Fakty po południu

 • Foto: Reuters
 • "Rozważnie korzystajmy z wody". Gminy apelują do mieszkańców
 • Pożar i eksplozja na autostradzie A6. Dwa czołgi stanęły w ogniu

Białorusini uciekają z kraju. "Mamy nadzieję, że to nie będą lata"

W Światowy Dzień Uchodźcy Aleksiej i jego partnerka opowiedzieli o tym, jak uciekali z własnego kraju, z własnego domu, mając jedynie niewielki plecak. Dom tymczasowy znaleźli w Polsce. Na Białorusi nie byli bezpieczni, bo - podobnie jak setki tysięcy osób - brali udział zeszłorocznych protestach, kiedy Alaksandr Łukaszenka ogłosił swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Z szacunków ONZ wynika, że w ciągu ostatniej dekady liczba osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów podwoiła się.

Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje Cichanouską

Polscy działacze na Białorusi są prześladowani i aresztowani. Białoruska Polonia liczy na pomoc...

Aleksiej Żuk z partnerką przyjechał do Polski w lutym. Z domu w Brześciu zabrali po małym plecaku z najpotrzebniejszymi rzeczami.

- Na Białorusi skute ręce to wyrok więzienia. Tylko to tam teraz na nas czeka, nic więcej - mówi Aleksiej.

Aleksiej i Jekatierina byli w gronie setek tysięcy protestujących Białorusinów po ogłoszeniu przez Alaksandra Łukaszenkę zwycięstwa w zeszłorocznych wyborach prezydenckich. Obydwoje byli aresztowani, ale po kilku dniach wyszli na wolność. Uciekli w obawie przed kolejną próbą aresztu.

- Mam nadzieję, że na Białorusi wszystko będzie dobrze i będę mógł tam wrócić. Ta nadzieja z miesiąca na miesiąc jest jednak coraz słabsza. Będzie, co będzie. Chciałbym tu zostać, znaleźć pracę i mieć oficjalny status, ale jeśli na Białorusi wróci normalność, wrócę do domu - podkreśla Aleksiej.

Na razie para jest w Warszawie. Mieszka w domu prowadzonym przez Fundację Humanosh.

- Żadna inna organizacja nam nie pomogła, a prosiliśmy o pomoc. Bez tego wsparcia nie wiem, co byśmy zrobili. Nie wiem, jak wyglądałoby nasze życie - opowiada Jekatierina, partnerka Aleksieja Żuka.

Wnioski o status uchodźcy

Według danych polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych tylko w ubiegłym roku o wizę humanitarną wystąpiło około 10 tysięcy Białorusinów.

Białoruskie opozycjonistki z nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Laureatki są trzy, ale to symboliczne uhonorowanie wszystkich Białorusinek i Białorusinów, którzy...

Polskie przedstawicielstwo Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców informuje, że najważniejszą kwestią dla uciekających przed konfliktami lub prześladowaniami jest dostęp do procedury azylowej.

- Z tego co wiemy, z oficjalnych informacji przekazywanych przez Straż Graniczną oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców, Białorusini, którzy przyjeżdżają do Polski, mają możliwość złożenia wniosku o nadanie statusu uchodźcy - przekazał Rafał Kostrzyński, rzecznik polskiego przedstawicielstwa Agencji NZ do spraw Uchodźców.

Polskie władze mówią o wspieraniu Białorusinów na najwyższym poziomie w całej Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku rząd uruchomił program pomocowy z budżetem 50 milionów złotych. Tymczasem organizacje wspierające Białorusinów alarmują o czymś zupełnie odwrotnym.

- Ja nie widzę tej pomocy. Tak naprawdę w każdym miejscu ludziom kładzie się kłody pod nogi - uważa Kasia Skopiec z Fundacji Humanosh, manager "Mirnego Domu".

Obywatele z Białorusi uciekają nie zawsze z własnej woli. Często zmuszają ich do tego władze.

- Myśleliśmy o tym, że będzie trwało to krótko, kilka tygodni, parę miesięcy i szybko wrócimy, dlatego korzystaliśmy z wiz Schengen, większość z nas - mówi Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista, były minister kultury. - Widzimy, że to niestety się przedłuża. Mamy nadzieję, że to nie będą lata, więc musimy uregulować status prawny - dodaje.

Apel aktorki Cate Blanchett

20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy. To dzień upamiętnienia ich siły i odwagi. Jak podaje ONZ, w każdej minucie, na całym świecie ucieka 20 osób - przed wojną, prześladowaniem czy terrorem.

Uchodźców wspierają ambasadorowie, często międzynarodowe gwiazdy jak australijska aktorka Cate Blanchett. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że o problemach uchodźców na całym świecie jest głośniej.

W tym roku po raz drugi Światowy Dzień Uchodźców obchodzony jest w czasie pandemii, co według Cate Blanchett powinno skłonić nas do jeszcze większej refleksji.

- Zostaliśmy zmuszeni do życia w niepewności, w głębokiej niepewności: to warunki, w jakich żyje większość uchodźców z roku na rok. Mamy okazję zastanowić się, jak radzimy sobie z niepewnością i postawić się w sytuacji osób przesiedlonych nie z własnej winy. Osoby takie żyją w niepewności po 18-19 lat - zwraca uwagę aktorka.

Według szacunków Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, w ciągu ostatniej dekady liczba osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów podwoiła się. Pod koniec ubiegłego roku były ponad 82 miliony uchodźców.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Profesor Horban rekomenduje obowiązkowe szczepienia i to nie tylko dla lekarzy

  Profesor Horban rekomenduje obowiązkowe szczepienia i to nie tylko dla lekarzy

  Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw związanych z pandemią COVID-19, zapowiedział w czwartek w TVN24, że Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych. Profesor Horban najpierw wskazał na pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza tych, którzy mają kontakt z pacjentami, ale wymienił także nauczycieli oraz pracowników sklepów wielkopowierzchniowych. Według ekspertów czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce to kwestia tygodni, dlatego warto już teraz podejmować działania prewencyjne.

  czytaj więcej »
 • Polska liderem w spożyciu piwa w Europie. Najnowszy raport Instytutu Jagiellońskiego

  Polska liderem w spożyciu piwa w Europie. Najnowszy raport Instytutu Jagiellońskiego

  Przeciętny Polak powyżej 15. roku życia rocznie wypija 136 litrów piwa, co oznacza 272 półlitrowe puszki - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Dane klasyfikują Polskę jako lidera w ilości spożywanego piwa w Europie. Duża dostępność, spory wybór i niewysoka cena sprawiają, że po piwo sięgamy coraz częściej - tłumaczy były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.

  czytaj więcej »
 • KRRiT wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji. Niemal 100 dziennikarzy podpisało list otwarty w obronie TVN

  KRRiT wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji. Niemal 100 dziennikarzy podpisało list otwarty w obronie TVN

  Pod listem otwartym w obronie telewizji TVN podpisało się już niemal stu dziennikarzy, w tym sześciu redaktorów naczelnych różnych mediów w Polsce. Prawnicy nie mają wątpliwości, że TVN S.A. ma prawo otrzymywać koncesje na nadawanie telewizji. Od 2015 roku w strukturze właścicielskiej TVN S.A. jest kapitał amerykański i nigdy nie stanowiło to przeszkody, gdyż nigdy nie była to kontrola bezpośrednia - TVN S.A. jest spółką zależną od Polish Television Holding z siedzibą w Holandii. Jeszcze w zeszłym roku ta sama Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznawała koncesje kanałom TVN.

  czytaj więcej »
 • Sejmowa komisja przyjęła dwie poprawki do lex TVN

  Sejmowa komisja przyjęła dwie poprawki do lex TVN

  Lex TVN z poprawką. Projekt trafi pod obrady Sejmu w sierpniu. Z komisji wyszedł ze zmianą zaproponowaną przez Pawła Kukiza, PiS odrzucił przy tym poprawkę Porozumienia Jarosława Gowina. Poprawka zaproponowana przez Pawła Kukiza mówi, że mediów nie może kupić ani spółka skarbu państwa, ani żadna inna z nią powiązana. Co zmienia ta poprawka?

  czytaj więcej »
 • Nie ustają akcje zachęcające do szczepień. Specjalny bus rusza w trasę po Sosnowcu

  Nie ustają akcje zachęcające do szczepień. Specjalny bus rusza w trasę po Sosnowcu

  Do tej pory w Polsce w pełni zaszczepionych zostało zaledwie 17 milionów osób. W rosnącym zagrożeniu przed czwartą falą pandemii, powracają apele i pojawiają się kolejne akcje ułatwiające zaszczepienie - tak, jak bus SZCZEPanek na ulicach Sosnowca. Szczepienia w Polsce są dobrowolne, ale premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że rozważana jest możliwość obowiązkowych szczepień dla pracowników służby ochrony zdrowia.

  czytaj więcej »
 • Politycy PiS szukają głosów do poparcia dla lex TVN. "Telefony dzwonią"

  Politycy PiS szukają głosów do poparcia dla lex TVN. "Telefony dzwonią"

  Prawo i Sprawiedliwość szuka w Sejmie większości, by przyjąć lex TVN. Koalicyjne Porozumienie przekonuje, że ustawa w obecnym kształcie jest szkodliwa i uderza w inwestycje amerykańskiego sojusznika. We wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu, głosami PiS-u, ustawie anty-TVN dała zielone światło. Przeszła z poprawkami złożonymi przez Kukiz'15 i Marka Suskiego Wielu ekspertów podkreśla, że projekt autorstwa PiS-u zagraża koncesjom TVN i TVN24.

  czytaj więcej »
 • Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu i działaniach PiS wobec Mariana Banasia

  Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu i działaniach PiS wobec Mariana Banasia

  Syn prezesa NIK Jakub Banaś w środę był gościem w TVN24. Opowiedział między innymi o swoim zatrzymaniu, relacjach Banaś-PiS oraz o zwrocie w tych relacjach, kiedy jego ojciec z "kryształowego" stał się "prezesem na celowniku". Marian Banaś w NIK to był pomysł Jarosława Kaczyńskiego. Teraz prezes PiS chce NIK zneutralizować, aby mieć czyste pole do wyborów - mówił Jakub Banaś. Syn szefa NIK kilka dni temu został zatrzymany przez CBA na lotnisku. Białostocka prokuratura postawiła mu siedem zarzutów. Jak ocenił w TVN24, sposób jego zarzynania "był spektakularny".

  czytaj więcej »
tvnpix