Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"

Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"
Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"Katarzyna Kowalska | Fakty po południu

Szpitale pękają w szwach, ale to nie przeszkadza politykom prowadzić kampanii wyborczych. Niektórzy pokazują się w miejscach publicznych bez maseczek. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa, nie zakłada maseczki, kiedy jest w parku z rodziną lub nagrywa tam spot wyborczy. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun fotografuje się w autokarze pełnym ludzi bez maseczek.

Zapewnienie opieki medycznej chorym na COVID-19 to dzisiaj jedno z głównych wyzwań.

- Praktycznie co trzy dni tworzymy dodatkowy oddział covidowy zarówno w szpitalu tymczasowym, który prowadzi szpital uniwersytecki, jak i w szpitalu zasadniczym - twierdzi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie tylko w minionym tygodniu powstało ponad 100 nowych miejsc dla pacjentów z COVID-19. Kilkanaście to miejsca intensywnej terapii. Potrzeby rosną w całym kraju.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Jeszcze trzy tygodnie temu my byliśmy takim szpitalem zapasowym dla pozostałych łóżek covidowych, mieliśmy kilkunastu, dwudziestu kilku, góra trzydziestu chorych jeszcze kilka tygodni temu, a teraz chorych mamy siedemdziesięciu i codziennie przyjmujemy kilkunastu nowych - mówi dr n. med. Magda Wiśniewska, dyrektor szpitala tymczasowego w Szczecinie.

Według najnowszych danych zajętych jest ponad 23,5 tysiąca z ponad 33 tysięcy dostępnych tak zwanych łóżek covidowych, a także ponad 2300 zajętych respiratorów z 3211 respiratorów dostępnych dla chorych na COVID-19. Na Mazowszu jest osiem szpitali tymczasowych - pacjentów przyjmują już między innymi szpitale w Ostrołęce i w Radomiu.

- W tej chwili tych łóżek jest około 800 w szpitalach tymczasowych na Mazowszu, a około 700 jest zajętych. W miarę potrzeby uruchamiamy kolejne tak zwane moduły - tłumaczy Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Trzecia fala pandemii staje się kolejnym testem dla obciążonego systemu ochrony zdrowia. Sprzęt łatwiej zapewnić niż personel medyczny, który od miesięcy pracuje na granicy wytrzymałości.

- To, czy szczyt zachorowań będzie na poziomie średnim 25, 30, 35 czy nawet 40 tysięcy, to zależy tylko i wyłącznie od nas i od naszej odpowiedzialności - przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia, obostrzenia, maseczki

Od soboty 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia. Rząd przyspiesza też program szczepień - od wtorku mogą się rejestrować osoby urodzone w latach 1957-1961. Opozycja apeluje do rządu o zmianę taktyki.

- Kolejne grupy, które będą szczepione, nie powinny być podzielone ze względu na wiek, bo widzimy i słyszymy, że 20-30-latkowie umierają na koronawirusa, ale na to, czy mają bądź nie przebytą chorobę i czy mają czy nie przeciwciała - uważa Urszula Pasławska, posłanka PSL.

Ten postulat popiera Lewica, która pyta o zalecenia rządu na czas świąt wielkanocnych. - Brak tej konsekwencji widać również w stosunku do świąt wielkanocnych. (...) Kościoły będą otwarte - zauważa lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

W tej sprawie zapowiedzi oficjalnego stanowiska rządu nie widać. Jest za to opinia głównego doradcy premiera ds. COVID-19 w sprawie możliwości wprowadzenia zakazu przemieszczania się na czas świąt.

- Ja myślę, że jesteśmy bardzo bliscy tego. (...) Rok temu w marcu, kwietniu ulice były puste. W tej chwili jednak tak nie jest i nadal istnieje grupa osób, która uważa, że nie ma żadnego wirusa - komentuje prof. Andrzej Horban.

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun z dumą zamieścił na Twitterze zdjęcie, jak z "przyjaciółmi z Rzeszowa i Stalowej Woli" jedzie autokarem na "manifestację wolnościową" w Warszawie - wszyscy bez maseczek.

- Nie ma takich ludzi, którzy uważają, że wirusa nie ma. Nawet w Konfederacji, która cały czas jest odsądzana od czci i wiary, są ludzie, którzy chorowali. My po prostu uważamy, że te obostrzenia nie mają żadnego sensu - tłumaczy Artur Dziambor, poseł Konfederacji.

- Powinniśmy w tym froncie być jednością i wszyscy, którzy są w polityce, powinni mówić i zachęcać Polaków do tego, żeby mieli dystans, żeby chodzili w maseczkach - wymienia Andrzej Dera, prezydencki minister.

O to od miesięcy apelują lekarze. - Nie wyobrażam sobie, żeby osoby publiczne spacerowały bez maseczki, bo lepiej się prezentują bez maseczki na twarzy. Musi iść przykład z góry - komentuje lekarz oddziału chorób płuc z Łodzi Tomasz Karauda.

Kampanie wyborcze w środku pandemii

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa, rozdawał sadzonki, nosząc maseczkę, ale film skierowany do wyborców nagrał bez niej. Zapraszanie wyborców na spotkanie w szczycie pandemii posłanka KO Katarzyna Lubnauer nazywa "nieodpowiedzialnością".

- Niezależnie od tego, kto dokonuje naruszenia, to nie ma to mojej akceptacji - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Wszystkie te nagrania miały miejsce w ogrodach, zieleńcach, parkach - tłumaczy Marcin Warchoł, który na rodzinne spacery też chodzi bez maseczki. - Ja natomiast chciałbym zauważyć, że w tym tygodniu jedyne zgromadzenie publiczne, które mieliśmy w Rzeszowie, to było zgromadzenie panów Budki, Czarzastego, Kosiniaka-Kamysza i pana Hołowni - dodaje.

Tym zgromadzeniem była prezentacja wspólnego opozycyjnego kandydata na prezydenta Rzeszowa - wszyscy czterej liderzy partyjni maseczki mieli.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Warchoł, Grzegorz Braun | Twitter

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS