Fakty po południu

"Chamska hołota", "zdradzieckie mordy", "kanalie", czyli nieparlamentarne wypowiedzi prezesa PiS

"Chamska hołota" to nie pierwsze obraźliwe sformułowanie, które pada z ust Jarosława Kaczyńskiego. W trakcie długiej obecności prezesa Prawa i Sprawiedliwości na polskiej scenie politycznej podobnych padło ich wiele, a niektóre na stałe wpisały się do języka polityki i tej mniej chlubnej części historii parlamentaryzmu.

"Jest akcja, jest reakcja". Politycy PiS bronią prezesa

Zamiast merytorycznej debaty był sejmowy spór i słowa prezesa PiS, które obraziły opozycję....

Pocałunek w dłoń na przywitanie bądź pożegnanie, demonstracyjna szarmanckość wobec kobiet i wizerunek polityka starej daty towarzyszyły Jarosławowi Kaczyńskiemu przez całą karierę polityczną.

Jednak podczas czwartkowej debaty nad wotum nieufności wobec ministra Szumowskiego prezes PiS pokazał swoją inną twarz.

-Takiej hołoty chamskiej, to jeszcze nikt nie widział w tym sejmie - powiedział Jarosław Kaczyński, a jego słowa były kierowane w stronę opozycji.

To jednak nie pierwsza z sytuacji, kiedy prezes PiS zachowywał się w sposób mało parlamentarny. 18 lipca 2017 roku Borys Budka na sali plenarnej Sejmu wspomniał Lecha Kaczyńskiego.Jego słowa wywołały reakcję prezesa PiS.

- Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata. Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami - grzmiał "bez żadnego trybu" w Sejmie Jarosław Kaczyński.

Określenie "zdradzieckie mordy" oraz "bez żadnego trybu" przeszły do mało chlubnej części historii polskiego parlamentaryzmu i języka polityki. Podobnie jak inne. "Komuniści i złodzieje" - tak Jarosław Kaczyński, wespół z Joachimem Brudzińskim, 13 grudnia 2015 roku określili uczestników marszu Komitetu Obrony Demokracji. Dwa dni wcześniej padły słowa o "gorszym sorcie" Polaków.

- To się powtarza. To jest też ten nawyk donoszenia na Polskę za granicę. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków - stwierdził 11 grudnia 2015 roku w Telewizji Republika Jarosław Kaczyński.

"Jesteśmy ludzkimi panami"

Czy władzy wolno więcej? "Przepisy są różne do różnych sytuacji"

W ciągu ostatnich dni spore wątpliwości budzi kwestia zachowania dystansu społecznego zarówno...

16 grudnia 2016 roku wybuchł jeden z najpoważniejszych kryzysów parlamentarnych w najnowszej historii Polski. Michał Szczerba powiedział do Marszałka Sejmu, że "muzyka łagodzi obyczaje". Poseł został wykluczony z obrad. Na znak protestu opozycja rozpoczęła blokadę sejmowej mównicy, a później sali plenarnej. Dwa i pół miesiąca później opozycja próbować za to marszałka odwołać.

- Myśmy siły nie użyli, choć były wszelkie przesłanki prawne do tego, żeby jej użyć. I nie użyjemy jej - tłumaczył w Sejmie 22 lutego 2017 roku Jarosław Kaczyński, który następnie przyznał, że "tak, jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami w przeciwieństwie do niektórych".

Obraźliwe sformułowania i sugestie padały z ust Jarosława Kaczyńskiego głównie pod adresem przeciwników politycznych, ale nie tylko. - Twierdzenie, że istnieje naród śląski, my rzeczywiście traktujemy jako w istocie zakamuflowaną opcję niemiecką - mówił 2 kwietnia 2011 roku prezes PiS.

Te słowa padły pół roku przed wyborami parlamentarnymi w 2011. Wówczas Prawo i Sprawiedliwość na terenie województwa śląskiego zdobyło niewiele ponad 26 procent głosów.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • 17060 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Otwierają się kolejne szpitale tymczasowe

  17060 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Otwierają się kolejne szpitale tymczasowe

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 17060 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort podał również informację o śmierci 579 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Eksperci twierdzą, że osób zakażonych koronawirusem może być więcej. Martwi ich to, że chorzy za późno albo w ogóle się do nich nie zgłaszają i że wielu chorych po prostu się nie testuje. Tymczasem kolejne szpitale tymczasowe szykują się do otwarcia.

  czytaj więcej »
 • Rozłam między PSL i Kukiz'15. "Czara nieporozumień się przelała"

  Rozłam między PSL i Kukiz'15. "Czara nieporozumień się przelała"

  We wtorek posłowie Kukiz'15 opuścili klub Koalicji Polskiej. Gdy w ubiegłym roku przedwyborczo łączyli siły, Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że mają naczelne zadanie - budować mosty porozumienia, a Paweł Kukiz miał nadzieję na trwałe małżeństwo. Ten związek nie przetrwał próby czasu. Ze względu na różnice - jak mówi lider PSL - dotyczące racji stanu.

  czytaj więcej »
 • Negocjacje w sprawie budżetu trwają. Mateusz Morawiecki rozmawiał z Angelą Merkel

  Negocjacje w sprawie budżetu trwają. Mateusz Morawiecki rozmawiał z Angelą Merkel

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek w Budapeszcie z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Politycy rozmawiali o wecie budżetu i o dobru Unii Europejskiej. Po spotkaniu wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. W piątek premier Morawiecki odbył rozmowę z Angelą Merkel. Po jej zakończeniu przekazał, że potwierdził kanclerz Niemiec gotowość do zawetowania unijnego budżetu przez Polskę.

  czytaj więcej »
 • "Nadmierne stosowanie środków przymusu". RPO w Senacie o działaniach policji wobec protestujących

  "Nadmierne stosowanie środków przymusu". RPO w Senacie o działaniach policji wobec protestujących

  W Senacie odbyła się dyskusja na temat działań policji wobec uczestników protestów po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Swoje stanowisko przedstawił ustępujący rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Sprawy zaszły za daleko - mówił Bodnar dodając, że z niepokojem patrzy na to, co policja robi na demonstracjach. Senatorowie z zaproszonymi gośćmi oglądali nagrania z ostatnich protestów. Mieli również wysłuchać informacji od ministra spraw wewnętrznych i administracji, ale Mariusz Kamiński pisemnie powiadomił marszałka Senatu, że ze względu na "liczne obowiązki" i udział w posiedzeniu Sejmu nie może uczestniczyć w obradach izby wyższej.

  czytaj więcej »
 • "Naskrobałam szybciutko posta". Po nim ustawiła się "kolejka na ulicy" po kapelusze od pani Marii

  "Naskrobałam szybciutko posta". Po nim ustawiła się "kolejka na ulicy" po kapelusze od pani Marii

  Pani Maria od 60 lat sprzedaje kapelusze. Ma swoich stałych klientów. Kiedyś jej sklep gościł najlepszych aktorów, śpiewaków operowych czy wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas drugiej fali pandemii pani Maria nie radzi sobie zbyt dobrze. Pomóc postanowiła jej wnuczka i rozreklamowała jej sklep w mediach społecznościowych. Efekt? Kolejka po kapelusze już następnego dnia.

  czytaj więcej »
 • Mieli znęcać się nad zatrzymanymi. Ruszył proces siedemnastu policjantów z Olsztyna

  Mieli znęcać się nad zatrzymanymi. Ruszył proces siedemnastu policjantów z Olsztyna

  Ruszył proces siedemnastu policjantów z Olsztyna oskarżonych o znęcanie się nad zatrzymanymi. Według prokuratury - część oskarżonych miała wymuszać zeznania bijąc, kopiąc, używając gazu czy paralizatora i stosując groźby wobec przesłuchiwanych. Pozostali nie reagowali, choć mieli wszystko widzieć i słyszeć. Akt oskarżenia w sumie zawiera 72 zarzuty. Wśród oskarżonych są były naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu a także jego zastępca. Większość policjantów z Olsztyna w śledztwie nie przyznała się do winy. Afera w olsztyńskiej komendzie wybuchła w 2015 roku.

  czytaj więcej »
 • Są wstępne wyniki sekcji Diego Maradony

  Są wstępne wyniki sekcji Diego Maradony

  Wstępnie wyniki sekcji zwłok wskazują, że śmierć nastąpiła z przyczynnych naturalnych - ogłosiła argentyńska prokuratura. Diego Maradona zmarł na zawał serca. Od lat borykał się ze zdrowiem. Po tym, jak przez lata triumfował na stadionach całego świata, w życiu prywatnym musiał walczyć z uzależnieniami i z przytłaczającą sławą. Postać nietuzinkowa. Nie tylko na boisku. Na murawie nie miał sobie równych, na salonach bywał u Fidela Castro czy u Władimira Putina.

  czytaj więcej »
 • Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie aborcji w Polsce

  Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie aborcji w Polsce

  Parlament Europejski za rezolucją w sprawie aborcji w Polsce. Europosłowie grup EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali polskie władze. Twierdząc, że orzeczenie TK to atak na prawa kobiet. Konserwatywni europosłowie mówili o fundamentalnym prawie do życia. O lewicowej agendzie i strajkach okupionych tysiącami zachorowań i zgonów opowiadała europosłanka PiS-u, choć minister zdrowia jasno deklaruje, że strajki nie odbiły się na epidemicznych liczbach. Na jaw wyszło, że Strajki Kobiet doczekały się prokuratorskiego śledztwa.

  czytaj więcej »
tvnpix