Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"

Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"
Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"
Katarzyna Skalska | Fakty po południu
Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"Katarzyna Skalska | Fakty po południu

Świeradów-Zdrój jako pierwsza gmina w Polsce przetestuje wszystkich swoich mieszkańców na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi. W piątek pierwsza pula testów trafiła do mieszkańców. Celem akcji jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Do niedzieli testy wykrywające przeciwciała przeciwko koronawirusowi mają trafić do wszystkich dorosłych mieszkańców gminy Świeradów-Zdrój.

- Pomysł jest świetny. Każdy się może przetestować. Sprawdzić, czy jest bezpieczny - mówi jedna z mieszkanek.

Przetestowania wszystkich mieszkańców gminy na obecność przeciwciał SARS-CoV- 2 chce burmistrz Świeradowa-Zdroju Roland Marciniak. - Test jest anonimowy i celowo jest anonimowy, bo liczymy na to, że jeżeli ktoś będzie miał pozytywny wynik, to skonsultuje się telefonicznie ze swoim lekarzem z przychodni zdrowia - wyjaśnia.

Przesiewowe testowanie mieszkańców ma ujawnić tych, którzy mieli kontakt z koronawirusem. Ale następny krok należy już do osoby testowanej.

- Jeśli komuś wyjdzie wynik pozytywny, to powinien zawiadomić lekarza pierwszego kontaktu - podkreśla dr Zdzisław Krynicki z Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu.

Badanie jest dobrowolne, reakcja na wynik także, jednak to właśnie od niej zależy skuteczność całego przedsięwzięcia. - Jeżeli osoby z tym nic nie zrobią, to jest badanie bardziej ad acta, dla celów statystycznych - podkreśla dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Jaki jest koszt testów?

Świeradów-Zdrój jest miejscowością, która w 90 procentach utrzymuje się z turystyki. Według wyliczeń miasta teraz traci ono 19 złotych na sekundę. Testy mają pomóc mieszkańcom stanąć na nogi.

- Musimy być przygotowani na przyjęcie naszych gości, ale pod warunkiem, że nasi mieszkańcy, przedsiębiorcy i pracownicy będą wiedzieć, czy mieli, czy nie mieli kontaktu z koronawirusem - zaznacza burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Skalę problemu w miejscowości najlepiej odzwierciedlają liczby. Na około cztery tysiące mieszkańców w mieście zarejestrowanych jest 430 firm, z czego obecnie nie funkcjonuje aż 390 z nich.

- W styczniu może zabraknąć pieniędzy na wynagrodzenia - mówi Piotr Budzyński, właściciel hotelu w Świeradowie-Zdroju.

Koszt testów to około 150 tysięcy złotych. Gmina pokryje je w całości z dochodów uzyskanych z wydawanych koncesji na alkohol. - Mamy rozporządzenie tych wszystkich przepisów covidowych, że te środki możemy wydawać na walkę z COVID-19 - wyjaśnia burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Test można wykonać samodzielnie w domu lub poprosić o pomoc zespół medyczny. Na wynik trzeba poczekać około 30 minut.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN