Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami
Marta Warchol/Fakty po Południu
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektamiMarta Warchol/Fakty po Południu

Zgodnie z zapowiedzą marszałka Sejmu Szymona Hołowni 11 kwietnia Sejm zajmie się tematem zmian w prawie aborcyjnym. Każde z ugrupowań koalicji rządowej zgłosiło swoje własne projekty, więc z wybraniem jednego nie będzie łatwo. Na razie liderzy mówią o posłaniu wszystkich projektów do jednej komisji, ale nie jest to pewne. Projekty bardzo się różnią i każdy ma swoich zażartych przeciwników.

Mimo sejmowej arytmetyki dopiero pod koniec tygodnia dowiemy się, które projekty w sprawie aborcji trafią do dalszych prac. Premier ma nadzieję, że każda propozycja ustawy dostanie szansę. - Żeby niczego nie odrzucono. Żeby serio zacząć prace w komisji nad projektami, które złożyła Lewica, złożyła Koalicja Obywatelska i także Polska 2050 - mówi premier Donald Tusk.

Na prace w Sejmie trzeba było długo czekać. Marszałek Hołownia uznał, że debata nie odbędzie się przed pierwszą turą wyborów samorządowych. - Ocaliliśmy debatę nad prawami kobiet od tego, co mogłoby się stać siódmego marca, gdy wszyscy chodzilibyśmy po świecie z kacem, że oto Sejm miał zrobić coś, a nie zrobił nic, bo jedni wystrzelali projekty drugimi - ocenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie projekty ustaw o aborcji były "wyrzucane do kosza w pierwszym czytaniu"? Sprawdzamy

Wciąż panuje jednak obawa, że ten miesiąc nic nie zmienił w podejściu części posłów. - Rozmawiam z kolegami z Trzeciej Drogi, zwłaszcza PSL-u, dla których to, co my proponujemy, jest kontrowersyjne - mówi Marcin Bosacki, poseł Koalicji Obywatelskiej. Dyscyplina wśród ludowców ma nie obowiązywać, jednak są posłowie, którzy już decyzję podjęli. - Będziemy jutro na posiedzeniu klubu jeszcze też rozmawiać nad naszym zachowaniem - informuje Krzysztof Paszyk, poseł PSL. - Ja uważam, że wszystkie projekty powinny być przeprocedowane przez komisje - komentuje Jarosław Rzepa, poseł PSL.

Podobne projekty Lewicy i Koalicji Obywatelskiej

Podobne deklaracje słychać na Lewicy. - Nad wszystkim powinniśmy debatować i wyciągnąć z tych projektów to, co jest tam najlepsze - mówi Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Nowej Lewicy. Każdy klub uważa, że ma najlepszy projekt. Lewica ma nawet dwa. Prócz depenalizacji aborcji proponuje możliwość przerywania ciąży do 12. tygodnia. Po tym czasie w trzech określonych przypadkach. Partia dopuszcza też aborcję farmakologiczną. Na czwartek zaplanowana jest debata, a na piątek - głosowanie.

Referendum w sprawie aborcji? Tusk: w polskim systemie prawnym o niczym nie rozstrzyga
Referendum w sprawie aborcji? Tusk: w polskim systemie prawnym o niczym nie rozstrzygaTVN24

- Będą emocje, bo trudno, jeżeli przez 30 lat mamy zakaz aborcji, żeby tych emocji i żalu o to, że to tyle trwa, nie było - mówi Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy. Koalicja Obywatelska zaproponowała podobną ustawę do tej autorstwa Lewicy. Aborcja byłaby dozwolona do 12. tygodnia, później terminacja jest możliwa, jeżeli ciąża zagraża życiu osoby ciężarnej, występują nieuleczalne wady płodu albo jeżeli ciąża powstała w wyniku na przykład gwałtu. - To, co my proponujemy, jest sensowną opcją kompromisową do tego, żeby odrzucić te nieludzkie, narzucone przez PiS przepisy i nie wracać też do starego, tak zwanego kompromisu aborcyjnego - mówi Marcin Bosacki.

Czy wrócimy do "kompromisu aborcyjnego"?

Do tak zwanego kompromisu chce wrócić Trzecia Droga, do sytuacji sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Ponownie terminacja ciąży byłaby możliwa, jeżeli zagraża życiu kobiety, jest obarczona nieuleczalną wadą lub powstała na skutek gwałtu. - Zagłosuję za tym, tak jak cała Polska 2050, żeby wszystkie cztery projekty skierować do komisji nadzwyczajnej, którą - mam nadzieję - powołamy - mówi Szymon Hołownia. Koalicyjnym sporom z boku przygląda się Prawo i Sprawiedliwość. - Koalicja będzie się tutaj biła, walczyła, kłóciła i, jak sądzę, niczego nie uchwali w tej sprawie. Już widać, że kobiety są bardzo zniesmaczone tą sytuacją. Co do Prawa i Sprawiedliwości - nie ma tu żadnej dyscypliny. Każdy z członków Prawa i Sprawiedliwości będzie samodzielnie podejmował tę decyzję - zapowiada Waldemar Buda, poseł PiS.

ZOBACZ TEŻ: Referendum w sprawie aborcji? Premier ocenia

Joanna Mucha o decyzji Szymona Hołowni w sprawie ustaw aborcyjnych
Joanna Mucha o decyzji Szymona Hołowni w sprawie ustaw aborcyjnych

Debata nad samą debatą o aborcji w szeregach koalicji trwa od dłuższego czasu. - Mobilizacja elektoratu oparta tylko o kilka prostych tematów prawno-człowieczych nie wystarcza - uważa Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Lewica zarzucała Trzeciej Drodze kłamstwa. Pojawiły się też przekleństwa. Wszystko w trakcie kampanii. - Lewica, która tylko chciała całą kampanię samorządową poświęcić aborcji i innym sprawom światopoglądowym, dosyć dotkliwie się przekonała, patrząc po wynikach, że chyba jednak trzeba było nas posłuchać - komentuje Krzysztof Paszyk. Według sondażu Opinia24 przygotowanego dla TVN24 i "Faktów" TVN równo połowa badanych jest za złagodzeniem prawa aborcyjnego, 7 procent za jego zaostrzeniem, a 41 procent respondentów nic by nie zmieniło w obowiązujących przepisach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS