje się szereg opłat, które my musimy ponieść - wskazuje zarządca hoteli Tarnovia i Cristal Park w Tarnowie.

Zobacz też: Wybory 2023. Sondaż: pięć partii w Sejmie, spadek poparcia dla PiS

Podatki nie odstępują przedsiębiorców na krok. - Na przykład butelka napoju kosztuje 10 złotych. Musimy oddać 23 procent VAT-u, 19 procent podatku dochodowego, 4,9 procent zdrowotnego plus koszt zakupu - zwraca uwagę pan Piotr.

Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"
Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Na co stawia KO i PiS?

Dlatego przyjrzeliśmy się propozycjom w tej kampanii dla osób prowadzących biznes. W 300-stronicowym programie Prawa i Sprawiedliwości słowo "przedsiębiorstwo" jest odmieniane na wiele przypadków, ale głównie odnosi się do przeszłości. O tym, co czeka przedsiębiorców, jest parę dość ogólnikowych wzmianek.

- Przed wyborami przedstawimy. Natomiast trzeba powiedzieć, że ta podstawowa oferta dla wszystkich przedsiębiorców to ukrócenie czarnej, szarej strefy - zaznacza Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej z Prawa i Sprawiedliwości.

Koalicja Obywatelska wśród swoich "100 konkretów na 100 dni" proponuje przedsiębiorcom między innymi: płatność podatku dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, przywrócenie handlowej niedzieli, ale ekstra płatnej i z gwarancją dwóch wolnych weekendów dla pracownika w miesiącu, powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej, obniżka VAT dla sektora beauty, a także jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Czytaj więcej: Wybory parlamentarne 2023. Donald Tusk przedstawił program wyborczy Koalicji Obywatelskiej

- Kto prowadzi drobną firmę też ma prawo, na miłość Boga, do kilku tygodni wypoczynku - mówił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, zapowiadając program swojej partii.

Pracownicy w centrum uwagi

Lewica przede wszystkim planuje zadbać o pracowników. - Nie może być tak, że wielu z nas pracuje na umowach śmieciowych - podkreśla Wiesław Szczepański, poseł Lewicy.

W programie partii pada propozycja, by pomagać ratowaniu przedsiębiorstw, ale na zasadzie "coś za coś". Do tego podatki uzależnione od zarobków firmy. - Przedsiębiorcy powinni płacić niższe podatki, ci, którzy prowadzą małe biznesy. My, Lewica, mówimy jednoznacznie: do pewnego momentu nie płacimy podatków - tłumaczy Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Zandberg: Polska może stać się nowoczesnym państwem dobrobytuZdjęcia organizatora

Trzecia Droga również proponuje, żeby podatek VAT płacić dopiero po tym, jak zostanie opłacona faktura, wprowadzenie równej dla wszystkich składki zdrowotnej zamiast podatku, a także też wakacje od ZUS dla małych firm, gdy mają kłopoty i wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

- Polscy przedsiębiorcy nie mogą być dojną krową wykorzystywaną tylko po to, żeby Prawo i Sprawiedliwość mogło realizować swoje populistyczne programy - zaznacza Jacek Tomczak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj również: Wybory parlamentarne 2023. Trzecia Droga przedstawiła program wyborczy. Więcej dzieci - mniej podatków, pracujące niedziele, akademiki za 1 zł

Co radzą ekonomiści?

Przewracać polityczny stolik chce Konfederacja, ale zamierza też wprowadzić wiele zmian podatkowych - od uproszczeń, do likwidacji niektórych danin. - Moje ustawy podatkowe to: ustawa o VAT, CIT oraz o PIT - wszystkie mają łącznie 200 stron. Podatki mogą być niskie i proste - zapewnia Sławomir Mentzen, lider Konfederacji.

Ponadto partia przedsiębiorcom proponuje dobrowolny ZUS, czyli możliwość samodzielnego odkładania na emeryturę. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zapytany przez reporterkę TVN24 o to, co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nic nie odłoży, mówił o ponoszeniu konsekwencji własnych wyborów.

Według ekonomistów dobre programy powstaną wtedy, gdy partie wsłuchają się w głosy przedsiębiorców. - Wcale nie te są najlepsze, które z rękawa wyciągają obietnice, które kosztują bardzo dużo - wskazuje dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych, profesor Szkoły Głównej Handlowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS