Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami
Marta Warchol/Fakty po Południu
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektamiMarta Warchol/Fakty po Południu

Zgodnie z zapowiedzą marszałka Sejmu Szymona Hołowni 11 kwietnia Sejm zajmie się tematem zmian w prawie aborcyjnym. Każde z ugrupowań koalicji rządowej zgłosiło swoje własne projekty, więc z wybraniem jednego nie będzie łatwo. Na razie liderzy mówią o posłaniu wszystkich projektów do jednej komisji, ale nie jest to pewne. Projekty bardzo się różnią i każdy ma swoich zażartych przeciwników.

Mimo sejmowej arytmetyki dopiero pod koniec tygodnia dowiemy się, które projekty w sprawie aborcji trafią do dalszych prac. Premier ma nadzieję, że każda propozycja ustawy dostanie szansę. - Żeby niczego nie odrzucono. Żeby serio zacząć prace w komisji nad projektami, które złożyła Lewica, złożyła Koalicja Obywatelska i także Polska 2050 - mówi premier Donald Tusk.

Na prace w Sejmie trzeba było długo czekać. Marszałek Hołownia uznał, że debata nie odbędzie się przed pierwszą turą wyborów samorządowych. - Ocaliliśmy debatę nad prawami kobiet od tego, co mogłoby się stać siódmego marca, gdy wszyscy chodzilibyśmy po świecie z kacem, że oto Sejm miał zrobić coś, a nie zrobił nic, bo jedni wystrzelali projekty drugimi - ocenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie projekty ustaw o aborcji były "wyrzucane do kosza w pierwszym czytaniu"? Sprawdzamy

Wciąż panuje jednak obawa, że ten miesiąc nic nie zmienił w podejściu części posłów. - Rozmawiam z kolegami z Trzeciej Drogi, zwłaszcza PSL-u, dla których to, co my proponujemy, jest kontrowersyjne - mówi Marcin Bosacki, poseł Koalicji Obywatelskiej. Dyscyplina wśród ludowców ma nie obowiązywać, jednak są posłowie, którzy już decyzję podjęli. - Będziemy jutro na posiedzeniu klubu jeszcze też rozmawiać nad naszym zachowaniem - informuje Krzysztof Paszyk, poseł PSL. - Ja uważam, że wszystkie projekty powinny być przeprocedowane przez komisje - komentuje Jarosław Rzepa, poseł PSL.

Podobne projekty Lewicy i Koalicji Obywatelskiej

Podobne deklaracje słychać na Lewicy. - Nad wszystkim powinniśmy debatować i wyciągnąć z tych projektów to, co jest tam najlepsze - mówi Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Nowej Lewicy. Każdy klub uważa, że ma najlepszy projekt. Lewica ma nawet dwa. Prócz depenalizacji aborcji proponuje możliwość przerywania ciąży do 12. tygodnia. Po tym czasie w trzech określonych przypadkach. Partia dopuszcza też aborcję farmakologiczną. Na czwartek zaplanowana jest debata, a na piątek - głosowanie.

Referendum w sprawie aborcji? Tusk: w polskim systemie prawnym o niczym nie rozstrzyga
Referendum w sprawie aborcji? Tusk: w polskim systemie prawnym o niczym nie rozstrzygaTVN24

- Będą emocje, bo trudno, jeżeli przez 30 lat mamy zakaz aborcji, żeby tych emocji i żalu o to, że to tyle trwa, nie było - mówi Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy. Koalicja Obywatelska zaproponowała podobną ustawę do tej autorstwa Lewicy. Aborcja byłaby dozwolona do 12. tygodnia, później terminacja jest możliwa, jeżeli ciąża zagraża życiu osoby ciężarnej, występują nieuleczalne wady płodu albo jeżeli ciąża powstała w wyniku na przykład gwałtu. - To, co my proponujemy, jest sensowną opcją kompromisową do tego, żeby odrzucić te nieludzkie, narzucone przez PiS przepisy i nie wracać też do starego, tak zwanego kompromisu aborcyjnego - mówi Marcin Bosacki.

Czy wrócimy do "kompromisu aborcyjnego"?

Do tak zwanego kompromisu chce wrócić Trzecia Droga, do sytuacji sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Ponownie terminacja ciąży byłaby możliwa, jeżeli zagraża życiu kobiety, jest obarczona nieuleczalną wadą lub powstała na skutek gwałtu. - Zagłosuję za tym, tak jak cała Polska 2050, żeby wszystkie cztery projekty skierować do komisji nadzwyczajnej, którą - mam nadzieję - powołamy - mówi Szymon Hołownia. Koalicyjnym sporom z boku przygląda się Prawo i Sprawiedliwość. - Koalicja będzie się tutaj biła, walczyła, kłóciła i, jak sądzę, niczego nie uchwali w tej sprawie. Już widać, że kobiety są bardzo zniesmaczone tą sytuacją. Co do Prawa i Sprawiedliwości - nie ma tu żadnej dyscypliny. Każdy z członków Prawa i Sprawiedliwości będzie samodzielnie podejmował tę decyzję - zapowiada Waldemar Buda, poseł PiS.

ZOBACZ TEŻ: Referendum w sprawie aborcji? Premier ocenia

Joanna Mucha o decyzji Szymona Hołowni w sprawie ustaw aborcyjnych
Joanna Mucha o decyzji Szymona Hołowni w sprawie ustaw aborcyjnych

Debata nad samą debatą o aborcji w szeregach koalicji trwa od dłuższego czasu. - Mobilizacja elektoratu oparta tylko o kilka prostych tematów prawno-człowieczych nie wystarcza - uważa Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Lewica zarzucała Trzeciej Drodze kłamstwa. Pojawiły się też przekleństwa. Wszystko w trakcie kampanii. - Lewica, która tylko chciała całą kampanię samorządową poświęcić aborcji i innym sprawom światopoglądowym, dosyć dotkliwie się przekonała, patrząc po wynikach, że chyba jednak trzeba było nas posłuchać - komentuje Krzysztof Paszyk. Według sondażu Opinia24 przygotowanego dla TVN24 i "Faktów" TVN równo połowa badanych jest za złagodzeniem prawa aborcyjnego, 7 procent za jego zaostrzeniem, a 41 procent respondentów nic by nie zmieniło w obowiązujących przepisach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN