Fakty po południu

 • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Fakty po południu
 • Polska powiadomiła unijne państwa i instytucje o cyberatakach
 • Tropikalne upały w Polsce. Lekarze apelują o ostrożność

"Każdy z nas powinien sobie zrobić rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcja

W sobotę ruszyła kampania społeczna "Bez LGBT+ nie ma PoLski". Jej idea polega na "wykluczeniu" liter: L, G, B i T z publikowanych tekstów czy nagrań. W akcję zaangażowali się artyści i celebryci. Eksperci zwracają uwagę, że Polska w badaniach równouprawnienia osób LGBT - po raz drugi z rzędu - zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej.

"Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem...

Właśnie wystartowała kampania społeczna "Bez LGBT+ nie ma PoLski". - Ma wyrazić ten bunt. Bunt wobec szkalowania, wobec agresji w stosunku do środowiska LGBT+ - wyjaśnia Kinga Grzelewska, dyrektor zarządzająca MullenLowe Warsaw, organizatora akcji.

Akcja ma uświadomić co, by się stało, gdyby z naszego języka zniknęły liter: L, G, B i T i jak bez nich  wyglądałaby nasza wspólnota.

W kampanię zaangażowali się artyści i celebryci. Aktor Michał Żebrowski w mediach społecznościowych udostępnił swoją interpretację "Pana Tadeusza", czyli lektury, którą czytają już uczniowie polskich podstawówek.

Aktorka Anna Mucha opublikowała nagranie, na którym recytuje fragment "Katechizmu polskiego dziecka", czyli słynny wierszyk patriotyczny z "wykluczeniem" liter: L, G, B i T.

Nagranie aktorów można by uznać za zabawę, ale wykluczenie tych kilku liter z alfabetu ma pokazać, co oznacza wykluczenie osób LGBT+.

- Każdy z nas powinien sobie zrobić taki rachunek sumienia: co, by się stało, gdyby jego nieheteronormatywni znajomi, przyjaciele, zniknęli - mówi Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. - Mój prawnik, który mi zawsze pomaga: nie ma go. Pani w sklepie, którą znam: znika. Znika również korepetytorka mojego dziecka, która jako jedyna jest w stanie nauczyć go matematyki - wymienia przykłady Dulas.

Polska na tle Unii Europejskiej

Osoby nieheteronormatywne są wśród nas - zwracają uwagę eksperci. Mimo że żyją w europejskim państwie, w XXI wieku, to ciągle zmagają się z uprzedzeniami, przemocą i dyskryminacją.

- Nie raz dostałem w twarz, nie raz zostałem opluty czy nie raz potraktowano mnie w sposób obrzydliwy, także w Sejmie, w sposób werbalny. Ja namawiam wszystkie osoby LGBT dzisiaj w Polsce, żeby otwarcie i odważnie mówiły o sobie - mówi poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

"Musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji"

W Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 48 ambasad w Polsce sygnowało list...

Według badania ILGA-Europe, które zamierzyło poziom równouprawnienia osób LGBT na Starym Kontynencie, Polska drugi raz z rzędu znalazła się na ostatnim miejscu wśród państw należących do Unii Europejskiej.

- Tymi wykluczonymi za chwilę może być każdy z nas. Nikt nie powinien nam mówić, kto jest lepszym Polakiem, kto w ogóle ma prawo być Polakiem - podkreśla Kinga Grzelewska.

Na razie osoby nieheteronormatywne mogą przeczytać w mediach społecznościowych wpis eurodeputowanego PiS-u Joachima Brudzińskiego o tym, że "Polska bez LGBT jest najpiękniejsza".

Z kolei z ust urzędującego prezydenta, w trakcie zeszłorocznej kampanii wyborczej, mogli usłyszeć, że "LGBT to nie ludzie a ideologa", a z ambony o "tęczowej zarazie".

- Ta nagonka na osoby nienormatywne, co się mówi publicznie, to jest po prostu skandal - zaznacza Aleksandra Dulas. - Z drugiej strony ja widzę topniejącą homofobię, że w szkołach jest coraz lepiej, że coraz więcej rodziców szuka pomocy na zasadzie: chcę rozmawiać i zrozumieć swoje dziecko - dodaje.

Do akcji "Bez LGBT+ nie ma PoLski" przyłączył się też piosenkarz Andrzej Piaseczny. Do inicjatywy mogą włączyć się wszyscy - nie tylko znani i lubiani. Wystarczy wygenerować wybrane przez siebie hasło i zamieścić je w mediach społecznościowych z "wykluczeniem" liter: L, G, B i T.

- Jest to niewątpliwie element działań w sferze symbolicznej, w sferze wyobrażeniowej. Tego jaki nasz świat jest, jaki powinien być - ocenia socjolog Iwona Taranowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Profesor Horban rekomenduje obowiązkowe szczepienia i to nie tylko dla lekarzy

  Profesor Horban rekomenduje obowiązkowe szczepienia i to nie tylko dla lekarzy

  Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw związanych z pandemią COVID-19, zapowiedział w czwartek w TVN24, że Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych. Profesor Horban najpierw wskazał na pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza tych, którzy mają kontakt z pacjentami, ale wymienił także nauczycieli oraz pracowników sklepów wielkopowierzchniowych. Według ekspertów czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce to kwestia tygodni, dlatego warto już teraz podejmować działania prewencyjne.

  czytaj więcej »
 • Polska liderem w spożyciu piwa w Europie. Najnowszy raport Instytutu Jagiellońskiego

  Polska liderem w spożyciu piwa w Europie. Najnowszy raport Instytutu Jagiellońskiego

  Przeciętny Polak powyżej 15. roku życia rocznie wypija 136 litrów piwa, co oznacza 272 półlitrowe puszki - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Dane klasyfikują Polskę jako lidera w ilości spożywanego piwa w Europie. Duża dostępność, spory wybór i niewysoka cena sprawiają, że po piwo sięgamy coraz częściej - tłumaczy były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.

  czytaj więcej »
 • KRRiT wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji. Niemal 100 dziennikarzy podpisało list otwarty w obronie TVN

  KRRiT wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji. Niemal 100 dziennikarzy podpisało list otwarty w obronie TVN

  Pod listem otwartym w obronie telewizji TVN podpisało się już niemal stu dziennikarzy, w tym sześciu redaktorów naczelnych różnych mediów w Polsce. Prawnicy nie mają wątpliwości, że TVN S.A. ma prawo otrzymywać koncesje na nadawanie telewizji. Od 2015 roku w strukturze właścicielskiej TVN S.A. jest kapitał amerykański i nigdy nie stanowiło to przeszkody, gdyż nigdy nie była to kontrola bezpośrednia - TVN S.A. jest spółką zależną od Polish Television Holding z siedzibą w Holandii. Jeszcze w zeszłym roku ta sama Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznawała koncesje kanałom TVN.

  czytaj więcej »
 • Sejmowa komisja przyjęła dwie poprawki do lex TVN

  Sejmowa komisja przyjęła dwie poprawki do lex TVN

  Lex TVN z poprawką. Projekt trafi pod obrady Sejmu w sierpniu. Z komisji wyszedł ze zmianą zaproponowaną przez Pawła Kukiza, PiS odrzucił przy tym poprawkę Porozumienia Jarosława Gowina. Poprawka zaproponowana przez Pawła Kukiza mówi, że mediów nie może kupić ani spółka skarbu państwa, ani żadna inna z nią powiązana. Co zmienia ta poprawka?

  czytaj więcej »
 • Nie ustają akcje zachęcające do szczepień. Specjalny bus rusza w trasę po Sosnowcu

  Nie ustają akcje zachęcające do szczepień. Specjalny bus rusza w trasę po Sosnowcu

  Do tej pory w Polsce w pełni zaszczepionych zostało zaledwie 17 milionów osób. W rosnącym zagrożeniu przed czwartą falą pandemii, powracają apele i pojawiają się kolejne akcje ułatwiające zaszczepienie - tak, jak bus SZCZEPanek na ulicach Sosnowca. Szczepienia w Polsce są dobrowolne, ale premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że rozważana jest możliwość obowiązkowych szczepień dla pracowników służby ochrony zdrowia.

  czytaj więcej »
 • Politycy PiS szukają głosów do poparcia dla lex TVN. "Telefony dzwonią"

  Politycy PiS szukają głosów do poparcia dla lex TVN. "Telefony dzwonią"

  Prawo i Sprawiedliwość szuka w Sejmie większości, by przyjąć lex TVN. Koalicyjne Porozumienie przekonuje, że ustawa w obecnym kształcie jest szkodliwa i uderza w inwestycje amerykańskiego sojusznika. We wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu, głosami PiS-u, ustawie anty-TVN dała zielone światło. Przeszła z poprawkami złożonymi przez Kukiz'15 i Marka Suskiego Wielu ekspertów podkreśla, że projekt autorstwa PiS-u zagraża koncesjom TVN i TVN24.

  czytaj więcej »
 • Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu i działaniach PiS wobec Mariana Banasia

  Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu i działaniach PiS wobec Mariana Banasia

  Syn prezesa NIK Jakub Banaś w środę był gościem w TVN24. Opowiedział między innymi o swoim zatrzymaniu, relacjach Banaś-PiS oraz o zwrocie w tych relacjach, kiedy jego ojciec z "kryształowego" stał się "prezesem na celowniku". Marian Banaś w NIK to był pomysł Jarosława Kaczyńskiego. Teraz prezes PiS chce NIK zneutralizować, aby mieć czyste pole do wyborów - mówił Jakub Banaś. Syn szefa NIK kilka dni temu został zatrzymany przez CBA na lotnisku. Białostocka prokuratura postawiła mu siedem zarzutów. Jak ocenił w TVN24, sposób jego zarzynania "był spektakularny".

  czytaj więcej »
tvnpix