Fakty po południu

  • Koniec z warzywami w plastikowych opakowaniach i miniaturowymi kosmetykami w hotelach. KE przedstawiła nowe przepisy
    Foto: tvn24
  • Inflacja nie omija gabinetów stomatologicznych. Za leczenie zębów zapłacimy więcej niż przed rokiem
  • Dodatkowe 700 milionów złotych dla telewizji publicznej. Fogiel: to waloryzacja

Koniec z warzywami w plastikowych opakowaniach i miniaturowymi kosmetykami w hotelach. KE przedstawiła nowe przepisy

Komisja Europejska mówi dość jednorazowym opakowaniom. Zdaniem ekspertów jednorazówki zaśmiecają świat i niszczą środowisko, stąd nowe unijne rozporządzenie. Wynika z niego, że w 2030 roku pożegnamy się ze świeżymi warzywami w plastikowych opakowaniach, z miniaturowymi butelkami kosmetyków w hotelach i częściowo z jednorazowymi kubkami w kawiarniach.

Mikroplastik w Polsce jest wszechobecny. Naukowcy znaleźli go na ptakach

Zespół Uniwersytetu w Białymstoku kierowany przez dr Krzysztofa Deoniziaka przeprowadził badania...

Plastik szeleści dziś właściwie wszędzie - warzywa w plastikowych opakowaniach, płyny w plastikowych butelkach, nawet ciasto kupujemy w plastikowym pudełku. Dlatego w całej Unii Europejskiej nadchodzi prawdziwa rewolucja - więcej butelek na kaucję, zakaz sprzedaży warzyw pakowanych w plastik, odchodzenie od jednorazowych kubków i recykling.

Komisja Europejska ogłasza, że już za siedem lat każde opakowanie ma nadawać się do powtórnego przetworzenia.

- Dziś robimy kolejny krok: wprowadzamy cały sektor opakowań na ścieżkę obiegu zamkniętego - przekazał Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE.

W 2030 roku butelki mają być w 1/3 wyprodukowane z plastiku z recyklingu, a 10 lat później - w 65 procentach. To jednak nie wszystko. Zgodnie z projektem, który zaprezentował w czwartek Frans Timmermans, w całej Unii jednorazowych opakowań ma być po prostu mniej.

- Po pierwsze ograniczamy liczbę opakowań tam, gdzie ma to sens: choćby w handlu internetowym, czy handlu świeżymi owocami i warzywami. Po drugie chcemy, aby więcej opakowań było wielokrotnego użytku - wyjaśnił wiceprzewodniczący KE.

W 2030 roku pożegnamy się ze świeżymi warzywami w plastikowych opakowaniach, z miniaturowymi butelkami kosmetyków w hotelach i częściowo z jednorazowymi kubkami w kawiarniach. Do 2030 roku 30 procent, a do 2040 ponad połowa kaw na wynos ma być serwowana w kubkach wielorazowych albo własnych. Dziś przekonywanie klientów, żeby przychodzili z własnymi kubkami, idzie raczej średnio, jak mówią właściciele kawiarni.

- My nawet dajemy zniżkę za swój kubek, ale podobno ludziom potem nie jest wygodnie chodzić cały dzień z brudnym kubkiem - mówi Roman Egorov, właściciel kawiarni Coffee Moose w Gdańsku.

Wielorazowe butelki

Wielorazowe mają być też butelki i to nie tylko szklane. Na kaucję ma być sprzedawana część plastikowych.

- Mieliśmy w Europie zwrotne, wielorazowe butelki PET. One zniknęły z rynku, bo może one się niezbyt elegancko "starzeją", bo się rysują, ale tak naprawdę to w niczym nie zmienia ich jakości - zwraca uwagę Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Ważny apel w Międzynarodowy Dzień Ziemi. "Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą"

W Międzynarodowy Dzień Ziemi naukowcy oraz młodzi ludzie wzywają do wspólnych działań na rzecz...

Rozporządzenie Komisji Europejskiej zakłada, że każdy mieszkaniec Unii ma produkować o 15 procent mniej śmieci do 2040 roku w porównaniu do roku 2018. Na razie unijne statystyki wyglądają tragicznie - rocznie każdy z nas wyrzuca 180 kilogramów opakowań.

- 26 milionów ton plastiku generujemy każdego roku, z czego 80 procent tego plastiku to jest plastik, który trafia potem do mórz i oceanów. Przypomnę, że ludzkość od 1950 roku wytworzyła ponad 8 miliardów ton plastiku - zwraca uwagę Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network w Polsce.

"Ilość odpadów opakowaniowych ciągle rośnie"

To, jak do tej pory Unia walczy z wszechobecnym plastikiem, kompletnie się nie sprawdziło. Na razie Bruksela zakazała choćby plastikowych słomek.

- Mimo prób nakłaniania rynku do produkowania coraz lepszych opakowań to te działania tak naprawdę przyniosły fiasko i ilość odpadów opakowaniowych ciągle rośnie - ocenia Filip Piotrowski.

Tym razem ma być inaczej, bo Unia wprowadza nowe przepisy jako rozporządzenie, czyli te przepisy wylądują od razu w systemach prawnych państw unijnych i nie będzie potrzebna długotrwała ścieżka w parlamentach krajowych.

- Nie rezygnujemy z opakowań, ale tylko ograniczamy ich ilość i nakazujemy zamykanie cyklu krążenia ich w gospodarce. Natomiast na pewno jest to marsz w dobrą stronę - uważa prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

To wszystko stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców i tych, którzy wykorzystują jednorazowe opakowania.

- Ludzie często biorą kawkę sobie na spacer i akurat dla takiego lokalu to byłby problem - wskazuje Roman Egorov, właściciel kawiarni Coffee Moose w Gdańsku.

Branża opakowaniowa już się zmienia, bo zmieniamy się i my - konsumenci. - To, ile recyklerzy mają surowca do recyklingu, zależy również od nas, od konsumentów - podkreśla Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope.

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix