Fakty po południu

"Co z tego, że mamy sprzęt, kiedy nie mamy ludzi?". Lekarze biją na alarm

Pula szpitalnych miejsc na wyczerpaniu, lekarze na skraju wytrzymałości a personelu miejscami już brakuje. Czy system opieki zdrowotnej wytrzyma napór pacjentów z koronawirusem i jak długo będą sprawdzały się doraźne rozwiązania? Nawet wsparcie rezydentów w trakcie specjalizacji z anestezjologii może nie wystarczyć.

Liczby przerażają, a to, co mówią osoby, które na pierwszej linii frontu walczą z koronawirusem, nie napawa optymizmem.

- Jeżeli ta krzywa będzie utrzymywała się, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń każdego dnia przez jeszcze kilka tygodni, to obawiam się, że jest to kwestią dwóch, trzech tygodni w tym tempie, gdy nasz system tego nie wytrzyma - mówi lekarz medycyny Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Baza łóżek dla chorych na COVID-19 jest poszerzana w całym kraju, ale często dzieje się to kosztem miejsc dla pacjentów z innymi dolegliwościami. A to nie jedyny problem, z którym mierzy się system ochrony zdrowa w Polsce.

- Problemem nie są łóżka, nie są miejsca. Nie jest problemem sprzęt - ani ten do leczenia, ani jeżeli chodzi o środki ochrony osobistej. Problemem są zasoby ludzkie - podkreśla Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Medycy alarmują

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni są przeciążeni. Pracują na pełnych obrotach i - jak mówią - jest to praca wyczerpująca.

- Największym problemem jest personel, który jest skrajnie przepracowany, zmęczony psychicznie, fizycznie i niestety dochodzi także do zakażeń - zaznacza dr hab. n. med. Jarosław Drobnik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

- Cały czas wszyscy pracują na wysokich obrotach, żeby być przygotowanym do nadchodzących dni. To jest sytuacja jak na wojnie - mówi dr n. med. Robert Szlachciński z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.

Lekarze alarmują, że zaczyna brakować rąk do pracy. - Lekarze zakaźnicy są przeciążeni pracą, również anestezjolodzy są poszukiwani - zwraca uwagę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

- Teraz absolutnie obowiązuje zasada, że wszystkie ręce na pokład i każde zaangażowanie jest bardzo cenne i wartościowe - dodaje rzeczniczka wojewody małopolskiego dr Joanna Paździo.

"Respirator sam nie leczy"

W całym kraju niepokojąco rośnie też liczba osób wymagających leczenia respiratorem. Resort zdrowia zapewnia, że sprzętu nie zabraknie, ale lekarze alarmują.

- Co z tego, że mamy sprzęt, kiedy nie mamy ludzi obsługujących ten sprzęt - zaznacza lek. med. Tomasz Karauda.

Wsparcie rezydentów w trakcie specjalizacji z anestezjologii może w szpitalach nie wystarczyć.

- Niestety respirator sam nie leczy, to jest tylko maszyna. Wydaje się, że sześć miesięcy to jest minimalny okres adaptacji nauki do bezpiecznego używania respiratora, i to jeszcze tylko pod nadzorem - podkreśla dr n. med. Wojciech Serednicki, małopolski konsultant anestezjologii i intensywnej terapii.

- W tym czasie, kiedy koronawirus - jak to mówili politycy - był w uśpieniu, w wycofaniu, to można było ten czas wykorzystać przygotowując się do jesieni, żeby specjaliści innych dziedzin mogli przyuczyć się do sytuacji, którą mamy teraz - zwraca uwagę Tomasz Karauda.

Eksperci mówią wprost: jeśli epidemia nie zwolni, a my nie zaczniemy bardziej przestrzegać zasad reżimu sanitarnego, to najgorsze dopiero może być przed nami.
Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix