W Siedlcach otwarto dom dla uchodźców z Ukrainy. "Tu mam spokój, mam koleżanki"
W Siedlcach otwarty właśnie został dom dla ukraińskich uchodźców. Już mieszka tam trzysta osób, ale jest jeszcze miejsce dla kolejnych potrzebujących. Uchodźcy mogą znaleźć tam spokój i poczuć się bezpiecznie. Wiele punktów pomocy dla Ukraińców zniknęło z mapy Polski, a jesienią i zimą napływ uchodźców może się zwiększyć.
Ponad 1000 rodzin uchodźców z Ukrainy otrzymało paczki z darami. Znaleźli w nich przemyślane...Sukces Solidarnej Paczki. Uchodźcy z Ukrainy otrzymali nie tylko doraźną pomoc
- To są osoby, które przybywają głównie z Ukrainy wschodniej. To są osoby z doświadczeniem wojny, które już tak naprawdę nie będą miały do czego wrócić - wyjaśnia Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.
Uchodźcy z budynku korzystają za darmo. Mają co jeść i mogą zostać, ile potrzebują. W budynku jest wszystko, czego im teraz potrzeba. - Tu mam spokój, mam koleżanki, mamy Polaków. Teraz tu mieszkamy - stwierdziła pani Marina.
Przymusowa ewakuacja z obwodu donieckiego
Spokój chcą mieć też inni Ukraińcy, którzy właśnie wyjeżdżają ze wschodu kraju, gdzie zarządzono przymusową ewakuację.
- Nasze miasto zostało zniszczone, nie ma tam jak żyć. Nie ma gazu, nie ma wody, nie ma elektryczności. Ukrywaliśmy się przez miesiąc w piwnicy, dopóki wojsko nie przywiozło nas tutaj - powiedziała jedna z ewakuowanych kobiet.
Choć wiele punktów pomocy Ukraińcom zniknęło z mapy Polski, to jednak wciąż są miejsca, w których mogą odetchnąć przez chwilę. Nie widać już jednak zapału, z jakim Polacy pomagali w pierwszych tygodniach wojny.
- Wszyscy przyzwyczailiśmy się w pewnym sensie do wojny. Zapominamy, o tym, że ci uchodźcy cały czas napływają. 1/5 to są ludzie z tych terenów okupowanych, pozbawiona majątku, czasami okradzeni ze wszystkiego, nawet zegarki tradycyjnie kradną rosyjscy żołnierze - podkreśla Kajetan Wróblewski z Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy.
Część uchodźców wraca do kraju
Gdy pierwsi uchodźcy z Ukrainy przeszli Polską granicę nikt nie wiedział, jak długo będą...Hotelarze zastanawiają się, jak pogodzić biznes z pomaganiem Ukraińcom
Dziennie do stolicy przyjeżdża około pół tysiąca osób za wschodniej granicy, ale niedługo może być ich więcej.
- Za moment przyjdzie jesień i będzie kolejny dramat, zaczną przyjeżdżać do nas ludzie, którzy teraz mogą mieszkać w budynkach bez okien i bez ogrzewania, bez infrastruktury - zwraca uwagę Justyna Grabowska z Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy.
W Medyce już nie widać takiego ruchu, jak w lutym czy w marcu, ale na co dzień granicę w kierunku polski pokonuje nawet 25 tysięcy osób.
- Od 24 lutego my już odprawiliśmy pięć milionów trzysta tysięcy osób na kierunku z Ukrainy do Polski. W tym samym czasie na kierunku z Polski do Ukrainy odprawiliśmy trzy miliony czterysta tysięcy osób - poinformowała por. Anna Michalska, rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej.
Coraz częściej nasi wschodni sąsiedzi wracają do Ukrainy tylko na chwilę - odwiedzić rodzinę, czy zawieść rzeczy, których teraz tam brakuje.
Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- Pielęgniarki z Ukrainy chcą pracować w Polsce. Chętnych przybywa, a są potrzebne
- Tysiące Ukraińców ruszyło do urzędów z wnioskiem o nadanie numeru PESEL
- Wielu uchodźców potrzebuje pomocy psychologicznej. Ich problemy "są bardzo poważne"
- Ukraińscy uchodźcy wybierają duże miasta w Polsce, głównie Warszawę
- Uchodźcy z Ukrainy w Przemyślu. "Co moje dzieci zrobiły Putinowi? Dlaczego on przyszedł do nas?"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Turniej Miami Open bez Igi Świątek. Polka wycofała się z gry przez kontuzję
Iga Świątek zaskoczyła sportowy świat decyzją o rezygnacji z gry w turnieju Miami Open. Polka tym samym nie obroni tytułu z ubiegłego roku. Powodem są problemy zdrowotne. Świątek wciąż jest liderką rankingu WTA, ale jej przewaga stopnieje.
czytaj więcej »Ponad 500 budynków do wyburzenia przez CPK. Horała: nie ma idealnych rozwiązań
Ponad 500 budynków mieszkalnych ma zostać wyburzonych z powodu budowy linii kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy protestują. Chcieli się spotkać z wiceministrem odpowiedzialnym za budowę. Marcin Horała na rozmowy jednak nie dotarł, a na konferencji przekonywał, że nie ma idealnych rozwiązań.
czytaj więcej »"To faktura za zdradę". Umowa koalicyjna PiS i Republikanów w centrum politycznych komentarzy
To faktura za zdradę - tak o umowie koalicyjnej PiS-u z Republikanami Adama Bielana mówią ci politycy, którzy w krytycznym momencie zostali z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu, a nie dogadywali się za jego plecami z partią Kaczyńskiego. Komentarzy nie szczędzą też pozostali politycy opozycji. W umowie, do której zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl, jest podział stanowisk i wpływów, co wiąże się pieniędzmi.
czytaj więcej »Rolnicy nie chcą negocjacji, oczekują działań. Chodzi o ukraińskie zboże na rynku
Rolnicy kontynuują protest. Zarzucają rządowi, że nic nie robi w sytuacji, gdy rynek zalewa ukraińskie zboże. To zboże miało tylko być transportowane przez Polskę do krajów trzeciego świata, ale duża jego część zostaje w naszym kraju i rolnicy na tym tracą. W środę w Jasionce w stronę ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka poleciały jajka. W czwartek minister odwołał przyjazd do Nysy.
czytaj więcej »Obywatelski projekt w sprawie in vitro trafił do Sejmu. Podpisało się pod nim prawie pół miliona osób
Prawie pół miliona Polek i Polaków podpisało się pod projektem obywatelskiej ustawy przywracającej państwowe wsparcie dla in vitro. Projekt jest już w Sejmie. Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o sprawę, stwierdził, że in vitro w Polsce nie jest zakazane, a wsparcia finansowego mogą udzielać samorządy.
czytaj więcej »Rosyjska ofensywa zwalnia. Rosjanie wciąż jednak ostrzeliwują ukraińskie bloki
Prezydent Ukrainy odwiedza tereny, które udało się wyzwolić spod rosyjskiej okupacji. W czwartek złożył wizytę w Chersoniu. Jednak na odzyskanych terenach wciąż nie jest ani bezpiecznie, ani spokojnie, bo armia Putina nieustannie na cel bierze zwykłych Ukraińców. W środę w Zaporożu rosyjskie rakiety uderzyły w bloki, niszcząc ponad 300 mieszkań. Na froncie słychać: Rosjanie się wyczerpują, ofensywa słabnie, więc czas na ukraińską kontrofensywę. Siły Zbrojne Ukrainy chcą przejąć inicjatywę w okolicach Bachmutu.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Odwiedził brytyjskich i polskich żołnierzy, rozmawiał też z Andrzejem Dudą
Książę William przebywa z wizytą w Polsce. W środę spotkał się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami w Rzeszowie. Książę pojawił się także w punkcie pobytowym dla uchodźców z Ukrainy. W czwartek następca tronu rozmawiał z prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Warszawy Rafałem Trzaskowskim.
czytaj więcej »Nowe ustalenia w sprawie NCBR. Walka między Bielanem a Żalkiem
Coraz więcej światła pada na to, co działo się w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wszystko dzięki ustaleniom dziennikarzy portalu tvn24.pl. Nad państwową agencją dysponującą miliardami złotych w 2022 roku przejęli kontrolę zaufani ludzie szefa Partii Republikańskiej Adama Bielana i Jacka Żalka. Później jednak zaczęła się między nimi walka o wpływy, która wstrząsnęła obozem rządzącym.
czytaj więcej »Czy Puszcza Karpacka istnieje? Sprzeczne informacje Lasów Państwowych
Nie ma czegoś takiego jak Puszcza Karpacka - tak na pytanie o plan wycinki drzew w Puszczy Karpackiej odpowiada na konferencji wiceminister klimatu i środowiska. Z dyrektorem Lasów Państwowych do spółki. To przekaz niespójny z tym, co tej pory twierdziły obie instytucje. Obaj panowie nabrali wody w usta. Na ratunek ruszył rzecznik Lasów Państwowych. A na ratunek puszczy - przyrodnicy.
czytaj więcej »Obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jej zasoby się kurczą
Jest niezbędna do życia, ale jej zasoby się kurczą. Obchodzimy Światowy Dzień Wody. Trzeba podkreślać, jak jest cenna, i alarmować, jak pilnie wymaga ochrony.
czytaj więcej »Grypa szaleje w Polsce. Szpitale są przeciążone, zwłaszcza oddziały pediatryczne
W Polsce szaleje wirus grypy. To widać w przychodniach, widać w aptekach, widać też w szpitalach. Zwłaszcza na oddziałach pediatrycznych. W Łodzi czy Krakowie już są przepełnione, a fala zachorowań nie opada. Lekarze jak zawsze apelują, by nie zwlekać z rozpoczęciem leczenia, bo powikłania pogrypowe mogą być bardzo groźne.
czytaj więcej »Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd
Zapadł wyrok za mowę nienawiści i za uderzenie w orientację seksualną. Dokładniej - za organizację homofobicznej kampanii z wykorzystaniem tak zwanego "homofobusa". Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd na rok ograniczenia wolności i 15 tysięcy nawiązki na rzecz PAH. Prywatny akt oskarżenia wniósł jeden ze szczecińskich społeczników.
czytaj więcej »Rosjanie obrali na cel budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu
We wtorek rakiety spadły na budynki mieszkalne na obrzeżach Kijowa. W środę rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Wieżowiec stanął w ogniu. Jest ofiara śmiertelna i są ranni. Prezydent Zełenski mówi o zwierzęcej brutalności agresorów. On sam odwiedził wojska ukraińskie w pobliżu Bachmutu. Miasto wciąż skutecznie się broni.
czytaj więcej »Polacy kupują coraz mniej, co hamuje inflację
Mniej kupujemy i to znacznie. Dotyczy to wszystkiego. Ograniczamy zakupy codzienne - jak żywność, leki czy kosmetyki. Rzadziej kupujemy książki i odzież, o meblach czy sprzętach AGD nie wspominając. Konsumpcja spadła w lutym o 5 pięć procent rok do roku. Ten wskaźnik pokazuje, że ubożejemy, a zarobki nie rosną w takim samym tempie jak inflacja. Z drugiej strony oznacza to schłodzenie gospodarki, które tę inflację może wyhamować. Czy i jaka będzie odpowiedź rządu? Na razie jest zapowiedź - minister finansów mówi o możliwym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność.
czytaj więcej »Podział łupów. Tak wygląda umowa koalicyjna między PiS a Republikanami
Cena współpracy i zasady relacji na linii PiS-Partia Republikańska są czarno na białym zawarte w umowie koalicyjnej. Do jej zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl. Są tam 23 punkty - przy czym o postulatach programowych jest tam ogólnie i niewiele. Wiele za to jest o miejscach na listach wyborczych, stanowiskach ministrów, stanowiskach szefów rządowych agencji i instytucji, a nawet posadach pracowników klubu parlamentarnego lub asystentów w europarlamencie. Umowa została zawarta w październiku 2021 roku, kiedy po wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina większość sejmowa wisiała na włosku.
czytaj więcej »