Co dalej z ustawą o związkach partnerskich? Katarzyna Lubnauer: uważam, że w tej kadencji to zrealizujemy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co dalej z ustawą o związkach partnerskich? Katarzyna Lubnauer: uważam, że w tej kadencji to zrealizujemy
Co dalej z ustawą o związkach partnerskich? Katarzyna Lubnauer: uważam, że w tej kadencji to zrealizujemy
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
Co dalej z ustawą o związkach partnerskich? Katarzyna Lubnauer: uważam, że w tej kadencji to zrealizujemyMichalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Wyniki konsultacji społecznych w sprawie związków partnerskich są jednoznaczne - związki powinny zostać wprowadzone. To jasno wyrażone przeświadczenie nie sprawia jednak, że od razu tak się stanie. W rządowej koalicji wciąż nie ma co do tego pełnej zgody.

To była kluczowa obietnica wyborcza. - To będzie największy projekt rządowy, który wyjdzie z rządu przez ten okres czterech lat - zapowiadała w grudniu 2024 roku Katarzyna Kotula, ministra ds. równości.

Mijają długie miesiące, a ustawy o związkach partnerskich nadal nie ma. - Jest ogromne rozczarowanie. Mamy w Polsce kilka milionów osób LGBT+, które nie mają możliwości wziąć ślubu i zawrzeć związku partnerskiego - wskazała Maja Heban ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Na zmiany, które ma dać ta ustawa, czekają zarówno pary homoseksualne, jak i heteroseksualne. - Jeżeli nie załatwi tego lewica, która jest i w rządzie, i w parlamencie, to w przyszłości będzie to coraz trudniejsze - skomentował Tomasz Trela, poseł Lewicy.

W ramach konsultacji społecznych do kancelarii premiera wpłynęło 5 800 wiadomości z uwagami, opiniami i komentarzami do proponowanych projektów. Zdecydowana większość korespondentów jest za. Jedynie 100 osób wyraziło sprzeciw wobec proponowanych zmian.

Politycy koalicji rządzącej są dobrej myśli w sprawie ustawy o związkach partnerskich

- To są takie trzy główne punkty, czyli związki partnerskie to absolutne minimum, które powinno być wprowadzone naprawdę już bardzo dawno temu. 20 lat temu. To jest minimum, które nie uwzględnia, a powinno uwzględniać bezpieczeństwo rodzin z dziećmi - wskazała Maja Heban.

Ponad 5 300 obywateli i obywatelek podpisało się pod takim apelem: "Projekt zaproponowany przez rząd to niezbędne minimum bezpieczeństwa dla par osób tej samej płci, konieczne "na wczoraj". Skoro zamiast równości, proponują Państwo związki partnerskie, ich formuła powinna być jak najszersza, oferując jak najpełniejszą ochronę. Apeluję - nie zostawiajcie rodzin z dziećmi bez prawnej ochrony".

TEKST PREMIUM: 12 słów kluczy na 12 miesięcy. Podsumowujemy pierwszy rok rządu - Lewica kwestii związków partnerskich nie odpuści - zapewniła Dorota Olko, posłanka Lewicy. - Uważam, że w tej kadencji to zrealizujemy - skomentowała Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Słyszymy takie zapewnienia, ale do tej pory w koalicji zgody nie było. Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego nie zgadzali się chociażby na przysposobienie dzieci przez pary tej samej płci. Zapis został wykreślony.

- Ja bym przede wszystkim bardzo chciała, żeby projekt tej ustawy o związkach partnerskich trafił już do Sejmu, żebyśmy mogli już pracować nad tym projektem - wskazała Aleksandra Leo, posłanka Polski 2050.

- Jesteśmy absolutnie za tym, żeby przyjąć ustawę o związkach partnerskich, żeby ludziom ułatwić życie, ułatwić wspólne funkcjonowanie - wskazał Zbigniew Konwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Jak rząd wyobraża sobie związki partnerskie?

Projekt ustawy o związkach partnerskich zakłada między innymi wspólne rozliczanie podatków, prawo do ubezpieczeń społecznych, prawo do organizacji pochówku partnera czy prawo do dziedziczenia.

- To są sprawy, które powinny być uregulowane - wskazał Tomasz Trela. - Powinniśmy dawać możliwość i stwarzać warunki dla tych, którzy nie chcą zawierać małżeństwa, a chcą być w związku partnerskim - dodał.

Do kancelarii premiera przyszło kilka tysięcy listów w sprawie ustawy o związkach partnerskich
Do kancelarii premiera przyszło kilka tysięcy listów w sprawie ustawy o związkach partnerskichKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Nawet na ten okrojony projekt nie ma poparcia w Prawie i Sprawiedliwości. - Wiemy, że rząd przygotowuje radykalną, skrajnie lewicową agendę polityczną, która ma doprowadzić do zrównania par homoseksualnych z małżeństwami i z adopcją dzieci- stwierdził Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Będziemy rozmawiać, będziemy negocjować. Wiem, że już te rozmowy prowadzi ministra Katarzyna Kotula. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, bo ta sprawa powinna już być dawno załatwiona - skomentowała Dorota Łoboda, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Jak zapewnia minister Kotula, w najbliższych dniach projekt, po uwzględnieniu poprawek, ponownie zostanie przedstawiony ministerstwom.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS