Alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"

Maj 2020: alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"
Maj 2020: alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"
Fakty TVN
Maj 2020: alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"Fakty TVN

Dla chorych na raka pandemia COVID-19 okazała się katastrofą. W Polsce, z powodu zagrożenia epidemicznego, odwołano - według szacunków - od 40 do 49 procent planowanych zabiegów onkologicznych. Z ankiety przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców wynika, że na całym świecie ten wskaźnik wynosi 37,7 procent zabiegów.

Ilu pacjentów chorych na raka umrze z tego powodu, że w czasie pandemii nie otrzymało na czas pomocy? Na to pytanie brytyjscy naukowcy nie znają jeszcze odpowiedzi, ale już teraz wiedzą, że ostatnio w onkologii na całym świecie działo się źle. Z ich szacunków wynika, że 37,7 procent wszystkich operacji onkologicznych na świecie zostało odwołanych z powodu pandemii.

- Najgorsze jest to, że to badanie też pokazuje, że odwołano prawie 38 procent zabiegów, jeżeli chodzi o chirurgię nowotworów. To jest coś, co przeraża. Pytanie, jak to będzie wyglądać dalej? - komentuje prof. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Niemal 38 procent to dużo, a są to wyniki uśrednione. Wkrótce zostaną opublikowane w prestiżowym chirurgicznym piśmie "British Journal of Surgery". Ile w Polsce w tym czasie zostało odwołanych bądź przesuniętych operacji onkologicznych?

- Pamiętajmy, że onkologia to jest często zagrożenie nie tylko zdrowia, ale zagrożenie życia. Nie było tu żadnej decyzji o odwoływaniu zabiegów planowych - przekonuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ta wypowiedź świadczy o tym, że Ministerstwo Zdrowia faktycznie nie wie, ile zabiegów onkologicznych odwołano, albo nie chce tego ujawnić.

Brytyjscy naukowcy, którzy zebrali ankiety od polskich lekarzy, twierdzą, że liczby dotyczące Polski są złe, powyżej średniej światowej.

- W Polsce problem braku, w tym okresie pandemii, wykonania zabiegów w zakresie onkologii jest na poziomie między 40 a 49 procent - mówi prof. Dawid Murawa. - To dużo. To musi się przełożyć, niestety, na wyniki leczenia onkologicznego - dodaje.

"Każdy dzień jest ważny"

Pani Katarzyna Pilarska jest w ciąży i jej historia jest przykładem tego, co działo się w onkologii w Polsce w ostatnich miesiącach.

27 lutego pani Katarzyna dowiedziała się, że ma złośliwego raka piersi. Powinna być operowana niemal natychmiast, mastektomię przeszła jednak dopiero miesiąc później i to tylko dzięki swojej determinacji. Jeździła po całym kraju, walcząc o operację. Chciała nawet płacić za zabieg.

- COVID był bezpośrednią przyczyną tego opóźnienia. Gdyby nie COVID, gdyby nie paraliż naszej służby zdrowia, byłabym zoperowana 2-3 tygodnie wcześniej. A przy tym typie nowotworu każdy dzień jest ważny - mówi dziś pani Katarzyna.

Brytyjscy naukowcy obliczają, że potrzeba niemal roku, żeby zlikwidować spowodowane koronawirusem kolejki do zabiegów onkologicznych. Ta prognoza dotyczy też Polski.

- Ja to obserwuję po pacjentach, którzy do mojej kliniki trafiali z innych ośrodków, w których mieli odmówione możliwości leczenia w danym momencie. Domyślam się, że naprawdę nad problemem leczenia onkologicznego w Polsce, w sensie całościowym, nikt nie panował - twierdzi prof. Dawid Murawa.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Wątroba to jedyny organ w ludzkim ciele, który ma zdolność do regeneracji - może odrosnąć z pojedynczego płata. W Polsce właśnie przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Jak wielki to przełom?

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Elementy bezpieczeństwa są jak najbardziej dla nas wszystkich istotne, ale szukajmy takich rozwiązań, które będą zdecydowanie mniej drastyczne - mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050), odnosząc się do przedstawionej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki wyjaśniał, że zawieszenie prawa do azylu będzie stosowane na przykład w sytuacji, kiedy znów pojawi się wiadomość od wywiadu o "kilkusetosobowej uzbrojonej w kije i noże grupie".

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Źródło:
TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Hiszpanie protestują, bo nie stać ich na mieszkania. Najem krótkoterminowy wysysa lokale z rynku i podbija ich ceny. W weekend młodzi ludzie wyszli na ulice Madrytu, by oprotestować dotychczasową politykę rządu. Ten sprzeciw w Hiszpanii jest powszechny, dlatego Barcelona już podjęła decyzję - ma cofnąć pozwolenia na wynajem turystyczny, ale dopiero za cztery lata.

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS