Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami
Marta Warchol/Fakty po Południu
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektamiMarta Warchol/Fakty po Południu

Zgodnie z zapowiedzą marszałka Sejmu Szymona Hołowni 11 kwietnia Sejm zajmie się tematem zmian w prawie aborcyjnym. Każde z ugrupowań koalicji rządowej zgłosiło swoje własne projekty, więc z wybraniem jednego nie będzie łatwo. Na razie liderzy mówią o posłaniu wszystkich projektów do jednej komisji, ale nie jest to pewne. Projekty bardzo się różnią i każdy ma swoich zażartych przeciwników.

Mimo sejmowej arytmetyki dopiero pod koniec tygodnia dowiemy się, które projekty w sprawie aborcji trafią do dalszych prac. Premier ma nadzieję, że każda propozycja ustawy dostanie szansę. - Żeby niczego nie odrzucono. Żeby serio zacząć prace w komisji nad projektami, które złożyła Lewica, złożyła Koalicja Obywatelska i także Polska 2050 - mówi premier Donald Tusk.

Na prace w Sejmie trzeba było długo czekać. Marszałek Hołownia uznał, że debata nie odbędzie się przed pierwszą turą wyborów samorządowych. - Ocaliliśmy debatę nad prawami kobiet od tego, co mogłoby się stać siódmego marca, gdy wszyscy chodzilibyśmy po świecie z kacem, że oto Sejm miał zrobić coś, a nie zrobił nic, bo jedni wystrzelali projekty drugimi - ocenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie projekty ustaw o aborcji były "wyrzucane do kosza w pierwszym czytaniu"? Sprawdzamy

Wciąż panuje jednak obawa, że ten miesiąc nic nie zmienił w podejściu części posłów. - Rozmawiam z kolegami z Trzeciej Drogi, zwłaszcza PSL-u, dla których to, co my proponujemy, jest kontrowersyjne - mówi Marcin Bosacki, poseł Koalicji Obywatelskiej. Dyscyplina wśród ludowców ma nie obowiązywać, jednak są posłowie, którzy już decyzję podjęli. - Będziemy jutro na posiedzeniu klubu jeszcze też rozmawiać nad naszym zachowaniem - informuje Krzysztof Paszyk, poseł PSL. - Ja uważam, że wszystkie projekty powinny być przeprocedowane przez komisje - komentuje Jarosław Rzepa, poseł PSL.

Podobne projekty Lewicy i Koalicji Obywatelskiej

Podobne deklaracje słychać na Lewicy. - Nad wszystkim powinniśmy debatować i wyciągnąć z tych projektów to, co jest tam najlepsze - mówi Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Nowej Lewicy. Każdy klub uważa, że ma najlepszy projekt. Lewica ma nawet dwa. Prócz depenalizacji aborcji proponuje możliwość przerywania ciąży do 12. tygodnia. Po tym czasie w trzech określonych przypadkach. Partia dopuszcza też aborcję farmakologiczną. Na czwartek zaplanowana jest debata, a na piątek - głosowanie.

Referendum w sprawie aborcji? Tusk: w polskim systemie prawnym o niczym nie rozstrzyga
Referendum w sprawie aborcji? Tusk: w polskim systemie prawnym o niczym nie rozstrzygaTVN24

- Będą emocje, bo trudno, jeżeli przez 30 lat mamy zakaz aborcji, żeby tych emocji i żalu o to, że to tyle trwa, nie było - mówi Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy. Koalicja Obywatelska zaproponowała podobną ustawę do tej autorstwa Lewicy. Aborcja byłaby dozwolona do 12. tygodnia, później terminacja jest możliwa, jeżeli ciąża zagraża życiu osoby ciężarnej, występują nieuleczalne wady płodu albo jeżeli ciąża powstała w wyniku na przykład gwałtu. - To, co my proponujemy, jest sensowną opcją kompromisową do tego, żeby odrzucić te nieludzkie, narzucone przez PiS przepisy i nie wracać też do starego, tak zwanego kompromisu aborcyjnego - mówi Marcin Bosacki.

Czy wrócimy do "kompromisu aborcyjnego"?

Do tak zwanego kompromisu chce wrócić Trzecia Droga, do sytuacji sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Ponownie terminacja ciąży byłaby możliwa, jeżeli zagraża życiu kobiety, jest obarczona nieuleczalną wadą lub powstała na skutek gwałtu. - Zagłosuję za tym, tak jak cała Polska 2050, żeby wszystkie cztery projekty skierować do komisji nadzwyczajnej, którą - mam nadzieję - powołamy - mówi Szymon Hołownia. Koalicyjnym sporom z boku przygląda się Prawo i Sprawiedliwość. - Koalicja będzie się tutaj biła, walczyła, kłóciła i, jak sądzę, niczego nie uchwali w tej sprawie. Już widać, że kobiety są bardzo zniesmaczone tą sytuacją. Co do Prawa i Sprawiedliwości - nie ma tu żadnej dyscypliny. Każdy z członków Prawa i Sprawiedliwości będzie samodzielnie podejmował tę decyzję - zapowiada Waldemar Buda, poseł PiS.

ZOBACZ TEŻ: Referendum w sprawie aborcji? Premier ocenia

Joanna Mucha o decyzji Szymona Hołowni w sprawie ustaw aborcyjnych
Joanna Mucha o decyzji Szymona Hołowni w sprawie ustaw aborcyjnych

Debata nad samą debatą o aborcji w szeregach koalicji trwa od dłuższego czasu. - Mobilizacja elektoratu oparta tylko o kilka prostych tematów prawno-człowieczych nie wystarcza - uważa Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Lewica zarzucała Trzeciej Drodze kłamstwa. Pojawiły się też przekleństwa. Wszystko w trakcie kampanii. - Lewica, która tylko chciała całą kampanię samorządową poświęcić aborcji i innym sprawom światopoglądowym, dosyć dotkliwie się przekonała, patrząc po wynikach, że chyba jednak trzeba było nas posłuchać - komentuje Krzysztof Paszyk. Według sondażu Opinia24 przygotowanego dla TVN24 i "Faktów" TVN równo połowa badanych jest za złagodzeniem prawa aborcyjnego, 7 procent za jego zaostrzeniem, a 41 procent respondentów nic by nie zmieniło w obowiązujących przepisach.

Autorka/Autor:Marta Warchol

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS