Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"

Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"
Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"
Katarzyna Skalska | Fakty po południu
Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"Katarzyna Skalska | Fakty po południu

Świeradów-Zdrój jako pierwsza gmina w Polsce przetestuje wszystkich swoich mieszkańców na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi. W piątek pierwsza pula testów trafiła do mieszkańców. Celem akcji jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Do niedzieli testy wykrywające przeciwciała przeciwko koronawirusowi mają trafić do wszystkich dorosłych mieszkańców gminy Świeradów-Zdrój.

- Pomysł jest świetny. Każdy się może przetestować. Sprawdzić, czy jest bezpieczny - mówi jedna z mieszkanek.

Przetestowania wszystkich mieszkańców gminy na obecność przeciwciał SARS-CoV- 2 chce burmistrz Świeradowa-Zdroju Roland Marciniak. - Test jest anonimowy i celowo jest anonimowy, bo liczymy na to, że jeżeli ktoś będzie miał pozytywny wynik, to skonsultuje się telefonicznie ze swoim lekarzem z przychodni zdrowia - wyjaśnia.

Przesiewowe testowanie mieszkańców ma ujawnić tych, którzy mieli kontakt z koronawirusem. Ale następny krok należy już do osoby testowanej.

- Jeśli komuś wyjdzie wynik pozytywny, to powinien zawiadomić lekarza pierwszego kontaktu - podkreśla dr Zdzisław Krynicki z Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu.

Badanie jest dobrowolne, reakcja na wynik także, jednak to właśnie od niej zależy skuteczność całego przedsięwzięcia. - Jeżeli osoby z tym nic nie zrobią, to jest badanie bardziej ad acta, dla celów statystycznych - podkreśla dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Jaki jest koszt testów?

Świeradów-Zdrój jest miejscowością, która w 90 procentach utrzymuje się z turystyki. Według wyliczeń miasta teraz traci ono 19 złotych na sekundę. Testy mają pomóc mieszkańcom stanąć na nogi.

- Musimy być przygotowani na przyjęcie naszych gości, ale pod warunkiem, że nasi mieszkańcy, przedsiębiorcy i pracownicy będą wiedzieć, czy mieli, czy nie mieli kontaktu z koronawirusem - zaznacza burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Skalę problemu w miejscowości najlepiej odzwierciedlają liczby. Na około cztery tysiące mieszkańców w mieście zarejestrowanych jest 430 firm, z czego obecnie nie funkcjonuje aż 390 z nich.

- W styczniu może zabraknąć pieniędzy na wynagrodzenia - mówi Piotr Budzyński, właściciel hotelu w Świeradowie-Zdroju.

Koszt testów to około 150 tysięcy złotych. Gmina pokryje je w całości z dochodów uzyskanych z wydawanych koncesji na alkohol. - Mamy rozporządzenie tych wszystkich przepisów covidowych, że te środki możemy wydawać na walkę z COVID-19 - wyjaśnia burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Test można wykonać samodzielnie w domu lub poprosić o pomoc zespół medyczny. Na wynik trzeba poczekać około 30 minut.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS