"Życie to najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować"
W Polsce na przeszczep serca dzieci czekają średnio ponad 450 dni. Jak alarmują transplantolodzy, rocznie kilkoro dzieci umiera z powodu braku dawcy. 26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantologii, który ma na celu promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości na temat procedur związanych z przeszczepami, a także przekazywaniem organów po śmierci.
Osoby po przeszczepach razem między innymi ze sportowcami, dziennikarzami i artystami po raz 19....19. edycja "Biegu po nowe Życie". Impreza ma promować transplantologię
U 14-latka zdiagnozowano mukowiscydozę - to choroba genetyczna, która zniszczyła mu układ oddechowy. - Strasznie się męczyłem. Po wejściu na pierwsze piętro już dyszałem - opowiada Przemek.
Na nowe płuca 14-latek czekał półtora roku. - To jest trochę takie czekanie na walizkach, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zadzwoni telefon - mówi pani Agnieszka, mama Przemka.
Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" wynika, że w ubiegłym roku osoby do 18. roku na nowe płuca czekały średnio ponad 60 dni, a na nowe serce - ponad 450 dni. Zdaniem transplantologów to za długo, bo rocznie kilkoro dzieci umiera z powodu braku dawcy.
- Jeśli chodzi o samo dawstwo narządów, to niestety dużo nam brakuje do liderów, którymi są Hiszpanie. U nas liczba dawców na milion mieszkańców jest trzykrotnie mniejsza niż w Hiszpanii, bo to jest tylko 14 osób na milion mieszkańców - wyjaśnia lek. Magdalena Latos ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantologii, ale lekarze z Zabrza już w ubiegłym tygodniu rozpoczęli akcję społeczną, która ma zwrócić uwagę na problemy polskiej transplantologii.
- Transplantologia jest dźwignią rozwoju całej nauki, w związku z tym ten etos szlachetnego darowania życia przekłada się na etos takiej dźwigni rozwoju nauki - zaznacza prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
- Transplantologię tak naprawdę limitują dawcy. Podkreślamy tę niezwykłą rolę ludzi czy rodzin, które - w takim trudnym okresie dla siebie i rodziny - podejmują decyzję, żeby narządy kogoś bliskiego oddać, aby mogły ratować czyjeś życie - mówi Maciej Urlik, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Najmniej przeszczepów serc i płuc u dzieci
W dyskusji w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu głos zabrali nie tylko lekarze. Wystąpił również pan Roman Błażejczak, który jest pierwszym pacjentem w Polsce po udanej retransplantacji serca. Na drugie serce czekał 7 miesięcy.
- Ja codziennie dziękuję tym rodzinom, które zdecydowały się, żeby te narządy nie poszły do piachu, tylko żeby mogły uratować czyjeś życie - mówi pan Roman.
Z danych "Poltransplantu" wynika, że u osób do 18. roku życia najmniej wykonuje się przeszczepów płuc i serca, bo te narządy nie mogą być pobrane od żyjących dawców. Ponadto dawcą dla dziecka może być tylko inne dziecko.
- Dawców dziecięcych jest bardzo mało i to z tego wynika ten problem wykonywania mniejszej liczby transplantacji - ocenia dr hab. Marek Ochman ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
- To jest naprawdę duży heroizm, tylko że do heroizmów ludzi nie można zmuszać. Więc ja nie oceniam tych ludzi, bo wiem, że to jest na pewno życiowa tragedia dla rodzica stracić dziecko - uważa lek. Magdalena Latos ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Bezsilność rodziców
6-letni Mykhailo z Zakarpacia doznał bardzo poważnych obrażeń w wyniku potrącenia przez samochód....Po wypadku nie mógł samodzielnie oddychać i mówić. Profesor Szydłowski pomógł 6-latkowi z Lwowa
- Wiele osób do nas po starcie kampanii się odzywało, że nawet nie mieli pojęcia, że dzieci czekają na przeszczepy organów. Zazwyczaj wszelkie komunikacje wiązały się z informacjami odnośnie dorosłych osób oczekujących - mówi Jadwiga Hermanowicz, prezes Fundacji Serce Amelki i mama Amelki.
Pani Jadwiga ma za sobą własne, bolesne doświadczenia. Jej córka zmarła prawie 4 lata temu. 19-miesięczna dziewczynka nie doczekała przeszczepu serca.
- Są badania, które potwierdzają, iż oddanie organów bliskich pozwala dużo szybciej i sprawniej uporać się z okresem żałoby - zaznacza pani Jadwiga.
Najwięcej dzieci czeka na przeszczep serca i nerki. Mama 14-letniego Przemka apeluje do rodziców, by decydowali się na przekazywanie organów. - To są trudne decyzje, ale one pozwalają żyć innym osobom - podkreśla kobieta.
Na budynku Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pojawił się mural, który ma być symbolem dziecięcej transplantologii. Jego autorem jest pan Wojciech Brewka - ojciec 8-letnich bliźniaków.
- Chciałem pobudzić taką społeczną dyskusję - mówi pan Wojciech.
- Życie to najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować. To jest szalenie trudne i bardzo heroiczne, ale jednocześnie daje szansę na to, że serce będzie biło dalej - podkreśla pani Jadwiga Hermanowicz.
Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- Księżna Yorku Sarah Ferguson odwiedziła Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
- Liczba przeszczepów serca w Polsce wyraźnie wzrosła w tym roku, pomimo pandemii
- "Wysiadłem i po prostu złamałem ten szlaban". Kierowca karetki nie chciał tracić czasu
- Policyjny helikopter przetransportował serce do przeszczepu. "Akcja odbyła się bez przeszkód"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Mrozy zagrożeniem dla osób bezdomnych. Policja zachęca, żeby nie być obojętnym
Zima to najtrudniejszy okres w roku dla osób w kryzysie bezdomności, a mróz zbiera swoje żniwo. Dlatego nie bądźmy obojętni - apelują policjanci, którzy w okresie zimowym systematycznie kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby dotknięte bezdomnością.
czytaj więcej »"Willa plus". Co można byłoby kupić dla uczniów, gdyby pieniądze nie poszły na nieruchomości?
Pięć milionów złotych - na taką kwotę opiewa jedna z dotacji dla związanej z obecną władzą fundacji. Eksperci i politycy opozycji zwracają uwagę, że za taką sumę można byłoby doposażyć i wyremontować szkoły tak, by pieniądze podatników służyły wszystkim, a nie tylko wybranym.
czytaj więcej »Zadzwonił po pomoc, gdy na autostradzie doszło do wypadku. 10-letni Miłosz spisał się doskonale
"Dzień dobry, mieliśmy wypadek" - poinformował operatora pod numerem 112 dziesięcioletni chłopiec, a potem jeszcze dokładnie opisał, co i gdzie się stało. Dzielny i rezolutny Miłosz jechał samochodem z ojczymem, który stracił przytomność, a ich auto uderzyło w barierki. Swoją błyskawiczną reakcją chłopiec zaimponował dorosłym, a tacie uratował życie.
czytaj więcej »Silny mróz atakuje na Śląsku i w Małopolsce. Trudne warunki wciąż panują w górach
Meteorolodzy ostrzegają przed mrozem. Uważać muszą głównie mieszkańcy Małopolski i Śląska, bo temperatura tam może spaść do minus 22 stopni Celsjusza. W części Żywiecczyzny powołano pogotowie kryzysowe po intensywnych opadach śniegu. Tatry są nadal zamknięte, a na Słowacji z powodu fatalnych warunków jazdy na autostradzie D1 zderzyło się 30 samochodów.
czytaj więcej »"Willa plus". Politycy PiS bronią rozdawnictwa Przemysława Czarnka
Rządzący niezmiennie bronią uznaniowego rozdawania pieniędzy przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Starają się przekonać, że raz dostają jedni, a raz drudzy. Opozycja cały proceder nazywa niegodziwością.
czytaj więcej »Chiński balon szpiegowski został zestrzelony. Rozkaz wydał prezydent Joe Biden
Rośnie napięcie na linii Stany Zjednoczone-Chiny po zestrzeleniu przez amerykańskie myśliwce chińskiego balonu szpiegowskiego. Obiekt został zauważony kilka dni temu nad stanem Montana, a amerykańskie władze nazwały to wyraźnym naruszeniem suwerenności Stanów Zjednoczonych. Z powodu balonu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach, z kolei Pekin wyraził "zdecydowane niezadowolenie i sprzeciw wobec użycia siły przez Stany Zjednoczone do ataku na chiński statek powietrzny".
czytaj więcej »Rosja koncentruje się na działaniach ofensywnych. Ostrzelała Charków i obwód doniecki
Rosyjska armia nie ustaje w terrorystycznych atakach na cywilów w Ukrainie. W niedzielę ostrzelała Charków i kilka miejscowości w obwodzie donieckim. Ofensywa okupanta w najbliższych tygodniach może się jeszcze nasilić. Dlatego pomoc Ukrainie deklarują kolejne państwa. Czołgi dostarczy Portugalia, Kanada już wysłała pierwszy z Leopardów, który obiecała. W Rosję mają uderzyć też kolejne sankcje. Od niedzieli obowiązuje embargo na import z Rosji paliw gotowych.
czytaj więcej »W Zakładzie Karnym w Barczewie służba więzienna miała znęcać się nad osadzonymi
Z raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur wynika, że w Zakładzie Karnym w Barczewie służba więzienna znęcała się ze szczególnym okrucieństwem nad osadzonymi. W sprawie toczy się śledztwo.
czytaj więcej »Rio de Janeiro przygotowuje się do słynnego karnawału
W Rio de Janeiro trwa gorączka przygotowań. Do najsłynniejszego na świecie karnawału zostały niespełna dwa tygodnie.
czytaj więcej »W Trzebini pojawiło się kolejne zapadlisko. Tym razem na boisku
Kolejne zapadlisko w Trzebini, tym razem na piłkarskim boisku. Na szczęście, gdy zapadała się ziemia, nikogo na murawie nie było. Takie zdarzenia to w tym mieście stały fragment gry. Od Bożego Narodzenia to już siódme zapadlisko, a od półtora roku było ich ponad 20. Mieszkańcy nie ukrywają obaw.
czytaj więcej »Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z nowotworem zmaga się ok. milion dwieście tysięcy Polaków
Czwarty lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak trudny to przeciwnik, widać w medycznych statystykach. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów z rakiem zmaga się ok. milion dwieście tysięcy Polaków. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga blisko 170 000.
czytaj więcej »"Willa plus". Kto i w jakim trybie otrzymał pieniądze od MEiN?
Według najnowszych ustaleń spośród 46 organizacji, które są beneficjentami konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki, 11 zarejestrowano dopiero w ciągu dwóch ostatnich lat. W dodatku wnioski ośmiu z nich na pierwszym etapie otrzymały negatywną ocenę ekspertów, a i tak dostały pieniądze.
czytaj więcej »Stany Zjednoczone ogłosiły kolejną transzę pomocy dla Ukrainy
Amerykańska agencja wywiadowcza CIA mówi, że najbliższe 6 miesięcy będzie kluczowe dla Ukrainy, a pycha Putina może doprowadzić do jego klęski. Waszyngton już ogłosił kolejną transzę pomocy zbrojeniowej, a Unia Europejska deklaruje, że czeka na Ukrainę jako członka europejskiej wspólnoty.
czytaj więcej »Andrzej Duda zabrał głos w sprawie "Willi plus"
Raz otrzymują takie organizacje, a raz inne - w takich słowach Andrzej Duda odnosi się do przekazania przez ministra Czarnka publicznych milionów dla organizacji współpracujących z PiS. W sprawie są nowe ustalenia dziennikarzy portalu tvn24.pl.
czytaj więcej »Zima zaatakowała ze zdwojoną siłą. Cały obszar Tatr zamknięty dla turystów
Zima zaatakowała z pełną mocą. Na północy najgorszy jest silny wiatr, a na południu intensywne opady śniegu. W Tatrach sytuacja jest tak ekstremalnie trudna, że pierwszy raz w historii cały został zamknięty dla ruchu turystycznego cały obszar Tatr. Na drogach również są fatalne warunki, i to nie tylko na Podhalu.
czytaj więcej »