Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"
Szpitale pękają w szwach, ale to nie przeszkadza politykom prowadzić kampanii wyborczych. Niektórzy pokazują się w miejscach publicznych bez maseczek. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa, nie zakłada maseczki, kiedy jest w parku z rodziną lub nagrywa tam spot wyborczy. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun fotografuje się w autokarze pełnym ludzi bez maseczek.
Polska jest krajem o wysokiej zachorowalności na COVID-19. Tak uznały Niemcy, a to oznacza zmiany...Niemcy uznały Polskę za kraj wysokiego ryzyka pod względem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2
- Praktycznie co trzy dni tworzymy dodatkowy oddział covidowy zarówno w szpitalu tymczasowym, który prowadzi szpital uniwersytecki, jak i w szpitalu zasadniczym - twierdzi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie tylko w minionym tygodniu powstało ponad 100 nowych miejsc dla pacjentów z COVID-19. Kilkanaście to miejsca intensywnej terapii. Potrzeby rosną w całym kraju.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
- Jeszcze trzy tygodnie temu my byliśmy takim szpitalem zapasowym dla pozostałych łóżek covidowych, mieliśmy kilkunastu, dwudziestu kilku, góra trzydziestu chorych jeszcze kilka tygodni temu, a teraz chorych mamy siedemdziesięciu i codziennie przyjmujemy kilkunastu nowych - mówi dr n. med. Magda Wiśniewska, dyrektor szpitala tymczasowego w Szczecinie.
Według najnowszych danych zajętych jest ponad 23,5 tysiąca z ponad 33 tysięcy dostępnych tak zwanych łóżek covidowych, a także ponad 2300 zajętych respiratorów z 3211 respiratorów dostępnych dla chorych na COVID-19. Na Mazowszu jest osiem szpitali tymczasowych - pacjentów przyjmują już między innymi szpitale w Ostrołęce i w Radomiu.
- W tej chwili tych łóżek jest około 800 w szpitalach tymczasowych na Mazowszu, a około 700 jest zajętych. W miarę potrzeby uruchamiamy kolejne tak zwane moduły - tłumaczy Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
Trzecia fala pandemii staje się kolejnym testem dla obciążonego systemu ochrony zdrowia. Sprzęt łatwiej zapewnić niż personel medyczny, który od miesięcy pracuje na granicy wytrzymałości.
- To, czy szczyt zachorowań będzie na poziomie średnim 25, 30, 35 czy nawet 40 tysięcy, to zależy tylko i wyłącznie od nas i od naszej odpowiedzialności - przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szczepienia, obostrzenia, maseczki
Od soboty 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia. Rząd przyspiesza też program szczepień - od wtorku mogą się rejestrować osoby urodzone w latach 1957-1961. Opozycja apeluje do rządu o zmianę taktyki.
- Kolejne grupy, które będą szczepione, nie powinny być podzielone ze względu na wiek, bo widzimy i słyszymy, że 20-30-latkowie umierają na koronawirusa, ale na to, czy mają bądź nie przebytą chorobę i czy mają czy nie przeciwciała - uważa Urszula Pasławska, posłanka PSL.
Ten postulat popiera Lewica, która pyta o zalecenia rządu na czas świąt wielkanocnych. - Brak tej konsekwencji widać również w stosunku do świąt wielkanocnych. (...) Kościoły będą otwarte - zauważa lider SLD Włodzimierz Czarzasty.
W tej sprawie zapowiedzi oficjalnego stanowiska rządu nie widać. Jest za to opinia głównego doradcy premiera ds. COVID-19 w sprawie możliwości wprowadzenia zakazu przemieszczania się na czas świąt.
- Ja myślę, że jesteśmy bardzo bliscy tego. (...) Rok temu w marcu, kwietniu ulice były puste. W tej chwili jednak tak nie jest i nadal istnieje grupa osób, która uważa, że nie ma żadnego wirusa - komentuje prof. Andrzej Horban.
Jeszcze nigdy od początku pandemii w polskich szpitalach nie było tak wiele osób chorych na...Najwięcej osób w szpitalach od początku epidemii. "Sytuacja jest bardzo poważna"
- Nie ma takich ludzi, którzy uważają, że wirusa nie ma. Nawet w Konfederacji, która cały czas jest odsądzana od czci i wiary, są ludzie, którzy chorowali. My po prostu uważamy, że te obostrzenia nie mają żadnego sensu - tłumaczy Artur Dziambor, poseł Konfederacji.
- Powinniśmy w tym froncie być jednością i wszyscy, którzy są w polityce, powinni mówić i zachęcać Polaków do tego, żeby mieli dystans, żeby chodzili w maseczkach - wymienia Andrzej Dera, prezydencki minister.
O to od miesięcy apelują lekarze. - Nie wyobrażam sobie, żeby osoby publiczne spacerowały bez maseczki, bo lepiej się prezentują bez maseczki na twarzy. Musi iść przykład z góry - komentuje lekarz oddziału chorób płuc z Łodzi Tomasz Karauda.
Kampanie wyborcze w środku pandemii
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa, rozdawał sadzonki, nosząc maseczkę, ale film skierowany do wyborców nagrał bez niej. Zapraszanie wyborców na spotkanie w szczycie pandemii posłanka KO Katarzyna Lubnauer nazywa "nieodpowiedzialnością".
- Niezależnie od tego, kto dokonuje naruszenia, to nie ma to mojej akceptacji - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Wszystkie te nagrania miały miejsce w ogrodach, zieleńcach, parkach - tłumaczy Marcin Warchoł, który na rodzinne spacery też chodzi bez maseczki. - Ja natomiast chciałbym zauważyć, że w tym tygodniu jedyne zgromadzenie publiczne, które mieliśmy w Rzeszowie, to było zgromadzenie panów Budki, Czarzastego, Kosiniaka-Kamysza i pana Hołowni - dodaje.
Tym zgromadzeniem była prezentacja wspólnego opozycyjnego kandydata na prezydenta Rzeszowa - wszyscy czterej liderzy partyjni maseczki mieli.
Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- Co z Wielkanocą? "Lepiej zrezygnować z tradycji niż umrzeć na COVID-19"
- "Jeżeli zostanie zamknięty OIOM, to ja jestem sparaliżowany i nie mogę operować"
- "Wielu z nas nie jest w stanie uwierzyć w to, co się tak naprawdę dzieje"
- Kontrowersyjna decyzja wojewody. "Szkoda ludzi, którzy zawierzyli swoje życie"
- Lekarze: wariant brytyjski sprawił, że dzieci przechodzą COVID-19 ciężej
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Open’er Festival 2022 dobiegł końca
Wybrzmiały ostatnie dźwięki Open'era. Na lotnisku w Gdyni zabawa trwała przez cztery dni. W niektórych dniach na lotnisku Gdynia-Kosakowo bawiło się około dwieście pięćdziesiąt tysięcy osób. Ostatniego dnia festiwalu na scenie wystąpili między innymi Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, Young Leosia i Jessie Ware.
czytaj więcej »Politycy pojechali w teren. Głównym tematem spotkań była inflacja
Gdy inflacja jest najwyższa od ćwierćwiecza, to nie ma ważniejszego tematu podczas spotkań z wyborcami. To rząd odpowiada za walkę z drożyzną i robi to fatalnie - przypomina opozycja, a rząd przypomina rządy Platformy i powtarza, że inflacja to wynik pandemii i wojny.
czytaj więcej »W wakacje dochodzi do wielu wypadków nad wodą. Częstą przyczyną jest alkohol
Wejście do wody po spożyciu alkoholu to droga na skróty do tego, by relaks zamienił się w piekło. Przyczyn utonięć jest więcej, ale takie połączenie potęguje zagrożenie. W czerwcu pod wodą zginęło 78 osób.
czytaj więcej »Czterech Polaków powalczy o zwycięstwo w Tour de France
Czterech Polaków na starcie najważniejszego wyścigu kolarskiego w sezonie. Mowa oczywiście o Tour de France. Kolarze z całego świata rywalizowali już na pierwszym 13-kilometrowym odcinku. Od startu do mety, czyli z Kopenhagi do Paryża, łącznie przejadą ponad 3346 kilometrów w 21 etapach.
czytaj więcej »Szwajcaria legalizuje małżeństwa jednopłciowe
Legalizacja małżeństw jednopłciowych w Szwajcarii to efekt referendum z 2021 roku. "Tak" małżeństwom osób tej samej płci powiedziało 64 procent obywateli. Pierwsze śluby już się odbyły.
czytaj więcej »Sławomir Sierakowski zbiera pieniądze na Bayraktara dla Ukrainy
Chcą pomóc walczącej Ukrainie i zrzucają się na bojowego drona. Zbiórkę w sieci zainicjował dziennikarz Sławomir Sierakowski. Odzew jest ogromny. W ciągu czterech dni udało się zebrać dwa i pół miliona złotych. Potrzeba ponad 10 razy więcej. Bayraktar to dron bojowy produkowany w Turcji.
czytaj więcej »Wakacyjna ofensywa polityków. Ich działania przypominają kampanię wyborczą
Politycy ruszyli w wakacyjną trasę na spotkania z wyborcami. Przypomina to kampanię wyborczą. Choć wybory do Sejmu i Senatu mają się odbyć dopiero jesienią 2023 roku, to zachowanie czołowych polityków daje wrażenie, jakby było zupełnie inaczej.
czytaj więcej »Polityczna ofensywa w Polsce. Liderzy partii mówili o inflacji
Inflacja w Polsce jest najwyższa od ćwierć wieku. Ceny straszą, a niekiedy stawiają przed wyborem. Co oni zrobili z krajem, gdzie problemem staje się woda i chleb - pyta na konwencji PO Donald Tusk, a lider ludowców przedstawia plan walki z drożyzną. Koniec wysokiej inflacji zapowiada prezes PiS.
czytaj więcej »Ulewy w kraju. Woda wdarła się na ulice miast
Podtopione posesje, domy, piwnice. Woda wdarła się na ulice miast - choćby w Szczecinie czy na trasę S8 w Warszawie. Ulewy były bezlitosne, a w walce z nimi nie pomaga betonoza.
czytaj więcej »Nawałnice szalały nad Polską. Ewakuowano uczestników Open’er Festival
Pozrywane dachy, połamane drzewa, zalane ulice, ewakuowani festiwalowicze. Nawałnice szalały nad Polską. Wiało, lało i grzmiało. Strażacy dostali prawie 4000 zgłoszeń. Niebezpiecznie było między innymi w województwie pomorskim. Nawałnica pokrzyżowała rozkład jazdy Open’er Festival. Zamiast muzyki były grzmoty, zamiast gwiazd błyskawice, zamiast zabawy pilna ewakuacja w strugach deszczu.
czytaj więcej »Pracownicy skarbówki będą mogli sprawdzać konta bankowe podatników
Przeglądanie wpływów i przelewów przez urzędy skarbowe to nic nowego. Do tej pory jednak dotyczyło to głównie osób podejrzanych o przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Urzędnicy będą teraz mogli sprawdzić konta bankowe podatników już na etapie postępowania przygotowawczego lub czynności wyjaśniających.
czytaj więcej »Od 1 lipca obwiązuje niższa stawka PIT - 12 procent zamiast 17 procent
W środku roku podatkowego rząd wprowadza duże zmiany w podatkach. Mają przykryć wtopy flagowego programu PiS, czyli Polskiego Ładu. Od teraz obowiązują nowe, niższe stawki PIT dla większości podatników - znika ulga dla klasy średniej. Rządzący nazywają to uproszczeniem, a opozycja kolejnym chaosem. Przez gąszcz zmieniających się przepisów muszą teraz przejść księgowi.
czytaj więcej »Znowu można wjechać do miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy
Po 10 miesiącach znowu można wjechać do miast, miasteczek i wsi przy polsko-białoruskiej granicy. Cieszą się lokalni przedsiębiorcy stęsknieni za turystami. Dla nich to były chude miesiące. Hotele i pensjonaty stały prawie puste. Teraz zakaz wjazdu znika, ale nie można zbliżać się do nowego ogrodzenia na granicy.
czytaj więcej »Likwidacja Izby Dyscyplinarnej to za mało? Spór o kamienie milowe
Prezydencka ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną nie osiąga "kamieni milowych" zdaniem wiceszefowej Komisji Europejskiej. Premier Mateusz Morawieckie jest jednak dobrej myśli. Tymczasem licznik kar zasądzonych przez TSUE przekroczył już 240 milionów euro.
czytaj więcej »Nie wszyscy sędziowie TK opublikowali swoje oświadczenia majątkowe
Miała być pełna transparentność, a jest duży opór w publikowaniu oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zwlekała z tym sama prezes Julia Przyłębską. Ona i dziewięcioro innych sędziów opublikowali ostatecznie oświadczenia. Inni mają opory, w tym Krystyna Pawłowicz, która głosowała za ich jawnością, gdy była posłanką.
czytaj więcej »