Aktywiści na wiecu premiera Morawieckiego, morze obietnic na konwencjach partii opozycji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Aktywiści na wiecu premiera Morawieckiego, góra obietnic na konwencjach partii opozycji
Aktywiści na wiecu premiera Morawieckiego, góra obietnic na konwencjach partii opozycji
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Aktywiści na wiecu premiera Morawieckiego, morze obietnic na konwencjach partii opozycjiKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Kampanijny weekend trwa. Są propozycje i pomysły na tanie mieszkania, poprawę jakości opieki zdrowotnej i edukacji oraz wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, ale są też duże polityczne emocje. Politycy rozjechali się po kraju i nie wszędzie witają ich tylko zwolennicy. Dwaj mężczyźni, aktywiści klimatyczni, którzy zakłócili wiec Mateusza Morawieckiego, odpowiedzą za wykroczenie. 

Kiedy premier na scenie w Świdniku dziękował służbom, jego ochrona za sceną obezwładniała dwóch aktywistów klimatycznych. Jeden z nich krzyczał, że się dusi. Na nagraniu dziennikarki "Gazety Wyborczej" słychać przekleństwa i groźby pod adresem jednego z aktywistów. Aktywiści klimatyczni z transparentami wcześniej weszli na scenę, z której przemawiał premier. W kilkanaście sekund zostali z niej sprowadzeni przez SOP.

Na wiecu w Świdniki byli też międzynarodowi obserwatorzy wyborów z OBWE. Widzieli także to, jak aktywiści klimatyczni zostali zabrani przez policję na komisariat.

- Chcieliśmy wejść z transparentami na scenę i przypomnieć o tym, jak ważna jest efektywność energetyczna - mówiła o akcji Julka z Extinction Rebellion.

Policja będzie wnioskować do sądu o ukaranie aktywistów za zakłócanie zgromadzenia. SOP zapewnia, że za wulgaryzmy słyszane na nagraniu odpowiada cywilna osoba postronna, a nie interweniujący funkcjonariusze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Aktywiści weszli na scenę podczas spotkania z premierem. Odpowiedzą za wykroczenie

W sobotę premier od rana był w kampanijnej trasie na Śląsku, najpierw na targowisku w Knurowie promował polską żywność, a godzinę później w Katowicach mówił już o polityce mieszkaniowej, obiecując rewitalizację bloków z wielkiej płyty i budowę kolejnych mieszkań. - W trzeciej kadencji będzie to absolutny priorytet, żeby tych mieszkań było jeszcze więcej niż 230 tysięcy rocznie oddawanych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jarosław Kaczyński brał udział w regionalnych konwencjach PiS w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.

Kaczyński na konwencji PiS w Szczecinie
Kaczyński na konwencji PiS w Szczecinie

Konkrety Koalicji Obywatelskiej

Rafał Trzaskowski w Wałczu promował sto konkretów Koalicji Obywatelskiej, w tym między innymi większe finansowanie samorządów.

- Nie największe lotniska na świecie, które prawdopodobnie nigdy się nie ziszczą, nie jakieś wielkie przekopy, tylko konkret. Zobaczcie państwo, jak jedna rzecz, jeden konkret, jedna inwestycja: obwodnica Wałcza, jak ona zmieniła waszą rzeczywistość - powiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy mówił o pomysłach KO na służbę zdrowia i edukację, a także poruszał kwestie światopoglądowe. - Ja patrzę na was i się rozglądam, nie ma większych ekspertów od tego, jak ma wyglądać polska rodzina. Jeśli chcecie, żeby ona była tradycyjna, niech będzie tradycyjna. Nikt z tym nie będzie walczył i nikt z tym nie walczy. Jak mówimy o rozdziale państwa od Kościoła, to mówimy tylko o tym, żeby nie wspierać biznesów kościelnych - mówił Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: dzisiaj PiS prowadzi swoją kampanię opartą tylko i wyłącznie na manipulacji, kłamstwie i szczuciu
Trzaskowski: dzisiaj PiS prowadzi swoją kampanię opartą tylko i wyłącznie na manipulacji, kłamstwie i szczuciuTVN24

Trzecia Droga mówiła o osobach z niepełnosprawnościami

Trzecia Droga na swojej sobotniej konwencji upominała się o prawa osób z niepełnosprawnościami. - Asystencja osobista, opieka wytchnieniowa, reforma systemu orzecznictwa, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, zakłady, które dają szansę na wejście na rynek pracy - wymieniał Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Problem niepełnosprawności dotyczy czterech milionów Polaków, większość z nich nie pracuje.

- Jak nazwać fachowca, który przez 8 lat nie umie naprawić awarii? To jest bohater, to jest zbawca narodu? To jest oferma, i to trzeba sobie jasno powiedzieć - stwierdził Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwa
Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwaTVN24

"My jesteśmy, rzeczywiście, trochę szaleni"

Konfederacja zorganizowała konwencję w katowickim spodku, pod hasłem "Możemy wszystko". - Wywrócić im ten stolik, przy którym wspólnie siedzą w Parlamencie Europejskim, bo jesteśmy w tej chwili jedyną siłą parlamentarną, która nie ma tam swojej reprezentacji, gdzie oni wszyscy grają do jednej bramki, a my jako jedyni prezentujemy kontrprogram korzystny dla Polaków, a niekorzystny dla eurokratów - przemawiał Krzysztof Bosak.

Konfederacja na tej efektownej konwencji chciała przede wszystkim pokazać, że różni się od pozostałych partii politycznych.

- Jesteśmy może trochę niestandardowi, mamy czasem kontrowersyjne poglądy czy kontrowersyjne wypowiedzi, ale uwierzcie mi, nie trzeba się zgadzać z każdą wypowiedzią każdego naszego członka, żeby móc na nas głosować, to nie jest wymagane. My jesteśmy, rzeczywiście, trochę szaleni - stwierdził Sławomir Mentzen.

Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacji
Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacjiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Lewica stawia na budownictwo

Lewica swoją konwencję mieszkaniową zorganizowała w Wiedniu, gdzie państwo zbudowało mieszkania na tani wynajem. W Polsce lewica chce wybudować 300 tysięcy takich mieszkań.

- Czynsze będą gwarantowane, nie będzie tak, że z miesiąca na miesiąc przyjdzie podwyżka o tysiąc złotych, tak jak to się zdarza na rynku komercyjnym - zapewniała Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.

Dodatkowo niemal dwa miliony pustostanów miałoby zostać wyremontowanych, a ministerstwo mieszkalnictwa przywrócone. - Będzie realizowało pod rządami Lewicy program budownictwa społecznego, 300 tysięcy mieszkań w ciągu pierwszej kadencji, a potem pójdziemy dalej, żeby mieszkanie, tak jak w Wiedniu, naprawdę stało się prawem, a nie towarem - obiecał Adrian Zandberg. Do wyborów zostały 22 dni.

Scheuring-Wielgus: Lewica nie usiądzie do stołu z Konfederacją
Scheuring-Wielgus: Lewica nie usiądzie do stołu z KonfederacjąTVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Będzie nowy przedmiot w szkołach - edukacja zdrowotna. Na zajęciach poruszane będą kwestie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy dojrzewania płciowego. W niedzielę w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Pojawili się na nim między innymi politycy PiS-u, a także kandydat tej partii na prezydenta Karol Nawrocki. W niedzielę opublikowany został także list w obronie nowego przedmiotu, którego sygnatariusze zaznaczyli, że właściwa edukacja chroni dzieci przed krzywdzeniem. 

Protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach. Wśród nich kandydat PiS na prezydenta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przepisy o wspomaganym umieraniu właśnie zostały przegłosowane przez brytyjską Izbę Gmin. Przed ustawą jeszcze długa droga, ale zwolennicy przepisów mówią o uldze i nadziei, że prawo zostanie zmienione. Wspomagane umieranie to procedura, w której śmiertelnie chory pacjent sam podaje sobie środek powodujący zgon. Medycy tylko uczestniczą w przygotowaniach. 

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS