"Nie można ratować jednego życia kosztem drugiego"
Onkologia w czasie pandemii. Chorzy czekają na planowe zabiegi, lekarze mówią o katastrofie, a minister o "zielonej wyspie". Dużo w tym emocji i nerwów, co pokazał spór o respiratory na Mazowszu.
- Myślę, że ta sprawa jest już po prostu załatwiona - tak wojewoda mazowiecki skomentował spór o respiratory i odwołane operacje chorych na raka.
Po tym, jak Konstanty Radziwiłł nakazał w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie zwiększyć liczbę łóżek respiratorowych dla pacjentów z COVID-19, placówka musiała odwołać planowe zabiegi. Zabiegi ratujące życie, bo jako jedyne dające szansę na wyleczenie chorym z rakiem płuc. O sprawie jako pierwszy napisał "Wprost".
- Łózka respiratorowe zostaną dla pacjentów covidowych wyznaczone nie na Oddziale Intensywnej Terapii, tylko na zwykłym oddziale - zapewnił Konstanty Radziwiłł. Jego słowa z "dużą satysfakcją" odnotował profesor Tomasz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Zażegnanie konfliktu nie oznacza jednak, że problemu nie ma.
- To, że w tej chwili te decyzje, dotyczące przesuwania zabiegów, dotykają pacjentów onkologicznych, dla nas jest jednoznacznym sygnałem, że mamy w tej chwili katastrofę - uważa profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Większość operacji raka płuc na Mazowszu przeprowadzano do tej pory w Instytucie Gruźlicy i..."Jeżeli zostanie zamknięty OIOM, to ja jestem sparaliżowany i nie mogę operować"
- W każdym z kilkuset miejsc respiratorowych, które są wyznaczone na Mazowszu, a także w całym kraju, mamy podobne problemy czy podobne dylematy - zapewnia Konstanty Radziwiłł.
- Nie można ratować jednego życia kosztem drugiego, bo to nie jest sposób, to nie jest metoda - zwraca uwagę profesor Alicja Chybicka, onkolog z kliniki "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu.
Konflikt na Mazowszu zwrócił uwagę na jeszcze jedno - problem pacjentów onkologicznych niemal w całym kraju, którzy wbrew słowom wojewody mazowieckiego, że "onkologia jest chroniona", wciąż dotkliwie odczuwają skutki pandemii.
- W onkologii również widzimy opóźnienia, przesunięcia, nie do końca adekwatny strandard postępowania właśnie z uwagi na pandemię - tłumaczy profesor Piotr Wysocki.
"Zielona wyspa"?
Miało być inaczej. Nie dalej jak we wtorek minister zdrowia z sejmowej mównicy zapewniał, że "w sensie systemowym" onkologia jest "zieloną wyspą".
- Nie ma czegoś takiego, jak "zielona wyspa". Jeżeli my mówimy o tym, że nie cierpi onkologia, to tak, być może ona nie cierpiała, ale nie cierpiała tylko i wyłącznie w instytutach onkologii, które to instytuty w pierwszej i drugiej fali walki z pandemią były niejako oszczędzone - wyjaśnia profesor Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
O ile w wyspecjalizowanych instytutach nie tworzono oddziałów covidowych, to w szpitalach powiatowych czy wojewódzkich - już tak. I to w nich przekształcenie skutkowało mniejszą liczbą wolnych łóżek czy przyjmowanych pacjentów - w tym tych z nowotworami.
- Zabiegów również jest mniej. Chociaż przyznaje, stajemy na głowie, na rzęsach i innych możliwych częściach ciała po to tylko, żeby te zabiegi onkologiczne były zawsze priorytetem i żeby mogły się odbywać - mówi doktor Magda Wiśniewska, kierownik szpitala tymczasowego w Szczecinie.
- W naszym ośrodku w ciągu roku przybyło ponad 15 procent nowych chorych z innych ośrodków, którzy nie mogli dostać się na leczenie do innych ośrodków, lub u których leczenie zostało przerwane z powodu sytuacji pandemicznej - dodaje profesor Piotr Wysocki.
Lekarze biją na alarm - onkologia cierpi niemal od początku pandemii i "zieloną wyspą" jeszcze długo z pewnością nie będzie.
Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Gruszewnia: zwłoki dwóch kobiet znalezione w domu. Obie miały liczne rany kłute
Nie ustają poszukiwania sprawcy lub sprawców zabójstwa 70-letniej matki i jej 48-letniej córki. Zwłoki kobiet znaleziono w ich domu we wtorek we wsi Gruszewnia koło Częstochowy. Od kilku dni rodzina nie miała z nimi kontaktu, dlatego we wtorek przyjechała krewna, która najpierw odkryła zwłoki młodszej z kobiet. Gdy na miejsce przyjechali policjanci, w drugim pomieszczeniu znaleźli ciało 70-latki.
czytaj więcej »Rządzący nie złożyli wniosku o unijne środki, ale stworzyli listę zarzutów pod adresem KE
Wiele unijnych państw już korzysta z funduszu odbudowy, a polski rząd nie złożył nawet wniosku o wypłatę środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zamiast informacji, kiedy tak bardzo potrzebne miliardy euro trafią do Polski, rządzący przedstawiają całą listę zarzutów pod adresem Komisji Europejskiej.
czytaj więcej »Polaków martwią prognozy rachunków za ciepło. Wiceminister Horała radzi, żeby nie martwić się na zapas
Elektrociepłownie borykają się z brakiem lub wysoką ceną węgla i gazu, a rządowe rekompensaty dla nich pozostają w sferze zapowiedzi. Dlatego taryfy rosną, a wielu Polakom budżety się nie dopinają. Tymczasem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała radzi, żeby się na zapas nie martwić, bo na razie jest lato.
czytaj więcej »Tony śniętych ryb w Odrze. Prokuratura i WIOŚ wyjaśniają sprawę
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz prokuratura wyjaśniają sprawę śniętych ryb w Odrze. Wędkarze o dramatycznej sytuacji informowali już pod koniec lipca. Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła między innymi w kanale Odry w miejscowości Oława. Problem dotyczy też odcinków Odry w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem. Sytuacja jest poważna. Takiej katastrofy jeszcze nie było, a jej skutki mogą być jeszcze długo odczuwalne - oceniają ekolodzy.
czytaj więcej »"Każdy spodziewał się, że będą podwyżki, ale nie aż takie"
Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Wyższe rachunki za prąd, ogrzewanie i gaz dostają rodziny, spółdzielnie mieszkaniowe, ale też szpitale czy szkoły. Samorządy bezradnie rozkładają ręce i czekają na reakcję rządu.
czytaj więcej »Pytania o pozycję Mateusza Morawieckiego
Mateusz Morawiecki nie dostał zaproszenia do centrali PiS-u na naradę. Nie brakuje głosów wśród opozycji, że jego dni na stanowisku szefa rządu są policzone.
czytaj więcej »Kontrowersje wokół trybu powoływania sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Andrzej Duda wybierze 11 sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Kandydatów wylosowała Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska. Zmiany w Sądzie Najwyższym są jednym z warunków przyznania Polsce pieniędzy z KPO. Tyle, że nie brakuje głosów, że zmiana Izby jest tylko kosmetyczna, a problem z praworządnością pozostaje.
czytaj więcej »Szpital w Kielcach przekłada planowane operacje. Brakuje krwi
To apel na wagę zdrowia i życia. Potrzeba krwi. Na już, na teraz, w trybie pilnym. W Kielcach jest tak mało krwi, że wstrzymywane są nawet zaplanowane operacje. Wielu krwiodawców ma wakacje, a to właśnie w wakacje potrzeby rosną.
czytaj więcej »10 osób poszkodowanych w Chorwacji przetransportowano do Polski
Wracają do kraju, ale jeszcze nie do domu. Leczenie i rehabilitacja czekają pacjentów, którzy wrócili z Chorwacji. Wojskowa CASA przetransportowała 10 osób poszkodowanych w tragicznym wypadku na chorwackiej autostradzie. Autokar, który wiózł polskich pielgrzymów, wjechał do rowu. Zginęło 12 osób. W chorwackich szpitala pozostaje 18 pacjentów.
czytaj więcej »W piątek GUS poda dane na temat inflacji w lipcu. Eksperci: szczyt jeszcze przed nami
Rachunek za ciepło trzy razy wyższy? Taka prognoza zmroziła mieszkańców Augustowa, ale w całej Polsce coraz więcej pojawia się doniesień o rachunkach grozy. Straszy też rekordowa inflacja. GUS niebawem poda wynik za lipiec. Z szybkiego szacunku wynika, że to 15 i pół procent. Według ekonomistów - to nie koniec szalejącej drożyzny.
czytaj więcej »PiS na kursie kolizyjnym z Brukselą. W tle miliardy euro
Polska znajduje się na kursie kolizyjnym z Brukselą. Premier zapewnia, że o pieniądze z Unii jest spokojny. Za to w PiS wybrzmiewają antyunijne wypowiedzi. Stawką tego sporu są setki miliardów euro.
czytaj więcej »Fundacja Happy Kids pomaga ukraińskim dzieciom i w Polsce, i w Ukrainie
Pomogli zapewnić w Polsce opiekę dla prawie 1500 podopiecznych ukraińskich domów dziecka, ale nie poprzestają na tym. Fundacja Happy Kids remontuje budynki w zachodniej części Ukrainy, aby tam utworzyć rodzinne domy dziecka. W planach jest też otwarcie dla ukraińskich sierot rodzinnych domów dziecka na terenie Polski.
czytaj więcej »Zaporoska elektrownia atomowa "to element gry, którą Kreml prowadzi z całym światem"
Władze Ukrainy apelują, żeby Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej albo ONZ zażądały od Rosji wycofania się z terenu zaporoskiej elektrowni atomowej. Prowadzone działania wojenne zagrażają bezpieczeństwu siłowni, a ewentualna katastrofa miałaby skutki odczuwalne w dużej części Europy. Niektórzy eksperci uważają, że Rosja celowo naraża elektrownię, aby naciskać na Zachód w sprawie dostaw broni na Ukrainę.
czytaj więcej »W Łodzi zawaliła się kamienica. To drugie takie zdarzenie w ciągu dwóch dni
W ciągu ostatnich dwóch dni w Łodzi zawaliły się dwie kamienice. Oba budynki były w opłakanym stanie. Nikomu na szczęście nic się nie stało. W przeszłości też miały miejsce podobne zdarzenia.
czytaj więcej »Gdańsk: 27-latek pobił 75-latka, bo starszy mężczyzna się zaszczepił
Gdy agresywnemu 27-latkowi zabrakło argumentów, w ruch poszły pięści. Rzucił się na 75-latka, który przyszedł się zaszczepić do przychodni w Gdańsku. 27-latek został zatrzymany, grożą mu dwa lata więzienia.
czytaj więcej »