Alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"

Maj 2020: alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"
Maj 2020: alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"
Fakty TVN
Maj 2020: alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"Fakty TVN

Dla chorych na raka pandemia COVID-19 okazała się katastrofą. W Polsce, z powodu zagrożenia epidemicznego, odwołano - według szacunków - od 40 do 49 procent planowanych zabiegów onkologicznych. Z ankiety przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców wynika, że na całym świecie ten wskaźnik wynosi 37,7 procent zabiegów.

Ilu pacjentów chorych na raka umrze z tego powodu, że w czasie pandemii nie otrzymało na czas pomocy? Na to pytanie brytyjscy naukowcy nie znają jeszcze odpowiedzi, ale już teraz wiedzą, że ostatnio w onkologii na całym świecie działo się źle. Z ich szacunków wynika, że 37,7 procent wszystkich operacji onkologicznych na świecie zostało odwołanych z powodu pandemii.

- Najgorsze jest to, że to badanie też pokazuje, że odwołano prawie 38 procent zabiegów, jeżeli chodzi o chirurgię nowotworów. To jest coś, co przeraża. Pytanie, jak to będzie wyglądać dalej? - komentuje prof. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Niemal 38 procent to dużo, a są to wyniki uśrednione. Wkrótce zostaną opublikowane w prestiżowym chirurgicznym piśmie "British Journal of Surgery". Ile w Polsce w tym czasie zostało odwołanych bądź przesuniętych operacji onkologicznych?

- Pamiętajmy, że onkologia to jest często zagrożenie nie tylko zdrowia, ale zagrożenie życia. Nie było tu żadnej decyzji o odwoływaniu zabiegów planowych - przekonuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ta wypowiedź świadczy o tym, że Ministerstwo Zdrowia faktycznie nie wie, ile zabiegów onkologicznych odwołano, albo nie chce tego ujawnić.

Brytyjscy naukowcy, którzy zebrali ankiety od polskich lekarzy, twierdzą, że liczby dotyczące Polski są złe, powyżej średniej światowej.

- W Polsce problem braku, w tym okresie pandemii, wykonania zabiegów w zakresie onkologii jest na poziomie między 40 a 49 procent - mówi prof. Dawid Murawa. - To dużo. To musi się przełożyć, niestety, na wyniki leczenia onkologicznego - dodaje.

"Każdy dzień jest ważny"

Pani Katarzyna Pilarska jest w ciąży i jej historia jest przykładem tego, co działo się w onkologii w Polsce w ostatnich miesiącach.

27 lutego pani Katarzyna dowiedziała się, że ma złośliwego raka piersi. Powinna być operowana niemal natychmiast, mastektomię przeszła jednak dopiero miesiąc później i to tylko dzięki swojej determinacji. Jeździła po całym kraju, walcząc o operację. Chciała nawet płacić za zabieg.

- COVID był bezpośrednią przyczyną tego opóźnienia. Gdyby nie COVID, gdyby nie paraliż naszej służby zdrowia, byłabym zoperowana 2-3 tygodnie wcześniej. A przy tym typie nowotworu każdy dzień jest ważny - mówi dziś pani Katarzyna.

Brytyjscy naukowcy obliczają, że potrzeba niemal roku, żeby zlikwidować spowodowane koronawirusem kolejki do zabiegów onkologicznych. Ta prognoza dotyczy też Polski.

- Ja to obserwuję po pacjentach, którzy do mojej kliniki trafiali z innych ośrodków, w których mieli odmówione możliwości leczenia w danym momencie. Domyślam się, że naprawdę nad problemem leczenia onkologicznego w Polsce, w sensie całościowym, nikt nie panował - twierdzi prof. Dawid Murawa.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS