Fakty po południu

 • Foto: tvn24 | Video: Marta Balukiewicz / Fakty po południu
 • Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"
 • Obostrzenia kolejny raz uderzają w kulturę

"Nie można ratować jednego życia kosztem drugiego"

Onkologia w czasie pandemii. Chorzy czekają na planowe zabiegi, lekarze mówią o katastrofie, a minister o "zielonej wyspie". Dużo w tym emocji i nerwów, co pokazał spór o respiratory na Mazowszu.

- Myślę, że ta sprawa jest już po prostu załatwiona - tak wojewoda mazowiecki skomentował spór o respiratory i odwołane operacje chorych na raka.

Po tym, jak Konstanty Radziwiłł nakazał w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie zwiększyć liczbę łóżek respiratorowych dla pacjentów z COVID-19, placówka musiała odwołać planowe zabiegi. Zabiegi ratujące życie, bo jako jedyne dające szansę na wyleczenie chorym z rakiem płuc. O sprawie jako pierwszy napisał "Wprost".

- Łózka respiratorowe zostaną dla pacjentów covidowych wyznaczone nie na Oddziale Intensywnej Terapii, tylko na zwykłym oddziale - zapewnił Konstanty Radziwiłł. Jego słowa z "dużą satysfakcją" odnotował profesor Tomasz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Zażegnanie konfliktu nie oznacza jednak, że problemu nie ma.

- To, że w tej chwili te decyzje, dotyczące przesuwania zabiegów, dotykają pacjentów onkologicznych, dla nas jest jednoznacznym sygnałem, że mamy w tej chwili katastrofę - uważa profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

"Jeżeli zostanie zamknięty OIOM, to ja jestem sparaliżowany i nie mogę operować"

Większość operacji raka płuc na Mazowszu przeprowadzano do tej pory w Instytucie Gruźlicy i...

Pilnie poszukiwane respiratory dla coraz większej liczby ciężko chorujących na COVID-19 pacjentów, muszą być zabierane z innych oddziałów. Wojewoda sam podkreśla - tu nie ma dobrych i prostych wyborów.

- W każdym z kilkuset miejsc respiratorowych, które są wyznaczone na Mazowszu, a także w całym kraju, mamy podobne problemy czy podobne dylematy - zapewnia Konstanty Radziwiłł.

- Nie można ratować jednego życia kosztem drugiego, bo to nie jest sposób, to nie jest metoda - zwraca uwagę profesor Alicja Chybicka, onkolog z kliniki "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu.

Konflikt na Mazowszu zwrócił uwagę na jeszcze jedno - problem pacjentów onkologicznych niemal w całym kraju, którzy wbrew słowom wojewody mazowieckiego, że "onkologia jest chroniona", wciąż dotkliwie odczuwają skutki pandemii.

- W onkologii również widzimy opóźnienia, przesunięcia, nie do końca adekwatny strandard postępowania właśnie z uwagi na pandemię - tłumaczy profesor Piotr Wysocki.

"Zielona wyspa"?

Miało być inaczej. Nie dalej jak we wtorek minister zdrowia z sejmowej mównicy zapewniał, że "w sensie systemowym" onkologia jest "zieloną wyspą".

- Nie ma czegoś takiego, jak "zielona wyspa". Jeżeli my mówimy o tym, że nie cierpi onkologia, to tak, być może ona nie cierpiała, ale nie cierpiała tylko i wyłącznie w instytutach onkologii, które to instytuty w pierwszej i drugiej fali walki z pandemią były niejako oszczędzone - wyjaśnia profesor Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

O ile w wyspecjalizowanych instytutach nie tworzono oddziałów covidowych, to w szpitalach powiatowych czy wojewódzkich - już tak. I to w nich przekształcenie skutkowało mniejszą liczbą wolnych łóżek czy przyjmowanych pacjentów - w tym tych z nowotworami.

- Zabiegów również jest mniej. Chociaż przyznaje, stajemy na głowie, na rzęsach i innych możliwych częściach ciała po to tylko, żeby te zabiegi onkologiczne były zawsze priorytetem i żeby mogły się odbywać - mówi doktor Magda Wiśniewska, kierownik szpitala tymczasowego w Szczecinie.

- W naszym ośrodku w ciągu roku przybyło ponad 15 procent nowych chorych z innych ośrodków, którzy nie mogli dostać się na leczenie do innych ośrodków, lub u których leczenie zostało przerwane z powodu sytuacji pandemicznej - dodaje profesor Piotr Wysocki.

Lekarze biją na alarm - onkologia cierpi niemal od początku pandemii i "zieloną wyspą" jeszcze długo z pewnością nie będzie.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Powstaje specjalna aplikacja do pomocy zwierzętom

  Powstaje specjalna aplikacja do pomocy zwierzętom

  Trwają prace nad Animal Helper, aplikacją na smartfony, która ma działać na podobnej zasadzie co numer alarmowy 112 dla ludzi. To projekt obrońców praw zwierząt z Trójmiasta. Prototyp aplikacji jest już gotowy, na początku ma działać na ternie województwa pomorskiego, ale w przyszłości w całym kraju. Ma za zadanie ujednolicić i uprościć sposób powiadamiania służb, kiedy dojdzie do wypadku z udziałem zwierzęcia lub znęcania się nad zwierzęciem.

  czytaj więcej »
 • "Widać światełko w tunelu". Spada liczba zakażeń i osób hospitalizowanych

  "Widać światełko w tunelu". Spada liczba zakażeń i osób hospitalizowanych

  W poniedziałek rząd odnotował ponad 7283 nowe zakażenia koronawirusem i 101 zgonów osób zakażonych. Te liczby wciąż są wysokie, ale dowodzą tego, że trend malejący się utrwala. Spada także liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. To, jak krzywa zakażeń będzie wyglądać w przyszłości, zależy od postępów szczepień i przestrzegania obostrzeń, również w nadchodzącą majówkę.

  czytaj więcej »
 • 12 dużych europejskich klubów ogłosiło zamiar utworzenia Superligi

  12 dużych europejskich klubów ogłosiło zamiar utworzenia Superligi

  Dwanaście europejskich klubów ogłosiło, że ma zamiar stworzyć Superligę - nowe rozgrywki, które mają być alternatywą dla Ligi Mistrzów. W gronie klubów założycieli są tak uznane marki jak FC Barcelona, Real Madryt, Manchester United czy Juventus Turyn. Pomysł krytykują UEFA, Stowarzyszenie Kibiców Piłki Nożnej w Europie (FSE), niektórzy trenerzy, ale też ludzie spoza futbolu - na przykład premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron.

  czytaj więcej »
 • Policja wystawia tysiące mandatów za brak maseczki

  Policja wystawia tysiące mandatów za brak maseczki

  Policjanci w samym województwie pomorskim w ciągu zaledwie trzech dni odnotowali blisko 2600 wykroczeń dotyczących łamania obostrzeń, mandatem ukarali ponad 1350 osób, a wobec 150 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Kobieta w supermarkecie w Lesznie miała zwrócić uwagę mężczyźnie na brak zasłoniętych ust i nosa. Po wymianie zdań została uderzona tak mocno, że upadła na ziemię. Sprawę bada teraz prokuratura. Coraz częstsze są policyjne kontrole i coraz więcej wystawionych mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń.

  czytaj więcej »
 • Prezes sądu nie dopuścił Pawła Juszczyszyna do orzekania

  Prezes sądu nie dopuścił Pawła Juszczyszyna do orzekania

  Paweł Juszczyszyn zgodnie z wyrokiem sądu stawił się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, żeby orzekać. Prezes sądu Maciej Nawacki nie zgodził się jednak na powrót sędziego do pracy i zapowiedział skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego, bo jego zdaniem doszło do sporu kompetencyjnego. Sąd Okręgowy w Olsztynie wezwał prezesa Nawackiego do wyjaśnień, jakie działania podjął, żeby wykonać postanowienie o dopuszczeniu sędziego Juszczyszyna do pracy.

  czytaj więcej »
 • W południe w Warszawie zawyły syreny. Uczczono powstańców getta warszawskiego

  W południe w Warszawie zawyły syreny. Uczczono powstańców getta warszawskiego

  Akcja Żonkile, wyjące syreny i wspomnienia - w poniedziałek przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Główne obchody odbyły się w samo południe pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W tym roku szczególnie uczczono pamięć kobiet - łączniczek, wolontariuszek i sanitariuszek. Powstanie w getcie warszawskim było największym żydowskim zbrojnym zrywem przeciwko Niemcom w trakcie drugiej wojny światowej.

  czytaj więcej »
 • Aleksiej Nawalny ma trafić do szpitala dla więźniów. USA grożą "konsekwencjami", jeśli umrze

  Aleksiej Nawalny ma trafić do szpitala dla więźniów. USA grożą "konsekwencjami", jeśli umrze

  Jest decyzja o przewiezieniu Aleksieja Nawalnego z kolonii karnej do szpitala dla więźniów we Włodzimierzu - podaje rosyjska agencja TASS. Nawalny cierpi na bóle kręgosłupa i traci czucie w kończynach. Jego osobiści lekarze nie zostali do niego dopuszczeni, dlatego pod koniec marca zaczął głodówkę. Głos w sprawie zabrał Biały Dom i zapowiedział "konsekwencje", jeśli opozycjonista umrze. Są osoby, które głodują w solidarności z Nawalnym, a w środę mają się odbyć demonstracje w jego obronie.

  czytaj więcej »
 • Najmłodsi wracają do żłobków i przedszkoli. "Rozstania z rodzicami są ciężkie"

  Najmłodsi wracają do żłobków i przedszkoli. "Rozstania z rodzicami są ciężkie"

  Po kilku tygodniach przerwy najmłodsze dzieci wracają do żłobków i przedszkoli. Jedne z radością, inne z trudnością, bo będą potrzebowały ponownej adaptacji do rozłąki z rodzicami. Dzieci powinny mieć kontakt z rówieśnikami - słyszymy od rodziców i nauczycieli. Te starsze wciąż uczą się zdalnie. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie wyklucza, że uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół w przyszłym tygodniu.

  czytaj więcej »
 • Od 10 maja każdy dorosły ma mieć możliwość zarejestrowania się na szczepienie

  Od 10 maja każdy dorosły ma mieć możliwość zarejestrowania się na szczepienie

  Jak zapowiedział w poniedziałek w Legnicy premier Mateusz Morawiecki, od 10 maja już każdy dorosły będzie mógł się rejestrować na szczepienie przeciw COVID-1. Szczegółowy harmonogram ma zostać podany we wtorek. Od wtorku będzie też obowiązywać duża zmiana w sprawie niewykorzystanych szczepionek - żadna ma się nie zmarnować, więc będzie mogła być podana każdemu dorosłemu. W poniedziałek ruszyły pilotażowe punkty szczepień powszechnych, są też punkty drive-thru. Na jednym z nich, w Wałbrzychu, już widnieje napis: "Koniec COVID-19 zaczyna się tutaj".

  czytaj więcej »
 • "Maksymowicz miał rację. I co zrobiono? Poszukano na niego haków"

  "Maksymowicz miał rację. I co zrobiono? Poszukano na niego haków"

  Wojciech Maksymowicz był jedną z najważniejszych osób na konwencji Porozumienia Jarosława Gowina. Po tym, jak wielokrotnie krytykował rząd punktując złą strategię walki z pandemią oraz po niesłusznych jego zdaniem oskarżeniach, odszedł z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też jego wystąpienie na konwencji partii tworzącej koalicję rządową wydaje się bardzo symboliczne.

  czytaj więcej »
 • W Niemczech uczczono pamięć ofiar epidemii

  W Niemczech uczczono pamięć ofiar epidemii

  Niemcy upamiętniają ofiary koronawirusa i wciąż notują wysokie liczby nowych zakażeń. Włochy epidemii też jeszcze nie opanowały, ale tam fala nieco opada. Padają ostrożne pytania o wakacje, odpowiedzi też są ostrożne, bo wiele będzie zależało od tempa szczepień. Europa patrzy na Izrael, który już wszczepił ponad połowę populacji i od maja otwiera się na zagranicznych turystów.

  czytaj więcej »
tvnpix