Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"

Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"
Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"
Katarzyna Skalska | Fakty po południu
Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"Katarzyna Skalska | Fakty po południu

Świeradów-Zdrój jako pierwsza gmina w Polsce przetestuje wszystkich swoich mieszkańców na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi. W piątek pierwsza pula testów trafiła do mieszkańców. Celem akcji jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Do niedzieli testy wykrywające przeciwciała przeciwko koronawirusowi mają trafić do wszystkich dorosłych mieszkańców gminy Świeradów-Zdrój.

- Pomysł jest świetny. Każdy się może przetestować. Sprawdzić, czy jest bezpieczny - mówi jedna z mieszkanek.

Przetestowania wszystkich mieszkańców gminy na obecność przeciwciał SARS-CoV- 2 chce burmistrz Świeradowa-Zdroju Roland Marciniak. - Test jest anonimowy i celowo jest anonimowy, bo liczymy na to, że jeżeli ktoś będzie miał pozytywny wynik, to skonsultuje się telefonicznie ze swoim lekarzem z przychodni zdrowia - wyjaśnia.

Przesiewowe testowanie mieszkańców ma ujawnić tych, którzy mieli kontakt z koronawirusem. Ale następny krok należy już do osoby testowanej.

- Jeśli komuś wyjdzie wynik pozytywny, to powinien zawiadomić lekarza pierwszego kontaktu - podkreśla dr Zdzisław Krynicki z Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu.

Badanie jest dobrowolne, reakcja na wynik także, jednak to właśnie od niej zależy skuteczność całego przedsięwzięcia. - Jeżeli osoby z tym nic nie zrobią, to jest badanie bardziej ad acta, dla celów statystycznych - podkreśla dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Jaki jest koszt testów?

Świeradów-Zdrój jest miejscowością, która w 90 procentach utrzymuje się z turystyki. Według wyliczeń miasta teraz traci ono 19 złotych na sekundę. Testy mają pomóc mieszkańcom stanąć na nogi.

- Musimy być przygotowani na przyjęcie naszych gości, ale pod warunkiem, że nasi mieszkańcy, przedsiębiorcy i pracownicy będą wiedzieć, czy mieli, czy nie mieli kontaktu z koronawirusem - zaznacza burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Skalę problemu w miejscowości najlepiej odzwierciedlają liczby. Na około cztery tysiące mieszkańców w mieście zarejestrowanych jest 430 firm, z czego obecnie nie funkcjonuje aż 390 z nich.

- W styczniu może zabraknąć pieniędzy na wynagrodzenia - mówi Piotr Budzyński, właściciel hotelu w Świeradowie-Zdroju.

Koszt testów to około 150 tysięcy złotych. Gmina pokryje je w całości z dochodów uzyskanych z wydawanych koncesji na alkohol. - Mamy rozporządzenie tych wszystkich przepisów covidowych, że te środki możemy wydawać na walkę z COVID-19 - wyjaśnia burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Test można wykonać samodzielnie w domu lub poprosić o pomoc zespół medyczny. Na wynik trzeba poczekać około 30 minut.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS