Nowatorska terapia dla chorych na białaczkę limfoblastyczną będzie refundowana
Nowatorska terapia ostatniej szansy dla pacjentów chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną będzie dostępna dla wszystkich dzieci, bo od września będzie refundowana. Klinika Przylądek Nadziei we Wrocławiu to jedyny ośrodek w Polsce, który może wykorzystywać tę metodę i leczyć dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną. Pierwsze podanie komórek CAR-T miało miejsce w marcu 2020 roku.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wpisać na listę leków refundowanych nowatorską terapię komórkami CAR-T. To lek ostatniej szansy podawany pacjentom, u których chemioterapia i radioterapia nie przyniosły oczekiwanych efektów w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej.
Na ten dzień czekali długo i pacjenci, i lekarze. - Ja jestem bardzo szczęśliwy, bo wreszcie dzieci będą miały refundację tego, na co czekają od, tak naprawdę, półtora roku - mówi profesor Krzysztof Kałwak, hematolog z kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu.
- My, rodzice onkologiczni, cieszymy się niezmiernie, że w końcu terapia została refundowana. I te zbiórki, które naprawdę od jakiegoś czasu idą coraz słabiej, mogą się zakończyć - dodaje Anna Konopek, mama Mii, która chorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną.
Jeszcze do niedawna bardzo drogi lek na raka jajnika był refundowany w ramach dostępu...Lek na raka jajnika był i ma być refundowany, ale teraz jest "dziura". Pacjentka sprzedaje mieszkanie
Przebieg zabiegu
Klinika Przylądek Nadziei we Wrocławiu to jedyny ośrodek w Polsce, który może wykorzystywać tę metodę i leczyć dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną. Pierwsze podanie komórek CAR-T miało miejsce w marcu 2020 roku.
Terapia polega na tym, że najpierw od pacjenta zostają pobrane limfocyty z krwi. Później wysyłane są do laboratoriów w USA. Tam są poddawane modyfikacji genetycznej. Do limfocytów wprowadzane są fragmenty DNA z genem, który każe limfocytom produkować receptor antygenowy. Takie limfocyty są namnażane, a następnie zamrażane i transportowane z powrotem do ośrodka leczenia. Tam wstrzykuje się je z powrotem pacjentowi.
- Zwykle dwa, trzy tygodnie po podaniu komórek pacjent jest wolny, idzie do domu - wyjaśnia profesor Krzysztof Kałwak.
Do tej pory w Przylądku Nadziei terapię CAR-T otrzymało dziewięcioro pacjentów. Wśród nich 8-letnia Mia. Dziewczynka zachorowała, gdy miała dwa lata. Przez kolejnych pięć walczyła z białaczką. Ratunkiem okazała się - nierefundowana jeszcze wtedy - nowatorska metoda leczenia. Szansę na życie dziewczynka dostała od ludzi dobrej woli, którzy wpłacali środki na zbiórkę w internecie.
- Ja wiem, że gdyby nie terapia CAR-T, to Mii by dzisiaj z nami nie było - przekonuje Anna Knopek, mama Mii.
13 mililitrów preparatu za milion 300 tysięcy złotych uratowało Mii życie. - To jest ta magia tej terapii. To jest ten medyczny cud, że te komórki są w stanie przetrwać nie dobę, nie 14 dni, a wiele miesięcy i dzięki temu kontrolować chorobę resztkową, a następnie doprowadzić do jej jakby wyciszenia, tej złej biologii nowotworu - tłumaczy profesor Krzysztof Kałwak.
Jak szacują lekarze z Przylądka Nadziei - rocznie takiej terapii będzie potrzebowało około 15 dzieci.
Nie dla wszystkich
Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił we wtorek plan dla chorób rzadkich, który ma poprawić dostęp do diagnostyki i leczenia. - Mamy blisko 700 milionów na innowacyjne technologie lecznicze - zapewnia.
Jednak nie ma w nich terapii CAR-T dla dorosłych. - Chęć lekarska jest. Miejsce jest. Metoda jest. Tylko pieniędzy brak - mówi Joanna Górny, pacjentka onkologiczna.
Pani Joanna też zbiera pieniądze na leczenie ostatniej szansy. Wszystko dlatego, że decyzją resortu zdrowia terapia CAR-T będzie dostępna dla dorosłych pacjentów z białaczką limfoblastyczną i chłoniakami, ale tylko do 25. roku życia.
Zbiórka dla pani Joanny Górny jest prowadzona na portalu siepomaga.pl
Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Ratownicy i policja apelują o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą
W tym roku utonęło już kilkadziesiąt osób. Tylko w ostatnich dniach doszło do kilku tragicznych wydarzeń. Ratownicy i policja apelują o ostrożność i rozwagę.
czytaj więcej »Świnoujście: morderstwo przed prokuraturą. Nożownik usłyszał zarzut zabójstwa
36-latek we wtorek po południu zaatakował przed budynkiem prokuratury w Świnoujściu 44-letnią kobietę. Zadał jej przynajmniej kilka ciosów nożem. Siebie okaleczył. Kobieta zmarła w wyniku zadanych ran. Motywy zbrodni próbują teraz wyjaśnić śledczy. Ofiara była doskonale znana sprawcy. Najprawdopodobniej przyczyną ataku były sprawy rodzinne i toczące się w prokuraturze postępowanie.
czytaj więcej »"Dzięki Glapińskiemu i Obajtkowi te ceny naprawdę rosną"
14. emerytura i przedłużanie tarczy antyinflacyjnej - tak rząd walczy z drożyzną. Skutki mogą być odwrotne do zamierzonych - odpowiada opozycja. Zarówno PO, Lewica, jak i PSL mają swoje pomysły, ale na poparcie władzy nie mogą liczyć. Ekonomiści ostrzegają, że ceny nadal będą rosnąć i to nie tylko na stacjach paliw.
czytaj więcej »Inflacja drenuje portfele Polaków
Inflacja i drożyzna - to słowa odmieniane w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Ceny benzyny znowu poszybowały w górę, a eksperci prognozują, że będzie jeszcze drożej. Polacy odczuwają te podwyżki cen niemal w każdej dziedzinie.
czytaj więcej »Zjednoczona Prawica: PiS wraca do pomysłu zmiany ordynacji wyborczej
PiS wraca do pomysłu zmiany ordynacji wyborczej. Na dobry początek - do Senatu, w którym opozycyjna większość spędza sen z powiek Jarosława Kaczyńskiego. To także dlatego na dobry początek partia zmienia swoją strukturę - właśnie na tę przypominającą rozkład senackich okręgów.
czytaj więcej »Uciekający kierowca zaczął strzelać do policjantów. Funkcjonariusze odpowiedzieli ogniem
Nie zatrzymał się do rutynowej drogowej kontroli i zaczął uciekać. W pewnym momencie kierowca zaczął strzelać do policjantów. Funkcjonariusze odpowiedzieli ogniem. Napastnik zginął, policjanci są ranni. Do zdarzenia doszło we wtorek popołudniu w miejscowości Gorzewo w województwie wielkopolskim.
czytaj więcej »WHO obawia się wybuchu epidemii cholery w Ukrainie
Światowa Organizacja Zdrowia obawia się wybuchu epidemii cholery w kilku miejscowościach w Ukrainie, zwłaszcza w Mariupolu. Nie ma tam już wody pitnej, prądu, leków i opieki medycznej. Nie działa kanalizacja. W mieście wciąż pozostaje około 100 tysięcy osób. Mer apeluje do świata o pomoc w ich ewakuacji. Z zakładów Azowstal wywieziono część rannych żołnierzy.
czytaj więcej »Finlandia i Szwecja oficjalnie przekazały formalne wnioski o wstąpienie do NATO
Zapowiedzi stały się faktem. W Brukseli w kwaterze głównej NATO Finlandia i Szwecja oficjalnie przekazały formalne wnioski o wstąpienie do NATO. Wniosek będzie teraz rozpatrzony przez 30 państw członkowskich sojuszu, które muszą jednomyślnie wyrazić zgodę na rozszerzenie. Na razie zdecydowane "nie" wciąż mówi Turcja.
czytaj więcej »Co z akceptacją KPO? Ursula von der Leyen zajęła twarde stanowisko
Nie będzie pieniędzy z funduszu odbudowy, jeśli Polska nie spełni wszystkich kryteriów dotyczących reform sądownictwa - pisze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w liście do europarlamentarzystów. Jest to odpowiedź na pojawiające się plotki, że Komisja jest skłonna wypłacić Polsce pieniądze, nawet jeśli zmiany w sądownictwie nie zostaną przeprowadzone.
czytaj więcej »Ósmoklasiści z Poznania w światowym finale "Odysei Umysłu"
Uczniowie z Polski zakwalifikowali się do konkursu, który współorganizuje NASA. "Odyseja Umysłu" to konkurs twórczego rozwiązywania problemów, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów z sześciu kontynentów. Ósmoklasiści z Poznania już w środę lecą do Stanów Zjednoczonych.
czytaj więcej »Lewandowski zmieni barwy? O Polaka chce walczyć kolejny klub
Znów imponował formą, po raz siódmy został królem strzelców Bundesligi, a z kolegami z Bayernu Monachium cieszył się z kolejnego mistrzostwa Niemiec. Jednak z bawarską drużyną Robert Lewandowski nowym kontraktem już nie chce się wiązać, a to czytelny sygnał dla innych klubów. Polak trafi być może do Barcelony, ale w wyścigu po niego – jak informują angielskie media – staruje też Chelsea Londyn.
czytaj więcej »Białostocki szpital chce zatrudnić lekarzy i pielęgniarki z Ukrainy. Sprawa jednak utknęła w resorcie zdrowia
Szpital w Białymstoku chce zatrudnić pielęgniarki i lekarzy z Ukrainy. Jednak sprawa utknęła w resorcie zdrowia - mimo dopełnienia formalności przez placówkę, jak i przez samych kandydatów.
czytaj więcej »Uderzył w wózek, zginęła 15-miesięczna Hania. Ruszył proces kierowcy
Ruszył proces mężczyzny oskarżonego o spowodowanie wypadku, w którym zginęła 15-miesięczna Hania. Dziewczynka zmarła na oczach ojca i trzyletniego brata. Rodzina była na spacerze. Mężczyzna, który jest oskarżony o spowodowanie wypadku, twierdzi, że nic nie pamięta.
czytaj więcej »Ceny paliw poszybowały w górę. Litr benzyny kosztuje już ponad 7 złotych
Ceny benzyny znów poszły w górę, za litr trzeba zapłacić już ponad 7 złotych. Jednak jak alarmują eksperci, to jeszcze nie koniec podwyżek. Winna jest temu wojna w Ukrainie, niepokoje na rynkach paliw, ale także kurs złotego, który wciąż jest dramatycznie niski.
czytaj więcej »Nowa prezydent Węgier z wizytą w Warszawie
Nowa prezydent Węgier Katalin Novak z pierwszą swoja wizytą zagraniczna przyjechała do Polski. Spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Eksperci oceniają, że po ostatnich decyzjach premiera Viktora Orbana, który jest przeciwny nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję, ta wizyta ma być próbą ocieplenia relacji z Polską.
czytaj więcej »