Choroby przenoszone przez wodę powodziową mogą być bardzo groźne. Co należy wiedzieć?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Choroby przenoszone przez wodę powodziową mogą być bardzo groźne. Co należy wiedzieć?
Choroby przenoszone przez wodę powodziową mogą być bardzo groźne. Co należy wiedzieć?
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Choroby przenoszone przez wodę powodziową mogą być bardzo groźne. Co należy wiedzieć?Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Woda jest zagrożeniem, kiedy przepływa przez ulice i domy, ale to, co po sobie zostawia, też jest niebezpieczne, choć niewidoczne gołym okiem. Chodzi o zagrożenie biologiczne. I na nie też muszą być gotowi mieszkańcy i służby, które im pomagają.

Wody powodziowe powodują nie tylko szkody materialne. Kiedy opadają zostawiają zanieczyszczenia groźne dla zdrowia i życia. Żywioł zabiera ze sobą wszystko - od odpadów, przez ścieki, po szczątki zwierząt.

- Wody powodziowe to jest po prostu błoto, w którym płynie wszystko. I materiał mineralny i materiał biologiczny, zgniła i zepsuta żywność. To się do niczego wszystkiego nie nadaje, więc trzeba unikać ich kontaktu takiego - o ile się uda - skórnego, jak i absolutnie nie spożywać wody ze wszystkich możliwych źródeł - ostrzega profesor nauk medycznych Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

"Odradzamy uzdatnianie wody samodzielnie"

W najbliższych dniach i tygodniach powodzianie będą potrzebowali przede wszystkim czystej wody do picia. Przydomowe studnie oraz wodociągi mogą być skażone.

- Odradzamy uzdatniania wody samodzielnie. Studnia powinna być odpompowana, zdezynfekowana, a następnie woda powinna być poddana badaniom fizykochemicznym i bakteriologicznym - informuje doktor Paweł Grzesiowski z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Poza wodą bardzo ważna będzie niepsująca się żywność, którą łatwo można ochronić przed zanieczyszczeniem.

- Sprawujemy poprzez sanepid nadzór nad żywnością. Niestety zalana wodą powodziową żywność jest niezdatna do użytku i o tym musimy wszyscy pamiętać - podkreśla ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Tylko to, co pozostało nietknięte przez żywioł, nadaje się do spożycia. Nawet dokładne umycie produktów czy obróbka termiczna nie usuną wszystkich zanieczyszczeń.

- Pamiętajmy, że to, co miało styczność z tą wodą powodziow, jest niezdatne do spożycia. Traktujmy to jako skażone po prostu. Jeżeli nawet było szczelnie zamknięte, to niestety musimy wziąć pod uwagę, że po prostu było zostało to ochlapane, zostało to zamoczone do opakowania mogły tego nie przetrzymać - mówi Marek Waszczewski z Biura Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pomagając innym, trzeba pamiętać także o własnym bezpieczeństwie

Ratując dobytek czy pomagając innym, trzeba pamiętać także o własnym bezpieczeństwie.

- Praca tylko w rękawicach ochronnych specjalnie wzmocnionych, optymalnie również w odzieży, która jest wodoodporna, a więc jakieś kombinezony i do rozważenia również tam, gdzie są pomieszczenia zamknięte, maseczki z filtrami - instruuje Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

CZYTAJ TAKŻE: Na zapleczu frontowym przygotowuje się amunicję, ale prawdziwa bitwa toczy się na wale

Na tereny, przez która przeszła powódź, jadą specjaliści, żeby nieść pierwszą pomoc psychologiczną
Na tereny, przez która przeszła powódź, jadą specjaliści, żeby nieść pierwszą pomoc psychologicznąAdrianna Otręba/Fakty TVN

Po kontakcie z wodą powodziową należy dokładnie zdezynfekować ręce, bo choroby przez nią przenoszone mogą być bardzo groźne.

- Na pierwszym miejscu u nas wirusowe zapalenie wątroby typu A, ale też przypominam państwu: dur brzuszny i jeszcze inne rzadsze choroby, wszystkie infekcje bakteryjne. - wymienia Krzysztof Simon.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, mając jakiekolwiek objawy zatrucia pokarmowego, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub najbliższych służb.

ZOBACZ TEŻ: Jak pomagać poszkodowanym przez powódź? Czego teraz najbardziej potrzeba

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zielona szkoła dla tych, którzy szkoły na razie nie mają. Już 23 września nad morze przyjedzie 55 dzieci z zalanego Kłodzka. Kiedy na zalanych terenach nieczynnych jest ponad 430 szkół, ważne jest pytanie, co z uczniami, którzy na lekcje na razie nie mają szans? 

Pomoc dla dzieci z terenów, które dotknęła powódź. Pierwsza zielona szkoła rusza w poniedziałek

Pomoc dla dzieci z terenów, które dotknęła powódź. Pierwsza zielona szkoła rusza w poniedziałek

Źródło:
Fakty TVN

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Ktoś, kto tego nie przeżył może sobie tylko wyobrażać, co znaczy być ofiarą żywiołu. Powodzianie walczą ze skutkami wielkiej wody i wielkiej traumy. Pytani o to, jak się czują, mówią często, że na razie trzyma ich adrenalina. Kiedy opadnie, bedą potrzebowali specjalistycznej pomocy psychologicznej. Do tego czasu terapią niech będzie dla nich zwykła ludzka życzliwość.

Wielka woda i wielka trauma. "Dla nich to jest koniec świata"

Wielka woda i wielka trauma. "Dla nich to jest koniec świata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Fala powodziowa przesuwa się na teren województwa lubuskiego, staramy się reagować wcześniej - podkreślał w "Faktach po Faktach" Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier doktor inżynier Mariusz Feltynowski. Mówił też, że strażacy zaproponowali pełnomocnikowi rządu Marcinowi Kierwińskiemu, "żeby stworzyć aplikację informatyczną do dobrej inwentaryzacji potrzeb" przy odbudowywaniu zniszczeń. - Informatycy Komendy Głównej PSP stwierdzili, że jak będą mieli 20 godzin wolnego od innych działań, związanych z zapewnianiem streamingu i tak dalej, to na wtorek wieczór taka aplikacja będzie gotowa - oznajmił.

Propozycja strażaków dla Marcina Kierwińskiego. Chcą specjalnej aplikacji

Propozycja strażaków dla Marcina Kierwińskiego. Chcą specjalnej aplikacji

Źródło:
TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS