Afera Pegasusa. Karnowski: te osoby powinny stanąć przed Trybunałem Stanu

03.03.2023 | Afera Pegasusa. Karnowski: te osoby powinny stanąć przed Trybunałem Stanu
03.03.2023 | Afera Pegasusa. Karnowski: te osoby powinny stanąć przed Trybunałem Stanu
Michał Tracz | Fakty TVN
Afera Pegasusa. Karnowski: te osoby powinny stanąć przed Trybunałem StanuMichał Tracz | Fakty TVN

W 2019 roku Jacek Karnowski prowadził kampanię opozycji do Senatu. Wiadomo było, że był inwigilowany szef sztabu Krzysztof Brejza. Teraz okazuje się, że także prezydent Sopotu. Jacek Karnowski stwierdził, że osoby odpowiedzialne spośród rządzących powinny stanąć przed Trybunałem Stanu.

W tej sprawie najistotniejszy jest kontekst. Jacek Karnowski miał być inwigilowany Pegasusem w szczycie kampanii wyborczej w 2019 roku. Wtedy, gdy pracował w sztabie opozycji. Gdy najpierw negocjował, a potem budował pakt senacki - opozycyjną koalicję, która chciała wygrać i wygrała z PiS-em wybory do Senatu. - To jest rzecz, która jest niewyobrażalna i nie powinna mieć miejsca nigdy w państwie demokratycznym - uważa Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes ruchu samorządowego "Tak! Dla Polski".

Prezydent Sopotu nie jest o nic oskarżony, nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie. Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", jednak go śledzono, podsłuchiwano i inwigilowano narzędziem, które powinno służyć do zwalczania najcięższych przestępstw. Według wielu doniesień tym narzędziem dysponuje lub dysponowało CBA. - Jeśli władza polityczna zaczyna działać przeciwko sądom, wolnym mediom i opozycji, i to w sposób często nielegalny, to znaczy, że przede wszystkim chce kraść - przekonuje Donald Tusk.

Pegasus nie jest zwyczajnym narzędziem do podsłuchiwania - to system totalnej inwigilacji, który śledzi telefony, maile i zdjęcia. Może podsłuchiwać i podglądać to, co robi użytkownik telefonu.

Jak twierdzą naukowcy z Kanady - w ten sposób śledzono w Polsce opozycję, gdy szykowała się do wyborów. Krzysztof Brejza też miał być inwigilowany. Był szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Jak mówi - sytuacja, gdy w kampanii polityczny przeciwnik zna każdy twój ruch, powoduje, że nie można mówić o uczciwych wyborach. - Te wybory były przeprowadzone przez służby PiS. To nie były wybory, które spełniały standardy wolnych, równych, sprawiedliwych i uczciwych wyborów - ocenia Krzysztof Brejza, senator PO.

Alarm opozycji

- To, razem z zawładnięciem tak zwanych mediów publicznych, jest robieniem nieuczciwych wyborów i te osoby powinny stanąć przed Trybunałem Stanu - komentuje Jacek Karnowski. To poważny zarzut pod adresem służb i obecnej władzy. Władza udaje, że nie widzi problemu albo udaje, że w sprawie inwigilowania opozycji ma czyste ręce. - Jeżeli ktoś jest o coś podejrzewany, jeżeli jest w kręgu zainteresowania służb chociażby, jeżeli są ku temu przesłanki, to ten wniosek kieruje się do sądu i sąd te przesłanki ocenia - mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski.

Najpierw ktoś ten wniosek składa. Służby w Polsce nadzoruje minister, polityk i wiceprezes partii władzy. Prokuratorów nadzoruje minister, polityk i prezes koalicyjnej partii władzy. - To wszystko jest obraz państwa, które działa jak mafia sycylijska, a nie jak państwo prawa - uważa Marcin Bosacki, senator PO.

Wśród inwigilowanych Pegasusem, poza Karnowskim i Brejzą, mieli być także znana prokuratorka czy adwokat związany z opozycją, choć lista tych osób jest dłuższa. - Tylko dlatego były inwigilowane, że były uznawane przez tę władzę za groźne dla tej władzy - podkreśla Bosacki.

Senat na poniedziałek zwołał specjalne posiedzenie komisji, która zajmuje się sprawą inwigilacji przy użyciu Pegasusa.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS