Fakty po południu

 • Foto: tvn24 | Video: Marta Warchoł / Fakty po południu
 • "Nie możemy spokojnie zostać w domu, kiedy łamane są nasze podstawowe prawa"
 • Nowe obostrzenia w kościołach. Duchowni apelują do wiernych

Szpital Bielański odmawia "aborcji w przypadku ciężkich wad płodu". "Działania absolutnie bezprawne"

Aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu odmawia już Szpital Bielański w Warszawie. W piśmie do kierownika oddziału ginekologii i położnictwa dyrekcja placówki pisze, że należy "niezwłocznie przystąpić do respektowania ogłoszonego wyroku". - To są działania absolutnie bezprawne - twierdzi był prezes Trybunału Konstytucyjnego.

"Jest w nas gniew, jest w nas wściekłość". Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Dziesiątki miast, tysiące protestujących, i to nie tylko kobiet, ale też całych rodzin. Trybunał...

Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, jako jeden z pierwszych, odmawia kobietom aborcji ze względu na ciężkie wady płodu.

"Zwracam się do Pana Profesora o niewykonywanie w ramach działalności leczniczej i terapeutycznej w Klinice Ginekologii i Położnictwa aborcji w przypadku ciężkich wad płodu" - można przeczytać w piśmie opublikowanym przez radio TOK FM.

List, podpisany przez zastępcę dyrektora szpitala do spraw lecznictwa, jest zaadresowany do lekarza kierującego oddziałem ginekologii i położnictwa w warszawskim Szpitalu Bielańskim.

Mimo że wyrok wydany przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej jeszcze nie został opublikowany, to kobiety już odczuwają jego skutki.

- Słyszę, że szpitale odmawiają i wypisują pacjentki, które już były pozytywnie wskazane do zabiegu. To są działania absolutnie bezprawne - podkreśla Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Tak naprawdę ta decyzja powinna być ważna dopiero w momencie, kiedy w Dzienniku Ustaw ten wyrok zostanie opublikowany - zwraca uwagę profesor Monika Płatek z Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Obawy kobiet

Referendum w sprawie aborcji? Politycy o możliwych scenariuszach

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego zmusza do doprecyzowania przepisów - powiedział w "Kawie na...

Zabiegi terminacji ciąży są po prostu odwoływane, dlatego kobiety obawiają się o swoje dalsze losy.

- Są kobiety, które płaczą siedząc w domu. Dzwonią do nas ich partnerzy, mężowie i pytają: co zrobić, bo żona dostała wyniki badań prenatalnych i nie wie co robić - mówi Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Jak wskazuje w piśmie dyrekcja bielańskiego szpitala, nieopublikowany wyrok i tak jest dla placówki wiążący.

"Należy niezwłocznie przystąpić do respektowania ogłoszonego wyroku ze względu na możliwą kolizję wykonywanych zabiegów z prawem, które w każdej chwili może zacząć obowiązywać z mocą od początku dnia, powodując nieodwracalne skutki i narażenie szpitala na odpowiedzialność z tego tytułu" - możemy przeczytać w piśmie.

Szpitale i lekarze boją się korzystać z przesłanki, która do tej pory była powodem przerwania ciąży. Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara zwraca uwagę, że opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego będzie stawiało lekarzy przed "niezwykle trudnym wyborem". - W momencie opublikowania (wyroku - przyp. red.), zacznie im (lekarzom - przyp. red.) grozić kara pozbawienia wolności do lat trzech - dodaje.

Lekarzom grozi się więzieniem, ale także życie i zdrowie kobiet może być zagrożone. - Może dojść do obumarcia płodu w łonie matki i ryzyka wewnątrzmacicznego zakażenia, do zgonu matki włącznie - mówi lekarz Bartosz Fiałek. - Nie możemy w tym wypadku ryzykować życiem matki - dodaje.

Interwencje w sprawie odwołanych zabiegów

W ubiegłym roku w Polsce wykonano około 1100 zabiegów aborcji ze względu na ciężkie wady płodu: letalne lub zespół Downa połączony z innymi wadami.

Obecnie trudno o przerwanie ciąży w takim przypadku, dlatego fundacje wspierajcie kobiety same organizują wsparcie.

- Trwają zbiórki, są kliniki za granicą, są jeszcze lekarze w Polsce, którzy wiedzą, że negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego takich kobiet, jest też przesłanką do legalnej terminacji ciąży - mówi Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w sprawie odwołanych zabiegów ma zamiar interweniować u władz miasta.

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Powstaje specjalna aplikacja do pomocy zwierzętom

  Powstaje specjalna aplikacja do pomocy zwierzętom

  Trwają prace nad Animal Helper, aplikacją na smartfony, która ma działać na podobnej zasadzie co numer alarmowy 112 dla ludzi. To projekt obrońców praw zwierząt z Trójmiasta. Prototyp aplikacji jest już gotowy, na początku ma działać na ternie województwa pomorskiego, ale w przyszłości w całym kraju. Ma za zadanie ujednolicić i uprościć sposób powiadamiania służb, kiedy dojdzie do wypadku z udziałem zwierzęcia lub znęcania się nad zwierzęciem.

  czytaj więcej »
 • "Widać światełko w tunelu". Spada liczba zakażeń i osób hospitalizowanych

  "Widać światełko w tunelu". Spada liczba zakażeń i osób hospitalizowanych

  W poniedziałek rząd odnotował ponad 7283 nowe zakażenia koronawirusem i 101 zgonów osób zakażonych. Te liczby wciąż są wysokie, ale dowodzą tego, że trend malejący się utrwala. Spada także liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. To, jak krzywa zakażeń będzie wyglądać w przyszłości, zależy od postępów szczepień i przestrzegania obostrzeń, również w nadchodzącą majówkę.

  czytaj więcej »
 • 12 dużych europejskich klubów ogłosiło zamiar utworzenia Superligi

  12 dużych europejskich klubów ogłosiło zamiar utworzenia Superligi

  Dwanaście europejskich klubów ogłosiło, że ma zamiar stworzyć Superligę - nowe rozgrywki, które mają być alternatywą dla Ligi Mistrzów. W gronie klubów założycieli są tak uznane marki jak FC Barcelona, Real Madryt, Manchester United czy Juventus Turyn. Pomysł krytykują UEFA, Stowarzyszenie Kibiców Piłki Nożnej w Europie (FSE), niektórzy trenerzy, ale też ludzie spoza futbolu - na przykład premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron.

  czytaj więcej »
 • Policja wystawia tysiące mandatów za brak maseczki

  Policja wystawia tysiące mandatów za brak maseczki

  Policjanci w samym województwie pomorskim w ciągu zaledwie trzech dni odnotowali blisko 2600 wykroczeń dotyczących łamania obostrzeń, mandatem ukarali ponad 1350 osób, a wobec 150 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Kobieta w supermarkecie w Lesznie miała zwrócić uwagę mężczyźnie na brak zasłoniętych ust i nosa. Po wymianie zdań została uderzona tak mocno, że upadła na ziemię. Sprawę bada teraz prokuratura. Coraz częstsze są policyjne kontrole i coraz więcej wystawionych mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń.

  czytaj więcej »
 • Prezes sądu nie dopuścił Pawła Juszczyszyna do orzekania

  Prezes sądu nie dopuścił Pawła Juszczyszyna do orzekania

  Paweł Juszczyszyn zgodnie z wyrokiem sądu stawił się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, żeby orzekać. Prezes sądu Maciej Nawacki nie zgodził się jednak na powrót sędziego do pracy i zapowiedział skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego, bo jego zdaniem doszło do sporu kompetencyjnego. Sąd Okręgowy w Olsztynie wezwał prezesa Nawackiego do wyjaśnień, jakie działania podjął, żeby wykonać postanowienie o dopuszczeniu sędziego Juszczyszyna do pracy.

  czytaj więcej »
 • W południe w Warszawie zawyły syreny. Uczczono powstańców getta warszawskiego

  W południe w Warszawie zawyły syreny. Uczczono powstańców getta warszawskiego

  Akcja Żonkile, wyjące syreny i wspomnienia - w poniedziałek przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Główne obchody odbyły się w samo południe pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W tym roku szczególnie uczczono pamięć kobiet - łączniczek, wolontariuszek i sanitariuszek. Powstanie w getcie warszawskim było największym żydowskim zbrojnym zrywem przeciwko Niemcom w trakcie drugiej wojny światowej.

  czytaj więcej »
 • Aleksiej Nawalny ma trafić do szpitala dla więźniów. USA grożą "konsekwencjami", jeśli umrze

  Aleksiej Nawalny ma trafić do szpitala dla więźniów. USA grożą "konsekwencjami", jeśli umrze

  Jest decyzja o przewiezieniu Aleksieja Nawalnego z kolonii karnej do szpitala dla więźniów we Włodzimierzu - podaje rosyjska agencja TASS. Nawalny cierpi na bóle kręgosłupa i traci czucie w kończynach. Jego osobiści lekarze nie zostali do niego dopuszczeni, dlatego pod koniec marca zaczął głodówkę. Głos w sprawie zabrał Biały Dom i zapowiedział "konsekwencje", jeśli opozycjonista umrze. Są osoby, które głodują w solidarności z Nawalnym, a w środę mają się odbyć demonstracje w jego obronie.

  czytaj więcej »
 • Najmłodsi wracają do żłobków i przedszkoli. "Rozstania z rodzicami są ciężkie"

  Najmłodsi wracają do żłobków i przedszkoli. "Rozstania z rodzicami są ciężkie"

  Po kilku tygodniach przerwy najmłodsze dzieci wracają do żłobków i przedszkoli. Jedne z radością, inne z trudnością, bo będą potrzebowały ponownej adaptacji do rozłąki z rodzicami. Dzieci powinny mieć kontakt z rówieśnikami - słyszymy od rodziców i nauczycieli. Te starsze wciąż uczą się zdalnie. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie wyklucza, że uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół w przyszłym tygodniu.

  czytaj więcej »
 • Od 10 maja każdy dorosły ma mieć możliwość zarejestrowania się na szczepienie

  Od 10 maja każdy dorosły ma mieć możliwość zarejestrowania się na szczepienie

  Jak zapowiedział w poniedziałek w Legnicy premier Mateusz Morawiecki, od 10 maja już każdy dorosły będzie mógł się rejestrować na szczepienie przeciw COVID-1. Szczegółowy harmonogram ma zostać podany we wtorek. Od wtorku będzie też obowiązywać duża zmiana w sprawie niewykorzystanych szczepionek - żadna ma się nie zmarnować, więc będzie mogła być podana każdemu dorosłemu. W poniedziałek ruszyły pilotażowe punkty szczepień powszechnych, są też punkty drive-thru. Na jednym z nich, w Wałbrzychu, już widnieje napis: "Koniec COVID-19 zaczyna się tutaj".

  czytaj więcej »
 • "Maksymowicz miał rację. I co zrobiono? Poszukano na niego haków"

  "Maksymowicz miał rację. I co zrobiono? Poszukano na niego haków"

  Wojciech Maksymowicz był jedną z najważniejszych osób na konwencji Porozumienia Jarosława Gowina. Po tym, jak wielokrotnie krytykował rząd punktując złą strategię walki z pandemią oraz po niesłusznych jego zdaniem oskarżeniach, odszedł z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też jego wystąpienie na konwencji partii tworzącej koalicję rządową wydaje się bardzo symboliczne.

  czytaj więcej »
 • W Niemczech uczczono pamięć ofiar epidemii

  W Niemczech uczczono pamięć ofiar epidemii

  Niemcy upamiętniają ofiary koronawirusa i wciąż notują wysokie liczby nowych zakażeń. Włochy epidemii też jeszcze nie opanowały, ale tam fala nieco opada. Padają ostrożne pytania o wakacje, odpowiedzi też są ostrożne, bo wiele będzie zależało od tempa szczepień. Europa patrzy na Izrael, który już wszczepił ponad połowę populacji i od maja otwiera się na zagranicznych turystów.

  czytaj więcej »
tvnpix