"Życie to najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować"
W Polsce na przeszczep serca dzieci czekają średnio ponad 450 dni. Jak alarmują transplantolodzy, rocznie kilkoro dzieci umiera z powodu braku dawcy. 26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantologii, który ma na celu promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości na temat procedur związanych z przeszczepami, a także przekazywaniem organów po śmierci.
Osoby po przeszczepach razem między innymi ze sportowcami, dziennikarzami i artystami po raz 19....19. edycja "Biegu po nowe Życie". Impreza ma promować transplantologię
U 14-latka zdiagnozowano mukowiscydozę - to choroba genetyczna, która zniszczyła mu układ oddechowy. - Strasznie się męczyłem. Po wejściu na pierwsze piętro już dyszałem - opowiada Przemek.
Na nowe płuca 14-latek czekał półtora roku. - To jest trochę takie czekanie na walizkach, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zadzwoni telefon - mówi pani Agnieszka, mama Przemka.
Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" wynika, że w ubiegłym roku osoby do 18. roku na nowe płuca czekały średnio ponad 60 dni, a na nowe serce - ponad 450 dni. Zdaniem transplantologów to za długo, bo rocznie kilkoro dzieci umiera z powodu braku dawcy.
- Jeśli chodzi o samo dawstwo narządów, to niestety dużo nam brakuje do liderów, którymi są Hiszpanie. U nas liczba dawców na milion mieszkańców jest trzykrotnie mniejsza niż w Hiszpanii, bo to jest tylko 14 osób na milion mieszkańców - wyjaśnia lek. Magdalena Latos ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantologii, ale lekarze z Zabrza już w ubiegłym tygodniu rozpoczęli akcję społeczną, która ma zwrócić uwagę na problemy polskiej transplantologii.
- Transplantologia jest dźwignią rozwoju całej nauki, w związku z tym ten etos szlachetnego darowania życia przekłada się na etos takiej dźwigni rozwoju nauki - zaznacza prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
- Transplantologię tak naprawdę limitują dawcy. Podkreślamy tę niezwykłą rolę ludzi czy rodzin, które - w takim trudnym okresie dla siebie i rodziny - podejmują decyzję, żeby narządy kogoś bliskiego oddać, aby mogły ratować czyjeś życie - mówi Maciej Urlik, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Najmniej przeszczepów serc i płuc u dzieci
W dyskusji w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu głos zabrali nie tylko lekarze. Wystąpił również pan Roman Błażejczak, który jest pierwszym pacjentem w Polsce po udanej retransplantacji serca. Na drugie serce czekał 7 miesięcy.
- Ja codziennie dziękuję tym rodzinom, które zdecydowały się, żeby te narządy nie poszły do piachu, tylko żeby mogły uratować czyjeś życie - mówi pan Roman.
Z danych "Poltransplantu" wynika, że u osób do 18. roku życia najmniej wykonuje się przeszczepów płuc i serca, bo te narządy nie mogą być pobrane od żyjących dawców. Ponadto dawcą dla dziecka może być tylko inne dziecko.
- Dawców dziecięcych jest bardzo mało i to z tego wynika ten problem wykonywania mniejszej liczby transplantacji - ocenia dr hab. Marek Ochman ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
- To jest naprawdę duży heroizm, tylko że do heroizmów ludzi nie można zmuszać. Więc ja nie oceniam tych ludzi, bo wiem, że to jest na pewno życiowa tragedia dla rodzica stracić dziecko - uważa lek. Magdalena Latos ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Bezsilność rodziców
6-letni Mykhailo z Zakarpacia doznał bardzo poważnych obrażeń w wyniku potrącenia przez samochód....Po wypadku nie mógł samodzielnie oddychać i mówić. Profesor Szydłowski pomógł 6-latkowi z Lwowa
- Wiele osób do nas po starcie kampanii się odzywało, że nawet nie mieli pojęcia, że dzieci czekają na przeszczepy organów. Zazwyczaj wszelkie komunikacje wiązały się z informacjami odnośnie dorosłych osób oczekujących - mówi Jadwiga Hermanowicz, prezes Fundacji Serce Amelki i mama Amelki.
Pani Jadwiga ma za sobą własne, bolesne doświadczenia. Jej córka zmarła prawie 4 lata temu. 19-miesięczna dziewczynka nie doczekała przeszczepu serca.
- Są badania, które potwierdzają, iż oddanie organów bliskich pozwala dużo szybciej i sprawniej uporać się z okresem żałoby - zaznacza pani Jadwiga.
Najwięcej dzieci czeka na przeszczep serca i nerki. Mama 14-letniego Przemka apeluje do rodziców, by decydowali się na przekazywanie organów. - To są trudne decyzje, ale one pozwalają żyć innym osobom - podkreśla kobieta.
Na budynku Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pojawił się mural, który ma być symbolem dziecięcej transplantologii. Jego autorem jest pan Wojciech Brewka - ojciec 8-letnich bliźniaków.
- Chciałem pobudzić taką społeczną dyskusję - mówi pan Wojciech.
- Życie to najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować. To jest szalenie trudne i bardzo heroiczne, ale jednocześnie daje szansę na to, że serce będzie biło dalej - podkreśla pani Jadwiga Hermanowicz.
Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- Księżna Yorku Sarah Ferguson odwiedziła Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
- Liczba przeszczepów serca w Polsce wyraźnie wzrosła w tym roku, pomimo pandemii
- "Wysiadłem i po prostu złamałem ten szlaban". Kierowca karetki nie chciał tracić czasu
- Policyjny helikopter przetransportował serce do przeszczepu. "Akcja odbyła się bez przeszkód"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
"Badaj znamiona, wyroluj czerniaka". W Białymstoku zachęcają do profilaktyki
Badaj znamiona, wyroluj czerniaka - pod takim hasłem w Białymstoku zachęca się do badania pod kątem raka skóry. Akcja uczy, jak rozpoznać nowotwór, bo szybkie rozpoznanie daje większą szansę na wyleczenie.
czytaj więcej »180 lat temu na świat przyszła Maria Konopnicka
Maria Konopnicka jest jedną z najwybitniejszych pisarek w historii polskiej literatury. Sejm ogłosił poetkę patronką 2022 roku. 23 maja 2022 roku obchodzimy 180. rocznicę jej narodzin.
czytaj więcej »Wyłudzali pieniądze metodą "na stłuczki". Policja zatrzymała szajkę oszustów
Policja rozbiła szajkę oszustów, którzy wyłudzali pieniądze na tak zwane "stłuczki". Oszukali kilkadziesiąt osób. Do przestępstw miało dochodzić między majem 2021 a kwietniem tego roku. Do tej pory policja zatrzymała w sprawie trzy osoby.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski przemawiał do uczestników Forum Ekonomicznego w Davos
Nie czekajcie, aż Rosja użyje w Ukrainie broni masowego rażenia - zaapelował prezydent Wołodymyr Zełenski do uczestników Forum Ekonomicznego w Davos. Trwa zażarta i krwawa bitwa w Donbasie. Siewierodonieck w ciągu ostatnich dwóch dni atakowany był kilkanaście razy. Rosjanie szturmują, giną, ale nie poddają się. Władimir Putin zupełnie nie patrzy na straty wśród swoich żołnierzy. Ukraińcy używają ciężkiej broni z Zachodu.
czytaj więcej »Mnożą się pytania w sprawie przyszłości Roberta Lewandowskiego
To już historia - tak o grze Roberta Lewandowskiego w Bayernie Monachium mówi agent polskiego piłkarza. Pini Zahavi zdradził w dzienniku "Bild", że wbrew temu, co mówią przedstawiciele klubu, oferty przedłużenia kontraktu dla kapitana reprezentacji Polski wcale nie było. Dodał, że Lewandowski nie czuje się szanowany przez zarząd Bayernu i dlatego klub stracił go nie tylko jako piłkarza, ale też jako człowieka. Czy w takim razie szefowie bawarskiej drużyny zgodzą się na transfer Lewego do Barcelony?
czytaj więcej »Roland Garros 2022. Iga Świątek wygrała pierwszy mecz, jej rywalką była Łesia Curenko
Iga Świątek wygrała swój pierwszy mecz turnieju Rolanda Garrosa w Paryżu. Jej rywalką była Ukrainka Łesia Curenko. 29. zwycięstwo z rzędu Iga Świątek wywalczyła bez większych problemów.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna przywróciła Pawła Juszczyszyna do orzekania
Wbrew temu, co mówi premier, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wcale nie zajmuje się głównie pospolitymi przestępstwami sędziów. Takich jest mało. Izba głównie karze za obronę sędziowskiej niezależności i i wykonywanie orzeczeń TSUE. W tej sprawie kilkudziesięciu sędziów napisało list do premiera. W poniedziałek Izba Dyscyplinarna uchyliła decyzję o odsunięciu olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna od orzekania.
czytaj więcej »Ceny paliw idą w górę. Kontrowersje wokół sprzedaży części majątku Lotosu
Rosną ceny paliw. Coraz droższe jest tankowanie na stacjach benzynowych w Polsce. Jednym z powodów jest wojna. Jednocześnie majątek firmy Lotos ma w części trafić do rąk kapitału z Węgier i Arabii Saudyjskiej.
czytaj więcej »Andrzej Duda w Radzie Najwyższej Ukrainy. "Nic o was bez was"
Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Polska jej pomoże w wejściu do Unii - tak mówił w niedzielę w ukraińskim parlamencie prezydent Andrzej Duda. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał nowe prawa dla obywateli polskich w Ukrainie.
czytaj więcej »Rosną ceny kursów w szkołach nauki jazdy
Już nie jest tanio, a będzie jeszcze drożej – mówią właściciele szkół jazdy. Rosnące ceny paliw i utrzymania szkół przekładają się na wyższe ceny za kursy.
czytaj więcej »Pracownicy ochrony zdrowia udali się z pielgrzymką na Jasną Górę
Przedstawiciele zawodów medycznych ruszyli w 98. pielgrzymkę służby zdrowia na Jasną Górę. Za pełną poświęcenia pracę podziękował im prymas Polski.
czytaj więcej »Polski Ład uderzy w organizacje pozarządowe. Rekompensaty mają przydzielać politycy
W przyszłym roku wpływy z 1 procent podatku PIT dla organizacji pożytku publicznego będą mniejsze o około 20 procent z powodu Polskiego Ładu. Rząd szykuje rekompensaty, o których podziale będą decydować minister finansów i minister kultury i dziedzictwa narodowego.
czytaj więcej »Roland Garros 2022. Magda Linette wygrała z Ons Jabeur
Mamy pierwszy polski sukces na turnieju Rolanda Garrosa w Paryżu. Magda Linette wyeliminowała jedną z faworytek. Wygrała z tunezyjską tenisistką Ons Jabeur i idzie w turnieju dalej.
czytaj więcej »Ktoś zniszczył pasiekę w Pszczółkach. Właściciele szacują straty na około 30 tysięcy złotych
O tym, że ktoś zdemolował ule dla 24 pszczelich rodzin, właściciele rodzinnej pasieki w Pszczółkach dowiedzieli się od sąsiadki. Pasiekę zdewastowano w piątek 20 maja, w Światowym Dniu Pszczół. Dzień wcześniej z tej okazji odwiedziła ją ekipa TVN24. Miód z tych uli miał być wybierany za kilka dni. Właściciele szacują straty na około trzydzieści tysięcy złotych.
czytaj więcej »Blisko 3500 pożarów w polskich lasach od początku roku. Ściółka jest bardzo sucha
W polskich lasach od początku roku wybuchło blisko 3500 pożarów. To ponad trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. W pożarach lasów w tym roku w Polsce zginęły trzy osoby. Przyczyną tak dużej liczby pożarów jest nie tylko susza, ale również podpalenia.
czytaj więcej »