"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"
"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/7
"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

Mimo licznych apeli o uwolnienie i pogłębiających się obaw o jego stan zdrowotny Andrzej Poczobut pozostaje w więzieniu.

- Andrzej Poczobut jest więziony tylko dlatego, że jest Polakiem i jest dziennikarzem - komentuje Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i kolega Poczobuta. - On jest symbolem białoruskiego oporu, ale też jest symbolem swoim. Poczobut jest niezłomny - zaznacza Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka radia TOK FM.

Andrzej PoczobutŁukasz Dejnarowicz / Forum

Aresztowany w marcu 2021 roku, od lutego 2023 polski dziennikarz przebywa w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. - Generalnie jest to piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej. Nie jest w karcerze, z tego, co wiemy, więc nie jest szykanowany - podkreśla Bartosz Wieliński.

Białoruskie władze zarzuciły mu podżeganie do nienawiści i rehabilitację nazizmu oraz wzywanie do działań na szkodę Białorusi.

- Andrzej Poczobut zawsze mówił, że bez demokratycznej, normalnej białoruskiej Białorusi nie ma możliwości rozwoju kwestii postulatów mniejszości polskiej na Białorusi i to na pewno bardzo się nie podobało - zauważa Źmicier Kościn, białoruski dziennikarz Polskiego Radia Białystok.

Andrzej Poczobut pozostaje więźniem ŁukaszenkiBELTA.BY

Nie ma kontaktu z rodziną i adwokatem

Jego rzekome "przestępstwa" miały polegać między innymi na tym, że interesował się historią Polaków na Grodzieńszczyźnie. Siedział w więzieniach i aresztach w Grodnie, Wołodarce i Mińsku. Obecnie odbywa karę w okrytej złą sławą kolonii karnej w Nowopołocku, prawie 500 kilometrów od rodzinnego Grodna.

- Stan zdrowia jest niepokojący. Na pewno dostęp do lekarza jest też ograniczony - mówi Bartosz Wieliński. - Jego żona Oksana donosi, że nie ma z nim kontaktu - dodaje Agnieszka Lichnerowicz.

CZYTAJ TAKŻE: Apel kilkudziesięciu noblistów w sprawie więźniów politycznych na Białorusi

Poczobut, będąc figurą znaczącą dla opozycji, stał się pionkiem politycznym w rękach Łukaszenki, wykorzystywanym do celów negocjacyjnych z zachodnimi państwami. Latem ubiegłego roku, w największej od czasów zimnej wojny wymianie więźniów między Zachodem a Rosją, Polak nie został uwzględniony.

- Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - ocenia Bartosz Wieliński.

Akcja solidarnościowa z Poczobutem

W Białymstoku każdego 25. dnia miesiąca odbywa się akcja solidarnościowa z Andrzejem Poczobutem. Mieszkający w Polsce Białorusini przypominają, że tuż na naszą wschodnią granicą trwa prześladowanie każdego, kto myśli inaczej niż reżim. Tylko w listopadzie 184 kolejne osoby zostały skazane wyrokami politycznymi.

- Wiem, że wielu działaczy polskich zostało po prostu ewakuowanych z Białorusi przy pomocy polskiej dyplomacji, polskich służb specjalnych. Dla Andrzeja coś nie zadziałało - mówi Bartosz Wieliński.

Andrzej Poczobut od ponad trzech lat jest więziony przez reżim Łukaszenki. "Jest takim rodzajem jeńca"
Andrzej Poczobut więziony przez reżim Łukaszenki. "Jest takim rodzajem jeńca" Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

W grudniu białoruskie media rządowe poinformowały, że reżim Łukaszenki wypuścił na wolność 29 więźniów politycznych. Ale to kropla w morzu, bo w białoruskich więzieniach - jak donoszą organizacje pozarządowe - przebywa 1800 więźniów politycznych. Albo i więcej.

- Wolność słowa to jest podstawa. Tego po prostu nie ma na Białorusi - kwituje Źmicier Kościn. - Nikt z polskich dziennikarzy nie walczy o wolność prasy, o wolność słowa, o wolność mediów tak, jak walczył Andrzej. Andrzej za tę walkę płaci własną krwią. Każdego dnia - podsumowuje Bartosz Wieliński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Dejnarowicz / Forum

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS