
Koniec z warzywami w plastikowych opakowaniach i miniaturowymi kosmetykami w hotelach. KE przedstawiła nowe przepisy
Komisja Europejska mówi dość jednorazowym opakowaniom. Zdaniem ekspertów jednorazówki zaśmiecają świat i niszczą środowisko, stąd nowe unijne rozporządzenie. Wynika z niego, że w 2030 roku pożegnamy się ze świeżymi warzywami w plastikowych opakowaniach, z miniaturowymi butelkami kosmetyków w hotelach i częściowo z jednorazowymi kubkami w kawiarniach.
Zespół Uniwersytetu w Białymstoku kierowany przez dr Krzysztofa Deoniziaka przeprowadził badania...Mikroplastik w Polsce jest wszechobecny. Naukowcy znaleźli go na ptakach
Komisja Europejska ogłasza, że już za siedem lat każde opakowanie ma nadawać się do powtórnego przetworzenia.
- Dziś robimy kolejny krok: wprowadzamy cały sektor opakowań na ścieżkę obiegu zamkniętego - przekazał Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE.
W 2030 roku butelki mają być w 1/3 wyprodukowane z plastiku z recyklingu, a 10 lat później - w 65 procentach. To jednak nie wszystko. Zgodnie z projektem, który zaprezentował w czwartek Frans Timmermans, w całej Unii jednorazowych opakowań ma być po prostu mniej.
- Po pierwsze ograniczamy liczbę opakowań tam, gdzie ma to sens: choćby w handlu internetowym, czy handlu świeżymi owocami i warzywami. Po drugie chcemy, aby więcej opakowań było wielokrotnego użytku - wyjaśnił wiceprzewodniczący KE.
W 2030 roku pożegnamy się ze świeżymi warzywami w plastikowych opakowaniach, z miniaturowymi butelkami kosmetyków w hotelach i częściowo z jednorazowymi kubkami w kawiarniach. Do 2030 roku 30 procent, a do 2040 ponad połowa kaw na wynos ma być serwowana w kubkach wielorazowych albo własnych. Dziś przekonywanie klientów, żeby przychodzili z własnymi kubkami, idzie raczej średnio, jak mówią właściciele kawiarni.
- My nawet dajemy zniżkę za swój kubek, ale podobno ludziom potem nie jest wygodnie chodzić cały dzień z brudnym kubkiem - mówi Roman Egorov, właściciel kawiarni Coffee Moose w Gdańsku.
Wielorazowe butelki
Wielorazowe mają być też butelki i to nie tylko szklane. Na kaucję ma być sprzedawana część plastikowych.
- Mieliśmy w Europie zwrotne, wielorazowe butelki PET. One zniknęły z rynku, bo może one się niezbyt elegancko "starzeją", bo się rysują, ale tak naprawdę to w niczym nie zmienia ich jakości - zwraca uwagę Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
W Międzynarodowy Dzień Ziemi naukowcy oraz młodzi ludzie wzywają do wspólnych działań na rzecz...Ważny apel w Międzynarodowy Dzień Ziemi. "Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą"
- 26 milionów ton plastiku generujemy każdego roku, z czego 80 procent tego plastiku to jest plastik, który trafia potem do mórz i oceanów. Przypomnę, że ludzkość od 1950 roku wytworzyła ponad 8 miliardów ton plastiku - zwraca uwagę Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network w Polsce.
"Ilość odpadów opakowaniowych ciągle rośnie"
To, jak do tej pory Unia walczy z wszechobecnym plastikiem, kompletnie się nie sprawdziło. Na razie Bruksela zakazała choćby plastikowych słomek.
- Mimo prób nakłaniania rynku do produkowania coraz lepszych opakowań to te działania tak naprawdę przyniosły fiasko i ilość odpadów opakowaniowych ciągle rośnie - ocenia Filip Piotrowski.
Tym razem ma być inaczej, bo Unia wprowadza nowe przepisy jako rozporządzenie, czyli te przepisy wylądują od razu w systemach prawnych państw unijnych i nie będzie potrzebna długotrwała ścieżka w parlamentach krajowych.
- Nie rezygnujemy z opakowań, ale tylko ograniczamy ich ilość i nakazujemy zamykanie cyklu krążenia ich w gospodarce. Natomiast na pewno jest to marsz w dobrą stronę - uważa prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
To wszystko stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców i tych, którzy wykorzystują jednorazowe opakowania.
- Ludzie często biorą kawkę sobie na spacer i akurat dla takiego lokalu to byłby problem - wskazuje Roman Egorov, właściciel kawiarni Coffee Moose w Gdańsku.
Branża opakowaniowa już się zmienia, bo zmieniamy się i my - konsumenci. - To, ile recyklerzy mają surowca do recyklingu, zależy również od nas, od konsumentów - podkreśla Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope.
Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- Bałtyk jest w opłakanym stanie. Porzucone sieci, śmieci na dnie, wraki z czasów wojny
- "Co sekundę na wysypisko śmieci trafia ciężarówka pełna ubrań"
- "Jedynie trzy procent polskich rzek jest w dobrym stanie ekologicznym"
- Rząd wciąż nie wdrożył unijnej dyrektywy o plastikowych jednorazówkach
- Wolontariusze ze Szczecina rozpoczęli sprzątanie wód. Zebrali już tonę śmieci
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Część turystów ignoruje zamknięcie szlaków w Tatrach
Tatry wciąż są zamknięte turystów. To oznacza, że nie wolno wchodzić na żadne szlaki. To pierwsza taka decyzja w historii Tatrzańskiego Parku Narodowego, a jej powodem są trudne warunki w górach i zagrożenie lawinowe.
czytaj więcej »Siarczyste mrozy w USA. Padł krajowy rekord zimna
Na Górze Waszyngtona w Stanach Zjednoczonych odnotowano odczuwalną temperaturę sięgającą minus 78 stopni Celsjusza. W historii amerykańskich pomiarów takiego wyniku dotąd nie było. Chłodem powiało też w wielu miejscach na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych.
czytaj więcej »Republikanie krytykują Bidena. "Dał Chińczykom cały tydzień na prowadzenie operacji szpiegowskich"
Chiński balon nad Stanami Zjednoczonymi został zestrzelony, ale to sprawy nie zamyka. Demokraci twierdzą, że teraz uda się pozyskać ważne dane wywiadowcze, ale republikanie oskarżają prezydenta, że unieszkodliwienie obiektu nastąpiło za późno. Przez tydzień balon przeleciał w zasadzie nad całym terytorium Stanów Zjednoczonych.
czytaj więcej »Zwycięstwo opozycji w komisji. Będzie wysłuchanie publiczne w sprawie lex pilot
W sprawie lex pilot, przed głosowaniem w sejmowej komisji, 6 marca będzie wysłuchanie publiczne. Posłowie PiS wysłuchania nie chcieli, ale w komisji przegrali, bo zdecydował głos przewodniczącego z opozycji. Ustawa pilotowa dotyczy między innymi kolejności kanałów w telewizorach.
czytaj więcej »Ukraina przygotowuje się do rosyjskiej ofensywy. Zełenski: jest wiele doniesień, że najeźdźcy coś szykują
Nadchodzące dni mogą być decydujące dla wojny w Ukrainie. Eksperci są zdania, że Putin szykuje duże uderzenie na wschodzie, którego celem ma być zajęcie całości obwodów donieckiego i ługańskiego.
czytaj więcej »"Willa plus". "Ten konkurs nie został przeprowadzony ani w sposób transparenty, ani uczciwy"
O aferze "willa plus" opozycja mówi, że to bezczelny skok na kasę i pyta, dlaczego minister edukacji Przemysław Czarnek daje dotacje na nieruchomości, a nie na działalność. Tymczasem polityk przedstawia swoje decyzje tak, jakby to była część jego krucjaty przeciw komunistom i neomarksistom.
czytaj więcej »Dwa domy, punkt widokowy, stawy i własny las. Taką posiadłość kupiła fundacja z Elbląga za dotację od ministra Czarnka
Opozycja zwraca się do Najwyższej Izby Kontroli i prokuratury, by zbadały aferę "willa plus". Chodzi o sprawdzenie prawidłowości procedur, na podstawie których minister edukacji Przemysław Czarnek przyznał milionowe dotacje wybranym fundacjom na zakup siedzib. PiS twierdzi, że działania te były zgodnie z prawem, bo prawo niedawno zostało zmienione. Dotacji nie dostało wiele fundacji, które od lat edukują dzieci i młodzież. Za to wśród beneficjentów jest między innymi Fundacja Dumni z Elbląga, zarejestrowana w kwietniu 2022 roku.
czytaj więcej »Trudna sytuacja w Turcji po trzęsieniu ziemi. Na pomoc rusza grupa polskich strażaków
Do Turcji lecą polscy strażacy, by pomagać w odnajdywaniu ludzi pod gruzami. Jest ich 76 i są z czterech jednostek. Zabrali ze sobą osiem psów, a także sprzęt poszukiwawczy i do stabilizacji konstrukcji uszkodzonych budynków.
czytaj więcej »Mrozy zagrożeniem dla osób bezdomnych. Policja zachęca, żeby nie być obojętnym
Zima to najtrudniejszy okres w roku dla osób w kryzysie bezdomności, a mróz zbiera swoje żniwo. Dlatego nie bądźmy obojętni - apelują policjanci, którzy w okresie zimowym systematycznie kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby dotknięte bezdomnością.
czytaj więcej »"Willa plus". Co można byłoby kupić dla uczniów, gdyby pieniądze nie poszły na nieruchomości?
Pięć milionów złotych - na taką kwotę opiewa jedna z dotacji dla związanej z obecną władzą fundacji. Eksperci i politycy opozycji zwracają uwagę, że za taką sumę można byłoby doposażyć i wyremontować szkoły tak, by pieniądze podatników służyły wszystkim, a nie tylko wybranym.
czytaj więcej »Zadzwonił po pomoc, gdy na autostradzie doszło do wypadku. 10-letni Miłosz spisał się doskonale
"Dzień dobry, mieliśmy wypadek" - poinformował operatora pod numerem 112 dziesięcioletni chłopiec, a potem jeszcze dokładnie opisał, co i gdzie się stało. Dzielny i rezolutny Miłosz jechał samochodem z ojczymem, który stracił przytomność, a ich auto uderzyło w barierki. Swoją błyskawiczną reakcją chłopiec zaimponował dorosłym, a tacie uratował życie.
czytaj więcej »Silny mróz atakuje na Śląsku i w Małopolsce. Trudne warunki wciąż panują w górach
Meteorolodzy ostrzegają przed mrozem. Uważać muszą głównie mieszkańcy Małopolski i Śląska, bo temperatura tam może spaść do minus 22 stopni Celsjusza. W części Żywiecczyzny powołano pogotowie kryzysowe po intensywnych opadach śniegu. Tatry są nadal zamknięte, a na Słowacji z powodu fatalnych warunków jazdy na autostradzie D1 zderzyło się 30 samochodów.
czytaj więcej »"Willa plus". Politycy PiS bronią rozdawnictwa Przemysława Czarnka
Rządzący niezmiennie bronią uznaniowego rozdawania pieniędzy przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Starają się przekonać, że raz dostają jedni, a raz drudzy. Opozycja cały proceder nazywa niegodziwością.
czytaj więcej »Chiński balon szpiegowski został zestrzelony. Rozkaz wydał prezydent Joe Biden
Rośnie napięcie na linii Stany Zjednoczone-Chiny po zestrzeleniu przez amerykańskie myśliwce chińskiego balonu szpiegowskiego. Obiekt został zauważony kilka dni temu nad stanem Montana, a amerykańskie władze nazwały to wyraźnym naruszeniem suwerenności Stanów Zjednoczonych. Z powodu balonu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach, z kolei Pekin wyraził "zdecydowane niezadowolenie i sprzeciw wobec użycia siły przez Stany Zjednoczone do ataku na chiński statek powietrzny".
czytaj więcej »Rosja koncentruje się na działaniach ofensywnych. Ostrzelała Charków i obwód doniecki
Rosyjska armia nie ustaje w terrorystycznych atakach na cywilów w Ukrainie. W niedzielę ostrzelała Charków i kilka miejscowości w obwodzie donieckim. Ofensywa okupanta w najbliższych tygodniach może się jeszcze nasilić. Dlatego pomoc Ukrainie deklarują kolejne państwa. Czołgi dostarczy Portugalia, Kanada już wysłała pierwszy z Leopardów, który obiecała. W Rosję mają uderzyć też kolejne sankcje. Od niedzieli obowiązuje embargo na import z Rosji paliw gotowych.
czytaj więcej »