Cztery minuty o Ukrainie. "Trump jest przede wszystkim zainteresowany unormowaniem stosunków z Rosją"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Cztery minuty o Ukrainie. "Trump jest przede wszystkim zainteresowany unormowaniem stosunków z Rosją"
Cztery minuty o Ukrainie. "Trump jest przede wszystkim zainteresowany unormowaniem stosunków z Rosją"Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/8
Cztery minuty o Ukrainie. "Trump jest przede wszystkim zainteresowany unormowaniem stosunków z Rosją"Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

Donald Trump przemawiał w Kongresie. O polityce zagranicznej było mało i bez konkretów. O Ukrainie jeszcze mniej i jeszcze bardziej ogólnikowo. Nie padło nic o przełomie w kwestii umowy na ukraińskie minerały, Trump nie odniósł się też do decyzji o wstrzymaniu pomocy wojskowej. Za to z tonu wypowiedzi wyłania się obraz, który stawia agresora i ofiary tej wojny w jednym szeregu.

O Ukrainie mało i niezbyt konkretnie - tak recenzowane jest orędzie Donalda Trumpa w amerykańskim Kongresie. - To było bardziej przemówienie kandydata Trumpa niż urzędującego prezydenta - ocenił prof. Michał Urbańczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Fundacji Harlana.

Wbrew wcześniejszym sygnałom Trump nie ogłosił przełomu w sprawie umowy o ukraińskich minerałach.

- Jesteśmy w takim czasie, że możemy się cieszyć, jeżeli Donald Trump nie postponuje Ukrainy i przez chwilę udało się w trakcie tego przemówienia nie powiedzieć nic strasznego, co by nas bardzo oburzyło - skomentowała Kalina Błażejowska, publicystka "Tygodnika Powszechnego".

Trump o "poważnych rozmowach z Rosją"

Amerykański prezydent cytował za to - jak przedstawiał - list od prezydenta Zełenskiego, ale jednocześnie zaznaczył, że przeprowadzone zostały "poważne rozmowy z Rosją".

- Trump jest przede wszystkim zainteresowany unormowaniem stosunków z Rosją, nawet kosztem Ukrainy - oceniła prof. Jadwiga Kiweska, amerykanistka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

>> Trump mówił o "liście" od Zełenskiego. Kijów: chodziło o wpis w mediach społecznościowych

Choć w Kijowie doszukują się pozytywów, Trump słowem nie wspomniał o zawieszeniu dostaw broni do Ukrainy, a nawiązanie do umowy o metalach ziem rzadkich odczytywane jest jako szansa, że negocjacje mogłyby ruszyć na nowo.

- Podstawowym scenariuszem prezydenta Trumpa dla Ukrainy jest zakończyć konflikt. I to jest jedyna opcja. Natomiast wszystkie szczegóły, które wokół tego mogą się pojawiać, to są rzeczy, które bardzo często są rozgrywane ad hoc - zauważył dr Przemysław Piotr Damski, amerykanista z Uniwersytetu Łódzkiego.

Europa znów została skrytykowana przez Trumpa, choć prezydent znów zawyżył amerykańskie wsparcie dla Ukrainy i jednocześnie zaniżył europejski wkład w toczącą się wojnę.

- Całe przemówienie było raczej takim show a'la Jerry Springer, skierowanym do Amerykanów, o problemach amerykańskich, a Ukraina była gdzieś tam przy okazji. Można było się oprzeć na liczbach, co w retoryce Trumpa jest w tej chwili bardzo mocno uwypuklone, dlatego te liczby dotyczące Ukrainy padły. Szkoda, że były nieprawdziwe - skwtiowała Magdalena Keler, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i "Wysokich Obcasów".

CZYTAJ TAKŻE: Oburzenie po słowach Trumpa. "Po raz kolejny kłamie"

Polityka zagraniczna na służbie polityki wewnętrznej?

O prawdziwym i silnym sojuszu polsko-amerykańskim mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie swojego ostatniego wystąpienia na forum ONZ. W wywiadzie z korespondentem "Faktów" TVN w Ameryce Marcinem Wroną prezydent mówił to, co mówi Donald Trump, czyli to, że dla Białego Domu najważniejsze ma być osiągnięcie pokoju w Ukrainie.

- Rzeczywiście to jest bardzo ostra gra. Ja nie powiem, żebym czuł przerażenie, bo absolutnie nie użyłbym tego słowa. Ja wierzę w to, że to jest element bardzo ostrej taktyki zmierzania do tych negocjacji, bo pamiętajmy, że jesteśmy na etapie zmierzania do negocjacji - mówił między innymi Andrzej Duda.

Duda: trudno mi powiedzieć, jakie Donald Trump będzie miał wobec nas oczekiwania
Duda: trudno mi powiedzieć, jakie Donald Trump będzie miał wobec nas oczekiwaniaTVN24

Negocjacji, do których ma przystąpić agresywne mocarstwo oraz słabsza i wycieńczona ofiara tej wojny. A Donald Trump stawia publicznie warunki ewentualnego porozumienia tylko Ukrainie.

- Ono niestety, wszystko na to wskazuje w tej chwili, nie będzie uwzględniać interesu Ukrainy i będzie zwyczajnie dla tego państwa niekorzystne, dlatego że w przemówieniu Donalda Trumpa, jak i wypowiedziach poprzedzających to przemówienie, obydwie strony konfliktu zostały zrównane - zwróciła uwagę prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polityka zagraniczna na służbie polityki wewnętrznej - takie oceny padają po orędziu Trumpa, co wpisuje się w jego maksymę: "Ameryka przede wszystkim". - To wystąpienie nie było nakierowane, wbrew temu, czego mogliśmy się początkowo spodziewać, na stosunki międzynarodowe. To było, ja bym to tak odczytywał w tym momencie, jednak próba sprawdzenia, na ile dotychczasowa działalność Donalda Trumpa jest przyjmowana i akceptowana przez przede wszystkim republikańskich członków Izby Reprezentantów i Senatu - powiedział dr hab. Łukasz Korporowicz, prawnik z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista w zakresie prawa amerykańskiego. 

Donald Trump przemawiał w Kongresie blisko dwie godziny. O Ukrainie mówił cztery minuty.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS