Aktualności

Superoporna New Delhi atakuje w Polsce

Superoporna New Delhi atakuje w Polsce

Oddział zamknięty i 25 pacjentów profilaktycznie odciętych od świata - do odwołania. 88-letnią nosicielkę New Delhi umieszczono w izolatce. New Delhi, czyli zmutowana odmiana klebsiella pneumoniae przenosi się drogą kropelkową, pokarmową, a nawet przez dotyk. New Delhi ma gen superoporności na antybiotyki. To oznacza, że powodowanego przez tę bakterię zapalenia płuc, układu moczowego, pokarmowego, czy opon mózgowych po prostu - nie ma czym leczyć. Więcej w "Faktach" o 19:00.
Marsze przeszły. Czas na podsumowania

Marsze przeszły. Czas na podsumowania

"Bezpieczne", "godne", "przebiegały w atmosferze radosnego świętowania" - tak uroczystości stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości ocenił szef MSWiA Joachim Brudziński. Marsz w Warszawie, w którym uczestniczyło według danych służb 250 tysięcy osób, według ministra "w dużej mierze" był pokojowy. - Jak zawsze przy tego typu okazjach miały miejsce również zdarzenia, które miejsca mieć nie powinny. Były wydarzenia, które kwalifikują się do postępowań karnych, wykroczeń - powiedział Brudziński. Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował, że "służby specjalne zidentyfikowały ok. stu osób, obywateli polskich, których jedynym celem...
Mocne wystąpienie Tuska. Kto poczuje się urażony?

Mocne wystąpienie Tuska. Kto poczuje się urażony?

Mocne wystąpienie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na Igrzyskach Wolności w Łodzi. Kto dzisiaj w Polsce występuje przeciwko naszej silnej pozycji w zjednoczonej Europie, tak naprawdę występuje przeciwko polskiej niepodległości - mówił Tusk. - Jeśli oni - dodał, mówiąc o Józefie Piłsudskim i, symbolicznie, o Lechu Wałęsie - mogli pokonać bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście dać rady pokonać współczesnych bolszewików? Pamiętajcie, bez waszych, naszych Polaków praw i wolności nie ma niepodległości. Brońcie tych praw, brońcie tej wolności i brońcie polskiej niepodległości - nawoływał. Więcej o słowach Tuska i reakcjach na nie - w "Faktach" TVN o 19:00.
Przejmujący apel prof. Mariana Zembali

Przejmujący apel prof. Mariana Zembali

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, znakomity polski kardiochirurg, który na początku czerwca przeszedł poważny udar, stara się być aktywny, choć ma niedowład ręki i nogi - i musi się poruszać na wózku. Profesor podejrzewa, że mógłby uniknąć nieszczęścia i stąd jego apel o systematyczne badanie sobie ciśnienia. - Niekontrolowane nadciśnienie, które można kontrolować lekami, może doprowadzić, tak jak u mnie, do udaru - mówi. Więcej w materiale Marka Nowickiego w "Faktach" TVN o 19:00.
tvnpix