Aktywiści na wiecu premiera Morawieckiego, morze obietnic na konwencjach partii opozycji

Autor:
Katarzyna
Skalska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Aktywiści na wiecu premiera Morawieckiego, góra obietnic na konwencjach partii opozycji
Aktywiści na wiecu premiera Morawieckiego, góra obietnic na konwencjach partii opozycji
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24Aktywiści na wiecu premiera Morawieckiego, morze obietnic na konwencjach partii opozycji

Kampanijny weekend trwa. Są propozycje i pomysły na tanie mieszkania, poprawę jakości opieki zdrowotnej i edukacji oraz wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, ale są też duże polityczne emocje. Politycy rozjechali się po kraju i nie wszędzie witają ich tylko zwolennicy. Dwaj mężczyźni, aktywiści klimatyczni, którzy zakłócili wiec Mateusza Morawieckiego, odpowiedzą za wykroczenie. 

Kiedy premier na scenie w Świdniku dziękował służbom, jego ochrona za sceną obezwładniała dwóch aktywistów klimatycznych. Jeden z nich krzyczał, że się dusi. Na nagraniu dziennikarki "Gazety Wyborczej" słychać przekleństwa i groźby pod adresem jednego z aktywistów. Aktywiści klimatyczni z transparentami wcześniej weszli na scenę, z której przemawiał premier. W kilkanaście sekund zostali z niej sprowadzeni przez SOP.

Na wiecu w Świdniki byli też międzynarodowi obserwatorzy wyborów z OBWE. Widzieli także to, jak aktywiści klimatyczni zostali zabrani przez policję na komisariat.

- Chcieliśmy wejść z transparentami na scenę i przypomnieć o tym, jak ważna jest efektywność energetyczna - mówiła o akcji Julka z Extinction Rebellion.

Policja będzie wnioskować do sądu o ukaranie aktywistów za zakłócanie zgromadzenia. SOP zapewnia, że za wulgaryzmy słyszane na nagraniu odpowiada cywilna osoba postronna, a nie interweniujący funkcjonariusze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Aktywiści weszli na scenę podczas spotkania z premierem. Odpowiedzą za wykroczenie

W sobotę premier od rana był w kampanijnej trasie na Śląsku, najpierw na targowisku w Knurowie promował polską żywność, a godzinę później w Katowicach mówił już o polityce mieszkaniowej, obiecując rewitalizację bloków z wielkiej płyty i budowę kolejnych mieszkań. - W trzeciej kadencji będzie to absolutny priorytet, żeby tych mieszkań było jeszcze więcej niż 230 tysięcy rocznie oddawanych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jarosław Kaczyński brał udział w regionalnych konwencjach PiS w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.

Kaczyński na konwencji PiS w Szczecinie
Kaczyński na konwencji PiS w Szczecinie

Konkrety Koalicji Obywatelskiej

Rafał Trzaskowski w Wałczu promował sto konkretów Koalicji Obywatelskiej, w tym między innymi większe finansowanie samorządów.

- Nie największe lotniska na świecie, które prawdopodobnie nigdy się nie ziszczą, nie jakieś wielkie przekopy, tylko konkret. Zobaczcie państwo, jak jedna rzecz, jeden konkret, jedna inwestycja: obwodnica Wałcza, jak ona zmieniła waszą rzeczywistość - powiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy mówił o pomysłach KO na służbę zdrowia i edukację, a także poruszał kwestie światopoglądowe. - Ja patrzę na was i się rozglądam, nie ma większych ekspertów od tego, jak ma wyglądać polska rodzina. Jeśli chcecie, żeby ona była tradycyjna, niech będzie tradycyjna. Nikt z tym nie będzie walczył i nikt z tym nie walczy. Jak mówimy o rozdziale państwa od Kościoła, to mówimy tylko o tym, żeby nie wspierać biznesów kościelnych - mówił Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: dzisiaj PiS prowadzi swoją kampanię opartą tylko i wyłącznie na manipulacji, kłamstwie i szczuciu
Trzaskowski: dzisiaj PiS prowadzi swoją kampanię opartą tylko i wyłącznie na manipulacji, kłamstwie i szczuciuTVN24

Trzecia Droga mówiła o osobach z niepełnosprawnościami

Trzecia Droga na swojej sobotniej konwencji upominała się o prawa osób z niepełnosprawnościami. - Asystencja osobista, opieka wytchnieniowa, reforma systemu orzecznictwa, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, zakłady, które dają szansę na wejście na rynek pracy - wymieniał Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Problem niepełnosprawności dotyczy czterech milionów Polaków, większość z nich nie pracuje.

- Jak nazwać fachowca, który przez 8 lat nie umie naprawić awarii? To jest bohater, to jest zbawca narodu? To jest oferma, i to trzeba sobie jasno powiedzieć - stwierdził Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwa
Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwaTVN24

"My jesteśmy, rzeczywiście, trochę szaleni"

Konfederacja zorganizowała konwencję w katowickim spodku, pod hasłem "Możemy wszystko". - Wywrócić im ten stolik, przy którym wspólnie siedzą w Parlamencie Europejskim, bo jesteśmy w tej chwili jedyną siłą parlamentarną, która nie ma tam swojej reprezentacji, gdzie oni wszyscy grają do jednej bramki, a my jako jedyni prezentujemy kontrprogram korzystny dla Polaków, a niekorzystny dla eurokratów - przemawiał Krzysztof Bosak.

Konfederacja na tej efektownej konwencji chciała przede wszystkim pokazać, że różni się od pozostałych partii politycznych.

- Jesteśmy może trochę niestandardowi, mamy czasem kontrowersyjne poglądy czy kontrowersyjne wypowiedzi, ale uwierzcie mi, nie trzeba się zgadzać z każdą wypowiedzią każdego naszego członka, żeby móc na nas głosować, to nie jest wymagane. My jesteśmy, rzeczywiście, trochę szaleni - stwierdził Sławomir Mentzen.

Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacji
Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacjiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Lewica stawia na budownictwo

Lewica swoją konwencję mieszkaniową zorganizowała w Wiedniu, gdzie państwo zbudowało mieszkania na tani wynajem. W Polsce lewica chce wybudować 300 tysięcy takich mieszkań.

- Czynsze będą gwarantowane, nie będzie tak, że z miesiąca na miesiąc przyjdzie podwyżka o tysiąc złotych, tak jak to się zdarza na rynku komercyjnym - zapewniała Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.

Dodatkowo niemal dwa miliony pustostanów miałoby zostać wyremontowanych, a ministerstwo mieszkalnictwa przywrócone. - Będzie realizowało pod rządami Lewicy program budownictwa społecznego, 300 tysięcy mieszkań w ciągu pierwszej kadencji, a potem pójdziemy dalej, żeby mieszkanie, tak jak w Wiedniu, naprawdę stało się prawem, a nie towarem - obiecał Adrian Zandberg. Do wyborów zostały 22 dni.

Scheuring-Wielgus: Lewica nie usiądzie do stołu z Konfederacją
Scheuring-Wielgus: Lewica nie usiądzie do stołu z KonfederacjąTVN24

Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS