Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorcówMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Przedsiębiorcy mają długą listę skarg i zażaleń, ale także konkretnych propozycji, by biznes w Polsce prowadziło się po prostu łatwiej. Mówią o tym nie od dziś, ale teraz akurat to o nich mówią politycy, bo czas kampanii to czas obietnic. Dlatego przyjrzeliśmy się, jaką ofertę dla przedsiębiorców mają poszczególne ugrupowania.

Jest ich blisko pięć milionów, a to oznacza pięć milionów potencjalnych głosów oddanych w nadchodzących wyborach. Pytanie, czy do tej pory głos przedsiębiorców był słyszalny.

Pan Piotr Konieczny prowadzi restauracje, a pan Witold Kisała hotele w Tarnowie. - Moment, w którym zostaliśmy przyduszeni do muru, już się stał, już więcej się z przedsiębiorców nie wyciśnie - mówi właściciel restauracji Czerwone Sombrero w Poznaniu. - Kosztów jest dosyć sporo, pracownicy tego nie widzą, bo to łatwo jest powiedzieć. Tu płaca minimalna, a za nią jeszcze kryje się szereg opłat, które my musimy ponieść - wskazuje zarządca hoteli Tarnovia i Cristal Park w Tarnowie.

Zobacz też: Wybory 2023. Sondaż: pięć partii w Sejmie, spadek poparcia dla PiS

Podatki nie odstępują przedsiębiorców na krok. - Na przykład butelka napoju kosztuje 10 złotych. Musimy oddać 23 procent VAT-u, 19 procent podatku dochodowego, 4,9 procent zdrowotnego plus koszt zakupu - zwraca uwagę pan Piotr.

Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"
Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Na co stawia KO i PiS?

Dlatego przyjrzeliśmy się propozycjom w tej kampanii dla osób prowadzących biznes. W 300-stronicowym programie Prawa i Sprawiedliwości słowo "przedsiębiorstwo" jest odmieniane na wiele przypadków, ale głównie odnosi się do przeszłości. O tym, co czeka przedsiębiorców, jest parę dość ogólnikowych wzmianek.

- Przed wyborami przedstawimy. Natomiast trzeba powiedzieć, że ta podstawowa oferta dla wszystkich przedsiębiorców to ukrócenie czarnej, szarej strefy - zaznacza Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej z Prawa i Sprawiedliwości.

Koalicja Obywatelska wśród swoich "100 konkretów na 100 dni" proponuje przedsiębiorcom między innymi: płatność podatku dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, przywrócenie handlowej niedzieli, ale ekstra płatnej i z gwarancją dwóch wolnych weekendów dla pracownika w miesiącu, powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej, obniżka VAT dla sektora beauty, a także jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Czytaj więcej: Wybory parlamentarne 2023. Donald Tusk przedstawił program wyborczy Koalicji Obywatelskiej

- Kto prowadzi drobną firmę też ma prawo, na miłość Boga, do kilku tygodni wypoczynku - mówił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, zapowiadając program swojej partii.

Pracownicy w centrum uwagi

Lewica przede wszystkim planuje zadbać o pracowników. - Nie może być tak, że wielu z nas pracuje na umowach śmieciowych - podkreśla Wiesław Szczepański, poseł Lewicy.

W programie partii pada propozycja, by pomagać ratowaniu przedsiębiorstw, ale na zasadzie "coś za coś". Do tego podatki uzależnione od zarobków firmy. - Przedsiębiorcy powinni płacić niższe podatki, ci, którzy prowadzą małe biznesy. My, Lewica, mówimy jednoznacznie: do pewnego momentu nie płacimy podatków - tłumaczy Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Zandberg: Polska może stać się nowoczesnym państwem dobrobytuZdjęcia organizatora

Trzecia Droga również proponuje, żeby podatek VAT płacić dopiero po tym, jak zostanie opłacona faktura, wprowadzenie równej dla wszystkich składki zdrowotnej zamiast podatku, a także też wakacje od ZUS dla małych firm, gdy mają kłopoty i wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

- Polscy przedsiębiorcy nie mogą być dojną krową wykorzystywaną tylko po to, żeby Prawo i Sprawiedliwość mogło realizować swoje populistyczne programy - zaznacza Jacek Tomczak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj również: Wybory parlamentarne 2023. Trzecia Droga przedstawiła program wyborczy. Więcej dzieci - mniej podatków, pracujące niedziele, akademiki za 1 zł

Co radzą ekonomiści?

Przewracać polityczny stolik chce Konfederacja, ale zamierza też wprowadzić wiele zmian podatkowych - od uproszczeń, do likwidacji niektórych danin. - Moje ustawy podatkowe to: ustawa o VAT, CIT oraz o PIT - wszystkie mają łącznie 200 stron. Podatki mogą być niskie i proste - zapewnia Sławomir Mentzen, lider Konfederacji.

Ponadto partia przedsiębiorcom proponuje dobrowolny ZUS, czyli możliwość samodzielnego odkładania na emeryturę. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zapytany przez reporterkę TVN24 o to, co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nic nie odłoży, mówił o ponoszeniu konsekwencji własnych wyborów.

Według ekonomistów dobre programy powstaną wtedy, gdy partie wsłuchają się w głosy przedsiębiorców. - Wcale nie te są najlepsze, które z rękawa wyciągają obietnice, które kosztują bardzo dużo - wskazuje dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych, profesor Szkoły Głównej Handlowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS