Fakty po południu

 • Foto: Zdjęcia organizatora | Video: Michał Gołębiowski / Fakty po południu
 • Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach
 • Zapotrzebowanie szpitali na tlen jest ogromne. "Jest głównym lekiem"

"Maksymowicz miał rację. I co zrobiono? Poszukano na niego haków"

Wojciech Maksymowicz był jedną z najważniejszych osób na konwencji Porozumienia Jarosława Gowina. Po tym, jak wielokrotnie krytykował rząd punktując złą strategię walki z pandemią oraz po niesłusznych jego zdaniem oskarżeniach, odszedł z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też jego wystąpienie na konwencji partii tworzącej koalicję rządową wydaje się bardzo symboliczne.

Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS. W tle zarzuty o "eksperymenty na płodach"

Limit mojej skłonności do kompromisu skończył się - mówi Wojciech Maksymowicz i odchodzi z klubu...

Eksponowana obecność Wojciecha Maksymowicza na konwencji Porozumienia, w roli eksperta i twarzy w temacie systemu ochrony zdrowia, nie wydaje się być przypadkowa.

Wojciech Maksymowicz niemal od początku epidemii był jednym z naczelnych krytyków zarządzania służbą ochrony zdrowia. W trakcie raptem kilkuminutowego wystąpienia na konwencji Porozumienia ostrych słów też nie oszczędzał. - Dziennie (na COVID-19 przyp. red.) umiera 800-900 osób. To jest nieakceptowalne - podkreślał.

Zarzuty, jakie pod adresem resortu zdrowia formował Wojciech Maksymowicz, można by z powodzeniem przypisać politykowi opozycji. Maksymowicz jednak - co pokazuje konwencja - jest ważną postacią koalicyjnego Porozumienia. Nie jest już za to posłem klubu PiS. Wystąpił po tym jak resort zdrowia zaczął mówić o "możliwych eksperymentach medycznych (...) pod nadzorem profesora Maksymowicza".

- Nie było eksperymentów. Eksperyment to jest działanie na żywym organizmie. Tak mówimy o medycznym eksperymencie. Nie było nic takiego prowadzone - zapewnia profesor Wojciech Maksymowicz, lekarz i poseł Porozumienia Jarosława Gowina.

Działania ministerstwa Wojciech Maksymowicz uznaje za zemstę za krytykę rządu. "Ja naprawdę apeluję do ministra, żeby nie robił z ludzi głupków. O tym, że takie zarzuty krążą, usłyszałem po raz pierwszy chyba w czerwcu. Po sprawie zablokowania przez nas majowych wyborów kopertowych. Wtedy jedna z osób powiedziała mi, że taka sprawa jest na mnie szykowana. Ale przyznam, że wydało mi się to tak absurdalne, że wtedy to zlekceważyłem. Jak się okazuje - niesłusznie. To jest zemsta za moje działania" - powiedział w rozmowie z Arletą Zalewską Maksymowicz.

Krytyka rządu

"Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze"

Pojawiają się pytania o przyszłość Zjednoczonej Prawicy. Coraz częściej mówi się o potencjalnych...

Maksymowicz wielokrotnie krytykował rząd za strategię walki z pandemią. Jego zdaniem błędem było nieprzebadanie osób, które wracały do Polski z Wielkiej Brytanii na święta Bożego Narodzenia. Mówił także, że początkiem nieszczęścia w postaci trzeciej fali była decyzja ministra Niedzielskiego, by nie testować objawowych osób. - To, że 103 tysiące więcej Polaków zmarło w czasie pandemii niż średnia z poprzedni pięciu lat pokazuje, że pan Maksymowicz miał rację. I w związku z tym co zrobiono? Poszukano na niego haków - komentuje Katarzyna Lubnauer.

Dlatego też duże polityczne znaczenie może mieć uczestnictwo Wojciecha Maksymowicza w konwencji Porozumienia.

- Wojtku, pozwól, że wyrażę pełną solidarność. Chcę powiedzieć, że jesteś dla mnie, dla nas wszystkich i dla milionów Polaków, wielkim autorytetem - mówił podczas konwencji Jarosław Gowin.

Wystawnie właśnie Wojciecha Maksymowicza, jako jednej z twarzy nowego programu partii, to może być sygnał, że Porozumienie w koalicji wciąż jest, ale co najmniej się nie cieszy.

- Prowadzę bardzo dużo rozmów z posłami Prawa i Sprawiedliwości, którzy są bardzo zniesmaczeni i niezadowoleni z awantur, które towarzyszą pokłóconej prawicy - mówi Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL.

Ostatnie rozmowy w ramach Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy - czyli spotkanie Jarosława Gowina z Jarosławem Kaczyńskiego i Zbigniewem Ziobrą - odbyło się ostatnio ponad dwa miesiące temu.

Autor: Michał Gołębiowski / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Seria strzelanin i seria inicjatyw legislacyjnych. Demokraci mają dość

  Seria strzelanin i seria inicjatyw legislacyjnych. Demokraci mają dość

  W Colorado Springs mężczyzna otworzył ogień na imprezie urodzinowej, zabijając dorosłych uczestników i oszczędzając tylko dzieci. W ten sposób zabił sześć osób, a na końcu samego siebie. To tylko jedna ze strzelanin, które w ostatnich dniach wstrząsnęły Ameryką. Demokraci w Kongresie pracują nad legislacją, która ma zaostrzyć dostęp do broni.

  czytaj więcej »
 • "Zastanawiam się, czy reagować"

  "Zastanawiam się, czy reagować"

  - Wydaje mi się, że przez wiele lat pan prezydent nie miał większego kłopotu z tym, że jestem Rzecznikiem Praw Obywatelskich - powiedział w TVN24 RPO Adam Bodnar. Skomentował w ten sposób słowa prezydenta, który 4 maja powiedział, że wypowiedzi Bodnara dla AFP były "antypolskie" i z "punktu widzenia polskiego antypaństwowe".

  czytaj więcej »
 • Drugie dawki szybciej od 17 maja. Szczepienia na COVID-19 przyspieszają

  Drugie dawki szybciej od 17 maja. Szczepienia na COVID-19 przyspieszają

  Rząd zmienia zasady dotyczące czasu oczekiwania na drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Wystarczy poczekać pięć tygodni, zarówno w przypadku Pfizera, jaki i Moderny oraz AstraZeneki - ta zasada ma być obowiązująca od 17 maja. Niedługo szczepienia mogą objąć także 16-latków i 17-latków. Ma też ruszyć kampania zachęcająca do szczepienia.

  czytaj więcej »
 • Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" zawitała do Wejherowa i rusza dalej

  Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" zawitała do Wejherowa i rusza dalej

  Zyskują nowe życie, a poprzedni właściciele pozbywają się kłopotu. Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" to nie tylko lekcja ekologii, ale przede wszystkim sąsiedzkiej pomocy. W ten weekend akcja odbyła się w Wejherowie, ale wkrótce może się odbyć w Redzie i w Gdyni. Pomysłodawczynią akcji jest Henryka Krzywonos-Strycharska, słynna działaczka opozycji w okresie PRL-u.

  czytaj więcej »
 • "Nie wierzę, że rozdawanie patentów jest dobrym rozwiązaniem"

  "Nie wierzę, że rozdawanie patentów jest dobrym rozwiązaniem"

  Na szczycie w Porto w Portugalii przywódcy europejscy dyskutowali o zwiększeniu dostępności szczepionek na COVID-19. Została omówiona propozycja zniesienia ich ochrony patentowej. Unia Europejska jest sceptyczna co do użyteczności zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 w walce z pandemią, ale jest otwarta na dyskusję, jeżeli na stole pojawi się konkretna propozycja - przekazał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że nie wierzy, aby zniesienie ochrony patentowej zwiększyło dostęp do szczepionek.

  czytaj więcej »
 • Lekarze namawiają do profilaktyki onkologicznej. Bezpłatne badania w Łodzi

  Lekarze namawiają do profilaktyki onkologicznej. Bezpłatne badania w Łodzi

  22 i 29 maja, a także 12 czerwca, w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi będzie można bezpłatnie skorzystać z porad z zakresu nowotworów piersi, jelita grubego, żołądka czy skóry. Kobiety po 50. roku życia będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Nie trzeba mieć skierowania, wystarczy zadzwonić lub wysłać mejla. Z usług tych mogą skorzystać mieszkańcy województwa łódzkiego. W ten sposób łódzcy onkolodzy chcą zachęcić mieszkańców do badań profilaktycznych, bo przez pandemię coraz więcej chorych do lekarza zgłasza się za późno.

  czytaj więcej »
 • Partie opozycyjne "atakują się w sposób wyniszczający"

  Partie opozycyjne "atakują się w sposób wyniszczający"

  Po głosowaniu w Sejmie w sprawie udzielenia zgody na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy niemal wszystkie ugrupowania parlamentarne tłumaczą się ze swoich działań. PiS tłumaczy, dlaczego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie mógł zabrać głosu podczas dyskusji, PO tłumaczy, dlaczego wstrzymali się od głosu, a Lewica wciąż tłumaczy, dlaczego głosowała z PiS-em.

  czytaj więcej »
 • "Głównym wątkiem reportażu jest bardzo tajemnicza afera"

  "Głównym wątkiem reportażu jest bardzo tajemnicza afera"

  W reportażu "Mafijny boss i Ministerstwo Finansów" Bertold Kittel przedstawił sylwetkę Jana L. - multimilionera, jednego z najbardziej tajemniczych polskich przestępców, którego nazwisko przewija się w najgłośniejszych aferach ostatnich lat. To historia wielkiej przestępczej fortuny i niejasnych powiązań ze światem polityki. Dziennikarze dotarli do zeznań, z których wynika, że Jan L. pożyczył pieniądze urzędnikom Ministerstwa Finansów na rozkręcenie karuzeli vatowskiej.

  czytaj więcej »
 • Wszyscy pełnoletni Polacy mają już e-skierowania. Wkrótce mogą je dostać nawet młodsi

  Wszyscy pełnoletni Polacy mają już e-skierowania. Wkrótce mogą je dostać nawet młodsi

  Każdy dorosły Polak ma już e-skierowanie i może się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19. Ponad 10 milionów osób dostało na razie tylko pierwszą dawkę szczepionki, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi ponad 3 miliony 600 tysięcy. Rząd rozważa objęcie szczepieniami także 16-latków i 17-latków. Tymczasem z Delhi do Warszawy dotarł samolot z trzema ewakuowanymi z Indii zakażonymi osobami - to czeski dyplomata i polski dyplomata z żoną.

  czytaj więcej »
 • Pod Poznaniem można zasadzić okolicznościowe drzewo. "To powrót do tradycji"

  Pod Poznaniem można zasadzić okolicznościowe drzewo. "To powrót do tradycji"

  Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych pod Poznaniem to jedyne takie miejsce w Polsce. Mieszkańcy regionu dla upamiętnienia ważnych momentów w życiu - rocznicy ślubu, narodzin dziecka czy na dowód miłości i przyjaźni - mogą zasadzić drzewo na terenie nadleśnictwa Babki. Akcja leśników ruszyła 9 lat temu. Do dzisiaj zasadzono 340 drzew, a po tym weekendzie będzie ich już prawie 450. Każde drzewo ma swój numer i certyfikat. W każdej chwili można podejrzeć w internecie, jak rośnie, albo przyjechać i zobaczyć na własne oczy.

  czytaj więcej »
tvnpix