Choroby przenoszone przez wodę powodziową mogą być bardzo groźne. Co należy wiedzieć?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Choroby przenoszone przez wodę powodziową mogą być bardzo groźne. Co należy wiedzieć?
Choroby przenoszone przez wodę powodziową mogą być bardzo groźne. Co należy wiedzieć?
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Choroby przenoszone przez wodę powodziową mogą być bardzo groźne. Co należy wiedzieć?Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Woda jest zagrożeniem, kiedy przepływa przez ulice i domy, ale to, co po sobie zostawia, też jest niebezpieczne, choć niewidoczne gołym okiem. Chodzi o zagrożenie biologiczne. I na nie też muszą być gotowi mieszkańcy i służby, które im pomagają.

Wody powodziowe powodują nie tylko szkody materialne. Kiedy opadają zostawiają zanieczyszczenia groźne dla zdrowia i życia. Żywioł zabiera ze sobą wszystko - od odpadów, przez ścieki, po szczątki zwierząt.

- Wody powodziowe to jest po prostu błoto, w którym płynie wszystko. I materiał mineralny, i materiał biologiczny, zgniła i zepsuta żywność. To się do niczego nie nadaje, więc trzeba unikać kontaktu takiego - o ile się uda - skórnego, jak i absolutnie nie spożywać wody ze wszystkich możliwych źródeł - ostrzega profesor nauk medycznych Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

"Odradzamy uzdatnianie wody samodzielnie"

W najbliższych dniach i tygodniach powodzianie będą potrzebowali przede wszystkim czystej wody do picia. Przydomowe studnie oraz wodociągi mogą być skażone.

- Odradzamy uzdatniania wody samodzielnie. Studnia powinna być odpompowana, zdezynfekowana, a następnie woda powinna być poddana badaniom fizykochemicznym i bakteriologicznym - informuje doktor Paweł Grzesiowski z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Poza wodą bardzo ważna będzie niepsująca się żywność, którą łatwo można ochronić przed zanieczyszczeniem.

- Sprawujemy poprzez sanepid nadzór nad żywnością. Niestety zalana wodą powodziową żywność jest niezdatna do użytku i o tym musimy wszyscy pamiętać - podkreśla ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Tylko to, co pozostało nietknięte przez żywioł, nadaje się do spożycia. Nawet dokładne umycie produktów czy obróbka termiczna nie usuną wszystkich zanieczyszczeń.

- Pamiętajmy, że to, co miało styczność z tą wodą powodziow, jest niezdatne do spożycia. Traktujmy to jako skażone po prostu. Jeżeli nawet było szczelnie zamknięte, to niestety musimy wziąć pod uwagę, że po prostu było zostało to ochlapane, zostało to zamoczone do opakowania mogły tego nie przetrzymać - mówi Marek Waszczewski z Biura Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pomagając innym, trzeba pamiętać także o własnym bezpieczeństwie

Ratując dobytek czy pomagając innym, trzeba pamiętać także o własnym bezpieczeństwie.

- Praca tylko w rękawicach ochronnych specjalnie wzmocnionych, optymalnie również w odzieży, która jest wodoodporna, a więc jakieś kombinezony i do rozważenia również tam, gdzie są pomieszczenia zamknięte, maseczki z filtrami - instruuje Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

CZYTAJ TAKŻE: Na zapleczu frontowym przygotowuje się amunicję, ale prawdziwa bitwa toczy się na wale

Na tereny, przez która przeszła powódź, jadą specjaliści, żeby nieść pierwszą pomoc psychologiczną
Na tereny, przez która przeszła powódź, jadą specjaliści, żeby nieść pierwszą pomoc psychologicznąAdrianna Otręba/Fakty TVN

Po kontakcie z wodą powodziową należy dokładnie zdezynfekować ręce, bo choroby przez nią przenoszone mogą być bardzo groźne.

- Na pierwszym miejscu u nas wirusowe zapalenie wątroby typu A, ale też przypominam państwu: dur brzuszny i jeszcze inne rzadsze choroby, wszystkie infekcje bakteryjne. - wymienia Krzysztof Simon.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, mając jakiekolwiek objawy zatrucia pokarmowego, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub najbliższych służb.

ZOBACZ TEŻ: Jak pomagać poszkodowanym przez powódź? Czego teraz najbardziej potrzeba

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS