Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorców
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Dwie niedziele handlowe w miesiącu, dobrowolny ZUS, mniejszy VAT. Propozycje dla przedsiębiorcówMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Przedsiębiorcy mają długą listę skarg i zażaleń, ale także konkretnych propozycji, by biznes w Polsce prowadziło się po prostu łatwiej. Mówią o tym nie od dziś, ale teraz akurat to o nich mówią politycy, bo czas kampanii to czas obietnic. Dlatego przyjrzeliśmy się, jaką ofertę dla przedsiębiorców mają poszczególne ugrupowania.

Jest ich blisko pięć milionów, a to oznacza pięć milionów potencjalnych głosów oddanych w nadchodzących wyborach. Pytanie, czy do tej pory głos przedsiębiorców był słyszalny.

Pan Piotr Konieczny prowadzi restauracje, a pan Witold Kisała hotele w Tarnowie. - Moment, w którym zostaliśmy przyduszeni do muru, już się stał, już więcej się z przedsiębiorców nie wyciśnie - mówi właściciel restauracji Czerwone Sombrero w Poznaniu. - Kosztów jest dosyć sporo, pracownicy tego nie widzą, bo to łatwo jest powiedzieć. Tu płaca minimalna, a za nią jeszcze kryje się szereg opłat, które my musimy ponieść - wskazuje zarządca hoteli Tarnovia i Cristal Park w Tarnowie.

Zobacz też: Wybory 2023. Sondaż: pięć partii w Sejmie, spadek poparcia dla PiS

Podatki nie odstępują przedsiębiorców na krok. - Na przykład butelka napoju kosztuje 10 złotych. Musimy oddać 23 procent VAT-u, 19 procent podatku dochodowego, 4,9 procent zdrowotnego plus koszt zakupu - zwraca uwagę pan Piotr.

Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"
Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Na co stawia KO i PiS?

Dlatego przyjrzeliśmy się propozycjom w tej kampanii dla osób prowadzących biznes. W 300-stronicowym programie Prawa i Sprawiedliwości słowo "przedsiębiorstwo" jest odmieniane na wiele przypadków, ale głównie odnosi się do przeszłości. O tym, co czeka przedsiębiorców, jest parę dość ogólnikowych wzmianek.

- Przed wyborami przedstawimy. Natomiast trzeba powiedzieć, że ta podstawowa oferta dla wszystkich przedsiębiorców to ukrócenie czarnej, szarej strefy - zaznacza Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej z Prawa i Sprawiedliwości.

Koalicja Obywatelska wśród swoich "100 konkretów na 100 dni" proponuje przedsiębiorcom między innymi: płatność podatku dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, przywrócenie handlowej niedzieli, ale ekstra płatnej i z gwarancją dwóch wolnych weekendów dla pracownika w miesiącu, powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej, obniżka VAT dla sektora beauty, a także jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Czytaj więcej: Wybory parlamentarne 2023. Donald Tusk przedstawił program wyborczy Koalicji Obywatelskiej

- Kto prowadzi drobną firmę też ma prawo, na miłość Boga, do kilku tygodni wypoczynku - mówił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, zapowiadając program swojej partii.

Pracownicy w centrum uwagi

Lewica przede wszystkim planuje zadbać o pracowników. - Nie może być tak, że wielu z nas pracuje na umowach śmieciowych - podkreśla Wiesław Szczepański, poseł Lewicy.

W programie partii pada propozycja, by pomagać ratowaniu przedsiębiorstw, ale na zasadzie "coś za coś". Do tego podatki uzależnione od zarobków firmy. - Przedsiębiorcy powinni płacić niższe podatki, ci, którzy prowadzą małe biznesy. My, Lewica, mówimy jednoznacznie: do pewnego momentu nie płacimy podatków - tłumaczy Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Zandberg: Polska może stać się nowoczesnym państwem dobrobytuZdjęcia organizatora

Trzecia Droga również proponuje, żeby podatek VAT płacić dopiero po tym, jak zostanie opłacona faktura, wprowadzenie równej dla wszystkich składki zdrowotnej zamiast podatku, a także też wakacje od ZUS dla małych firm, gdy mają kłopoty i wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

- Polscy przedsiębiorcy nie mogą być dojną krową wykorzystywaną tylko po to, żeby Prawo i Sprawiedliwość mogło realizować swoje populistyczne programy - zaznacza Jacek Tomczak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj również: Wybory parlamentarne 2023. Trzecia Droga przedstawiła program wyborczy. Więcej dzieci - mniej podatków, pracujące niedziele, akademiki za 1 zł

Co radzą ekonomiści?

Przewracać polityczny stolik chce Konfederacja, ale zamierza też wprowadzić wiele zmian podatkowych - od uproszczeń, do likwidacji niektórych danin. - Moje ustawy podatkowe to: ustawa o VAT, CIT oraz o PIT - wszystkie mają łącznie 200 stron. Podatki mogą być niskie i proste - zapewnia Sławomir Mentzen, lider Konfederacji.

Ponadto partia przedsiębiorcom proponuje dobrowolny ZUS, czyli możliwość samodzielnego odkładania na emeryturę. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zapytany przez reporterkę TVN24 o to, co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nic nie odłoży, mówił o ponoszeniu konsekwencji własnych wyborów.

Według ekonomistów dobre programy powstaną wtedy, gdy partie wsłuchają się w głosy przedsiębiorców. - Wcale nie te są najlepsze, które z rękawa wyciągają obietnice, które kosztują bardzo dużo - wskazuje dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych, profesor Szkoły Głównej Handlowej.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS